Spitalu de urgenta

Forumul asociat fanclubului Spitalul de Urgenta

Spitalu de urgenta

Mesajde alina » Sâm Oct 13, 2001 12:48 am

lamuriti-ma si pe mine ce naiba canta astia:
1.canta live
2.au chitari dar si acordeon
3.super comerciali
4.influente etno
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Spitalu' 9- trupa lu'Peste!

Mesajde DEATHANGEL » Dum Oct 14, 2001 9:26 am

Initial trimis de alina
lamuriti-ma si pe mine ce naiba canta astia:
1.canta live
2.au chitari dar si acordeon
3.super comerciali
4.influente etno

Canta un kkt- n-au stiut pe cine sa copieze. Live din an in pasti, chitarile le mai zdrangane ca si tembelii de la parlament, acordeonul- na' si tu, trebuia sa fie ceva de decor, nu?, supersupersuperprotvisticomerciali, de fapt-aceeasi poveste ca si cu dobitocul de biitman. Etno? Mda, copiat Bregovici si muzica noastra neaosa, ca-i cam greu sa creezi. Cel mai oribil lucru este sa auzi ca au participat la un festival Sziget. Pai astia sunt ROCK? Foarte bine le-a facut Dorian Ciubuc de la Zone Records care n-a vrut sa-i lase sa participe la Gala Premiilor Industriei Muzicale. Bravo lor ( adica Zone Records) si Bravo lui CRISTI care nu s-a lasat intimidat de mizeriile lui helciug!
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Pai cam atata stiu

Mesajde gaga » Lun Oct 15, 2001 9:45 am

Tipul de la acordeon a cantat in floare albastra care era o trupa mishto (a scos un album da' nu mi-a placut) in special in concerte si foloseau un amalgam de stiluri muzicale. In concert mergea. In schimb despre vocali ca dl. Helciug.... Parlament si Spitalu... seamana foarte tare ca idee de trupa (pt. ca e o trupa). Sincer ii gasesc mai inspirati pe tipii de la Tzapinarii care canta un "folk alternativ fara influente". E o replica buna la Spitalu'...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Lun Oct 15, 2001 2:04 pm

fericirea e un lucru marunt
e o aripa care vibreaza
fericirea e un lucru mic
un pitic ...ce danseaza
-------------------------------------------------
parerea mea despre spitalu de urgenta este :o muzica care o pot suporta si ma simt bine la concertele lor stiu bancuri bune baietii
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Oct 15, 2001 4:09 pm

Tipu de la acordeon, Vali, si Helciug cintau acum 4-5 ani intr-un bar (Time Out - pe linga foisor, pe Popa Nan cu Matei Voievod si Pache) cu inca o tipa de la ATF. Faceau ceva atmosfera. La inceput cintau Helciug (chit.) si tipa aia voce. Mai tirziu l-au adus si pe Vali - acordeon, care cred ca era prieten de-al lui Helciug. Cind a venit Vali prima data eram acolo. A monopolizat tot. In prima formula au cintat vreo ora, iar apoi l-am luat pe Vali la masa si ne-a cintat singur vreo 2 ore, pina unii de la alta masa au zis ba, mai lasati-l si la noi. Nu lua bani si nici vin nu a vrut. L-am convins doar la un pahar de suc de portocale. A fost super, stia orice: ne-a cintat Queen, AC/DC, Madonna, Depeche, clasici, lautaresti (nu maneles, ca nu ereau pe atunci), populare si altele (nu mai stiu acu, da ne-a cintat tot felul de muzici si de formatii tari sau care erau atunci pe MTV si la radio). Toate la acordeon si eventual voce. La masa vecina a bagat cantonete, sansonete, romante si alte de-astea. Tipu mi-a placut mult. Zicea ca e din Giurgiu si a facut de mic acordeon. A cintat peste tot, inclusiv cu tigani. Cam asta imi amintesc, nu bag mina in foc. In seara aia de unde voiam sa plecam acasa, dupa ce a inceput el sa cinte am mai beut fo 3 sticloante de sprit.
M-am intilnit cu el dupa mai mult de un an de atunci, la Hard, actual Backstage. Ma mai stia (si asta mi-a placut). Deja lucra prin un bar de luxosi, Byblos, in spate la Ateneu. A fost si la TVR si acolo a cintat un medley din hituri internationale. Helciug isi facuse deja Parlamentu.
L-am mai vazut pe strada inainte sa apara Spitalu de Urgenta. Iar m-a recunoscut si mi-a zis ca isi face trupa.
Personal cred ca Helciug si-a facut trupa si ca sa cinte cu Vali (printre alte motive).
Cam atit.
Despre muzica, bici my mother e dupa imnul refugiului Diana, cintec de montaniarzi (mama unde esti/bate-ma de vrei/da lasa-ma cu ei - refrenul original). "Doamnele" suna cunoscut dar s-ar putea doar sa sune. Traiasca berea mi se pare cam exagerat refrenu, versurile in rest sunt marfa. Alte piese nu ma prea excita.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

OK

Mesajde gaga » Mar Oct 16, 2001 8:31 am

Frumoasa cronica Rolf.
Despre tipul de la acordeon (vali, parca) tot de acum fo' 4-5 ani (sa fi fost mai multi?) am amintiri. I-am vazut in Hard&Havy (actual Backstage) pe cei cu care canta, Floare Albastra (stiu ca ma repet) si intr-adevar aveau niste preluari beton. Din cate imi aduc aminte (nu prea multe ca a fost o noapte de pomina) parca mai canta si la alte instrumente, clarinet sau asa ceva. O sa-i intreb pe tipii cu care am fost acolo poate au memorie mai buna. Revin.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: OK

Mesajde tarzy » Mar Oct 16, 2001 9:39 am

Initial trimis de DANA
Frumoasa cronica Rolf.
Despre tipul de la acordeon (vali, parca) tot de acum fo' 4-5 ani (sa fi fost mai multi?) am amintiri. I-am vazut in Hard&Havy (actual Backstage) pe cei cu care canta, Floare Albastra (stiu ca ma repet) si intr-adevar aveau niste preluari beton. Din cate imi aduc aminte (nu prea multe ca a fost o noapte de pomina) parca mai canta si la alte instrumente, clarinet sau asa ceva. O sa-i intreb pe tipii cu care am fost acolo poate au memorie mai buna. Revin.

astea sunt nebunii` dai in kkt...:))
tarzy
 

gresit

Mesajde kris » Dum Mar 28, 2004 12:05 pm

[quote DEATHANGEL]Canta un kkt- n-au stiut pe cine sa copieze. Live din an in pasti, chitarile le mai zdrangane ca si tembelii de la parlament, acordeonul- na' si tu, trebuia sa fie ceva de decor, nu?[/QUOTE]

e clar ca nu te-ai dus prea des la concertele trupei. si asta pentru ca astie nu fac play-back decat in studiourile televiziunilor.
macar astia sunt de bun simt si chiar au talent spre deosebire de vedetele de carton atat de mult si de bine promovate la noi. daca te iei de unul care chiar a muncit sa ajunga unde e si isi exprima o idee, are o linie pe care o mentine, atunci spune cine de la noi se prezinta mai bine? care e trupa aia care iti place si care "nu face mizerii" din punctul tau de vedere? ;s
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm


Înapoi la Spitalul de Urgenta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron