Internet prin fibra optica

Stiti site-uri interesante sau cautati ceva pe internet? Aici e locul potrivit...

Internet prin fibra optica

Mesajde saitnoxis » Vin Iul 23, 2004 12:49 am

De vreo luna firma care furniza servicile de cablu tv din Fagaras(de unde sunt eu) a fost a fost preluata de o alta firma: TVS Holding (care este parte a grupului de comunicatii RCS&RDS),care am inteles ca are mai multe filiale -Brasov,Sibiu,Timisoara,Arad,Craiova,Bucuresti...
S-au apucat sa monteze in paralel cu cablul vechi coaxial,cablu de fibra optica si au promis ca pe langa oferta tv, vor oferi internet si telefonie. Bun pana aici toate bune si frumoase.Cum ma interesa in special oferta pentru net m-am dus la firma sa ma interesez de servici si cand vor ajunge si in cartierul in care stau.Acolo am aflat ca deocamdata au cablat doar cartierele de blocuri(cred ca sunt cam 70% din abonati),iar la case cum stau eu va mai dura pana vor ajunge cu fibra optica ;P ,despre net si telefonie ceata totala nimeni nu stia ceva concret,doar ca in scurt timp vor da drumul la aceste servici,iar deocamdata au dat drumul doar la programele tv si incepand cu primele zile din august sa ofere 4 pachete de programe tv(unde este deja fibra optica au dat deja drumul promotional la toate programele tv -62 prg. la liber,restul amarastenilor vizionand in continuare vechea grila-31 prg.) urmand ca fiecare sa opteze la ce pachet doreste.
Despre oferta tv nu ar fi prea multe de spus pare avantajoasa si ieftina(fata de ce am mai auzit ca ar fi in alte orase):
Baza(4$) cu 50 programe(cred ca toate prg. romanesti si cele subtitrate rom.,plus vreo 15 straine)/ ; Baza+(5$) cele 50 prg.+HBO; Extra (5$) cele 50 prg. + 11 canale(pachetul Discovery, Explorer,Travel,un prg. erotic-Spice Platinum...); Extra +(6$) 50+11+HBO.
Din pacate din oferta TV lipseste programul Telesport care este detinatorul(deocamdata!) drepturilor de transmisie tv din campionatul intern,asa ca posibil ca o parte din meciurile din div.A(1-2 pe etapa) sa nu le putem vedea!
Cum pe mine ma intereseaza in special oferta de net mi-am zis ca pana ajung ei la mine sa ma interesez cum sunt ofertele in alte orase(in special daca ar fi de la aceiasi firma) vizavi de pret,viteza-largime de banda,seriozitate in a rezolva eventuale probleme etc.
Pe net am gasit o oferta a rds.link(<http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm>),care la prima vedere pare ok.Dar nu stiu in ce masura este valabila si practic(suntem totusi in Romania!),pt. ca de multe ori una este pe hartie si prin reclame si alta in realitate!
La o prima vedere pare avantajos,pt. ca pana acum plateam o gramada de banii la dial-up!
Eu pe dial-up aveam o viteza de transfer de 4 K0/sec,iar pe fibra cam ce viteza ar fi?
Totusi am niste nelamuriri(trebuie sa va avertizez ca nu ma prea pricep la computere&internet)-prima este privind traficul,in timpul navigarii pe net, practic ce se incarca?Adica ce trafic exista practic,se masoara integral toate paginile navigate(in acest caz spre ex.paginile cu poze etc.,ar duce la un trafic f. mare),sau este vorba de fisierele de internet temporare(parca cookie le zice) care am impresia ca sunt mult mai mici decat pagina in sine(fapt care duce la un trafic mai mic).Spre exemplu pentru a face un trafic de sa zicem 500 MB cam cate ore de navigare sunt necesare?O alta nelamurire a mea este cum se va face practic cablarea la case,din ce am vazut cum au facut la blocuri reteaua este una hibrida adica exista o artera principala care este de fibra optica,iar pe acest cablu din loc in loc sunt niste noduri in care se afla posturi sau distribuitoare(nu stiu cum le va zice exact) de unde pleaca pe cablu coaxial la un anumit nr. de abonatii semnalul tv&internet,in acest post probabil exista filtrele pt. decodarea pachetelor tv si un distribuitor pt. internet.La bloc a fost simpla instalarea pe casa scari a unei distribuitor,dar la case unde distantele sunt mari pare complicat! Acum sa va expun exact situatia mea:eu stau la casa iar pe strada pe care stau eu sunt in jur de 12-13 case pe fiecare parte a strazii,deci in total sunt 27 de case,25 vor avea cablu tv,iar la internet cred ca se vor fi 5-10 abonati.Distribuitorul de internet are o anumita capacitate(probabil sunt mai multe tipuri),eu ma gandesc ca probabil sunt concepute pt. un nr. mai mare de utilizatori fapt care ar duce implicit la cheltuielile firmei,care la randul ei cred ca ne va taxa pe noi(posibil sa fie si instalarea cablului mai scumpa pt. ca stam la casa?).Intrebarea mea este cum vom primi internet?Cum va fi cu largimea de banda in aceste conditii?
Deci practic ma intereseaza in conditiile mai sus enumerate la ce pret ar ajunge internetul(instalare&abonament) si la ce calitate?
In speranta ca nu v-am pus prea tare nervi la incercare va multumesc anticipat.
saitnoxis
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 19, 2004 10:22 pm
Localitate: fagaras

Înapoi la Site-uri si Internet

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori