pink floyd

Forumul asociat fanclubului Pink Floyd

Mesajde dinu » Mar Apr 22, 2003 11:49 pm

Ba Portnoy, la Campina a stationat Divizia a 7-a a lu' Rommel, nu ?
Si erau toti blonzi #-o .

Ontopic: dau Live at Pompeii la schimb cu Pulse '95 (videos)
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Apr 23, 2003 3:06 am

Ontopic: Da, si toti ziceau ca acolo unde au fost ultima oara erau la moda doua cantece... "Pigs on the Wing (Part One)" si "Pigs (Three Different Ones)". Cica veneau din "Tzara lui depechemind", si astea erau un fel de imnuri inchinate liderului de acolo... Asteptau sa apara si "Pigs on the Wing (Part Two)"... Dar au stat asa mult timp, s-au saturat sa tot astepte si au plecat impreuna cu vreo 5000 de tone de petrol...

Offtopic: Pace tie...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Apr 23, 2003 10:30 am

Portnoy, pe dinu l-am tot urmarit din februarie 2002 de cand sunt inregistrat aici, in general pe unde se baga cam iese cu scandal, de-aia e mai bine sa mergi in Contul personal -> modifica lista utilizatorilor ignorati si de-acolo vezi. Bine ca n-ai raspuns la provocare (din cate am inteles, si dinu e blond deci cre ca baietii lui Rommel au poposit si in alta parte), deja a fost destul scandal pe-aici.

Nu-s de acord cu titulatura de fan, are conotatii de "fanatic" si nu e cazul meu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 23, 2003 12:09 pm

fane, shi tu eshti blond, oi fi neam cu Rommel :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Apr 23, 2003 12:12 pm

ma afex, tu esti daltonist :D. Sau n-ai inteles gluma.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 23, 2003 1:03 pm

las' ca exista shi nemtzi mai blond-roshcovani :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Apr 23, 2003 1:10 pm

bai afex cand il vazusi tu ultima oara era dat cu loreal nr5 ,acu e cu loreal 12 si e pus si pe bigudiuri:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Apr 23, 2003 1:42 pm

nu ma, io-s cu drei wetter taft, ca nemtii :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 23, 2003 4:51 pm

fane, te pomeneshti ca ai shi atelier de croitorie ;) haine pentru orice anotimp, nu?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Apr 23, 2003 4:54 pm

Nu ma, eye e cu andrelele... :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Apr 23, 2003 4:56 pm

fii bah serios cine ti-a zis? io sunt cu tnt si animalX n-am treaba cu andrelele:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Apr 24, 2003 1:25 pm

mah stefan:p d'asta cautai tu cu disperare threadu' Pink Floyd?! sa ne vorbesti despre vopseaua ta de par? sau despre ce ai mai crosetat in ultima vreme. a'ma stefane. poate te rogi de admini sa-ti faca un forum unde sa ne impartasesti din secretele tale. :D

on-topic: mi-a placut mult ce ai scris despre "The Dark Side Of The Moon" si "The Great Gig In The Sky", si in general ce ai scris pe acest thread despre Pink Floyd.
Pink Floyd ramane formatia mea de suflet, si zic eu ca nimic nu se compara cu "The Wall", un album complet, cea mai adevarata opera rock din toate timpurile. fiecare piesa contine o poveste, un mesaj, si te obliga intr-un fel sa-l asculti cap-coada. un album - manifest: Hey you, don't tell there's no hope at all/ Together we stand, divided we fall.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mr Hyde strikes again!!!

Mesajde Mr Hyde » Vin Apr 25, 2003 12:13 am

Nightwish:
Pink Floyd ramane formatia mea de suflet

pe locul intai fara dubii: Pink Floyd-The Wall(vol I & II) dupa aceea, la mica distanta, 'The Division Bell'


:A :A :A

P.S.: Vroiam sa zic ceva despre "Atom Heart Mother", da' mai are rost? :D
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mr. Hyde get a life!

Mesajde nocturna » Vin Apr 25, 2003 12:00 pm

asa si? si ce daca "The Division Bell" a fost considerat ( de "critici")un album, intr-un fel, rupt de Pink Floyd. Este intr-adevar unul din albumele mele preferate. Gilmour spunea despre "The Division Bell" ca suna a Pink Floyd veritabil, iar albumul este considerat una dintre marile lor realizari.

"Atom Heart Mother" este intr-un stil(aproape) pur psychedelic, orchestratie de exceptie.

P.S. esti culmea.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: Mr. Hyde get a life!

Mesajde stefan » Vin Apr 25, 2003 12:42 pm

Nightwish, stiam eu ca mai devreme sau mai tarziu urma sa iasa la iveala invidia ce mi-o porti pentru parul meu impecabil care-si pastreaza volumul... etcetcetc.

"Division Bell" a fost o mare dezamagire pentru mine, mi s-a parut un album scos de o formatie obosita. Parca in fiecare cantec spuneau: "stiti, noi nu prea mai aveam chef sa mai scoatem un album, da' ai dracu ne-a pus astia...". Serios. Nu am pastrat nici macar o melodie de pe el. Ca sa nu mai zic ca multe melodii se complac in reciclarea unor teme vechi: "Cluster One" reia prea mult din "Shine On You Crazy Diamond", "What Do You Want From Me" parca e outtake de pe "Dark Side of The Moon", ce mai, tradeaza o lipsa de inspiratie acuta.

Addenda: "Atom Heart Mother" nu mi se pare psihedelic, au vrut sa faca o chestie "band & orchestra", inspirati poate si de incercarea facuta de Deep Purple mai devreme. E un album poate ciudat, si clar mi-a luat mult sa-l diger, dar din cele doua, combinatia FLoyd + orchestra mi se pare clar mai buna, chiar daca Jon Lord e un tip mai musically-literate. Atat tema de inceput cat si solo-ul lui Gilmour, partea de vioara, corul, nu stiu, desi pare destul de improvizata toata sandramaua, mie imi suna al dracului de bine.

Azi albumul este foarte prost vazut ("Floyd's biggest flop" sau asa ceva zice allmusic), dar poate si pentru ca lumea nu se asteapta de la un album Floyd sa fie atat de (ciudat de) inaccesibil.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Monolith » Joi Mai 15, 2003 7:53 pm

scuzati ca intervin asa dar as vrea sa ma lamuriti ce legaturi exista intre roy harper si Pink Floyd; din cate stiu eu apare vocal pe cateva piese;
dintre muzicienii cu care a lucrat ii stiu pe Jimmy Page si John Paul Jones
probabil va este cunoscut de pe albumul led zepp III -Hats of to Roy Harper

mersi
Zoso's back to rock'n'roll
Monolith
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 09, 2003 5:35 pm
Localitate: deep beneath the rolling waves

Mesajde stefan » Lun Mai 19, 2003 2:07 pm

Monolith,

din cate-am citit e un cantaret englez de folk care se afla in acelasi studio cu Floyd cand inregistrau Wish You Were Here si l-au rugat sa bage vocal pe "Have a Cigar" (e singura melodie pe care baga voce, din cate stiu). Am citit undeva relatarea lui Waters (redare fooarte aproximativa): "dom'le, nu eram tocmai sigur ca pot sa fac partea vocala la 'Have a Cigar', si le-am zis baietilor. I-am intrebat daca vor sa-l chemam pe Roy Harper sa faca vocalul, si ei au zis: 'Da, sigur'. M-am cam suparat, ca as fi vrut sa-mi zica: 'No Roger, you do it'" :D.

Mai mult nu stiu sa-ti spun.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aspyrin » Lun Mai 19, 2003 2:41 pm

Acum cateva saptamani s-au implinit 30 de ani de la lansarea lui "Dark Side of The Moon". Mi se pare extraordinar ca l-au remasterizat, au facut clip la "money" si l-au scos pe piata. Cu intrare direct pe locul 19 in topul britanic al albumelor. Si asta pentru un album care oricum batuse orice recorduri de prezenta consecutiva in top (vreo 700 si ceva de saptamani, din cate stiu eu - vezi Cartea Recordurilor).

Am vazut mai sus ca zicea cineva ca e un album mai putin bagat in seama la noi. Mi se pare gresit, dar ma rog...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Lun Mai 19, 2003 3:00 pm

Am gresit putin. Are 309 saptamani in topul britanic!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Mai 21, 2003 2:48 am

Aha, deci domnul Mihai MOF are si gusturi... cu atat mai interesanta situatia de a reprezenta produse gen TNT sau HI-Q
On-topic: L-au remasterizat din nou? Ca mai exista o varianta remasterizata din 1992. Si de ce clip la "Money"? Preferam "Eclipse" ( eventual alaturi de "Brain Damage") sau "The Great Gig in the Sky"... e o alegere la fel de tampita ca "Not now John" de pe "The Final Cut"
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Mai 21, 2003 10:32 am

Probabil pentru ca "Money" este unul din cele doua hit-uri Floyd din perioada Waters (alaturi de "Another Brick In The Wall pt 2"); "The Great Gig In The Sky" nu prea are sanse sa aiba succes comercial, nici "Eclipse" care are in jur de doua minute in total. Se pune si problema vandabilitatii aici, si oricum e de preferat sa faca un clip la o melodie memorabila decat la una mai ciudata si cu sanse mai putine de a prinde la "publicul larg".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aspyrin » Mie Mai 21, 2003 8:10 pm

Ca sa fiu sincer, nu stiu de ce au ales "Money", dar oricum e o piesa cat se poate de ok. Informatiile de mai sus le-am prins , in fuga, de pe VH1, unde dau in fiecare sambata dimineata topul britanic. Acolo asa ziceau, ca l-au remasterizat... Probabil ca acum.

oricum... incercati link-ul asta: http://www.pinkfloyd.com/darkside.html
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

come on you stranger,you legend, you martyr, and shine!

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 08, 2003 6:31 pm

Din pacate nu ma pot lauda ca am ascultat discografie completa Pink Floyd, dar am ascultat cam 30 din cele mai importante piese ale lor. Fie luate de pe kazaa la reomandarea diversilor prieteni , fie provenite dupa un dublu cd cu greatest hits.

Nici nu stiam ca avem subiect despre ei. Astazi il intreb eu pe eye : "cu ce sunt mai prejos Pink Floyd decat Beatles? " ....si el imi raspunde : "nu sunt ! ". Dupa care l-am mai intrebat eu cate ceva...si mi-a zis sa caut acest subiect. L-am gasit pe pagina 2 pe rock strain si de comun acord cu initiatorul sau l-am mutat aici pe oldies , unde isi are locul.
Am citit cu mare placere ce s-a spus pana acum.

Din ce am ascultat...preferatele mele sunt doua piese de pe albumul Wish You were here . Pe primul loc chiar piesa ce da numele albumului , iar pe locul 2 Shine on you crazy diamond , de care aminteam si azi pe melodii de moment.
Pe locul 3 as spune...One of these days , o piesa de pe albumul remarcat de Aliosha...Meddle din 1971. O piesa instrumentala , dar cu un sound unic . Efectiv nu stiu cum au fost realizate efectele alea sonore.....dar iti fac pielea de gaina.

Intrebandu-l pe eye daca Barret mai traieste nu a stiut sa imi spuna. Am cautat pe web....si da , mai traieste. E nascut in 1946.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Eufrosin Poteca » Dum Aug 10, 2003 11:36 pm

Sarpele este un mare fan Pink Floyd.El este foarte bun prieten cu Barrett.Dar nu despre asta am sa scriu aici.
Am sa incep cu ceva date culese dintr-un articol aparut in nr. 1 & 2 ale revistei Vox Pop Rock din septembrie 1993.La randul lor cei de la Vox Pop Rock au preluat si tradus articolul din revista "Q".Date despre Dark side of the Moon:

"Dark side of the Moon a fost titlul unui cantec compus de Waters in timpul inregistrarilor la albumul Meddle (1971).Ideea care a dus la inlantuirea pieselor pe LP a fost cea a unui "lunatic pe iarba".In ciuda parerilor ca Dark side of the Moon ar fi fost prima data cantata la Rainbow Theatre din Londra la 17 februaie 1972 (un mit perpetuat de Pink Floyd in cartea Shine On) ea fusese deja cantata de sase ori.
Lucrul la album a inceput la 1.06.1972.Albumul a fost printre primele inregistrate pe 24 de piste la studiourile Abbey Road.Pentru a obtine efectele sonore pentru album ("Short, sharp, shock"; "I've been mad for fuckin' years"), Roger Waters a scris o serie de intrebari pe niste cartonase pe care le-a inmanat prietenilor si cunostintelor.Printre vocile care se aud pe album amintim: Peter Watts (managerul), Roger the Hat ("Live for today, gone tomorrow" si rasete sadice), Jerry Driscoll (portarul studioului, "There's no dark side of the Moon, really; matter of fact it's all dark") si Henry McCulloch de la Wings.A fost inregistrata dar nu si folosita vocea lui Paul McCartney.Ceasul de la inceputul piesei Time a fost inregistrat intr-nu magazin de antichitati de catre inginerul de sunet Alan Parsons, pentru care a primit in 1973 premiul Grammy la sectiunea "Best engineering album".Dupa inregistrari Parsons a fost cooptat in echipa si i-a insotit in turnee.Cei de la Pink Floyd s-au gandit sa schimbe tilul albumului in "Eclipse" datorita faptului ca Medicine Head tocmai scosesera un disc cu acelasi titlu.Vanzarile minime ale discului celor de la Medicine Head i-au determinat sa pastreze titlul initial.Dark side of the Moon este denumirea oculta a subconstientului.Albumul a fost terminat in ianuarie 1973.
Cu mici intreruperi Dark side of the Moon va stationa in US Top 200 Album mai mult de 740 de saptamani.Albumul nu a cucerit decat un disc de aur, pentru ca in America discul de platina nu a fost introdus decat din 1976 si nu se acorda premii retroactiv.Se estimeaza ca in Marea Britanie aproximativ una din cinci familii detin albumul Dark side of the Moon.
Copiile de vinil ale albumului includeau si doua abtibilduri de marimea unei vederi si doua postere, unul cu o colectie de fotografii ale trupei, altul cu doua piramide din Gizeh fotografiate noaptea printr-un filtru colorat.Abtibildurile de la Dark side of the Moon pot fi zarite pe geamantanul lui Magrittian, figura de pe coperta albumului Wish You Were Here.
The Great Gig in the Sky era cunoscuta sub titlul "The Mortality Sequence".Primele versiuni live ale acestuia contineau un pasaj din de keyboards insotit de citate din Biblie si un speech al lui Malcom Muggeridge.The Great Gig in the Sky a fost compusa in studio.Alan Parsons a sugerat sa fie adusa Clare Torrey, cantareata de gospel, cu care el mai lucrase.S-au facut zeci de inregistrari la diferite volume.Clare a fost platita cu 150 $ pe ora.
Criticul de muzica rock Chris Carlesworth considera ca succesul albumului Dark side of the Moon este in mare parte datorat lui Clare Torrey, ale carei sunete "sunt orgasmice".Dark side of the Moon a fost cel mai bun background muzical dintr-un show sexy.Un personaj din filmul erotic "The Joy of My Konos" sta dezbracat pe pat cantand Time.
Pink Floyd si-au intampinat fanii la concertele din Earl Court 1973 cu un reflector imens la intrare, amintind de cel de-al doilea razboi mondial.
Cu atat de multe exemplare vandute, este acum imposibil sa treaca un minut fara ca, undeva pe Terra, sa nu se cante ceva de pe Dark side of the Moon."


Am observat ca "Dark side of the Moon" si "The Wall" sunt albumele cele mai apreciate de forumishti.Si mie imi plac foarte mult dar in aceeasi masura apreciez si primele realizari discografice ale grupului."The Piper at the Gates of Dawn" 1967, "A Saucerful of secrets" 1968, "More" 1969, "Ummagumma" 1969, sunt niste lucrari exceptionale.Pise ca "Lucifer Sam", "Set the Controls for the Heart of the Sun", "Cymbaline", "Julia dream" si "Careful with that axe, Eugene" se numara printre preferatele mele alaturi de mult mai cunoscutele "Wish You Were Here", "Shine On You Crazy Diamond", "Us and Them", "Money", etc.
Oricum, ma bucura faptul ca sunt atat de multi oameni care apreciaza, asculta si dau mai departe muzica buna!Tineti-o tot asa oameni buni ca altfel ne sufoca astia cu house si manele!

Sarpele imi povestea ca a fost la concertul de la Montreal al celor de Pink Floyd atunci cand Waters la scuipat pe bietul fan.Era chiar langa bietul om atunci cand l-a lovit flegma in fata.Cativa stropi au sarit si pe Sarpe.Era asa de verde, lipicioasa si scarboasa flegma lu' Waters incat saracul sarpe si fanul scuipat au vomitat tot ce ingurgitasera inainte de concert.
How I wish, how I wish I was there!
Franturi de ganduri fara rost
Copil ce sunt, copil ce-am fost.
Avatar utilizator
Eufrosin Poteca
Junior Member
 
Mesaje: 81
Membru din: Lun Iun 16, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 11, 2003 9:18 pm

Prin amabilitatea celui ce a postat mai sus , in spetza Eufrosin , am vazut astazi secvente din Floyd live at Pompei.
Inegalabil. Cred ca doar Mozart , Bethoven & Co ....au mai facut pt. muzica ceea ce au facut Floyd.

Am dat comanda si la discografie completa....ca nu se mai poate !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Lun Aug 11, 2003 10:15 pm

Tired of lying in the sunshine staying home to watch the rain.
You are young and life is long and there is time to kill today.
and then one day you find ten years have got behind you
no one told you when to run, you missed the starting gun.

so you run and you run to catch up with the sun but its sinking
racing around to come up behind you again
the sun is the same in a relative way but you`re older
shorter of breath and one day closer to death.


cand i`am spus Moshului ca imi place pink floyd era sa faca atac de inima.. poate pare greu de crezut, dar eu ascult muzica lor de ceva timp.. nu am apucat inca sa ascult toate melodiile insa din cea ce am ascultat pot spune ca imi plac albumele
the dark side of the moon si wish you were here..
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde NEmessIS » Vin Aug 15, 2003 11:35 pm

Chiar marfa threadu' asta... Am aflat niste lucruri de care habar nu aveam. Interesant.

Pink Floyd este una dintre multele formatii bune de care am auzit (din pacate) nu de la radio sau tv, ci de la... parintii mei (!) care mi-au zis odata ca astia faceau o muzica deosebita, asa ca am cautat prin colectia lor de viniluri (din alea luate pe sub mana pe vremea lu' nea Nicu...) si am gasit "The dark side of the moon". Wow! Orchestratie originala si sound foarte bun chiar si pentru azi, versuri profunde si pline de substanta... as asculta albumul ala la orice ora din zi sau din noapte... Si inca o kestie despre el: de putine ori mi s-a intamplat sa ascult un album in care TOATE piesele sunt foarte bune si nici una nu pare pusa "de umplutura". Nici nu stiu care ar fi preferatele mele... Parca Brain Damage... Dar si Money e buna... The great gig in the sky e chiar tulburatoare... Si Time... Nici Eclipse nu e rea... chiar nu stiu.

Si totusi nu e mediatizat destul... Spun asta pt ca oricine are o oarecare cultura muzicala stie macar kestia aia cu "we don't need no education..." si Wish you were here, in timp ce de TDSOTM au auzit vag cate ceva.
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

...extras din jurnalul unui copil tembel( aka Eu)

Mesajde usualflow » Sâm Aug 16, 2003 2:04 am

14 august 2003
...dimineata...pe racoare (la propriu)

[i]"[...]Acum ma uit la fotoliul ala verde de langa mine. Discul ala gri-metalizat cu Bros la care a lucrat si baiatu’ ala, Tom, adica Squarepusher abia asteapta sa fie ascultat; poza cu mama cand era mai tanara e bine ascunsa in coperta, iar cutia de la placa de baza se odihneste linistita sub greutatea aparenta a rucsacului meu, in care am un singur caiet...ala in care scriu eu toate aberatiile alea plictisitoare si pseudo-filozofice. In rest, pe fotoliu mai sed cureaua Esprit cu desene animate, pe care am furat-o dintr-un SH, un cd cu Celine Dion de-al Monicai, care sta acolo pur si simplu.....Si ar mai fi walk-man-ul Alinei, pe care mi l-a imprumutat k sa ascult eu Parazitii – „poezii pt. peretiâ€Â
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

prezentare

Mesajde syd67 » Vin Sep 26, 2003 12:45 am

Salut!
Nu stiu daca threadul mai este activ,dar d'abia am descoperit si eu forumul asta,si as vrea sa-mi dau si eu cu parerea asa.
Sunt multe de zis ....
Am citit toate post-urile.Am doar cateva lucruri de adaugat.
Cineva spunea povestea clasica a "making of" the wall,ca waters era stresat de faptul ca pierdusera contactul cu publicul.pana aici adevarat.ceea ce este fals este ceea ce spune in continuare,si anume ca,dupa ce s-a despartit de floyd,waters a cantat numai ca in "old days",la o audienta restransa.Ceea ce nu stie respectivul e ca Waters canta la audiente de 30.000 de oameni,si cand este intrebat :"roger,da cum ramane cu ideile tale",ce credeti ca zice "am gasit un mod nou de comunicare cu fanii".La care eu pot spune ..."Money,it's a gas..."
Ceea ce la fel nu prea imi place e ca unii apreciaza unele albume mai mult din orgoliu.Am intalnit ff multi care spun ca Final Cut e albumul lor cel mai bun etc ...Cred ca exagereaza,nu.La fel nu pot fi de acord cu cel care a spus ca Final Cut reprezinta sfarsitul Pink Floyd.Daca Momentary lapse e intr-adevar slab,Division Bell mi se pare chiar foarte foarte bun,nicidecum obosit.12 milioane de fani care au cumparat pe bune albumul (nu ca noi :) )pot sustine treaba asta.Eu nu sunt nici in tabara lu roger,nici a lui david,am trecut de faza asta.
Si ce mai am de completat e si faptul ca Rick Wright a mai scris cantece memorabile ,in afara de great gig.Chiar daca nu-s fff inteligente,muzical eu cred ca sunt reusite.Summer of 68 mi se pare foarte bun,de exemplu.
Cat despre albumele solo ...Imi place ff mult Pros and Cons of hitch-hiking (Albumul pe care il ascult cel mai des).Radio KAOS mi se pare slab.Nu am putut sa-l ascult decat o data.Cat despre Amused to death,inca nu mi-am format o opinie clara.Dar merita bagat in seama,macar pt faptul ca partea de chitara e facuta de Jeff Beck.
Cam atat.Sper ca discutia despre floyd e inca activa.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Vin Sep 26, 2003 11:13 am

Syd, cateva chestii:

1) eu nu zic ca "Division Bell" e prost din orgoliu, chiar mi se pare prost si obosit. E parerea mea.

2) nu stiu daca Waters canta pentru 30.000 de spectatori, poate a fost cazul la "The Wall Live in Berlin" dar in rest ma-ndoiesc. Anul trecut parca a fost pentru prima oara in turneu dupa vreo zece ani, si se lasase tocmai pentru ca avea un public destul de mic. Eu asa stiu.

3) nici mie nu-mi prea place "Radio KAOS", desi e interesanta ideea de a-l structura ca programul unui radio si sunt o melodie-doua interesante ("Who Needs Information", poate si "The Tide is Turning"), dar nu mi se pare ca poti sa-ti dai cu parerea dupa ce ai ascultat un album o singura data.

4) Pe langa "The Great Gig ..." si "Summer '68", Wright mai are niste melodii absolut penale pe albumele timpurii, cum e "Stay" pe "Obscured by Clouds" sau cele doua melodii de pe "A Saucerful of Secrets". Intr-adevar, "Burning Bridges" de pe "Obscured by Clouds" are o tema misto, dar din pacate Wright n-a stiut sa o exploateze ca lumea si rezultatul final e cam plictisitor. Ce fel de comentariu e asta: "Wright nu e un compozitor rau, nu are doar o melodie misto, are chiar doua!"???
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pink Floyd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron