Interzis Minorilor!

forum dedicat tuturor animalelor de pe Terra

Interzis Minorilor!

Mesajde Salma » Joi Aug 03, 2006 12:13 pm

Un filmuletz care m-a transformat brusc intr-o vegetariana convinsa. Unii din cei care l-au vazut au zis ca e prea de tot ca sa fie real si ca sunt cazuri izolate, altii pur si simplu au refuzat sa se uite. Voi ce credeti? Clic pe porcushor.

http://www.goveg.com/factoryFarming.asp
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Aug 07, 2006 2:15 pm

Salma, tu n-ai avut ocazia sa vezi taieri de porci la tzara?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Aug 07, 2006 4:14 pm

Nu am vazut cu ochii mei, dar stiu cam ce se intampla si nu ma incanta deloc nici acest aspect. Insa porcii aia sunt chinuitzi doar cand mor, sa zicem, in rest stau bine-mersi in troaca lor si sunt fericitzi, pe cand animalele din acest documentar sunt chinuite toata viatza. Oricum sunt convinsa ca daca as fi asistat la taierea unui porc prin metodele barbare folosite in satele noastre nu mi-ar mai fi trebuit carne toata viatza. Oricum, fiecare e liber sa traga ce concluzii vrea dupa vizionarea acestui filmuletz, eu eram doar curioasa sa aflu ce parere au ceilaltzi. Se pare insa ca lumii i se cam brehane de necuvantatoare, desi totzi se inghesuie de mama focului sa puna poze cu pisici, caini si alte oratanii fara de care viatza lor nu ar avea rost. Insa sunt unele lucruri care nu ma mai mira atunci cand vine vorba de oameni :( Chair imi reprosha o prietena ca ma impresioneaza soarta animalelor in timp ce o gramada de oameni sufera pe lumea asta. Din pacate, din punctul meu de vedere, oamenii nu merita efortul.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Aug 07, 2006 4:18 pm

Salma, lumea n-are mila de animalele pe care le consuma. Adica psihicu uman e pervers, doar n-o sa ma lase sa-mi fie mila de porc cand foamea e asa mare. Alimentatia vegetariana e scumpa ca dracu.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Aug 07, 2006 4:22 pm

piskeshu scrie:Alimentatia vegetariana e scumpa ca dracu.


Ei nu zau? Ai incercat? Stii cat costa mazarea? O salata e 11 mii, rosiile 14 mii, restul legumelor tot pe-acolo. Calculeaza cat dai pe carne, pui, carnatzi, sunca si alte gunoaie si-o sa vezi ca nu-i chiar asa. Asta e doar un pretext.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Aug 07, 2006 4:26 pm

Nu e pretext deloc. Ca sa faci ceva gustos cu toate frunzele alea te costa ceva banutzi. Dar devenim off topic. Despre vegetarieni exista thread adecvat pe undeva.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Aug 07, 2006 4:28 pm

Salma, atitea persoane se dau de ceasul mortii cind vad diverse filmuletze pe net si eventual declara sus si tare ca nu vor mai minca in viatza lor carne.
sunt curios, ai vazut vreodata cum se taie cerealele? cum se cresc rosiile in sera, cum se culeg stiuletii de porumb si asa mai departe?

intreb si io: cu ce sunt mai prejos plantele decit animalele? doar ca nu au gura sa tipe cind le doare?
si daca si plantele sufera cind le pregatim de mincare, apai cu ce ne mai hranim?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Lun Aug 07, 2006 4:46 pm

eu cred ca a alege o alimetatie vegetariana este o optiune pe care cel care o face trebuie sa o faca din proprie vointa si convingere, nicidecum la indemnul altor persoane sau asociatii constituite in acest scop. este la fel ca si la alegerea propriei credinte, sau propriei sexualitati. fiecare este liber sa creada in ce vrea, dar sa nu vina nimeni la usa mea sa incerce sa ma convinga ca Dumnezeul lui e cel adevarat. fiecare poate avea propriile placeri si obiceiuri sexuale, dar sa nu-i vad in strada defilind ostentativ si plini de ipocrizie.

cunosc persoane care sunt vegetariene. chiar fiul meu maninca extrem de putina carne si asta tot din acelas motiv, din mila pentru bietele animale. foarte bine. este propria lor alegere. eu una nu as putea, cu toata mila si compasiunea pe care o am pentru animale. sunt total imptriva conditiilor de viata si regimului scandalos si barbar la care sunt supuse animalele. dar, vorba poeziei: "maninc si pling. maninc."
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Aug 07, 2006 5:23 pm

Nbm, nu esti primul care isi pune aceasta intrebare, posibile raspunsuri pot fi gasite aici http://www.svr.ro/comunitate/phpBB/viewtopic.php?t=9

Necko, eu nu am incercat sa conving pe nimeni, va intrebam doar ce credeti, expunand in mare motivele care m-au convins pe mine. Asta e, eu sunt mai "simtzitoare", altii nu, asta nu inseamca ca as condamna pe cineva. Atata doar ca eu nu imi imaginam de exemplu ca gainilor li se rupe ciocul ca sa nu se raneasca intre ele, ca li se rup picioarele sub propria greutate si m-am gandit ca s-ar putea sa mai fie si alti oameni care nu-si pot imagina astfel de lucruri si care, daca le-ar stii, s-ar putea sa reactioneze la fel ca mine. Atata tot.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Aug 08, 2006 11:59 am

De-ai vedea cum patimesc melcii mei...:)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

cei slabi de inger mai bine sa se abtina

Mesajde punct » Mie Aug 09, 2006 6:29 am

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/spanish.php
dar despre asta ce parere aveti? credeti ca se poate face ceva impotriva acestui ´´macel´´?
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Salma » Mie Aug 09, 2006 7:35 am

Atata timp cat oamenii vor tzine mortzish sa-si puna banetu pe ei si sa-l arate altora sub diferite forme: kile de aur, etichete, haine de blana, nu cred ca avem prea multe de facut. IN SPECIAL in Romania, unde fudulia e la loc de cinste, nu-i asa, "sa moare dujmanii mei".
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Aug 09, 2006 7:42 am

Punct, atata timp cat oamenii vor tzine mortzish sa-si puna banetu pe ei si sa-l arate altora sub diferite forme: kile de aur, etichete, haine de blana, nu cred ca avem prea multe de facut. IN SPECIAL in Romania, unde fudulia e la loc de cinste, nu-i asa, "sa moare dujmanii mei".

piskeshu scrie:Nu e pretext deloc. Ca sa faci ceva gustos cu toate frunzele alea te costa ceva banutzi. Dar devenim off topic. Despre vegetarieni exista thread adecvat pe undeva.


Ia matalutza o foaie de hartie si-un pix si calculeaza mai intai, poate-asa ma convingi, ca buzunaru meu zice cu totu altceva. Acesta NU este un thread despre vegetarieni, e unu in care va aratam cum sunt maltratate animalele, e chiar asa de greu de intzeles? Treaba ta ce mananci daca reusesti sa dormi linistit noaptea, sunt unii care omoara oameni si n-au nici o jena, asa ca o ce-i o biata gaina in lumea asta cruda, nu-i asa?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Aug 09, 2006 8:33 am

Salma, da ce parere ai de ce zicea Pacha? Melcii se chinuie? Da' viermii din cirese?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Necko » Mie Aug 09, 2006 8:43 am

Salma, stiu ca nu ai incercat sa convingi pe nimeni sa-si schimbe preferintele culinare.

eu sustin cu toata taria punctul tau de vedere si crede-ma ca de oameni mi-e mai putin mila decit de animale. doar copiii ies din discutie, desigur. (vezi semnatura mea pe care o am de cind m-am inscris pe acest forum), dar eu cred ca a deveni vegetarian e cel mai putin important lucru. in fond e vorba despre viata si despre supravietuire.

marea problema este incetarea tratamentelor sadice, pentru ca acesta-i cuvintul - sadism - la care sunt supuse animalele, nu numai in momentul sacrificarii lor, dar mai ales in timpul vietii lor. pentru asta trebuie insistat si facut ceva.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Aug 09, 2006 7:54 pm

piskeshu scrie:Salma, da ce parere ai de ce zicea Pacha? Melcii se chinuie? Da' viermii din cirese?


Nu suntetzi nici pe depaaaaaaaaaaaaaaaaaarte spirituali. Da' ma rog, chiar tu zici ceva de nu stiu ce prezumtie......

Necko, ceea ce spui tu depaseste puterea mea de actiune. Insa daca prin faptul ca nu mai mananc carne salvez, dupa cum spun statisticile, 95 de vieti de animale intr-un an, atunci cred ca merita sa fac acest efort.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Aug 10, 2006 8:55 am

Salma, n-am vrut sa par spiritual defel. Era doar o intrebare: consideri ca o gaina e mai importanta ca un melc sau nu?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Joi Aug 10, 2006 9:22 am

Ma voi face ca nu observ mishtourile si voi incerca sa-ti raspund serios. Cu cat un animal este mai evoluat si are un sistem nervos central mai dezvoltat cu atat poate simti mai mult frica, stresul si durerea. Nu poti compara o vaca cu un melc, decat daca te apuci tu sa imblanzesti unul si-mi aratzi ca da dovada de afectiune fatza de tine si de alte comportamente specifice vertebratelor mari. Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca eu vorbesc despre orice fel de carne, indiferent ca e de porc, de melc, de caracatitza sau de vierme de cireshe. Oricum, ma bucur ca povestile din filmuletzul ala va amuza intr-atat incat nasc replici cu un umor de gradinitza. E bine sa stii ca i-ai inveselit ziua cuiva. O sa incerc sa gasesc cat de curand si un filmuletz de la Auschwitz, s-o tzinem tot intr-o veselie, ce dracu !
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am


Înapoi la Se numea Lumea Animalelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron