sondaj - albumul "Doi"

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

Ce melodie va place cel mai mult de pe albumul "Doi"?"

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde KoRn_bitch » Mie Ian 29, 2003 10:02 pm

Am votat "Pleaca" cu toate ca nu e cea mai buna piesa de pe album da mi se pare ca are ceva special ... anyway imi plac mai multe ... inclusiv "Visare" , "Ganduri" shi "Totata" .. ce mai .. e super tot albumu .... shi Adi Despot e shi mai super :P
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde Bazzatus » Vin Ian 31, 2003 8:54 am

Am bagat un vot si aici. Mi-a fost greu sa aleg. Am ales "Propriul Dumnezeu" pt. ca-mi place (normal) si pt. ca e cea mai completa piesa. Este o piesa grunge-ica la care observam si acel piuit(ca nu gasesc un cuvant mai potrivit) adesea folosit in N.U. metal si contine si un solo de chitara de toata frumusetea.
Bazzatus
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 05, 2002 2:50 pm

????????

Mesajde Ilinca_ » Mie Feb 05, 2003 9:54 pm

m-am gandit sa va intreb, totusi, ca sa nu mor proasta, ce inseamna :"Do the hatz pack"????:confused: :con: :-?
in rest am mai zis o data si zic si acuma: ganduri e cea mai faina
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde OLiX » Mie Feb 26, 2003 11:46 am

albumul "doi" suna bine .. alte albume nu am auzit .. decat piesele care au fost promovate la radio/tv .. vreasu sa spun ca eu nu prea sunt fan de muzica rock .. dar .. am fost acu` ceva timp la un concert vdv .. doar din curiozitate .. si .. fiindca a fost live .. tin sa mentionez ca mi-a placut la nebunie. atmosfera .. muzica .. totul a fost super .. deeci nah .. VDV rulz :)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

un fel de critica

Mesajde Zgubilici » Mie Feb 26, 2003 10:36 pm

Am reinceput sa ascult albumul Fenomental, cautand o portiune de piesa si dupa atata vreme (perioada in care a aparut) incep sa il redescopar. Spunea cineva astazi ca asa se recunoaste un album bun, si involuntar am facut o comparatie intre cele doua albume, nu ca as vrea sa vad "Doi" prin prisma "Fenomentalului" dar descopar la cel din urma mult mai multa consistenta, in sensul ca parca fiecare instrument in parte are o contributie foarte mare, pe cand la Doi am constatat inca din prima clipa acelasi sunet repetat pe mai multe piese, cum zice Someru; "parca s-ar auto-plagia" dar totusi nu e chiar asta. Pasajul l-am remarcat initial la "Cad", l-am observat mai bine la versiunea acustica si acum il regasesc la Pierdut si inca vreo cateva.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: un fel de critica

Mesajde Bazzatus » Joi Feb 27, 2003 1:49 pm

Cam ai dreptate. Pe Fenomental lucreaza mai mult basul.
Bazzatus
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 05, 2002 2:50 pm

Mesajde Zgubilici » Joi Feb 27, 2003 6:38 pm

Nu-i vorba numai de bas. Si la Rahova am observat - o comuniune mai stransa intre cele 5 elemente. Diferenta apare atunci cand influentele de rock, new-wave ale Asterisc s-au transformat prin influentele muzicii tinere in muzica asta mai...unitara, observ ca ma fascineaza mult mai tare partea de inceput, a doua jumatate de albume o vad mai aproape dar parca ii lipseste o anumita consistenta.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Io_bebe » Joi Feb 27, 2003 10:28 pm

Personal prefer stilul Doi chiar daca seamana unele cu altele sau cu alte altele, poate din cauza chitarii reci. Fenomental il puneau des in TUB (din nou TUB) si citeodata il ascult cu foarte mare placere. Dar raman la chitara rece.
Io_bebe
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Ian 16, 2003 9:48 pm
Localitate: Arad

Mesajde Bazzatus » Lun Mar 03, 2003 2:39 pm

M-am mai gandit si am observat ca fanul Vita De Vie in general prea traieste in nostalgia Fenomentalului. Fanul trebuie sa inteleaga ca ar fi ceva nepotrivit ca formatia sa scoata acum un al doilea Fenomental. Si din cate am observat, VDV este formatia care prin ceea ce scoate doreste sa fie in actualitate, dak nu ar fi asa ar putea sa-l scoata. Si nu poate fi constata evolutia formatiei de la album la album (daca multi considera exxtra un album mai slab ar trebui sa inteleaga caracterul sau experimental). Doi are elementele sale noi, este pana la urma albumul meu preferat atat prin continut cat si prin faptul ca piesele au legatura intre ele (de aia-i zice album pana la urma). Are doi si puncte slabe (de fapt nu pot sa critic decat numarul restrans de piese 8+2, nu strica sa fie 10+2). Dar mie nu-mi place treaba asta cu "hai sa-i criticam". Da, critica este constructiva dar critica peste masura nu. Principalul defect al romanilor este pana la urma excesul de autocritica. Io zic SA NE APUCAM SA CRITICAM FORMATIILE DIN AFARA PE CARE PREA NE PLACE SA LE IDEALIZAM.
Prea ne place sa comparam VDV cu aceste formatii.(cred c-am deviat putin de la subiect dar nu strica o discutie pe tema asta). Eu cred in continuare in VDV ca intr-o formatie care nu este cu nimic mai prejos fata de formatiile din afara (este chiar peste multe dintre ele).
Bazzatus
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 05, 2002 2:50 pm

Mesajde Zgubilici » Lun Mar 03, 2003 3:07 pm

...si imi suna atat de cunoscut vorbele astea, parca le-as mai fi citit pe undeva...
Nu stiu daca e neaparat o nostalgie, dupa cum am zis, am inceput sa-l "redescopar", numai ca de data asta il vad altfel, dintr-un alt punct de vedere si are o fata cu totul noua.
Pot sa dau nspe exemple de oameni care au ascultat Rahova, poate chiar dupa ce a aparut albumul Doi, aici nu poate fi vorba de nostalgie fiind prima auditie.
La Rahova foarte mult si intr-o masura foarte mare la Fenomental vad consistenta (cred ca am mai folosit cuvantul asta, dar caracterizeaza cel mai bine - din punctul meu de vedere - cele doua materiale. Ascult pasajele instrumentale si ma minunez intr-una.
Iau orice piesa de pe Rahova sau "Ce conteaza" si inca multe altele de pe Fenomental, si observ o magie, un sunet foarte foarte complex, cu multe elemente care imbogatesc puternic piesele. Imi plac parca mai tare decat atunci cand le-am cumparat si probabil ca am ajuns sa le inteleg mai bine. Ce n-as da sa aud live un Rahova!
Si nu am spus toate astea ca pe o critica, ci doar ca pe o comparatie facuta prin sublinierea unor calitati pe care pana acum nu le-am observat atat de clar, or fi de vina castile, nu stiu dar asa vad eu discografia VDV acum, DOI si EXXTRA au intr-adevar o atitudine mai noua dar dezvolta numai un anumit segment, fiecare piesa pare mai uniforma.
Acestea fiind zise, domnule Dan, sper ca ati inteles intentiile mele si va rog nu va plangeti de prea multa critica, din cate vad eu, taman de asta se cam duce lipsa pe acest forum!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Unwanted » Sâm Apr 05, 2003 1:06 am

de knock-out astia nu am auzit...au scos vreun CD?

am fost yo la un concert K.O. pe strada de vara in deschidere la vita si suna chiar misto.
Nu stiu daca au scos album.
Unwanted
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 31, 2003 1:32 am
Localitate: pe alocuri

Mesajde gabuba » Lun Mai 19, 2003 4:25 pm

1.Pierdut
2.Liber
3.Propriul Dumnezeu
4.Visare
5.Varza
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Anterior

Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron