Florin Chilian

Forumul asociat fanclubului Chilian

Mesajde Sandina » Mie Aug 17, 2005 2:37 pm

Sambata 19 Stufstock Vama Veche, unde canta si domnul artist... Cine are timp sa se duca si-a castigat toata invidia mea sincera!
Sandina
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 22, 2005 1:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde OnlyFoMyStyle » Sâm Oct 01, 2005 1:45 am

Doamne, romanul e roman ! Bey fratilor cand o sa terminati sa fiti invidiosi si sa incetati a mai creea divergente? Florin Chilian e un solist promitator, si folk`ul pe care il canta as fi curios, cei ce il criticati si veniti cu argumente contra ..sa il comparati cu cineva din Romania ! Toata stima pt Florin Chilian si cei c nu ii inteleg muzica si mesajul, inseamna k in viata NU AU SIMTIT! ce trebuia simtit
365-366 d zile ... identice .. Mi-as dori 367 poate accea zi va fi altfel
Avatar utilizator
OnlyFoMyStyle
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mai 31, 2005 11:00 pm

Mesajde little miki » Vin Oct 21, 2005 11:30 pm

bey frate.... 1. 'a crea' se scrie... aaaa.... cum sa-ti explic?.... you would not understand..... A CREA :*
si 2. ce era cu 2? a! ce aberant, nu au simtit ce trebuie simtit.... bey frate, da' exista vreun barem, ceva?? ca ma pierdusi.... ce trebuie simtit.... nu m-am gandit niciodata la asta.. teach me how to feel :n:
maica parca esti desprins din vreo carte de orwell..
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde GIO » Mar Feb 28, 2006 2:48 am

Concert joi 2 Martie Preoteasa-OLD SCHOOL
GIO
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 25, 2006 12:00 pm

Mesajde FannFAN » Joi Mar 16, 2006 1:20 pm

Joi 30 martie concert Florin Chilian la sala Arcub. Orele 20.
FannFAN
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 16, 2005 2:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FannFAN » Mar Apr 04, 2006 1:00 pm

Miercuri 19 aprilie, orele 19.30, concerteaza din nou Iubi, la sala Arcub.
FannFAN
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 16, 2005 2:49 pm
Localitate: Bucuresti

...

Mesajde Briny » Sâm Oct 07, 2006 4:33 pm

Interesant ca mai exista oameni ca si florin chilian.Si mai interesant eu ca pana acuma nu am stiut de el.Mi-a ajuns sa il vad o singura data si sa ii aud melodiile la nasu' si deja sunt o fana inraita.
Briny
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 06, 2006 8:11 pm
Localitate: ORADEA

Mesajde marian jan » Sâm Oct 07, 2006 4:57 pm

mi se pare curios ca inca mai sunt tricouri adidas pe care sa nu fie scris label-ul.si ma oftic ca nu am stiut de ele.le-am vazut o data in unirea si de atunci le port continuu.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

florin chilian......

Mesajde beo » Dum Mai 06, 2007 6:08 pm

cine stie sa aprecieze muzica adevarata ,adica cea a lui florin chilian va astept sa mai vb.......sunt bineveniti si cei care nu agreaza muzica lui \:/ ..pupici
beo
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 06, 2007 5:42 pm
Localitate: orastie

Mesajde shiona » Dum Mai 06, 2007 9:49 pm

Mai ce pot sa zic, are cateva melodii foarte faine. eu deja ascult constant Zece, Chiar daca... si mai este o melodie care imi place dar nu sunt sigura daca o canta el sau margineanu[pt ca am luat-o de pe dc si ca fiind a lui dar si ca fiind a lui margineanu] se cheama A fost o data
Ce regret este ca nu am prins nici un concert de-al lui...dar mai e timp...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Mai 07, 2007 5:11 am

muzica adevarata ,adica cea a lui florin chilian

sigur, cu el incepe, cu el se termina

restu e.... care restu? mae ceva nafara de iel?
va astept sa mai vb

poi ce, pana acuma am mai vorbit frumpic?
..pupici

mmmm... depinde (cati anisori ai? o poza, ceva?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Mai 07, 2007 10:06 am

Chilian are piese faine e drept, insa el e cam idiot, se crede nush ce plm de intelctual boem, deja apare in toate emisiunile, se pricepe la toate problemele. Mai da-l in plm!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Lun Mai 07, 2007 9:08 pm

bah nush...eu nu am stat de vba cu el, nu l-am vazut pe viu niciodata, si nu l-am vazut nici la tembelizor...deci o fi idiot...da-i un idiot care are cateva melodii faine :P
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Hodoronc Tronc » Mar Mai 08, 2007 7:10 am

Nu stiu nimic de caracterul lui (chiar nu ma intereseaza) dar canta Dumnezeieste :)
Avatar utilizator
Hodoronc Tronc
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Mai 08, 2007 10:29 am

Dumnezeieste pe dracu. Tu esti fan proconsul? Dupa moaca pari un fel de nou Oribilu Mosh! ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Mai 08, 2007 11:15 am

Dumnezeiste? Chilian? aidaplm.
loooooooool
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Mai 08, 2007 4:53 pm

hahahaha, dumnezeieste ?!?!?!?!?

hai ca poate invie forumul
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde shiona » Mar Mai 08, 2007 7:15 pm

Adica ca Dumnezeu?!? sau iti induce o stare de meditatie asupra faptelor tale....sau o fi o trimitere subtila la albumul lui: cele 10 porunci?!?
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 6:53 am

are cateva melodii bune.... dar dumnezeieste? totusi....
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm

Mesajde mteleleu » Joi Mai 31, 2007 8:19 pm

e un adevarat artist,parerea mea !!!
mteleleu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 31, 2007 8:11 pm
Localitate: Brasov

Mesajde GIO » Dum Mar 02, 2008 11:58 am

Va anunt ca a aparut reeditarea preimului album: "IUBI - Interfata la realitate".
Se gaseste deja in magazine. Este in curs de aparitie noul videoclip al piesei "Chiar daca" (in aproximativ doua saptamani).

Asteptam comentarii.
GIO
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 25, 2006 12:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 02, 2008 2:38 pm

Asteptam comentarii.

da' matale cine esti, si pe ce chestie astepti comentarii?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Mar 31, 2008 1:36 pm

gio se ocupa de artist la acest moment, apropo, nu mai am nr tau. kanti, nu cu tine vorbeam:P
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Eagle » Lun Dec 14, 2009 9:04 pm

Buna! Din muzica lui cel putin reiese ca este un om sensibil. Chiar mi-as dori sa am ocazia sa vorbesc cu el(desi este cam imposibil)...mi se pare o persoana interesanta.
Eagle
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 14, 2009 8:54 pm
Localitate: Cavnic

Mesajde kant emir » Lun Dec 14, 2009 9:21 pm

pai uita-te la televizor, ca il vezi invitat pe la diverse emisiuni politice

sa vezi acolo sensibilitate si modestie

buna!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Florin Chilian

Mesajde Noraxxatta » Lun Apr 25, 2011 8:32 pm

Ce discutii frumoase si ce membri vechi si celebri :) N-am mai citit de multi ani cu atata interes niste discutii pe un forum.
Salutari la toata lumea, in caz ca mai citeste cineva.


Pe 1 decembrie 2006 la Preoteasa se intampla un concert cu ocazia zilei mondiale de lupta impotriva HIV , in care Omul cu Sobolani, Vita de Vie, Florin Chilian, ZOB, Sarmalele Reci, Bryon si Simona Radu cantau cateva piese proprii si un cover.
Se pare ca s-au intamplat lucruri magice in seara aia pentru ca atunci am fost impresionata prima data de Sarmalele Reci si poate daca nu era seara aia, multe altele nu ar mai fi fost.

Si pentru ca tot atunci am mai fost impresionata de cineva atat de negativ, incat a durat ani ca sa ajunga la mine si impactul pozitiv.
Toata lumea era impresionata de ce se intampla acolo si din public asa vedeam eu lucrurile, cum ca toti sunt foarte implicati in ziua aia si in evenimentul ala.

Singura nemultumire a lui Florin Chilian era ca nu i se auzea vocea cum voia el, sau chitara nu mai stiu exact, tin minte ca dupa prima piesa a zis “e doar o voce si o chitara, ce poate sa fie asa greu?” si a plecat de pe scena si din cate imi amintesc nu a mai cantat. Am fost foarte de deranjata de ce a facut si de felul in care a facut-o, extrem de nepasator si de egocentric si care vrea sa sara in evidenta si uaaaaa o intreaga poveste si interpretare in jurul acestui gest pe care probabil toata lumea care a fost acolo l-a si uitat dupa 3 zile. M-am enervat atat de tare incat tin minte ca tremuram din toate incheieturile :) ) si cu o voce la fel de tremurata mi-am si exprimat parerea, aproape ca pe stadion.

Si din seara aia au urmat niste ani in care am tot judecat ce spune si ce are de transmis cineva prin simpla si jalnica prisma a faptului ca pur si simplu nu-mi place de el. Nu-mi place ce a facut -> nimic nu-mi place -> nimanui nu ar trebui sa-i placa -> tot ce face e gresit.
Cele 6 piese pe care le stiam deja nu au fost de ajuns ca sa imi schimbe decizia: de atunci am refuzat sa fiu prezenta la orice eveniment la care era si el si am schimbat postul de fiecare data cand il vedeam. Grea boala, si compromitatoare de… spirit.

Ei bine… acum doua saptamani faceam ceva la laptopul unui prieten si eram foarte concentrata, prea concentrata la ce faceam ca sa fiu atenta la ce se auzea pe fundal sau sa schimb melodiile. Si uite asa, fortat si pe nepregatite, s-au intalnit cu mine niste acorduri foarte frumoase de chitara intr-un concert, si versurile “Nu fugi de lume, lasa lumea-n lumea ta, cu adevarat… nu au ce sa-ti ia, nu au cum”
M-am oprit din tot ce faceam ca sa ma asigur ca el canta, si am stat vreo 15 minute cu ochii in playlistul ala si, doamnelor si domnilor, in sfarsit… AM ASCULTAT.

Mie mi se pare fascinant ca nici macar nu mi-am dat seama cate concluzii trag oamenii din intamplari care pur si simplu nu inseamna nimic decat ceea ce facem noi sa insemne.
Si cine stie cate alte setari din astea or mai fi in viata mea si in vietile tuturor si pana la urma adevarul e atat de departe.

Florin Chilian este pana la urma cineva in care ma regasesc, si in ce imi place la el si in ce nu. E foarte greu momentul recunoasterii :D dar si momentele ignorantei sunt la fel. Toata lumea are de pierdut, oamenii care sunt langa mine, langa cei de langa mine, intreaga lume si mai ales eu.
Am auzit o multime de lucruri despre el care m-au facut sa nu vreau sa aud mai multe. O sa fie cam greu sa ma dezobisnuiesc de vechile obiceiuri si judecati, dar de acum inainte sper sa las personajul sa fie doar vehicolul muzicii, oricine ar fi acel personaj.

Florin Chilian pare sa fie foarte sincer, eu chiar il cred, nu cunosc eu prea bine regulile si trucurile astea de marketing dar ma bazez cel mai tare pe sentimente si pe ce imi transmite muzica, si cred eu ca am recunoscut de fiecare data sutele de impostori din industria muzicala. :)

Cred ca orice artist are cel putin un moment in care poate sa devina impostor. Este vorba despre acel moment de mandrie si trufie care te cuprinde cand multa lume te admira. Cred ca toti ar trebui sa fuga de sentimentul asta cat pot ei de tare daca nu se simt in stare sa-i tina piept.
Cand esti sincer si esti expresia propriei persoane, esti artist. Vor fi oameni care te vor recunoaste si te vor iubi, exact cati trebuie sa fie. E atat de simpla formula. Si atat de greu sa ajungi la tine.
Daca ajungi sa te fortezi sa spui ceva doar pentru ca ai avut succes cand ai facut-o din inima, deja ai pierdut inima si nu mai esti artist.
In loc sa ne bucuram singuri de orice succes, eu zic ca ar trebui sa ne incurajam unii pe altii, sa ne ajutam sa fim consitenti de tot ce putem. Nu ar trebui sa existe “nu e bine ce faci” sau “eu sunt mai destept” ar trebui sa primim si sa oferim constienti de ironia egalitatii dintre noi, separata de toate rangurile si istoriile si parerile care oricum sunt aceleasi si oricum se tot schimba.
Ma intreb aproape in fiecare zi cum ar arata lumea daca lucrul asta imposibil ar deveni deodata un fapt implinit. Cred in salturi calitative foarte mari – imi e foarte frica de ele pentru ca stiu cat de posibile sunt.
Tin pentru mine multe lucruri insa experientele din viata mea nu pot sa le tin. Nu am voie, si nici nu vreau. Daca am sa ajung un om mare candva si cred ca am sa ajung, sunt sigura ca am sa o fac pentru a da totul mai departe.
Daca ar fi ca oamenii sa faca doar ce simt, probabil ca ar fi mult mai putini artisti. Dar ar face mai mult decat toti la un loc.

In ciuda lucrurilor pe care le-am scris in postarea anterioara, cateodata chiar ajung sa ma satur de toate obligatiile lumii… cateodata chiar inteleg.

Florin Chilian mi-a readus convingerea ca nimeni niciodata nu a facut ceva cu adevarat mare fara sa fie sincer fata de el si fara sa se lupte cu propria fiinta.

Mi se pare un privilegiu sa poti sa ai sentimente atat de frumoase si un privilegiu la fel de mare sa poti sa le si exprimi. Cred cu tarie ca oricine are puterea sa se exprime, doar ca nu fiecare este si constient de ea. Trebuie sa mai si traim, nu doar sa vorbim despre viata, dar totusi viata ar fi cam lipsita de viata daca nu ar vorbi nimeni despre ea.

Florin Chilian foloseste cuvinte cum ar fi “suflet” “vise” “lacrimi” etc si IN SFARSIT nu suna penibil, suna natural si exact asa cum trebuie sa sune.

Mi se parea atat de arogant si prefacut si atat de nepasator fata de evenimentul din 2006, incat am alimentat parerea asta refuzand sa aud macar o propozitie spusa de el. Si asta ca sa vad acum ca este implicat in o gramada de chestii si face si spune tot felul de lucruri care demonstreaza clar ca ii pasa. De o mie de ori mai mult decat imi pasa mie. Dar ce puternic te simti cand ii consideri pe altii cum nu vrei tu sa fii !
Foarte rar oamenii isi dedica vietile pentru a servi vietilor altora, destul de rar intalnesti pe cineva caruia sa ii pese si sa nu o faca doar ca sa para.
Atat de rar vedem in jur ochi stralucind curat, acum cand totul e sa iei, sa nu ai nimic de dat.

Am ascultat tot albumul “Autistul – Nu-l mai goniti pe Brancusi” si in sfarsit ceva m-a facut sa vreau sa iau decizia mai buna pentru interior decat pentru exterior, chiar daca prima varianta e mai grea si a doua foarte comoda.
Am trecut muzica lui in folderul numit “Poezie”, unde pana acum eram convinsa ca va fi loc doar pentru poezie propriu-zisa si pentru albumele lui Bob Dylan.
Inca nu am ascultat tot, iar ce am ascultat, am ascultat cu frica, cuvintele se apropiau prea mult de mine si inca nu stiu ce sa fac – sa le las, sa nu le las. Sa mai fug putin de tot? Ma mai gandesc.

Mi se pare fantastic cata vibratie si greutate se simte in muzica lui, cata tristete sau chiar spaima, si totusi cat eroism si lipsa de victimizare.

Ma bucur ca inca nu am gasit nici o piesa de-a lui compusa direct in limba engleza, pentru ca a canta in alta limba decat cea in care gandesti, mi se pare a avea o mica doza de ipocrizie si de instrainare de propriile trairi.

Simt ca il inteleg si ma intelege atat de bine si ma bucur foarte tare cand primesc confirmari de sentimente.
Cred ca tocmai a devenit ceva asemanator cu un bun si de suflet prieten care imi spune exact ce vreau si exact ce nu vreau sa aud – adevarul.

http://norru.wordpress.com/
Noraxxatta
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:24 pm
Localitate: bucuresti

Re: Florin Chilian

Mesajde kant emir » Lun Apr 25, 2011 10:05 pm

Sa inteleg ca unul dintre scopuri este sa-l ridici in slava pa flacaul Chilian (nimic rau in asta, orice vorba buna -indiferent despre cine! - e buna), si al doilea (daca nu cumva chiar primul) sa-ti faci nitica reclama la blog? vrei sa-ti faci faci trafic, sa pui reclame, sa traiesti din blog?

ăsta e doar visul moale
al vreunui trist băiat
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Florin Chilian

Mesajde Noraxxatta » Mar Apr 26, 2011 9:40 am

Hehehe. Nu.
Daca ce am scris suna ca un ridicat in slavi, atunci mai bine sterg :))
Iar adresa blogului o pun la sfarsitul fiecarui mail, da - e un fel de reclama, dar nu castiga nimeni bani din pagina aia (e un compliment totusi ca cineva s-a gandit la asta)
De fapt scopul nr 1 era sa-l salut pe RSh ca si pe ceilalti care scriau asa frumos acum cativa ani pe forumul asta!
Iar scopul nr 2 era sa vad daca mai pot exista discutii lungi si pertinente si in 2011, nu doar in 2003 cand eram toti mici si aveam timp sa stam pe net la taclale.
Noraxxatta
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:24 pm
Localitate: bucuresti

Re:PS

Mesajde Noraxxatta » Mar Apr 26, 2011 9:43 am

Sterge-mi si mie posturile ca eu nu stiu cum se face.
Noraxxatta
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:24 pm
Localitate: bucuresti

Re: Florin Chilian

Mesajde kant emir » Mar Apr 26, 2011 11:45 am

N-ai cum sa le stergi, si nici n-are rost.
era sa-l salut pe RSh ca si pe ceilalti

Nu mai intra nimeni pe aici (sa nu se spurce, probabil), n-ai pe cine saluta.
sa vad daca mai pot exista discutii lungi si pertinente si in 2011, nu doar in 2003

Nu conteaza anul (sa fie musai acelasi), nu conteaza userii (pot fi si altii) - discutii s-ar putea naste oricand si cu oricine; dar daca locul este pustiit? slabe sperante sa-ti raspunda cineva (si la salut, si la pareri).
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Chilian

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori