Conexiunile ADSL

Stiti site-uri interesante sau cautati ceva pe internet? Aici e locul potrivit...

Conexiunile ADSL

Mesajde danielavram » Mie Oct 05, 2005 1:40 am

Salutare in curand voi beneficia de o conexiune pe ADSL la Romtelecom de 1024 kbps, spunetimi daca aveti cei care aveti acest tip de conexiune cat mai multe detali despre ea, stabilitate viteze atinse, etc.
Iar daca cineva are abonament la romtelecom ClickNet Express la 35 EUR sa imi spuna si mie daca are adresa IP fixa sau dinamica, si daca se poate cum se configureaza conexiunea din XP.

Mersi mult.
danielavram
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:00 pm
Localitate: Arad

Mesajde stefan » Joi Oct 06, 2005 8:54 pm

Lool, chiar vroiam sa intreb cum e ADSL-ul in Romania. In Suomi din cate-am vazut merge destul de bine, cel putin la Elisa (la alti provideri mai sunt probleme). Stateam si ma Romtelecom/gandeam ca intre 29 parai pt 384 kbps (cablu Astral) si 35 euroi pt 1024 kbps la Clicknet e o diferenta (ambele fara TVA, cred), a doua varianta parea mai interesanta. Dar depinde de provider! Si Romtelenpomu e vorba ceea, un nume, o garantie (de muie :D).

Elisa merge pe DHCP, ca sa mearga la tot berbecu cu "obtain an IP address automatically". Acu vezi si tu, probabil ca o sa-ti zica ei. De fapt, iote ce zice la FAQ pe site-ul lor:

26.Cum imi setez conexiunea la Internet avand serviciul ClickNet Express?

Dupa ce tehnicianul ROMTELECOM a instalat modemul ADSL, puteti sa instalati programele necesare PC-ului dumneavoastra si sa va conectati la Internet. In cutia modemului ADSL veti gasi un CD care contine driverele modemului si un ghid detaliat cu toti pasii care trebuie urmati pentru a instala aceste programe.


Mai bine ne-ai zice tu cand ai conexiunea cum a mers instalarea, cum merge, etc. Chiar is curios.

PS: lool, cine dracu o fi scris FAQ-ul ala, iote ce zice mai sus:
23.Cu se activeaza serviciul ClickNet Express?

[...] Un tehnician ROMTELECOM v-a veni la dumneavoastra si v-a instala modemul ADSL .


Romtelenpom it is.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Vin Oct 07, 2005 12:37 pm

trafic putin.. doar 2gb pe saptamina...viteza e evidenta.. atita timp cit esti limitat la 1024kbps.. circa 120KB/s...

stefan diferentza e ca la astral abonamentul de 29$ e cu trafic nelimitat.. la romtelecom dupa 2gb te baga in 5KB/s or smth... :D
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Oct 07, 2005 4:48 pm

Habeeb, ai vazut pana acum un contract Astral? Exista acolo o prevedere cum ca "daca utilizatorul depaseste 5 GB pe luna (in extern, ofcorz), latimea de banda ii va fi limitata", sau asa ceva. Honest. La abonament de 29 de para, facut acum cam un an juma, cand erau la 128 kbps. O vreme puteai sa vezi ce trafic ai pe site-ul Astral, acum vad ca nu mai e. Ce-i drept, tot timpul cifrele mi se pareau sub cele reale.

Deci 5 GB/luna vs 8 GB/luna (2 GB/saptamana, dupa cum zici tu, mi-e lene sa mai caut pe site la Clicknet). Nush ce se intampla la Astral dupa ce depasesti limita, la cat iti scade conexiunea, pentru ca n-am reusit niciodata (se refera la trafic extern limita).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Sâm Oct 08, 2005 10:09 am

Astral OnLine 29
29 USD
Abonamentul Astral OnLine29 este solutia optima de acces la Internet, cu o viteza de pana la 384 Kbps, iar traficul recomandat este de 20 GB pe luna.

Pentru detalii contactati: sales@astral.ro

deci cu mult peste aia 5gb de care zici tu...
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Sâm Oct 08, 2005 11:11 am

Mah, ce zice pe site e o chestie, ce scrie in contract e altceva. Poate ca, din momentul in care au crescut viteza conexiunii, au schimbat si limita de trafic, dar se pare ca nu s-au obosit sa-si anunte clientii mai vechi.

Totusi, sintagma "trafic recomandat" suna cam ciudat. Ca sa nu mai zic ca nu specifica: se refera la traficul extern sau traficul total?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Sâm Oct 08, 2005 2:31 pm

trafic total.. la astral nu exista notiunea de metropolitan
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Oct 11, 2005 9:16 pm

Din cate stiu eu exista o diferentiere, care e de altfel necesara: un fost coleg de serviciu s-a chinuit sa-si scoata limitarea de trafic de pe modem-ul cablu. De ce? Limitarea pentru trafic extern este facuta din infrastructura Astral, in momentul in care ai nevoie sa iesi in afara. Limitarea de viteza pentru traficul "intern" (metropolitan) este facuta in modem, in firmware-ul lor. Traficul dintre tine si vecinul de la doi, de ex., poate sa treaca doar printr-un switch care nu stie sa faca limitare de latime de banda; la fel, poate nu stie sa masoare traficul, si atunci chiar ma intreb daca oamenii chiar masoara traficul in metropolitan - mi se pare destul de complicat si costisitor. LImitatoare de viteza (nu stiu prea bine cum e cu cele de trafic) se instaleaza pe routere, in metro e posibil sa nu ai nici un router intre tine si altcineva.

Dealtfel, de fiecare data cand ma uitam in pagina de la astral in care trebuia sa-mi apara traficul, numerele nu corespundeau nici de-ale dracului. Imi raportau mai putin trafic decat stiam sigur ca avusesem in extern, darmite total.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Joi Oct 13, 2005 4:04 pm

sint "tabele" cu ipuri.. daca e ipul din reteaua astral nu se contorizeaza.. daca e din afara se contorizeaza.. e banala chestia...
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 13, 2005 9:19 pm

Pai e trafic total sau "daca e ipul din reteaua astral nu se contorizeaza"? Zici ca e banala treaba, ai lucrat cu asa ceva? Eu vorbeam de masurarea traficul metropolitan, nu ala extern.

Ma-ndoiesc ca-s tabele cu ip-uri individuale, o adresa de retea si un netmask ar trebui sa fie suficient pentru fiecare bloc de adrese.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Site-uri si Internet

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator