FOTBAL-rivalitate

Forum dedicat echipei Dinamo si tuturor cainilor rosii!

FOTBAL-rivalitate

Mesajde Rosu Oana » Sâm Mar 09, 2002 5:02 pm

Oare de ce exista aceasta ura dintre anumiti suporteri,mai ales dintre suporterii lui Dinamo si ai stelei?
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FOTBAL-rivalitate

Mesajde Aragorn » Sâm Mar 09, 2002 5:13 pm

Initial trimis de Rosu Oana
Oare de ce exista aceasta ura dintre anumiti suporteri,mai ales dintre suporterii lui Dinamo si ai stelei?


PAi ca sa se simte si ei mari...sa se dea in spectacol...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Rosu Oana » Sâm Mar 09, 2002 5:24 pm

Asta cu siguranta...Dar parerea mea este ca in general suporterii
ar trebui sa fie uniti,sa nu se urasca atat de mult...Dar daca ei
asta vor,e treaba lor...
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Sâm Mar 09, 2002 5:30 pm

Initial trimis de Rosu Oana
Asta cu siguranta...Dar parerea mea este ca in general suporterii
ar trebui sa fie uniti,sa nu se urasca atat de mult...Dar daca ei
asta vor,e treaba lor...


LOL Oana.

Ura a fost cladita pe orgoliile de dinainte de '89 cand Steaua si Dinamo faceau ce le taia capul nedand socoteala nimanui.
Pe vremea aia suporterii nu prea puteau sa se bata, din motive evidente.
Dupa, s-a intamplat ce era de asteptat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rosu Oana » Sâm Mar 09, 2002 5:46 pm

Initial trimis de Aliosha


LOL Oana.

Ura a fost cladita pe orgoliile de dinainte de '89 cand Steaua si Dinamo faceau ce le taia capul nedand socoteala nimanui.
Pe vremea aia suporterii nu prea puteau sa se bata, din motive evidente.
Dupa, s-a intamplat ce era de asteptat.


Dar,daca se cearta atata,existand atatea conflicte,ce rezolva
cu asta?Le da Dinamo sau Steaua ceva?(ar trebui sa le dea
premiul Nobel pentru certuri).
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aragorn » Sâm Mar 09, 2002 6:00 pm

Initial trimis de Rosu Oana


Dar,daca se cearta atata,existand atatea conflicte,ce rezolva
cu asta?Le da Dinamo sau Steaua ceva?(ar trebui sa le dea
premiul Nobel pentru certuri).


Pai vor sa aiba si ei cu ce sa se lauda la copii si nepoti... si sa impresioneze gagicile...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Rosu Oana » Dum Mar 10, 2002 12:02 pm

Da,dar cred ca exista,asta sigur si suporteri civilizati...
Si eu,de ex sunt o fana inraita a lui Dinamo,dar incerc
sa ma abtin...cand e cazul...
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 2:11 pm

Parerea mea e ca...cu toate lozincile care se scandeaza..si cu toate instigarile din prezent....nu mai e marea rivalitate care era 'nainte de 89 ! Atuncea era rivalitate..acum e ceva comercial.

Atunci..era rivalitate si in tribuna si in teren. Mai tinetzi minte..inainte de 89 s-a realizat vreun transfer intre Steaua si Dinamo ? Eu nu imi aduc aminte. (asta asa...ca veni vorba de transferul lui Danciulescu)

Mai imi amintesc..o faza memorabila..cand Dinamo au fost furatzi in finala Cupei...si Ioan Andone..si-a dat chilotzii jos si i-a aratat pula ..lu' Valentin Ceausescu. Aia pe la radio si tv nu au zi snimic..mi-au povestit si mie niste oameni care au fost la stadion.

.............................
Incerc sa imi amintesc echipele de atunci ...de la sfarsitul anilor 80 !





DINAMO : 1.Dumitru Moraru ; 2.Ioan Andone ; 3. Mircea Rednic ; 4.Mihail Klein ; 5.Ionutz Lupescu ; 6.Bogdan Bucur ; 7.Claudiu Vaiscovici ; 8.Ioan Ovidiu Sabau ; 9.Rodion Camataru ; 10.Dorin Mateut ; 11.Danutz Lupu

rezerve : Bogdan Stelea,Ioan Varga,Costel Orac,Iulian Mihaiescu,Florin Radu Raducioiu

Eram ultras Dinamo..la acea vreme ! Mai ales..cand au jucat sferturi in Cupa Campionilor cu Sampdoria Genova ! La Bucuresti..1-1...a egalat Vialli in minutul 92 ! Iar la Cremona (ca avea Sampdoria terenul suspendat) 0-0..dupa ce Dinamo a avut niste ocazii fantastice !

Na....ca am fost laut de val....si m-am bagat in povestiri...care nu isi au rostul aici ! Daca vretzi sa va mai povestesc fotbal de pe vremuri..mai intrebati-ma ! Pe fotbalul romanesc de azi...nu dau 2 lei ! Sunt niste mercenari cu tozii....nu mai e roamntism ca alta data !

Aliosha...spune tu echipa Stelei daca o mai stii...cu numere depe tricou..cu tot ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Mie Mar 13, 2002 3:56 pm

eu tzin cu Dinamo de la acel 6-4 pentru Dinamo in finala cupei, cand a inceput Lucescu sa isi dea palme de unul singur pe margine... si cand Steaua avea o echipa cu jucatori care castigasera o cupa europeana... si Dinamo avea jucatori de 20-22 ani (Lupescu, Lupu, Raducioiu, Sabau, Mateut, plus portarii Stelea si Prunea :D)... ce vremuri :D
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Mar 15, 2002 4:19 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
eu tzin cu Dinamo de la acel 6-4 pentru Dinamo in finala cupei, cand a inceput Lucescu sa isi dea palme de unul singur pe margine... si cand Steaua avea o echipa cu jucatori care castigasera o cupa europeana... si Dinamo avea jucatori de 20-22 ani (Lupescu, Lupu, Raducioiu, Sabau, Mateut, plus portarii Stelea si Prunea :D)... ce vremuri :D


Sopra meciu cand a dat Balint gol cu nasu de si l-a rupt?
Parca ala era...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Dinamo- Farul

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 1:38 am

" Simbí£tí£ searí£, aflat in barul "Sport Spirit" din Capitalí£ in compania citorva ziaristi, Sorin Mihí£ilescu, liderul galeriei Farului, a fost bí£tut de mai multi fani dinamovisti. Chiar dací£ impreuní£ cu el erau sotia si fetita, ultima in virstí£ de 12 ani, Mihí£ilescu a fost lovit cu pumnii si cu o sticlí£ de bere in cap. De asemenea, victima sustine cí£ a fost si tilhí£rití£ de 2,3 milioane de lei. Dupí£ incident, la fata locului a venit un echipaj de politie, care a luat declaratii. Constí£nteanul a fost dus la Spitalul de Urgentí£, unde i s-a eliberat un certificat medical cu diagnosticul "traumatism cranio-facial cu plagí£ contuzí£ buzí£ superioarí£". Rana de la buzí£ a necesitat sase puncte de suturí£.

"Eu am ajuns la bar in jurul orei 21:00 si impreuní£ cu familia ne-am asezat la masa la care se aflau niste ziaristi. Intii, in camera in care eram, a intrat Elias, liderul dinamovistilor, care a dat noroc cu mine. Apoi, peste ceva timp, un anume a trecut prin spatele sotiei mele si m-a lovit cu pumnul peste fatí£. N-am ripostat, nici mí£car nu am ridicat mina. La "vrí£jealí£" au intervenit ceilalti sí£-l potoleascí£, dupí£ care au dat din nou in mine, iar unul dintre ei mi-a spart o sticlí£ in cap. Dací£ era doar bí£taia, treací£-meargí£, dar pentru cí£ mi-au terorizat familia si m-au tilhí£rit de 2.300.000 de lei, sí£ fací£ puscí£rie! Am stat si m-am gindit de ce au fí£cut-o, dar nu inteleg. Ce sí£ le fac eu? Dací£ Dinamo joací£ pe bune mai pierde si puncte. Nu pot uita cí£ am condus galeria la douí£ meciuri cu Steaua, in '98, pe vremea cind Borcea imi oferea 10 milioane de lei salariu pe luní£. Nu-i nimic, ii transmit lui Elias cí£ a procedat ca un las, iar cí£tele ca el nu mai au ce cí£uta la Constanta. íŽi calc pe cap!", a declarat Mihí£ilescu. El va merge astí£zi la Laboratorul Medico-Legal din Constanta pentru eliberarea unui certificat. Seful "Nuova Guardia", Elias Bucuricí£, nu a putut fi contactat pentru a comenta incidentul. "
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Apr 09, 2002 7:23 am

lol...
adevarul e ca si Elias si animalul de la farul sunt nishte matahale de oameni... oricum... sper ca au procedat ca la carte cainii... si ca nu o sa ii recunoasca nimeni... adica... fara martori... adica... sper ca au amenintzat si martorii :D

Forza Dinamo
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Apr 09, 2002 7:25 am

Initial trimis de Aliosha


Sopra meciu cand a dat Balint gol cu nasu de si l-a rupt?
Parca ala era...

ei bine... asta nu mai tin minte....

Normal era sa tin cu Dinamo de la acel 2-1 pentru Steaua de pe Ghencea.... la care Dinamo a fost furata pe fatza si Andone a scos ... la mai marii conducatori (meci arbitrat de Craciunescu) - dar nu am vazut acel meci.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

rivalitate

Mesajde iuli_stelistu » Mar Apr 09, 2002 4:21 pm

deoarece daca nar exista rivalitate nar mai fi frumos fotbalul.
nuiasa?parerea mea.
iuli_stelistu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 12, 2002 9:38 am
Localitate: tulcea romania

Re: rivalitate

Mesajde Rosu Oana » Mar Apr 09, 2002 6:58 pm

Adica sa ajungi in spitale cu capul spart etc...Nu cred ca
in ziua de azi te poti duce la stadion sa urmaresti un
meci de fotbal fara sa te alegi cu capul spart,mana rupta
sau altele din cauza unor suporteri (daca pot fi numiti
suporteri) care pur si simplu in loc sa-si vada de treaba
lor,cauta subiect de cearta cu altii.Si asta pentru ce ?
Sa fie amendati,ca apoi sa fie dati la TV ca nu stiu ce
s-a intamplat intre suporterii lui X si supoterii lui Y.
Ex:cum portarul Astrei a fost lovit de o piatra venita
din galeria Rapidului.De ce au procedat rapidistii asa,
eu una nu-i inteleg.Poate ca Rapidu' sa dea gol...
Acela care a facut asta nu poate fi numit suporter,ci un
animal.Daca omu' apara bine,trebuie sa ii dai in cap
pentru asta?Nu cred ca daca rivalitatea poate face
fotbalul mai frumos,din contra...Cred ca si clubul respec-
tiv ar trebui amendat pentru comportarea suporterilor.
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Sfantu` » Mar Apr 09, 2002 11:04 pm

Pentru Oribilul Mosh...

Trebuie sa constientizezi ca la acea vreme primau si interesele politice, de partid, si nu prea avea curaj lumea sa ii calce pe bombeu lu' Vali Ceausescu. Asa ca nici nu se prea punea problema unui transfer.


Cat despre galeriile de la noi, ce sa spun, sunt infecte, ca si publicul de altfel...unde vezi tu in Anglia sa se arunce cu tot felul de bidoane pe stadion si alte chestii (asta desi spectatorii sunt la 1 m de teren). Sau galeriile cantand "M....e...X". Plus ca la noi l a TV cel putin se aude in mijlocul transmisiunii un "Baga-mi-as p...a" scos de vreun dobitoc de la "oficiala"...ma rog...ca la noi.
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 11:24 pm

Mai comic e cand la transmisiile radio mai vine cate un pusti si striga tare langa microfoane "M..e X".

De galerii?? Ce sa zic.... am fost si eu la destule meciuri in Bucuresti pe toate stadioanele importante.
La derbiuri atmosfera imi place dar nu suport linsajele de prost gust pentru ca de fapt asta sunt de cele mai multe ori.

Cel mai rau era sa mi-o fur la Tricodava cand trecea galeria lui Dinamo si i-a vazut de la distanta pe 3 nefericiti cu fulare cu Steaua. Au fugit dupa ei dar au batut si lumea de pe strada inclusiv pe gaboru din intersectie care dirija circulatia.
M-am refugiat urgent intr-o farmacie dupa ce am sarit tejgheaua. Cand m-am dus la Prichindelu la Steaua era acelasi scenariu dar cu proportiile inversate.


Asta e ce imi vine acum prin minte din derbyurile bucurestene dar am vazur si mai rau. Prostia nu are limite.
Dupa un timp m-am sarurat de meciuri de-astea si de smecheri de galerie si m-am limitat la cupe europene si finale de cupe.
Si aici parsivenia era atat de mare ca mai umblau cate unii de la dinamo cu fulare cu steaua prin oras si daca te vedeau si pe tine cu insemne iti ziceau "Forza Steaua , bate cuba frate" si daca puneai botu ti-o furai rau de tot.
Au patit cativa cunoscuti chestia asta, eu personal din fericire nu.

As mai avea multe de povestit dar le pastrez pentru mai incolo.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

`NORMAL` e doar un program la masina de spalat ..

Mesajde Public_Enemy » Mie Apr 10, 2002 10:12 am

Cine a spus ca e o tampenie sa te iei la bataie pt o echipa de fotbal a avut dreptate ... Am cunoscut care ar dezbraca si-ar baga in spital copii de 8-10 ani doar pt ca poarta un amarat de fes ... asta e `democratia` de azi , prost inteleasa... dar la o adica ... nishte chestii sunt digerabile ... adica stai pe stadion si ai asha un sentiment , pe care eu nush` cum sa-l clasific , dar entimentul ala poate sa fie de vina ... adrenalin rush , nu .. ? si la urma-urmei ce dracu sa faci ? decat sa planga mama , mai bine plange ma`sa ... nu poti sta cu mainile in san !
:U AsTa A FoSt ToT ... PeNtRu aLtE
InFoRmATii , ApeLaTi Cu InCrEdErE La 090816958 :U
:t It Takes More Than Lassie to Pass Me ... :t
Public_Enemy
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 08, 2002 4:03 pm
Localitate: Romania - Sibiu

Mesajde Rosu Oana » Dum Apr 14, 2002 9:22 am

Unii sunt niste animale...Sunt prea rebeli...Parca-ar fi veniti din
jungla...Iar `democratia`...
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 20, 2002 10:49 am

Am si eu o intrebare pentru Rosu Oana..care vad ca este un suporter infocat al gruparii din Soseaua Stefan cel Mare !

Oana...tu mergi la meciuri cu galeria...scandezi..agitzi steaguri ?? Iar dupa meci te duci la beri....si discutzi fazele interesante ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Moshule...

Mesajde Rosu Oana » Dum Apr 21, 2002 12:57 pm

Parca am discutat noi ceva despre asta, dar in fine...
Mergeam inainte la stadion,acum nu ma mai ocup cu
asa ceva.Merg cateodata sa beau cate o bere cu
prietenii,chiar daca nu sunt dinamovisti si discutam
despre fotbal asa in general.
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la FanClub Dinamo

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron