stadionul Stefan cel Mare

Forum dedicat echipei Dinamo si tuturor cainilor rosii!

stadionul Stefan cel Mare

Mesajde MiG29 » Dum Mai 26, 2002 4:33 pm

incer sa adun fotografii si informatzii despre stadionul lui Dnamo pentru a le putea trimite unui site in care apar stadioanele din Europa...asa k...cand a fost construit stadionul?
care e recordul de asistenta?
cand a avut loc primul meci oficial?
cand a fost modernizat?
care e capacitatea?
eventual ceva poze facute de voi....
10x
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mai 28, 2002 8:19 pm

Am si eu o intrebare..pentru moderatorii acestui forum..dar si pentru suporterii lui Dinamo,in frunte cu Sopra : de ce stadionul din Stefan Cel Mare nu are nocturna ?

Mi se pare penibil..ca un club de talia lui Dinamo (la nivel national vorbind) sa nu aiba instalatzie de nocturna !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mar Mai 28, 2002 8:29 pm

Voiam sa scriu mai demult la threadul asta dar am uitat.
Groapa e cel mai de cacat stadion de divizia a din Bucuresti.

In primul rand mai mult de1/3 din scaune(cele din fatza) nu pot fi folosite pentru ca nu se vede pe gazon din cazua garduletului , reclamelor etc. La derbyuri orgabizarea este dezastruasa de fiecare data (nu ma apuc sa intru in detalii).
In ultimul rand la cati bani au intrat pe mana clubului asta nu au fost in stare sa puna o nocturna desi ne aflam in anul de gratie 2002.
Jucati, cand jucati , in cupele europene la 4 dupamasa cand ti-e mila sa lasi si un caine afara.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

off-topic

Mesajde MiG29 » Mar Mai 28, 2002 10:47 pm

Io de unde draq sa shtiu de ce nu are nocturna?e treaba mea sa shtiu cand o sa isi puna nocturna....Au zis k in vara asta shi deja au incheiat un contract cu Phillips .....
Io aici vroaim niste informatzii referitoare la stadion ,nu critici care nici macar nu -s constructive.....
Shi Aliosha,stadionu lu sportu e mai de kkt....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 29, 2002 12:43 am

Pai ce informatzii sa itzi dam noi ???

Stiu ca in 1990 aveau in proiect sa-l modernizize rau de tot. Se zvonea atunci ca vor sa il faca precum San Nicola din Bari.
Dar..a fost doar un proiect !

Mig..tu ii compari pe Sportu cu Dinamo ? Pai ce bani are Sportu si ce bani are Dinamo ? E rusinos ca echipe precum Bacau sau Astra sa aiba nocturna..iar Dinamo ,vorba lui Aliosha,sa joace ziua in amiaza mare meciuri din cupele europene !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 29, 2002 1:08 am

pai io sper k in vara asta sa il faca shi ei mai k lumea...nocturna ,scaunele shi tot ce mai trebe....k sa arate a stadion de campioana:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: stadionul Stefan cel Mare

Mesajde Rosu Oana » Joi Mai 30, 2002 9:20 pm

Initial trimis de MiG29
incer sa adun fotografii si informatzii despre stadionul lui Dnamo pentru a le putea trimite unui site in care apar stadioanele din Europa...asa k...cand a fost construit stadionul?
care e recordul de asistenta?
cand a avut loc primul meci oficial?
cand a fost modernizat?
care e capacitatea?
eventual ceva poze facute de voi....
10x


Vad ca nimeni nu a postat pe aici despre ceea ce pe Mig
il intereseaza decat faptul ca stadionul Dinamo e de kkt,
astfel ca o sa incep cu:

Adresa clubului:Calea Floreasca,nr.18-20,sector 2,Buc.
Adresa stadionului:Sos.Stefan cel Mare,nr.7-9,sect.2,Buc.
Capacitatea stadionului:15.300 locuri,toate pe scaune

Clubul a fost infiintat in 1948,in ziua de 14 mai.
Primul meci pe stadionul Dinamo
La 14 oct.1951 are loc inaugurarea stadionului,primul
meci fiind Dinamo - Locomotiva Timisoara 1-0.

Mig,sper ca ti-am raspuns cat de cat...o sa ma documen-
tez mai bine si o sa mai postez si altele...cu pozele mai
vedem...
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Joi Mai 30, 2002 10:23 pm

Oana,mersi pentru info`s.Dak mai gasesti ceva(in legatura cu planurile de modernizare.....)pls posteaza.Raman dator:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Re: stadionul Stefan cel Mare

Mesajde Aliosha » Vin Mai 31, 2002 4:46 am

Initial trimis de Rosu Oana


.
Capacitatea stadionului:15.300 locuri,toate pe scaune



Am zis eu Oana cum e cu locurile de pe scaune. O treime nu sunt folosibile pt ca nu vezi absolut nimic de pe ele. E ca si cum ai numara la o terasa scaunele de rezerva din pivnitza, cele pe care nu sta nimeni niciodata.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: stadionul Stefan cel Mare

Mesajde Rosu Oana » Vin Mai 31, 2002 7:39 am

Initial trimis de Aliosha
Am zis eu Oana cum e cu locurile de pe scaune. O treime nu sunt folosibile pt ca nu vezi absolut nimic de pe ele. E ca si cum ai numara la o terasa scaunele de rezerva din pivnitza, cele pe care nu sta nimeni niciodata.


Sorry,dar m-am grabit si cred nu strica daca am mai amintit
si eu lucrul asta.
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Mai 31, 2002 10:15 am

nu e asa ca daca Stefan cel Mare e cam de kko, inseamna ca echipa si tot restul este de kko? bine ca v-au facut comunistii stadion langa care pasc vacile... si acum veniti sa va laudati.

Ceva poze am eu, dar luate de pe siteuri...
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Mai 31, 2002 4:45 pm

soppra ,nu conteaza de unde sunt pozele...da-le incoa...o sa mentionez io acolo k sunt luate de pe site-uri....no conteaza:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

!

Mesajde Ayrton » Joi Iul 31, 2003 8:46 am

Articol din presa de azi:

""Marele santier
Arena "ciinilor" se afla in plin proces de modernizare, dupa instalarea nocturnei venind acum rindul montarii unei piste de atletism de nivel olimpic

Stadionul din Stefan cel Mare e transformat in aceasta perioada intr-un imens santier. Se lucreaza la foc continuu pentru implementarea pistei de atletism, care va avea 10 culoare, ceea ce o va plasa in topul mondial, doar la Atlanta mai existind un covor de asemenea dimensiuni. |n spatiul dintre gazon si gardul imprejmuitor se va turna in curind un strat de asfalt adinc de 7 cm, peste care se va pune un rind de beton, apoi tartanul.

GATA PINA LA MECIUL CU LETONII. Zona, plina de miniexcavatoare, santuri si munti de pamint, e momentan inutilizabila, echipa de fotbal facind antrenamentele pe arena "Victoria". Prima parte a operatiunii e programata sa se incheie pe 10 august, astfel incit ros-albii sa poata evolua pe teren propriu in meciul cu Metalurgs Liepaja din turul preliminar al Cupei UEFA, pe 14 august. Totodata, partidele de campionat de acasa nu vor fi afectate, Dinamo urmind sa debuteze in fata propriilor suporteri in etapa a doua a Diviziei A, cu FC Bihor, trei zile dupa disputa cu letonii. "Nu vor fi probleme cu omologarea stadionului si nu e nici un pericol ca faza de inceput a proiectului sa nu se finalizeze la timp", a asigurat unul dintre oficialii "ciinilor".

SI TABELA NOUA. Practic, la startul sezonului fotbalistic, nu va mai ramine de amplasat decit tartanul tip Mondo, identic cu cel care va exista si pe pista olimpica de la Atena, pentru Olimpiada de anul viitor. Acest ultim pas se va incheia in jurul datei de 15 octombrie, iar pina la sfirsitul anului se va monta, probabil, si noua tabela electronica, ultraperformanta, care va putea fi folosita atit pentru partidele de fotbal, cit si la concursurile de atletism.

"Ciinii" se vor muta pe "Victoria"
Dupa montarea pistei de atletism, se va trece la amplasarea unei copertine intre cei doi stilpi de nocturna din partea tribunei oficiale, precum si la reconsiderarea dimensiunilor tribunei a doua. De aceea, e posibil ca ros-albii sa evolueze inca din retur pe stadionul "Victoria"
, unde se si antreneaza dupa revenirea din turneul efectuat in Franta. Arena va arata aproape la fel ca si cea din Cotroceni, tribunele ridicindu-se pe schelet metalic. Vestiarele si anexele sint deja operationale, iar suprafata de joc, care are si un sistem de drenaj excelent, arata foarte bine, rivalizind cu terenul central.

Viseaza la un Campionat European
Federatia Romana de Atletism isi face deja planuri mari odata cu aparitia pistei olimpice de pe stadionul "Dinamo". Oficialii se gindesc la faptul ca arena va putea intra rapid intr-un circuit international de concursuri de profil, avind sanse ca, la finalizarea lucrarilor din complex, sa candideze cu succes la organizarea unui Campionat European sau Campionat Mondial de tineret. Asta si pentru ca, in zona velodromului, vor fi construite alte doua culoare pentru atletism, considerate spatiu de incalzire in cazul unor competitii de anvergura, adica se indeplinesc exact standardele FIA in domeniu.

Costa 30 de miliarde lei
Investitia de la lucrarile aflate in prezent in derulare se ridica la circa 30 miliarde. Banii provin in exclusivitate din surse proprii atrase de Clubul Sportiv prin sponsorizari si din fonduri bugetare MI. "Proiectul reprezinta punerea in aplicare a unei strategii la care a inceput sa se munceasca inca in urma cu 6-7 ani", a precizat un oficial din Stefan cel Mare."
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

!

Mesajde Ayrton » Mar Aug 05, 2003 12:12 pm

O adresa pentru cei ce vor sa vada cum va arata "ARENA DINAMO":
http://www.fcdinamo.ro/filme/dinamo21.wmv

Sper ca proiectul asta sa devina realitate, si sa nu urmeze calea celor lui Ianul.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Joi Iun 24, 2004 8:25 am

Un articol:

"Modernizarea stadionului – vis sau realitate?

Modernizarea propriu zisa a Bazei Sportive Dinamo, programata pe termen lung, are ca scop transformarea stadionului din Soseaua Stefan cel Mare, intr-o arena europeana de cel mai inalt nivel, ce va permite desfasurarea a trei tipuri de evenimente sportive:
fotbal, rugby si atletism. Conducerea dinamovista promite ca printr-o investitie de 3 milioane de dolari, baza sportiva CS Dinamo va deveni in trei ani una din cele mai moderne si cochete din Europa de Est.
Prima faza a modernizarii stadionului Dinamo a inceput vara trecuta, cand au fost refacute instalatiile de canalizare, gardul metalic ce imprejmuieste gazonul,
drenajul, sistemul de irigare al terenului si cel pentru alimentarea cu apa, si nu in ultimul rand amenajarea terenului de zgura din spatele Peluzei «Catalin Haldan», care a fost acoperit cu gazon artificial, acesta putand fi utilizat de catre atleti, dar si de catre echipa de fotbal.
Pentru 2004 sunt stabilite doua obiective primordiale: acoperirea tribunei zero si a celei intai si punerea in functiune a unei noi tabele electronice. Proiectul derulat de catre Aedificia Carpati, se intinde pana in 2007. In ultima etapa va fi suprainaltata si acoperita tribuna a II-a, «Oficiala» va fi amenajata dupa standarde occidentale, capacitatea stadionului urmand a ajunge la 30.000 de locuri. In concluzie, exista o pista cu 13 culoare (2 suplimentare pentru concursurile de fond si de maraton), iar in viitorul apropiat o infrastructura pentru comunicatii voce-date, audio si intercomunicatii video. Elementul inedit, al acestui proiect il constituie cu siguranta cele 17 camere digitale de televiziune cu circuit inchis printr-un studio propriu; camere de monitorizare ale tribunelor, sisteme de tiketing si control acces, afisari in timp real pe o noua tabela electronica color, dar si pe monitoare electrice de afisat a rezultatelor si secventelor inregistrate pe stadion."
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Joi Ian 13, 2005 9:12 am

Obiectivele primordiale pt 2004 vad ca nu au fost atinse...

Insa, in aceste zile se lucreaza de zor la marirea capacitatii peluzei "Catalin Haldan", bucata "lipsa" dintre peluza CH si peluza cu tabela (pe unde intrau masinile de pompieri, salvarea, etc) fiind un santier.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Head » Dum Mar 13, 2005 2:38 pm

Am si eu o mica nelamurire: au terminat modernizarile sau nu?
Head
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 13, 2005 1:54 pm
Localitate: Romania

Mesajde Ayrton » Lun Mar 14, 2005 9:13 am

Evident ca nu.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Mar 14, 2005 10:28 am

vazut-am stadionu lui besiktas si inainte de modernizare cat si dupa modernizare.

ce au facut turcii?

au eliminat pista de atletism sapand cca 8-10 m atat gazonul cat si pista. astfel ca nivelul gazonul a coborat cu cca 8-10 m iar tribunele s-au prelungit peste fosta pista de atletism iar in prezent sunt apruape de "buza" gazonului. capacitatea stadionului s-a marit cu cca 10.000 de locuri.

dupa cum imi amintesc io stadionu dinamo , aceiasi metoda s-ar putea aplica si aici. bani sa fie dar si ...suporteri :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Mar 14, 2005 10:39 am

este teribil de tarziu. pe respectivul stadion s-a facut o pista de atletism cu 10 culoare, cea mai lata din Europa de Est si una din cele mai moderne din Europa. merluc. investitia este de zeci de milioane de dolari.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Mar 14, 2005 11:32 am

Da, am inteles ca vor sa mareasca capacitatea tribunei II si FR Atletism isi propune organizarea unei competii majore pe "Dinamo"... cand o fi gata habar n-am...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Lun Mar 14, 2005 12:07 pm

pai FR de Atletism in concubinaj cu clubul sportiv (deci nu ala de fotbal) cu pricina va cumpara o tabela electronica performanta, care sa arate nu numai rezultatele probelor, ci si imagini din diferitele probe. sincer, acuma, nu stiu pe unde ar putea s-o propteasca pentru a fi vazuta de toti cei care sunt pe stadion.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Mar 14, 2005 12:44 pm

o tabela cum s-ar fi vrut aia de la pitesti dar nu functioneaza, singura ok este cea de la Timisoara. De pus am inteles ca or s-o puna dupa ridicarea tribunei II undeva tot in zona unde este tabela actuala.
Clubul de fotbal se angajase la modernizari la stadion pt care s-ar fi convenit un barter cu MI (proprietarul arenei), adica sa se scada din contravaloarea chiriei si platii utilitatilor la valoarea investitiei in tribune, acoperire, modernizarea tribunei oficiale, dar de cand cu noul guvern Tariceanu si cu noul ministru de interne Blaga totul s-a blocat, ca au zis ca nu-i intereseaza sportul si investitiile in infrastructura ci ca acei bani sa-i plateasca cash, inclusiv mult-discutatele datorii la buget sa fie achitate cu prioritate.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am


Înapoi la FanClub Dinamo

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori