Mylene Farmer

Forumul asociat fanclubului Mylene Farmer

Mylene Farmer

Mesajde SatyR » Mie Feb 12, 2003 3:25 pm

Cum vi se pare muzica ei? ....mie mi se pare fantastica.....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Re: Mylene Farmer

Mesajde Draga » Mie Feb 12, 2003 4:02 pm

Pai mi se pare misto :o are un stil deosebit - care se potriveste foarte bine cu franceza ....
Dar n-am mai auzit de ea de ceva timp.
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Sâm Feb 15, 2003 8:53 am

Cred ca e subiect pentru MOSU..e de oldiest but....
Ce pot spune...o mare cantareatza...am un album si il ascult de fiecare data cind am timp...
nu a mai iesit la rampa cam de multisor...decat ocazional...cite 1-2 piese!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Mar Feb 18, 2003 4:10 am

da intr-adevar, vocea ei e superba dar nu m-au captivat prea mult piesele ei.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Dee Dee » Dum Feb 23, 2003 10:07 pm

Imi place o melodia de-a ei super multtt
Numai ca nu mai shtiu cum se numeshte...
shtiu doar ca are un clip cu doua surori ... dintre care una era prostituata ..si moare... si sora ei ii ia locul ..etc..
shtie cineva despre ce vorbesc ?!!!? Daca shtiti melodia.. cum se numesnte .. pls spuneti-mi si mie !!!! I need to know !! :)
(daca puteti sa-m idati si pm cu numele .. )

10x !!!! (anticipat )
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde SatyR » Lun Feb 24, 2003 12:21 am

Cred ca vorbesti de "California" ,e o mel nu chiar noua,de prin 96 parca...oricum e superba :)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

thanks !

Mesajde Dee Dee » Mie Feb 26, 2003 2:05 pm

Yeee ! California era melodia ! :) 10x !!
Shtiu ca nu e noua :) imi era tare dor de ea ! acum sunt happy ca o am :)
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde ckride » Mie Feb 26, 2003 2:51 pm

imi place o melodie... "Les Mots" (sau cam asa ceva), ma relaxeaza... am ascultat-o intamplator, alte melodii n-am mai auzit
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Re: thanks !

Mesajde SatyR » Mie Feb 26, 2003 6:26 pm

Initial trimis de Dee Dee
Yeee ! California era melodia ! :) 10x !!
Shtiu ca nu e noua :) imi era tare dor de ea ! acum sunt happy ca o am :)


Cu placere :))))))
...dar tie numai mel aia iti palce de la mylene ? de "regrets" "rever" "je te rends ton amour" sau les motes " ce zici? sunt bestiale zic eu :)))))))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Draga » Vin Feb 28, 2003 4:34 pm

"California" e si preferata mea... :o
Alea doua "Mylene" erau surori? Am vazut videoclipul de multe ori si niciodata nu m-am gandit ca sunt surori.... era mai degraba un sentiment de identificare spirituala si de aici razbunarea... sort of... :con: am I making any sense sau iar am inceput sa bat campii?!
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Sâm Mar 01, 2003 5:09 pm

Initial trimis de Draga
"California" e si preferata mea... :o
Alea doua "Mylene" erau surori? Am vazut videoclipul de multe ori si niciodata nu m-am gandit ca sunt surori.... era mai degraba un sentiment de identificare spirituala si de aici razbunarea... sort of... :con: am I making any sense sau iar am inceput sa bat campii?!


:))Nici eu nu m-am gandit ca ar fi surori,cam tot la ce te-ai gandit tu m-a dus si pe mine gandu....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde HAL9000 » Dum Apr 20, 2003 1:38 am

In sfarsit un forum si un thread despre Mylene Farmer! Am cautat mai demult cu Google "Mylene Farmer" pe site-uri romanesti si n-am gasit mai nimic, dar uite ca acum am avut noroc. Tot cu Google am gasit si acum forumul.
Auzisem de Mylene Farmer de ceva vreme, dar foarte vag (de vreo 2 ori "California", parca si "XXL" si "Rever") si nu aveam nici o parere despre ea, mai ales ca nu-mi place mai deloc muzica franceza. De asemenea, nu pot sa zic ca aveam un interpret sau o formatie favorita. Toate astea s-au schimbat cam acum un an, cand am facut rost intamplator de un CD cu discografia ei, si de atunci Mylene este nr. 1 in topul preferintelor mele. Stiam si inainte ca are o voce superba si speciala, dar avand ocazia sa ascult toate piesele ei, am constatat ca imi plac foarte mult si din punct de vedere strict muzical (Laurent Boutonnat rules!). Totusi, si Mylene are o mare contributie, si mi-am dat seama de asta ascultand cateva melodii cu Alizee, compuse de acelasi Boutonnat. Sigur, Alizee este foarte buna, dar nu chiar atat de buna.
In concluzie, mi-ar face placere sa discut cu cineva care a ascultat toata discografia ei (se pare ca doar SatyR "corespunde"), in primul rand despre piesele, albumele si videoclipurile preferate.
Stie cineva un forum (in engleza) dedicat lui Mylene Farmer? Am vizitat mai multe site-uri despre ea, si este unul din momentele cand imi doresc sa fi stiut mai bine franceza...
Si inca ceva: SatyR, poti sa-mi explici de ce atata lume (am vazut asta pe mai multe site-uri) considera "Je te rends ton amour" una din cele mai bune piese ale ei? Mie personal, mi se pare o melodie de valoare medie de pe albumul "Innamoramento", cel putin comparata cu celelalte de pe album.
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde SatyR » Dum Apr 20, 2003 2:27 am

Cred ca stii mult mai multe despre Mylene in comparatie cu mine...io unul nu am asultat albyume cap coada de la ea,ce am am vazut pe colo pe colo si am downloadat de pe net...cat despre melodia je te rends ton amour nu stiou ce sa zic ,nu stiu ce mel mai sunt pe albumul de care spui tu,tot ce tot spune e ca e o melodie superba ,mi-a placut de prima data cand am ascultat-o si are si un videoclip f misto :)..daca ar fi sa ma gandeasc care e opreferata mea de la ea nu stiu daca as putea veni cu un raspuns...sunt cateva care imi plac in mod egal....oricum california este una dintre cele mai reusite :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde HAL9000 » Dum Apr 20, 2003 2:41 am

Pai "Innamoramento" (1999) este ultimul ei album de studio.

01) L'amour naissant
02) L'Ame Stram Gram
03) Pas le temps de vivre
04) Dessine-moi un mouton
05) Je te rends ton amour
06) Méfie-Toi
07) Innamoramento
08) Optimistique-moi
09) Serais-tu lí ?
10) Consentement
11) Si vieillier m'était conté
12) Souviens-toi du jour
13) Mylí¨nium

Sigur, videoclipul de la "Je te rends ton amour" este foarte misto, si mai ales foarte Mylene-like, ca sa zic asa.
California imi place si mie foarte mult, dar cel mai mult imi place "Sans contrefacon" (vezi semnatura:) ), desi este o melodie ceva mai veche.
Dintre albume, cel pomenit mai sus mi se pare de departe cel mai bun, desi este un album mult mai pop decat cel pe care se gaseste California.
Ai vazut clipul la "Que mon coeur lache"?
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde c0nte » Lun Apr 21, 2003 8:14 pm

Initial trimis de Dee Dee
Imi place o melodia de-a ei super multtt
Numai ca nu mai shtiu cum se numeshte...
shtiu doar ca are un clip cu doua surori ... dintre care una era prostituata ..si moare... si sora ei ii ia locul ..etc..
shtie cineva despre ce vorbesc ?!!!? Daca shtiti melodia.. cum se numesnte .. pls spuneti-mi si mie !!!! I need to know !! :)
(daca puteti sa-m idati si pm cu numele .. )

10x !!!! (anticipat )


"California" se numeste din cate stiu.
c0nte
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 21, 2003 7:40 pm
Localitate: Canada

Mesajde Necuratu' » Lun Apr 21, 2003 9:01 pm

Ai vazut clipul la "Que mon coeur lache"? [/B][/QUOTE]


Clipul de la "Que mon coeur lache" e clipul meu preferat din toate timpurile. Blasfemic si comic in acelasi timp. Cel mai mult imi place atunci cand Isus il intreba pe Dumnezeu de ce nu-l trimite pe el pe pamant si Dumnezeu zice ceva de genu' "pentru ca ultima data cand te-am trimis a fost un dezastru".
De "California" nu stiam ca are videoclip.
Mai e unu care-mi place dar nu stiu de la ce piesa e, banuiesc ca de la "Je te rends ton amour", in clip e goala intr-o biserica si se tavaleste in sange. Daca gresesc, corectati-ma.
Preferata mea e "California" si "Ainsi soit Je"
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde HAL9000 » Mie Apr 23, 2003 5:02 pm

Da, clipul cu biserica e de la "Je te rends ton amour". Este probabil cel mai reprezentativ clip al ei (in sensul ca aceasta este Mylene Farmer).

Btw, tu ce ai inteles din clipul la "Que mon coeur lache"? (dupa ce Mylene coboara pe Pamant).
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necuratu' » Mie Apr 23, 2003 8:05 pm

Nu prea am inteles ce e clubul ala Q, sau ce dracu o fi. Un loc al pierzaniei? Parca toti sunt homosexuali.
Poate ca idea e de inger decazut, de sfidare a normelor (faza aia cu Michael Jackson, cand cade crucea pe Isus),promovarea liberei exprimari, nu stiu ce sa zic altceva....
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde HAL9000 » Vin Apr 25, 2003 1:09 pm

Voi unde ati vazut videoclipurile cu Mylene? La TV sau de pe net? Eu am facut rost de cateva trase cu un Tuner de pe M6. In rest, am vazut la TV doar "Les Mots" de cateva ori pe MCM Romania. Daca stiti un post TV care mai difuzeaza clipuri cu Mylene, spuneti-mi si mie (si pe la ce ora sunt emisiuni muzicale). Dintre posturile frantuzesti, eu nu prind decat M6 (ma rog, si TV5), si de cate ori am mai dat pe M6 (destul de rar) n-am prins decat filme.
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necuratu' » Vin Apr 25, 2003 2:28 pm

Initial trimis de HAL9000
Voi unde ati vazut videoclipurile cu Mylene? La TV sau de pe net? Eu am facut rost de cateva trase cu un Tuner de pe M6. In rest, am vazut la TV doar "Les Mots" de cateva ori pe MCM Romania. Daca stiti un post TV care mai difuzeaza clipuri cu Mylene, spuneti-mi si mie (si pe la ce ora sunt emisiuni muzicale). Dintre posturile frantuzesti, eu nu prind decat M6 (ma rog, si TV5), si de cate ori am mai dat pe M6 (destul de rar) n-am prins decat filme.



Eu am gasit clipul de la "Que mon coeur lache" si inca unul care incepe cu un duel, nu-mi amimntesc cum ii zice, toti sunt imbracati cu haine de epoca, in reteaua caminului, la cineva pe ftp. Am mai vazut mai demult ceva clipuri pe MCM Franta, dar atunci nu stiam eu cine-i Mylene Farmer. "Le mots"- pe Mcm Romania, parca o data si pe Atomic, de vreo 2 ori pe B1, aveau o emisiune de muzica, fan, fan x, sau asa ceva, si de vreo 3 ori pe Tele7abc, pe vremea cand dadeau muzica in timpul zilei
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde HAL9000 » Dum Apr 27, 2003 12:40 am

Tocmai ma plangeam ca nu vad clipuri cu Mylene la TV si chiar azi am vazut intamplator pe B1TV Alizee cu "J'en ai marre". Tot mai bine decat nimic. Tot nu m-am obisnuit cu faptul ca acum Alizee este mai difuzata decat Mylene.
In alta ordine de idei, parca vad ca nici anul asta nu o sa apara un album nou cu Mylene, desi au trecut 4 ani de la precedentul. Cu siguranta compilatia "Les mots" din 2001 si noul album Alizee sunt de vina.
Chiar, cum vi se pare Alizee?
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 18, 2003 11:19 am

SatyR , iata ca ti-am ascultat sfatul si am downlodat Mylene Farmer. Ai avut mare dreptate , este deosebita. O muzica foarte linistitoare.

Am tras doua melodii dar o sa mai trag : Californie si Comme j'ai mal.

PS : vad ca este si f. sexy aceasta Mylene
Fişiere ataşate
mylene.jpg
mylene.jpg (21.19 KiB) Vizualizat de 9939 ori
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ArK`Angel » Joi Iul 17, 2003 12:25 am

Mylene e preferata mea...are o voce care ma unge pe suflet si in plus ma regasesc in versurile melodiilor ei. Initial imi era greu sa gasesc vreo caseta sau un CD scos de ea, primul meu CD cu ea l-am luat din Franta....acum mai gasesc...melodia mea preferata este "Ainsi sois je...", e trista si emotionanta in acelasi tip....
ArK`Angel
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 17, 2003 12:14 am
Localitate: pierdut

california videoclip

Mesajde carmenb » Dum Iul 27, 2003 6:21 pm

Initial trimis de Dee Dee
Imi place o melodia de-a ei super multtt
Numai ca nu mai shtiu cum se numeshte...
shtiu doar ca are un clip cu doua surori ... dintre care una era prostituata ..si moare... si sora ei ii ia locul ..etc..
shtie cineva despre ce vorbesc ?!!!? Daca shtiti melodia.. cum se numesnte .. pls spuneti-mi si mie !!!! I need to know !! :)
(daca puteti sa-m idati si pm cu numele .. )

10x !!!! (anticipat )


Este videoclipul "California", ea joaca in "dublu rol" acolo , si o face bine in ambele roluri!!!!!!
carmenb
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 27, 2003 4:05 pm
Localitate: BUcuresti

VREAU TOATE CLIPURILE LUI MYLENE

Mesajde carmenb » Dum Iul 27, 2003 10:26 pm

Am cautat inebunita videoclipuriole lui mylene Farmer timp de 4-5 ani... nimeni nu le avea la vanzare, nimeni nu le vazuse, la tv nu se dadeau.... de curand am aflat si de ce; pt. sunt putin cam socante; pline de violenta, sex, lucruri ciudate.... chiar Mylene apare nud pe ici-colo, are ceva curaj fata asta, bravo ei!! Are ce arata; nimic de reprosat!
Cum am reusit sa fac rost de unele dintre ele? Cu KAZAA media desktop!!!!! este un program gen napster, gratuit. Acum sunt foarte fericita si incerc sa culeg toate clipurile ei. (si nu numai: savage garden si alti frumosi si talentosi).

Cat despre subiectele tratate in video au fost create cu multa imaginatie si fantezie, multe nu le-am inteles, probabil pt ca nici nu cunosc franceza:

In "Sans logiqe" participa la un fel de corida. Ea isi pune niste coarne de fier pe cap si reprezinta taurul si la un moment dat face niste ochi albi, ii da peste cap, si intra cu coarnele in toreador si il omoara.

in"libertine" este un fel de petrecere cu conti, ea este o prostituata; se retrage cu un conte misto intr=o camera, cand revine o sfideaza pe "matroana" se lupta cu ea putin- o sticla sparta in cap si un cap in gura acolo, mult sange ca de obicei..., fuge cu contele; sefa ii urmareste cu o gasca de tintasi si ii ucide.

in "L'instant X" ea canta undeva ... in ceruri cred, inconjurata de o spuma alba...spuma asta incepe sa iasa din toate canalele si toate cele.. si acopera tot pamantul.... Care-o fi ideea, ce este "X" asta.. poate ceva din X files???

in "allan" un preot incendiaza un cimitir...

in "inamoramento" este pe scena, poarta un costum fara spate cu pantaloni lungi, alb, sclipitor, transparent prin care se vede totul, (doar o pereche de tanga :) Baietii din fata scenei probabil ca erau in extazz!! hehe

In "Beyond My Control" cred ca l-a vazut pe partener inseland-o; si se razbuna cumva pt. Ca in timp ce il saruta lui incepe sa-i curga sange din gura... il musca de gat, in paralel sunt imagini ale unor lupi fiorosi sfasiind carne ... ea este legata la un stalp si urmeaza sa fie arsa

In "Dezasantee" unii pot vedea doar gandacul pe care il scoate din gura in timp ce serveste masa intr-un lagar, pe care un conmesean i-l smulge pt a-l ingugita, (foame mare) ... altii cum are curajul sa-i indemne pe toti sa evadeze, scapa toti avand-o pe ea ca leader... dragut, oamenii au intotdeauna nevoie de eroi ...:O)

In "Je taime melancolie" ea boxeaza cu un tip... si este ca de obicei foarte "decorativa" in orice ipostaza.

La "Que Mon Coeur Lache" refrenul suna superb... dragut cum coboara ea din ceruri si este intampinata pe pamant cu o palma peste fata hehehe.. Si mai dragut baiatul care ..danseaza la un moment dat, nu??? Si cel care il imita pe michael j. o face foarte bine... nu indraznesc sa intreb... o fi chiar el? Hehehe ar fi culmea!!! Desi acolo i-ar fi locul in videoclipurile lui Mylene cu o cruce pravalindu-se peste el! Haha! Ce-o fi insemnand asta si cum de nu s-a suparat "regele"???? Dar probabil ca nici nu a aflat de acest video, e prea ocupat cu ..copiii... HAHA!

Altele video sunt pe scena, o prezenta perfecta si ireprosabila intotdeauna
Am sa il caut pe cel in biserica tavalindu-se prin sange , multumesc celei de mai sus pentru ca am citit numele melodiei...
Mai este unul pe care il caut, ea se plimba prin padure si vede cum un conte biciuieste o tipa.. parca... si nu-mi mai aduc aminte ce se intampla. A fost primul video pe care l-am vazut cu ea acum multi ani, m-a marcat si de atunci a inceput sa-mi placa de ea. Cred ca este clipul "libertine 2-pourvu quelles soient douces", chiar acum il iau, dar are 177 Mb si mai dureaza ceva, voi vedea...

Sunt fericita ca am gasit o parte din clipuri...cu siguranta voi avea mai multe..
Mi-ar placea sa-i am toate albumele ; am doar 3 cduri "inamoramento si 2 cu selectii.
Am la "schimb" toate mp3-urile cu depeche mode pe un cd....:o)
carmenb
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 27, 2003 4:05 pm
Localitate: BUcuresti

Mesajde HAL9000 » Lun Iul 28, 2003 10:12 pm

Hai sa mai adaug si eu:

- "Sans contrefacon" (1987) - un tip este dat afara de unde locuia si rataceste pe camp impreuna cu o papusa; intalneste un grup de saltimbanci si aici o femeie ii da ceva de mancare si ii cere papusa; dupa ce termina de mancat, tipul o cauta pe femeie si o gaseste jucandu-se cu papusa, care a prins viata (este Mylene); in final, Mylene redevine papusa, spre disperarea omului
- "Souviens-toi du jour" (1999) - Mylene este intr-o casa in flacari, imbracata destul de sumar (doar e foarte cald, nu?)
- "Regrets" (1991) - Mylene este moarta si iubitul ei vine in cimitir ca sa-si aminteasca de ea (se poate intelege si ca ei isi dadeau inainte intalnire in cimitir)
- "Tristana" (1988) - actiunea se desfasoara in Rusia si este o combinatie intre revolutia rusa si Alba ca zapada si cei 7 pitici (ghiciti "Cine e cea mai frumoasa din tara?")
- "XXL" (1995) - Mylene este prinsa in fata unei locomotive
- "Optimistique-moi" (2000) - Mylene este artista la circ, dar nu prea este incantata de ceea ce face si de lumea in care traieste; in final reuseste sa evadeze cu ajutorul unui magician care este... (aici n-am prea inteles)
- "L'Ame Stram Gram" (1999) - un videoclip spectaculos, in care Mylene joaca din nou dublu rol (surori gemene), dintre care una este rapita de un grup de calareti mongoli, iar cealalta pleaca sa o salveze
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde HAL9000 » Lun Iul 28, 2003 10:22 pm

Initial trimis de ArK`Angel
ma regasesc in versurile melodiilor ei


Asta nu este neaparat bine :)

De exemplu:

"Quand tout est gris, la peine est mon amie
Un long suicide acide, Je t´aime mélancolie"
"Sans contrefacon je suis un garcon."
HAL9000
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 20, 2003 1:13 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde carmenb » Mar Iul 29, 2003 5:34 pm

Uff..sunt destule, o sa le iau si pe restul in timp, mi-e traficul limitat din pacate.
Pentru unii, la prima vedere mylene ar parea o ciudata; dar si asa i-ai ierta aproape orice pentru felul cum arata si cum canta...
Privirea aceea de caprioara nevinovata si fragila, aprope intotdeauna o victima intr-o lume atat de periculoasa...
Eu cred ca daca citesti printre randuri descoperi ca trateaza subiecte pe care multi artisti nu ar indrazni sa le abordeze.
Incearca sa exprime ceva si are (a avut) multe avantaje de partea ei: fizic, talent actoricesc, voce, finante.
Atrage atentia asupra unor probleme care ar trebui abordate si rezolvate, socand prin imagine.

De exemplu in "sans logique" ai putea intelege ca cei saraci ar face orice sa intre in gratiile persoanlele sus puse, influente. Acei saraci (care nu degeaba sunt foarte tineri in acel video) se ucid intre ei la acea corida iar rasplata niste pietre pe care "publicul" le aruca din portofel. Un public format din niste batrani hidosi si dubiosi, bine organizati. Si faptul ca banii sunt reprezentati de niste pietre probabil ca ar fi de discutat si pe tema aceasta. Nu prea inteleg insa de ce ambelor "clase sociale" pare sa le placa sa se joace periculos.Pentru bogati este un divertisment, dar pentru saraci..,,probabil nu sunt atat de inteliogenti sa realizeze ce ceea ce fac e gresit??
Doar mylene pare sa-si dea seama la sfarsit ca ceva nu e in regula, dar nu poate face nimic. Trebuie sa joace conform regulilor pentru ca este saraca si trebuie sa supravietuiasca in lumea ei.
Publicul pleaca pentru ca a inceput ploaia, la fel de inexpresivi precum au venit, iar cei saraci raman pe terenul lor si isi aduna rasplata, victima nu conteaza decat pentru mylene putin, careia ii era apropiata.

In "california" eu vad, pe de o parte, exploatarea femeii. Este vizibil ca in nici una din acele ipostaze ea nu agreeaza compania negrului. Ca dama din inalta societate, il insoteste din obligatie pe tip la acea receptie. Se pare ca desi are tot ce ii trebuie, se uita totusi ganditoare pe geamului masinii ; fizic este prezenta langa tip dar se gandeste si vrea altceva. Degeaba ai tot ce iti trebuie dpdv material daca simti ca iti lipseste ceva.
Ca prostituata, in clip, intra in jocuri cu negrul, tot pentru a supravietui, dar evidnet nu o incanta situatia.
Faptul ca dama bogata se deghizeaza si razbuna moartea suratei cred ca inseamna ceva de genul "opreste-te si AJUTA TU daca poti pentru ca altii poate nu VAD ceea ce vezi tu, vad dar n-o fac pentru ca N-O POT face. Sau NU VOR s-o faca din diverse motive"

In "Que Mon Coeur Lache" este trimisa sa aduca dragostea pe pamant. Fratele ei n-a reusit ,dar ea a reusit "misiunea"? E nevoie de miracole pentru dragoste pe pamant? Ati vazut ce intelegeau prin dragoste sau ce isi doreau cei care inhalau gazul acela: numai chestii deplasate. Cand inhaleaza si ea..explodeaza o inima acolo. Este dragostea ceva ce oamenii n-ar putea suporta? A fost prea mult chiar si pentru ea, un inger? Ea ajunge din nou in ceruri. Adevarata dragoste o gasim doar in ceruri??? Nu stiu ce sa zic....
carmenb
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 27, 2003 4:05 pm
Localitate: BUcuresti

intrebari

Mesajde carmenb » Mie Iul 30, 2003 8:27 pm

Datorita faptului ca nu stiam ce e cu Alizee precum si alte lucruri esentiale despre Mylene, am cautat un site neoficial cu biografia, am tradus cate ceva pe scurt si le pun si aici in mesajul urmator pentru cine ar mai interesa.
Cateva intrebari la prima vedere:
Despre ce e vorba in acel film Georgino si de ce nu a avut succes??
Eu as vrea sa il vad, cel putin din curiozitate.Unde il gasesc?
Ce fel de accident a fost acela in care a murit fratele ei?
VREAU SA VINA SI IN ROMANIA SA NE CANTE!!! A fost in rusia si pe aici n-a trecut????
Vreau si eu sa citesc cartea pe care o s-o scrie... daca aflati ceva despre asta sa anuntati si aici
Ce spun versurile ei???
carmenb
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 27, 2003 4:05 pm
Localitate: BUcuresti

cateva date

Mesajde carmenb » Mie Iul 30, 2003 8:31 pm

S-a nascut la 12 septembrie 1961 intr-un mic sat numit Pierremond, langa Montreal, Canada. Numele real: Marie Helene Gauthier. Tatal ei a fost inginer; ea a fost a treia din cei patru copii. A mai avut o sora: Brigitte si doi frati: Michel si Jean-Loup. Mylene este prescurtarea de la Marie Helene. Cand Mylene avea 5 ani, familia s-a mutat in Franta din cauza serviciului tatalui ei. Aucolo au locuit in Ville-d'Avray si Mylene a facut scoala Cadre Noir de Samour din Paris.
La 17 ani Mylene s-a indreptat spre viata artistica. A facut cursuri de modelling si a castigat o competitie muzicala. Nu-si dorea neaparat sa cante. Inainte de toate a vrut sa devina actrita si s-a pregatit in acest sens. Totul s-a schimbat in 1984, cand avea 23 si l-a intalnit pe Laurant Boutonnat.
Acesta compunea si producea muzica impreuna cu partenerul lui de atunci Jerome Danah si cautatu pe cineva sa le interpreteze cantecul "Maman a tort". Atunci Mylene si-a schimbat numele din Gauthier in Farmer. Numele de Farmer a fost ales ca un tribut adus actritei americane Frances Farmer – o femeie cu un real talent in filme si pe scena, dar care a petrecut multi ani intr-un ospiciu din cauza problemelor cu alcoolul si a murit de cancer.
Marea lovitura a venit cand a semnat un contract cu Polydor in 1986. Sub aceasta eticheta a fost realizat albumul "Cedre de lune" iar single-urile "Plus Grandir, Libertine si Tristana au mers foarte bine. Publicul a observat-o pe Mylene. A mai ajutat si faptul ca clipurile semanau mai mult cu niste filme. Sa apari nud in propriile videoclipuri a fost altceva care a atras atentia. Combinatia intre o voce dulce si inalta si versuri foarte pesimiste a fost de asemenea un lucru rar, si inca este. Poate a fost o combinatie a tuturor acestor lucruri , dar Cendres de lune a fost inceputul a ceva mare pt. Mylene.
Urmatoarele albume Ainsi soit je... and L'autre...au mers chiar mai bine. Unele melodii au devenit hituri in afara tarilor vorbitoare de franceza. Clipurile ei Pourvu qu'elles soient douces si Désenchantée au putut fi vazute la MTV. Raspunsul publicului a fost imens in special in Franta.
Desi Mylene nu se simtea confortabil cu mediatizarea, ea putea fi vazuta cu regularitate in show-urile TV de atunci. Dar dupa un timp a dorit putina intimitate si a disparut din ochii publicului pentru o perioada, timp in care a lucrat impreuna cu Boutonnat la un nou proiect indraznet. Realizarea filmului Giorgino a fost un vis devenit realitate pentru amandoi. In sfarsit Mylene avea sa devina actrita. Desi filmul a fost turnat in engleza, toate vocile au fost titlate in fanceza de catre actorii originali,. Filmul nu a avut succes si este destul de greu de gasit acum.
In 1995 a scos un now album Anamorphosée, a urmat un mare tur si mylene a revenit unde a ramas; o mare stea cu multi si infocati admiratori .
In acea perioada fratele lui Mylene, Jean-Loup a murit intr-un accident. Video-ul din turneul 1996 este dedicat lui, precum si albumul Inamoramento: un album pe care fanii il asteptau, si din nou a urmat un turneu urias. Mylenium Tour a fost un urias succes cu noi date ale turneului adaugate aproape in fiecare zi si toate biletele vandute. Au fost chiar si 4 concerte in Rusia. Se pare ca Mylene s-a intors unde apartine, pe scena, sub ochii publicului.
Dupa concert n-a apucat sa se linisteasca prea mult.
Impreuna cu Laurant Boutonnat, Mylene a scris un nou album pentru o tanara solista franceza numita Alizée. Primul single Moi-Lolita de pe albumul de debut Gourmandises al lui Alizee a avut un mare succes in Franta unde a fost no.1 pentru multe saptamani. Si in restul europei a fost un hit in top10 in multe din tarile europene. Lansarea Mylenium Tour on Cd, DVD and Video s-a bucurat de o mare atentie. La sfarsitul 2001 a scos o compilatie de hituri, Les Mots , continand 3 noi melodii, una dintre ele este Les Mots in duet cu Seal. Sa speram ca Les Mots este doar sfarsitul altei perioade si activitatea artistica a lui Mylene nu se incehie aici.
Noutati: prin februarie 2003 a fost numita cea mai buna cantareata franceza a anului. Prima ei carte, un roman de 150 pagini, va fi publicata in curand.
carmenb
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iul 27, 2003 4:05 pm
Localitate: BUcuresti

Următorul

Înapoi la Mylene Farmer

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron