Florin Chilian

Forumul asociat fanclubului Chilian

cea mai recenta descoperire in materie de muzica

Mesajde excuse my blues » Mie Apr 14, 2004 6:57 pm

acum mai putin de o luna, am fost la un concert ada milea, care s'a tinut la universitate. nu are rost sa va spun cat de mult mi'a placut, mai ales pentru ca era prima data cand o vedeam in carne si oase. surpriza extrem de placuta a fost chilian. inainte de concert, se plimba prin sala, mai tragea de un cablu, vorbea cu sunetistii cu accentul lui de bukureshtian (care, tre' sa recunosc, imi displace) - e din staff, mi'am zis. cand l'am vazut ca pune mana pe chitara, m'am linistit spunandu'mi ca o acompaniaza, doar, pe milea. dar a inceput sa cante si piese proprii. la inceput nu stiam daca sa'mi placa sau nu. genul lui de voce - nazala, ragusita, pitzigaiata si, uneori, strigata - nu o puteam compara cu a nimanui la momentul respectiv. am trecut de aparente, am intrat intr'o stare propice pentru a asimila mesajul pieselor, si am ramas socat. gagiul asta, parca, imi citise gandurile aflate intr'o stare incipienta si le transpusese pe muzica, nu inainte de a le dezvolta si cizela. tipul e genial, cum a mai spus cineva in threadul asta. am gasit in dimineata asta albumul "Iubi" pe un hub si l'am downloadat cu fervoare. il ascult in continuu de atunci. am vazut, pe forum, o droaie de pareri impotriva lui. excelent. da' asta nu inseamna ca trebuie sa'l calcam in picioare sau sa ne luam de viata lui personala. daca m'as fi luat dupa aparente, l'as fi pus pe mute si as fi ascultat'o doar pe ada milea. imi pare rau ca nu locuiesc in bucale sa'l vad mai des, dar promit, in schimb, sa'i cumpar albumele cum le vad pe piatza.
bafta, florine =D
excuse my blues
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 14, 2004 5:49 pm
Localitate: Oradea

Mesajde headworx » Mie Apr 21, 2004 9:01 am

da, de acord, dar mai ai de asteptat pt. ca abia in toamna a anuntat ca-si lanseaza noul album "10 porunci".
headworx
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 11, 2004 3:28 pm
Localitate: Bucuresti

10 Porunci Sa nu ucizi!!!

Mesajde Fann » Vin Apr 23, 2004 12:26 pm

Tanase scrie:Iubi si un Tzapinar

Uite d-aia imi place mie Chilian. ca e baiat sensibil :-:
ryikkfhjhvk
Fişiere ataşate

[Extensia doc a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

Fann
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 22, 2004 5:17 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Lun Apr 26, 2004 11:49 am

eu nu pot sa spun decat...WOW...Florin Chilian e cel mai original tip din lume[quote]
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Lun Apr 26, 2004 1:12 pm

[quote="headworx"]cam neinspirata vesta de gunoier]
vorbesti serios? mie mi s-a parut cea mai tare faza(cu vesta)...recunosc ca mi-a fost putin frica sa nu se imbrace la fel si in Laptarie(asta ar fi fost chiar...neinspirat...)
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Lun Apr 26, 2004 2:20 pm

vroiam si eu sa intreb pe cineva(da' nu stiu pe cine...)ce e cu "iubi se intoarce" si "cantecul avocatului"(sau cum se numeste),ca nu sunt nici pe "Iubi",si nici pe "10 porunci" banuiesc ca nu au ce cauta.
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Vin Apr 30, 2004 9:03 am

De ce nu mai vorbeste nimeni despre Florin Chilian?El este atat de dragut si protesteaza impotriva demolarii monumentului din parcul Carol...Si asta cu doar cateva ore inainte de concertul din Casa Eliad...
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde AdevaRapper » Vin Mai 14, 2004 7:21 am

Florin Chilian este genial. Fiecare melodie de pe albumul lui, IUBI (cu exceptia "Taxe") a fost, pe rand, preferata mea... SUPERB....Versurile sunt simple, dar atat de expresive...WOW!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Gorthaur » Vin Mai 14, 2004 9:45 am

L-am vazut si eu cand a protestat la demolarea monumentului din Parcul Carol. A zis niste chestii foarte inteligente si pertinente in acelasi timp, cum ar fi ca nu-l intereseaza ca darama monumentul, poate sa construiasca acolo zeci de catedrale, una peste alta, il intereseaza ca cineva vine si de pe o pozitie de forta demoleaza ceva fara sa ceara opinia societatii civile. Maine poimaine, zice el ii vor demola frigiderul sa puna in locul lui un televizor. Chiar daca pare un discurs invatat de acasa, makes you think
Gorthaur
 

Mesajde justin00 » Vin Mai 14, 2004 1:46 pm

mie imi place la nebunie chilian si ii ascult emisiunea de fiecare data. imi place muzica lui, imi place de el - modul lui de a privi unele probleme - si astept pana in toamna urmatorul album. atunci am inteles ca o sa apara.
Avatar utilizator
justin00
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mai 04, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 14, 2004 2:00 pm

justine, vezi ca gasesti pe dc++ piese de pe noul album, trase din concert.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ana17 » Vin Mai 14, 2004 2:08 pm

daca ar sti chilian ca lumea nu-i cumpara albumul si ii ia muzica de pe net ar face ca trenu' ... :) am auzit o discutie de genul asta intr-o emisiune de-a lui, si nici macar nu era vorba despre el si tot era suparat. si mie imi place foarte mult de el. in primul rand imi place muzica lui si apoi modul de a gandi. e tare destept.
ana17
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 14, 2004 2:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Vin Mai 14, 2004 7:26 pm

ana17 scrie:daca ar sti chilian ca lumea nu-i cumpara albumul si ii ia muzica de pe net ar face ca trenu' ... :) am auzit o discutie de genul asta intr-o emisiune de-a lui, si nici macar nu era vorba despre el si tot era suparat. si mie imi place foarte mult de el. in primul rand imi place muzica lui si apoi modul de a gandi. e tare destept.

care "toata lumea",draga?
toti prietenii mei au albumul,cumparat...
iar de pe internet e live,si e mai interesant asa...
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde little miki » Vin Mai 14, 2004 7:31 pm

[quote="AdevaRapper"]Florin Chilian este genial. Fiecare melodie de pe albumul lui, IUBI (cu exceptia "Taxe") a fost, pe rand, preferata mea...


ce are toata lumea cu "Taxe"?!sunt cateva chestii foarte interesante si acolo...cred ca din cauza VOASTRA nu o mai canta deloc prin concerte :cry:
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Fann » Dum Mai 16, 2004 10:09 am

AdevaRapper scrie:Florin Chilian este genial. Fiecare melodie de pe albumul lui, IUBI (cu exceptia "Taxe") a fost, pe rand, preferata mea... SUPERB....Versurile sunt simple, dar atat de expresive...WOW!

Taxe a fost dedicata lui Vali Sterian si e tare greu sa o cint fara sa.mi amintesc de el.Am fost prieteni foarte buni.Poate in viitor o voi cinta.... cine stie Chilian
Fann
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 22, 2004 5:17 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Mai 17, 2004 5:16 pm

chilian rulz!!!

GIO , da-mi un pm cu un nr de tel!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Gorthaur » Lun Mai 17, 2004 5:20 pm

Fann e chiar Florin Chilian?

just a hunch...
Gorthaur
 

Mesajde little miki » Mie Mai 19, 2004 7:46 pm

.........DA..........
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde bozo » Mie Mai 19, 2004 8:03 pm

Gorthaur scrie:L-am vazut si eu cand a protestat la demolarea monumentului din Parcul Carol. A zis niste chestii foarte inteligente si pertinente in acelasi timp, cum ar fi ca nu-l intereseaza ca darama monumentul, poate sa construiasca acolo zeci de catedrale, una peste alta, il intereseaza ca cineva vine si de pe o pozitie de forta demoleaza ceva fara sa ceara opinia societatii civile. Maine poimaine, zice el ii vor demola frigiderul sa puna in locul lui un televizor. Chiar daca pare un discurs invatat de acasa, makes you think

da,si eu l-am vazut pe chilian in carol da' pe mine nu m-a dat pe spate cu discursul lui(el inca mai spera asta ,cand l-a "recitat "si l-a concertu' din seara aia).Cam neinspirata decizia de a zice ca pe el nici nu-l intereseaza parcul,avand in vedere ca erau acolo oameni,care,saracii,se nascusera o data cu el.(parcul..)si pariez ca pe ei ii interesa.Apoi s-a gasit baiatu sa-si promoveze albumul,cantand "Viata nu-i o curva",desi erau prin zona o gramada de copii.

uitasem.ce inseamna HAI LA MARE SA FUGIM,SA-I FENTAM PE TOTI POETII,SA NE FACEM CA VASLIM?
adica sa-l intrecem in stupiditate pana si pe N.Stanescu cu a lui"foaie verde de albastru
ma doare un cal maiastru"...?



just a hunch...
bozo
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 16, 2004 6:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde bozo » Mie Mai 19, 2004 8:09 pm

uitasem.ce inseamna HAI LA MARE SA FUGIM,SA-I FENTAM PE TOTI POETII,SA NE FACEM CA VASLIM?
adica sa-l intrecem in stupiditate pana si pe N.Stanescu cu a lui"foaie verde de albastru
ma doare un cal maiastru"...?



just a hunch...
bozo
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 16, 2004 6:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde b0nechina » Mie Mai 19, 2004 9:02 pm

Rog insistent: cititi regulamentul, nu mai raspundeti cu quote integral la mesajul anterior, mai ales cand nu e cazul de quote (little miki) si nici nu scrieti mai multe mesaje unul dupa altul cand aveti buton de Edit (bozo). Optiunea de editare a unui mesaj este valabila 3 ore dupa trimiterea acestuia.
Multam.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Mai 20, 2004 9:31 am

bozo scrie:uitasem.ce inseamna HAI LA MARE SA FUGIM,SA-I FENTAM PE TOTI POETII,SA NE FACEM CA VASLIM?


e ceva de genu' " pleosc,zbang, zdranc/ matza e pe tanc"

Chilian RULZ!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde little miki » Dum Mai 23, 2004 6:49 pm

pot sa aberez si eu pe aici vreme de 30 de msj ca sa ma lase astia sa-mi pun avatar?...glumeam,asta nu e un msj de bagat in seama-ca tot am fost pusa sa recitesc regulamentul..Vroiam sa zic ceva de Florin,da' nu mai stiu ce...oricum era de bine....bozo,ne enervezi....
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Tanase » Dum Iun 06, 2004 6:10 pm

FAnn (adika FLorin) bine ai venit printre noi muritorii de rand:)

La urmatoarea cantare promit sa nu lipsesc
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 06, 2004 6:11 pm

cand si unde mai este concert Chilian Florin ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

perioada "chilian"

Mesajde christal » Vin Iul 09, 2004 12:33 am

Saliu lume buna,

Cand ma indragostesc de muzica cuiva ma aflu in "perioada x y z" in care ascult intensiv un anume gen/formatie etc. Am aflat si eu acum o luna (intamplare "fireasca" cand ceva face valuri mai mari decat media) de muzica lui Florin. I-am ascultat de nenumarate ori toate piesele (cele pe care reusit-am sa le gasesc) si voi a subscrie la parerea ca este un artist talentat si original. Excelent!

Am gasit site-ul de fata acum jumatate de ora, cautand info despre el. Am citit zambind spusele unora. Mi-e greu sa inteleg de ce se ajunge la galceava de gaite cand se discuta ceva atat de delicat precum arta. Faptul ca ceva place/displace in mod deosebit e o questiune adanc personala, teren in care argumentele pro/contra sunt inepte.

Si pentru ca am observat ca din vreme in vreme Florine mai arunci un ochi pe aici, vreau sa iti multumesc pentru bucuria minunatei surprize care a fost muzica ta pentru mine. Sa stii ca undeva acolo sunt omuleti care te asculta cu drag! Numai bine!
christal
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:43 pm
Localitate: albastru

Mesajde bozo » Dum Iul 11, 2004 2:29 pm

Hai sa zic ca in ultimele saptamani mi-a mai trecut repusia fata de Chilianu'
vostru,sa zicem ca am ajuns sa inteleg niste melodii.Da' de cate ori citesc ceva de pe threadu asta nu pot sa nu ma oripilez de tanase,care nu stie cum sa-si mai faca reclama pe spinarea lu' Chilian.
bozo
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 16, 2004 6:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Tanase » Dum Iul 11, 2004 3:37 pm

ai intzeles total greshit. Dar o sa-ti dai tu seama, asa cum ti-ai dat seama ca Florin canta misto.

Atat!
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde proXtu » Lun Iul 12, 2004 10:09 am

adica asha cum ne'am dat seama ca Kilian canta mishto (chiar foarte), la fel o sa ne dam seama ca shi tase canta mishto ? ~p asta e cea mai tare de pana acum ! ~p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Tanase » Mie Iul 14, 2004 8:26 pm

degeaba imi bat capul cu unii.

Florin e in vama acum...sau pe undeva la mare. Salutare si multe multumiri. Stie el de ce
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Chilian

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron