Probleme cu furnizorul de servicii internet

Stiti site-uri interesante sau cautati ceva pe internet? Aici e locul potrivit...

Probleme cu furnizorul de servicii internet

Mesajde Mat » Lun Apr 11, 2005 7:19 pm

Ma confrunt in momentul de fatza cu urmatoarea problema: am un abonament de acces la internet de la firma RDS si folosesc acasa Linux.

Incepand de pe 10 aprilie insa, nu am mai reusit sa accesez nici un site desi cu o zi inainte, puteam sa accesez orice cu ambele calculatoare pe care le folosesc. Am sunat la RDS si le-am zis ca nu-mi merge, dar cand am ajuns la sistemul de operare pe care il folosesc si le-am zis ca e Linux, mi-au trantit fara nici o retinere "ne pare rau, dar din pacate nu oferim suport pentru Linux" si "daca vreti sa testati functionarea legaturii, conectati-va cu un singur calculator care sa aiba instalat WINDOW$; din cate se vede la noi, conexiunea functioneaza". Dupa ce m-am certat cu ei vreo 2 zile si le-am explicat ca contractul pe care l-am facut nu prevede faptul ca eu trebuie sa folosesc un anumit sistem de operare si mai prevede si ca RDS ofera "suport tehnic" si nu "suport tehnic pentru Window$", a ramas ca ".... vom trimite o sesizare ... "

Mai are cineva astfel de probleme?... mi se pare foarte nasol faptul ca RDS incearca sa-mi bage windowsu' ala pe gat cu fortza ... (mai ales ca o buna bucata de vreme mi-a mers internetu' in Linux fara nici o problema .... deci SE POATE ... dar pur shi simplu am impresia ca nu vor...)

completare:
... shi se pare ca pana la urma au remediat, pt. ca tocmai aduc completari la acest mesaj de la calculatorul meu, conectat la RDS .. A-) .. se pare ca nu m-am certat degeaba :yD ... oricum ... a mai intalnit cineva probleme de acest gen?
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Mesajde as xxl » Lun Apr 18, 2005 10:05 pm

da.
desi nu se poate spune ca sunt chiar incepator in retelistica am patit si eu ceva asemanator.
eu am pus pe picoare la mine in zona o mini retea de cartier. astfel netul (cablu tv - astral) intra la mine in casa, intr-un P1@166. acesta ruleaza linux, mai precis smoothwall si are activate urmatoarele servicii: dhcp server, proxy, qos, plus alte cateva de monitorizare si intretinere.

pentru ca acu cateva zile nu mai imi mergea netul din cauza unor cofigurari gresite facute de mine (sorry ass: declarasem invers placile de retea in server - green era red si viceversa), am scos firul din server si l-am mutat in pc-ul de zi cu zi.

stupoare: in windowz mergea doar yahoo mess iar in linux nik.
o prima explicatie logica ar fi ca cei de la astral (de la mine din oras) au inceput sa faca filtrare pe mac placa retea. i-am sunat sa ii intreb dar acestia mi-au spus ca nici gand de asa ceva, si ca singura autentificare pe care o au ei este pe modemul de cablu. acest fapt este confirmat si de alti cativa prieteni ai mei care nu au nici o problema in a se conecta cu placi de retea diferite.

astfel sunt cam in ceata si nu pot sa ma gandesc ca fie cei de la astral fac misto de mine, fie ca modemul meu de cablu a capatat brusc personalitate si prefera o singura placa de reta.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Mat » Mar Apr 19, 2005 12:06 am

... la mine a fost totusi altceva. Initial, eu cu legatura mea la RDS trebuia sa-mi setez IP-ul "static"; acum vreo 2 luni, mi-au trimis o scrisorica in care imi explicau ca de la 1 martie trebuie sa-l pun pe dhcp si ca setarile vechi nu vor mai fi functionale.

In Linux insa, dhcp-ul nu mergea de nici un fel si deci tot cu setarile vechi trebuia sa intru (in windows mergea si pe dhcp; am testat o data). Pana la urma, dupa cum zice si mesajul meu de mai sus, in Linux a inceput sa nu mai mearga deloc. Acum, dupa ce au reparat, pot sa selectez optiunea "dhcp" in Linux si de data asta chiar merge :con: . ... dar s-au lasat convinsi greu de tot sa se apuce de reparat.

... cat despre cablul de retea, eu il schimb frecvent de la un calculator la altul si n-am nici o problema (suntem mai multe persoane care folosim internetu' si eu pur si simplu nu ma pricep deloc la retele).
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

probleme nesfarsite cu RDS

Mesajde melus » Dum Sep 04, 2005 6:17 am

Pe mine ma revolta faptul ca facturile RDS nu ajung la timp niciodata. Am abonament pe frima. Am zis ca nu ma mai duc niciodata la caseria RDS sa platesc factura nesosita ca trebuie sa stau la rand 15-20 de minute si pe langa asta nu imi place sa stau in miros de transpiratie. Luna trecuta s-a emis factura pe data de 8.09, a fost scadent pe 18.09, pe 24.09. am primit un mail de la RDS Bucuresti care continea desfasuratorul convorbirilor telefonice, nicidecum o copie a facturii pt. a putea plati. Intre timp eu am trimis mail la agentia din Oradea si la Bucuresti ca nu au sosit facturile originale, habar nu am cat am de plata si dupa desfasuratorul convorbirilor telefonice nu am cum sa platesc serviciile lor. La care m-au invitat la caserie sa-l platesc. Am zis cu nu vreau sa stau la rand si in miros de transpiratie, vreau sa fac un virament bancar, nu imi convine ca ma obliga sa platesc cu numerar serviciile lor, mai ales cu nu am factura in original. Totusi, am platit in 25.09 ca daca nu plateam ma deconectau. In sfarsit, pe 29.09 am primit factura prin posta, expediata din Bucuresti pe 23.09, cu 5 zile dupa scadenta. A, sa nu uit, asta se intampla lunar, de cand am incheiat abonamentul cu RDS. Anul trecut in Octombrie au deconectat sute de abonati din Oradea, pe motiv ca nu au platit, dar facturile nu au expediat-o. Nu mai vorbesc de faptul ca serviciul de asistenta technica (24 de ore din 24, 7 zile pe saptamana) tocmai atunci este de negasit cand ai probleme la internet. Poti suna ore intregi la numarul lor de telefon, nu ridica nimeni telefonul. Nu stiu ce se intamapla, dar acest lucru ma revolta din ce in ce mai mult, pana acum m-am abtinut sa trimit adresa catre OPC, dar urmeaza. Voi aveti probleme cu RDS?
melus
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 08, 2005 1:46 pm
Localitate: Romania

Mesajde nocturna » Lun Sep 05, 2005 7:06 pm

problema cu facturile rds am experimentat shi eu (persoana fizica). luna asta factura a sosit pe 1 septembrie cu scadentza pe 18 august. ceva deosebit. totushi, pana acuma n-au existat tentative or avertismente de taiat netu'/telefonul.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am


Înapoi la Site-uri si Internet

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori