pink floyd

Forumul asociat fanclubului Pink Floyd

Mesajde syd67 » Sâm Sep 27, 2003 12:16 am

1.Despre division bell,n-am cum sa te influentez.ramai cu parerile tale.pt. mine ramane unul din albumele preferate.mai asculta si tu o data coming back to life,sau marooned,sau poles apart,dc. de high hopes esti sictirit.
2.nu era vorba de live in berlin.nici despre turneele pt. pros and cons si kaos in care intr-adevar a cantat la audiente mici.(poate si din cauza ca in paralel cantau o formatie mai celebra,pink floyd.)e vorba de turneul din 2002,in the flesh,cand nu mai canta formatia aia celebra de care zicea.de perioada cand punea el pe afise :"Roger Waters,(cu litere mici),the genius behind Pink Floyd(cu litere mari)."De exemplu,in Ungaria a cantat intr-un "local" care se numeste "Kissstadium".Si nu trebuie sa fii expert in limbi straine sa-ti dai seama ca e vorba de un stadion.Deci aici se observa profetismul din The Wall,si anume partea cu "ein,dwei,drei alle" ,cand devine ceea ce uraste mai mult (sa cante pe stadioane etc.) Mie imi place de el ca artist,nu e vb ca sunt impotriva lui(ti-am zis ca albumul pe care il ascult cel mai des acum,dintre toate,e Pros and cons (alaturi poate de madcap laughs de syd).dar totusi,face niste faze de tot c a c a t u l ,cateodata. Nu pot sa fiu de acord cu modul in care a fost facut final cut,sa scrie pe coperta music and lyrics by roger waters,performed by pink floyd,si ideea asta pe care incearca sa o lanseze,ca ceilalti din formatie erau asa un fel de atarnatori,care faceau parte din pink floyd doar datorita bunavointei lui.
Stiai ca Storm Thorgerson nu a facut copertile pt. The Wall,pt ca Roger o luase razna in timpul lui The Animals,si s-a pus si el la Credits pt coperta.El nu avusese decat ideea cu porcul zburator,dar toata treaba fusese facuta de Storm.Dar nu au mai putut colabora.D'aia si coperta asa de naspa de pe the wall.SUnt curios cum ar fi facut-o Storm.Ca tot ziceai ca nu-ti place Division Bell,macar pt. coperta,si tot merita apreciat :D.
Poate ca a avut dreptate ca l-a dat afara pe rick din formatie,dar tot nu pot fi de acord cu multe miscari pe care le-a facut.
3.despre kaos,l-am ascultat doar o data cap coada .ca asa,pe bucati,l-am ascultat de mai multe ori.dar tot nu-mi place.:).la fel si amused to death.imi place mult mult mai mult pros and cons.dar e o problema de gusturi,n-are rost sa ne certam prea mult pe tema asta.
4.despre melodiile lui wright,imi plac mai multe,dar summer of 68 imi place poate cel mai mult dupa great gig.stiu ca a scris mai multe melodii,si chiar imi plac (us and them(sau violent sequence cum se numea original),si paintbox e draguta),dar tot mai mult imi place summer of 68.si matilda mother imi place mult mult,chiar daca el n-a fost decat cu vocea in melodia aia,si nu cu compozitia.plus ca ultima parte din shine on you crazy diamond (partea a IXa,"The Absolute"),e scrisa de Rick.Si Remember a day parca a fost scrisa tot de el.da astea-s deja detalii.Ideea era ca imi plac mai multe melodii de rick,dar n-am amintit decat de summer of 68 pt. ca imi place cel mai mult din toate compozitiile lui,dupa great gig,si dupa the absolute,dar care nu poate fi considerata o compozitie izolata.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Sâm Sep 27, 2003 10:58 pm

syd, despre "Division Bell" n-as vrea sa mai insist, cred ca am mai spus ce urmeaza sa spun dar fie, ma voi repeta: "Poles Apart" suna a reciclare dupa "Shine On You Crazy Diamond", "What Do You Want From Me" ar fi ok daca n-ar suna atat de evident de aproape de "Time", ce suna cat de cat nereciclat ("Keep Talking", "Take It Back") suna obosit sau mediocru. Ne place sau nu, Waters era principalul compozitor din Floyd, fara el e destul de greu pentru ceilalti sa scoata un album bun. Si Gilmour si Wright au melodiile lor bune, dar nu pot duce un album intreg. Chiar n-ai observat "reciclarile"?

Despre Waters, nu stiu detalii legate de turneul respectiv, daca e asa, urat din partea lui. Automat constiinta talentului aduce si o doza substantiala de orgoliu. Nu stiam de faza cu tipul cu coperta de la Animals, stiu povestea copertii dar nu tin minte Waters sa fie la credits la coperta. Am cd-ul acasa, o sa ma uit.

"Remember a Day" n-am retinut-o ca melodie, la fel ca si cele enumerate de mine, in mare parte melodii foarte slabe si care nu prea ne dovedesc ce stiu eu ce despre talentul de compozitor al lui Wright. N-am retinut ultima parte din "Shine On", si oricum a doua parte este sub prima. Din partea mea, Wright este un compozitor slab, dar cu momentele lui de inspiratie.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde syd67 » Dum Sep 28, 2003 9:49 pm

Initial trimis de stefan
syd, despre "Division Bell" n-as vrea sa mai insist, cred ca am mai spus ce urmeaza sa spun dar fie, ma voi repeta: "Poles Apart" suna a reciclare dupa "Shine On You Crazy Diamond", "What Do You Want From Me" ar fi ok daca n-ar suna atat de evident de aproape de "Time", ce suna cat de cat nereciclat ("Keep Talking", "Take It Back") suna obosit sau mediocru. Ne place sau nu, Waters era principalul compozitor din Floyd, fara el e destul de greu pentru ceilalti sa scoata un album bun. Si Gilmour si Wright au melodiile lor bune, dar nu pot duce un album intreg. Chiar n-ai observat "reciclarile"?

.... dar Coming back to life de unde e copiata ?(ea fiind mel. mea preferata dupa album).sau high hopes.sau marooned ?recunosc si eu ca momentary lapse e un album slab,dar division bell e chiar bun.cat despre "reciclari",nu stiu ce sa-ti zic.chiar daca seamana cu melodii mai vechi,nu e asa evident si nici relevant.ca veni vorba de copiat,ti se pare si tie ca "When you're in "de pe Obscured by Clouds seamana cu The Gypsy de la Deep Purple ?
Probabil ca nu ai ascultat suficient de mult,"celelalte "albume.ca vad ca toti sunt blocati pe cele din era waters(anii 70 + final cut).Syd Barrett a putut duce un album intreg,e vb. de Piper.(in take up thy statescope and walk,singura melodie a lui roger pe albumul ala,cred ca iese in evidenta diferenta imensa de talent intre cei doi ).sunt curios cum ar fi evoluat floyd cu syd ca miezul formatiei.dar asta e alta discutie.Deci ,se pot face albume si fara roger.

"Remember a Day" n-am retinut-o ca melodie, la fel ca si cele enumerate de mine, in mare parte melodii foarte slabe si care nu prea ne dovedesc ce stiu eu ce despre talentul de compozitor al lui Wright. N-am retinut ultima parte din "Shine On", si oricum a doua parte este sub prima. Din partea mea, Wright este un compozitor slab, dar cu momentele lui de inspiratie.

ce pot sa-ti zic.mai asculta si altceva in afara de dark side,wish,animals,wall si final cut.sa vezi ca wright nu e chiar asa insignifiant.si oricum,e rusinos sa nu retii "the absolute" :),finalul lui shine on.si chiar daca suna mai bine partea 1,si partea a 2a are meritele ei.De ex,eu personal cred ca versurile care dau dezlegarea albumului stau in partea a 2a a lui shine on.("nobody knows where you are,how near or how far").sau macar cele ce demonstreaza ca e vorba despre alte aspecte decat cele legate de syd.ca prea asociaza toata lumea shine on cu "un tribut pt. syd barrett,membru fondator care a luat-o razna din cauza drogurile".ceea ce e un pic incorect.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Lun Sep 29, 2003 10:19 am

syd, esti obositor, nu-mi place "Division Bell" si pace. Si crede-ma ca am ascultat si alte albume in afara de cele mentionate de tine, si pot spune per ansamblu ca Wright exceleaza prin mediocritate in cel mai bun caz. Cred ca am contorizat compozitiile lui de sine statatoare, nu ma mai repet. In plus, eu nu ma refeream la o comparatie Waters / Barrett cand am spus ca primul putea sa duca un album intreg, ci la o comparatie Waters vs restul ramasi in Floyd. Frumoasa gaselnita ta dar fara relevanta in discutie. Waters o fi un tip ciudat dar fara el probabil ca Floyd ar fi ramas "legendara trupa a lui Syd Barrett".

Si nu vad de ce ar trebui sa-mi fie rusine ca nu am remarcat ultima parte din "Shine On...". Vezi ca devii obositor, parca prea incerci sa-mi bagi pe gat opiniile tale, asta e un forum, se mai discuta si in contradictoriu, y'know.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde syd67 » Mar Sep 30, 2003 12:43 am

Initial trimis de stefan
syd, esti obositor, nu-mi place "Division Bell" si pace. Si crede-ma ca am ascultat si alte albume in afara de cele mentionate de tine, si pot spune per ansamblu ca Wright exceleaza prin mediocritate in cel mai bun caz. Cred ca am contorizat compozitiile lui de sine statatoare, nu ma mai repet.


da,ai dreptate,cred ca sunt obositor.nu mai insist cu division bell.Sunt perfect constient ca nu te pot face sa te razgandesti.

Adevarul e ca e destul de greu sa decid care e cel mai slab membru al formatiei .Sper sa nu-l votezi pe syd :) . mai bine pe wright ...Despre nick ce zici ?In afara de one of these days ,chiar ca nu mai tin minte ceva facut de el.Speak to me nu cred ca poate fi considerata o melodie.Iar Grand vizier's garden party e ...n-am ascultat-o decat o data,si nu stiu cand voi fi pregatit sufleteste sa o ascult a 2a oara.


In plus, eu nu ma refeream la o comparatie Waters / Barrett cand am spus ca primul putea sa duca un album intreg, ci la o comparatie Waters vs restul ramasi in Floyd. Frumoasa gaselnita ta dar fara relevanta in discutie. Waters o fi un tip ciudat dar fara el probabil ca Floyd ar fi ramas "legendara trupa a lui Syd Barrett".




Daca totusi veni vorba,cum crezi ca ar fi evoluat cu Syd.Sunt convins ca ar fi ajuns mari si asa.Nu cred ca ar fi ramas blocat la melodii de tipul "Bike".Oricum,sper ca e destul de evidenta diferenta de clasa dintre cei doi,pe primul album.Poate din frustrare a devenit roger asa de jerk.Cica in timpurile acelea,Roger a cantat la toate instrumentele,mai putin tobe.Era cam papagal .Cine ar fi stiut ca va deveni the genius behind Pink Floyd.Ai ascultat albumele solo ale lui syd?sunt destul de diferite fata de ce a scris cu floyd.Dar in fine,ceea ce fac acum nu-i decat speculatie.De domeniul "daca si cu parca".Dar poate imi vei spune cum crezi ca ar fi evoluat floyd,cu waters si syd,fara gilmour.


Si nu vad de ce ar trebui sa-mi fie rusine ca nu am remarcat ultima parte din "Shine On...". Vezi ca devii obositor, parca prea incerci sa-mi bagi pe gat opiniile tale, asta e un forum, se mai discuta si in contradictoriu, y'know.


Pai e intr-adevar superba ultima parte,si e scrisa de Rick.Si are relevanta in discutia noastra.SI oricum,vad ca specialitatea ta sunt albumele astea uriase (dark side ->final cut).Oricum,nu ma intelege gresit,nu te supara pe mine,chiar ma bucur ca am gasit pe cineva cu care sa mai vb despre Pink Floyd.Ma bucur ca exista forumul asta,desi se pare ca nu este vizitat decat de noi doi.

Oricum,imi place la tine ca esti fan Roger moderat.Am intalnit niste fani roger waters incredibili :).Fanatici,cum s-ar zice.Nu-mi vine sa cred cat de tare minimalizeaza valoarea celorlalti membri.Mie unul imi place atat david cat si roger cat mai ales si syd.Si chiar si rick :).Si d'aia cred ca am un mic avantaj asupra ta,pentru ca eu ascult si Division Bell,pe cand tu nu :) Hai ca ai dreptate,devin obositor.

PS: Daca nu ai toate albumele,si esti din Ploiesti/Bucuresti ti le pot da eu.Am si pe cele solo,dar nu pe toate .In schimb le am pe toate ale lui Roger :) Mai vb,pa.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Mar Sep 30, 2003 10:17 am

Hm, din albume cred ca-mi lipseste "Works", care are o melodie-doua inedite ("Embryo"?). Imi plac foarte mult "Atom Heart Mother" si "Echoes" de pe "Meddle", si "More" si "Obscured By Clouds" au momentele lor, poate "A Saucerful of Secrets" sa fie cel mai slab album, nu stiu. Discutia cu "cum ar fi iesit cu Syd" ar trebui sa devine "cum ar fi iesit daca Syd n-ar fi bagat LSD in el pana n-a mai stiut de el", ori fara LSD nu stiu cum ar fi sunat melodiile lui. Am ascultat fragmentar Syd Barrett solo, e interesant dar nu stiu daca mi-ar fi placut daca Floyd ar fi mers in directia respectiva.

Din cate stiu "One of These Days" nu e compozitia lui Mason, e cel mult o compozitie de grup. De pe "Ummagumma" melodia lui Gilmour ("The Narrow Way", parca) si aia a lui Waters, nu mai retin numele, era ceva foarte dragutz, erau highlights, pe langa nebunia aia cu "A Gathering of Small Furry Animals..." sau cum ii zicea. Din cate am inteles, Waters spunea ca atribuirea bucatii "Speak to Me" lui Mason a fost o favoare pe care i-a facut-o, in fine, oricum nu se poate considera o melodie si relatiile dintre cele doua tabere sunt foarte tensionate. Btw, imi place "The Final Cut", si mi-a placut cu mult inainte sa aflu de toata raca Waters - Gilmour/Mason/Wright (Gilmour zicea ca sunt doar doua melodii bune pe "The Final Cut", eu stiu mai multe).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde syd67 » Mar Sep 30, 2003 9:26 pm

Initial trimis de stefan
Hm, din albume cred ca-mi lipseste "Works", care are o melodie-doua inedite ("Embryo"?). Imi plac foarte mult "Atom Heart Mother" si "Echoes" de pe "Meddle", si "More" si "Obscured By Clouds" au momentele lor, poate "A Saucerful of Secrets" sa fie cel mai slab album, nu stiu. Discutia cu "cum ar fi iesit cu Syd" ar trebui sa devine "cum ar fi iesit daca Syd n-ar fi bagat LSD in el pana n-a mai stiut de el", ori fara LSD nu stiu cum ar fi sunat melodiile lui. Am ascultat fragmentar Syd Barrett solo, e interesant dar nu stiu daca mi-ar fi placut daca Floyd ar fi mers in directia respectiva.


N-am Works,pt. ca nu are decat Embry in plus,pe care oricum il am live pe alt CD ...Embryo ar fi trebuit sa apara pe Ummagumma,dar nu a mai avut loc.Ma mira ca zici ca aSoS e cel mai slab,ma asteptam sa zici ceva de Division Bell :) . Serios,nu mi se pare asa de slab incat sa fie discutabil daca e cel mai slab sau nu.Cred ca cel mai slab e Momentary lapse,si poate More.Pe More l-am ascultat prea putin,si poate ca ma arunc sa-l clasific drept cel mai slab.Nu zic nimic despre Final Cut,ca iar te superi ...
Syd n-a bagat de la inceput LSD...Arnold Layne,See Emily Play sunt fara LSD,si nici pe Piper nu stiu cat LSD a luat.Am impresia ca a inceput sa ia dupa ce au lansat Piper.Oricum,albumele Solo sunt inspirate din experienta lui cu LSD,din despartirea de Floyd,deci probabil ca albumele Floyd cu el n-ar fi sunat deloc asa.Oricum,e clar ca avea potential.Piper mi se pare un album demential,si daca mai pui la socoteala ca e si primul lor album ... Trebuie sa tinem cont de faptul ca lucrurile evolueaza ... Adica Roger,pana sa ajunga sa scrie Amused to Death,a scris ,pe Piper, "Doctor doctor! I'm in bed Achin' head Gold is lead ",da-i o sansa lui Syd si gandeste-te ca si el ar fi evoluat.


Din cate stiu "One of These Days" nu e compozitia lui Mason, e cel mult o compozitie de grup. De pe "Ummagumma" melodia lui Gilmour ("The Narrow Way", parca) si aia a lui Waters, nu mai retin numele, era ceva foarte dragutz, erau highlights, pe langa nebunia aia cu "A Gathering of Small Furry Animals..." sau cum ii zicea. Din cate am inteles, Waters spunea ca atribuirea bucatii "Speak to Me" lui Mason a fost o favoare pe care i-a facut-o, in fine, oricum nu se poate considera o melodie si relatiile dintre cele doua tabere sunt foarte tensionate. Btw, imi place "The Final Cut", si mi-a placut cu mult inainte sa aflu de toata raca Waters - Gilmour/Mason/Wright (Gilmour zicea ca sunt doar doua melodii bune pe "The Final Cut", eu stiu mai multe).

[/B]
One of these days e compozitia lui Mason,si e "dedicata" unui DJ pe care se pare ca nu-l iubea prea tare.Oricum,am inteles ca mai nimeni nu intelegea ce spune in partea a 2a.("i'm going to cut you into little pieces").Au pus titlul complet pe Live at Pompeii parca.Pe un site de lyrics gasisem One of these days I'm going to dance with the king of Sweden :) tare,nu ?
Da,parca partea a 2a din Narrow Way e draguta.Nici eu nu am mai ascultat de mult.Melodia "buna"a lui Waters e Grantchester Meadows.Si several species suna binisor in casti,dar prea e de tot.Cat despre ceea ce spune Roger despre Speak to me...nu stiu,pentru mine nu prea mai are multa credibilitate Roger,atunci cand vorbeste despre credits.Stiai ca e iar prieten bun bun cu Nick ?
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Dum Iul 03, 2005 9:33 am

De pe http://www.rogerwaters.org:

Mark Fenwick, Roger Waters' Manager, has confirmed to REG that Roger Waters will join Pink Floyd to perform at the "Live 8" concert in London's Hyde Park on July 2nd 2005. Roger Waters will join band members Dave Gilmour, Nick Mason and Richard Wright for the Hyde Park benefit concert.

Pink Floyd's classic line-up will be reunited on stage for the first time in 24 years. Roger Waters last performed on stage with Pink Floyd at London's Earls Court in 1981.

Pink Floyd will be the main headlining band to perform at the London Hyde park show, joining other rock icons which include Madonna, REM, U2, Sir Paul McCartney, Sir Elton John, Coldplay and Robbie Williams.
...
When asked about the show, Roger Waters said: "It's great to be asked to help Bob raise public awareness on the issues of third world debt and poverty. The cynics will scoff, screw 'em! Also, to be given the opportunity to put the band back together, even if it's only for a few numbers is a big bonus."


http://www.rogerwaters.org/2005-current.html#JUN05

Un anunt similar apare si la http://www.pinkfloyd.co.uk, deci se pare ca e serioasa treaba. Pula mea, ce l-o fi apucat pe Waters? Ati vazut careva concertul (ca a fost ieri)? Cum a iesit?

Later: doua poze de pe site-ul BBC:
http://www.bbc.co.uk/music/thelive8event/pics/onstage/?39#gallery-intro
http://www.bbc.co.uk/music/thelive8event/pics/onstage/?40#gallery-intro
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Dum Iul 03, 2005 1:02 pm

shi tot de la bbc niuz citire:

Pink Floyd: If there was one historic musical moment, this was it - the reconciliation of Dave Gilmour and Roger Waters. They looked like they had never been away and the sublime magnificence of their songs swept across the audience. 10/10

http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/4645039.stm

deci iei zice c-a fost de bine. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Iul 03, 2005 3:59 pm

some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde taca2206 » Joi Aug 04, 2005 1:26 pm

Desi acest thread a fost inceput in 2002 si a fost inactiv o buna perioada de timp, cred ca nu e cazul sa ne oprim aici, mai ales ca vorbim de una dintre cele mai mari formatii. Felicitari tuturor care au participat cu info. Consider ca sunt multe lucruri interesante care n-au fost spuse... prin urmare sugerez sa continuam.
Pe The Wall in melodia Empty Spaces exista un mesaj ascuns: daca aveti LP-ul cu The Wall (cu CD-ul nu merge), opriti pick-up-ul imediat dupa ce Roger Waters incepe sa cante. Cu pick-up-ul oprit rotiti LP-ul in sens contrar cam la aceeasi viteza de 33 RPM si veti auzi o voce care spune "...congratulations. You've just discovered the secret message. Please send your answer to Old Pink, care of the funny farmhouse, Chalfont".
Dupa cum s-a mai spus WYWH a fost dedicat lui Syd Barrett. Melodia "Shine On You Crazy Diamond" ii contine numele. Intr-un interviu pt. VH1, David Gilmore spunea ca la un moment dat in timpul inregistrarilor pt. WYWH, Syd a aparut in studio: era gras, chel si cu o privire ciudata, iar David nu l-a recunoscut in primul moment. In acelasi interviu Nick, Rick si David spuneau ca motivul pentru care s-au despartit de Roger era faptul ca Roger era obsedat de moarte si nebunie. Nebunia a stat la baza DSotM si WYWH, ambele facand referire la Syd in timp ce imaginea obsesiva a tatalui lui Roger mort in timpul celui de-al doilea razboi mondial e prezenta in The Wall.
Intr-adevar s-a vazut clar lipsa lui Roger de pe ultimele discuri, dar pe de alta parte nici solo nu s-a rididcat la nivelul Pink Floyd. Consider ca succesul li s-a datorat tuturor in egala masura.
Stiati ca Nick Mason este singurul membru al PF prezent pe TOATE discurile formatiei?
Avatar utilizator
taca2206
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Noi aparitii discografice

Mesajde sp59 » Vin Aug 05, 2005 12:10 pm

Iata citeva albume aparute dupa 2000,unele continind piese inedite cu Barrett,video clipuri din arhiva BBC si a lor personala,etc:
Have You Got It Yet(19 CD-uri,dintre care 6 video)
A Clear View(1987)
A Psychedelic Night(70)
A Tree Full Of Secrets(17 CD-uri)
Azimuth Coordinator(1975-1980,6 CD-uri)
California Moon(70)
Crackers(72)
Dogs and Sheep(1975,live Animals inainte de aparitia albumului)
Electric Factory
In Europe(live 1988 si 1994)
Home Is Where My Dome Is(1994)
Hurricane Floyd Hits Miami(77)
Knebworth 75
Live at Boston Gardens 75
Live In Venice 1989(The Wall)
Moving Time(75)
Pink Days and Fat Old Suns(1970-1973)
Smoking Blues(1970)
The Amazing Pudding(1970)
The Dark Side Rehearsals(repetitii la Dark Side)
The Nights Of Wonder(1994)
Top Gear Sessions 1967-1969
si multe altele!
sp59
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Aug 05, 2005 1:44 pm

Stimulat de taca2206, atasez "mesajul secret"; Si, pt ca nu ma pot abtine, mai pun si finalul albumului THE FINAL CUT (pt ca tot s-a vorbit de o posibila recenzie):
Fişiere ataşate

[Extensia mp3 a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

[Extensia mp3 a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Several Species Of Small Furry Animals Gathered Together In A Cave And Grooving...

Mesajde Armin » Dum Aug 07, 2005 12:46 pm

taca2206: Eu acum am aflat de mesajul ala ascuns, e super meserie chestia, nu il gaseam singur, pe bune; tu de unde sti de el, l-ai desoperit singur sau ti-a zis cineva? Se poate asculta si de pe CD: bagi CD-ul in CD-rom, il faci wav, cu sound forge sau cool edit, sau adobe audition sau cu ce vrei tu, si il intorci invers, aplici efect de banda intoarsa, si pui cursorul unde vrei tu, si cauti mesajul. Dar inainte "...congratulations![...]" mai zice ceva, nu inteleg exact ce, banuiesc ca de aia ai si pus "..."
Ideea e ca astia au facut muzica beton, nu s-au jucat!

Ai mei, cand eram eu mic, ascultau pink floyd, si mie a inceput sa imi placa Money pentru ca m-au "drogat" ai mei cu efecte stereofonice de mic copil (kraftwerk, inceputul la money, , jean michel jarre, etc), si cum a inceput sa imi placa Money, puneam discul de vinyl, si plecam in bucatarie, sau imi vedeam de ale mele, si albumul continua, astfel ca a inceput sa imi placa toata fata B a discului; si asa am ascultat-o si pe A, placandu-mi albumul dar atat de la ei;Tata-miu m-a pus sa ma uit in 94 (aveam 12 ani pe atunci) la high hopes si take it back la MTV-ul de atunci, si eu ma plictiseam. A zis tata-miu ca e muzica buna, dar eu nooo, nu imi place! Am incercat apoi sa ascult pe o caseta trasa prost albumul division bell. am pus in mijlocul ei o portiune, era ceva chitara, ma depasea complet, asa ca am intors-o invers: same "sheet"! Cu exceptia piesei Take it back, care, influentat de videoclip, mi-a placut; caseta s-a pierdut, eu nu mai aveam pe ce sa o ascult dar nu am omoram eu cu ea; Apoi tata-miu prin 97 a luat the wall, WYWH si DSOTM pe CD, si m-am bucurat de DSOTM, atat; si acum vreo 3 ani abia, spre lucru luam CD-playerul portabil cu mine si asa la plesneala hai sa iau pink floyd (Intre timp a inceput sa imi placa si primul disc de la the wall). Si am luat WYWH, sa vedem cum e, si citind eu PC Magazine si ascultand pink floyd pe tramvai, nici nu am bagat de seama cum a inceput sa imi placa, dar nu asa, ma ardea, il ascultam zilnic cap-coada de mai multe ori! ma innebunea albumul ala! Si apoi a urmat alergarea dupa toate albumele si tot ce prind cu PF, acum ii ascult cu f mare placere si sunt printre preferatii mei, mie imi plac chiar toate albumele, inclusiv division bell, si nu stiu de ce voua nu va place dar mie imi place mult si Momentary laps of reason, piesa a 5-a si a 12-a au pus capac, mi se par super de tot! cel putin 12-le, sorrow, cu volumul f tare (sa nu fim egoisti, pink floyd se da gratis si la vecinii de bloc(uri)!) imi sidica parul de pe mine.
Si imi place mult si piesa Bike, mi-a placut de la prim aauditie, nu stiu de ce, inclusiv textele is interesante.
vreau sa imi iau SACD-ul hibrid DSOTM remasterizat, pe 6 canale (desi nu is eu cu sistemele 5.1), eu il iau oricum pt cele 2 canale ascultabile pe CD-player. Inca nu am chiar toata discografia, dar in principiu am cam ce ar trebui sa am, o sa vreau sa iau si disucrile de vinyl, tot ce prind.

Si uite asa am ajuns eu "bolnav" dupa tot ce au scos ei!


Am aflat f multe de la voi despre pink floyd, ma bucur; ma intereseaza f mult chestii legate de inregistrari, studio, efecte, etc. Sper sa ne intalnim in acest thread si in 20015!
Armin
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 11, 2003 1:07 am
Localitate: Resita

Mesajde kant emir » Dum Aug 07, 2005 6:05 pm

Armin, welcome! (ce chestie, acum, dupa ce m-am apucat sa-ti raspund, constat ca esti userul cu microfoanele!)
Mesajul respectiv este bine ascuns, este aproape imposibil sa-l descoperi din bun senin. Ori o analiza ff atenta a muzicii (si nu simpla auditie), ori indicatia cuiva.
Si eu, ca si tine, am aflat informatii interesante (si inedite) despre PF pe acest thread - slava userilor care au postat.
De placut nu pot sa spun ca-mi place PF (ce e asta "imi place"?), ca n-ar insemna mare lucru. Dar as preciza ca de cand am inceput sa ascult (auzi ce vorba - "ascult" !?!?) viata mea este mult mai bogata. E ca o mare si nesfarsita prietenie/dragoste (o fi vreo diferenta ?), a inceput si exista.
Despre albumele mentionate (Momentary... si Division...) se poate spune ca nu mai sunt Pink Floyd, nu mai au viata si puterea celor din "top". Uite, daca iei "The Wall" si incerci sa scoti o piesa ramane gol, mutilezi. De pe cele doua amintite poti sa inlaturi o gramada si nu se simte lipsa (ma rog, n-o simt eu).
A fost o trupa nemaipomenita. Nici cu Syd n-au facut mare lucru, si nici fara Waters n-a mai fost Pink Floyd.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Aug 07, 2005 9:53 pm

kant emire, armin, gasiti informatii despre "mesajul secret" in oricare din colectiile de "Pink Floyd FAQ" de pe net, si nu numai. Just ask Google. Un exemplu:

http://www.songfacts.com/detail.lasso?id=3674
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Aug 07, 2005 10:14 pm

Multzam, stefan. Dar, dupa cum zice si un personagiu de prin linkul tau:
"Nothing unearthly or secret about it. Just amusing"
Adica n-are nici o treaba, e doar o "chestie"; nu pentru asemenea informatie am zis eu "slava userilor care au postat".
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Aug 07, 2005 10:29 pm

Remarca mea se dorea un raspuns la primul paragraf din postul lui Armin. Ca tot a intrebat daca omul a descoperit singur pasajul sau a aflat de la altcineva.

Sper ca "slava userilor" nu e o incercare subversiva de-a te da cu fanele lui fane, da? :P
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Aug 07, 2005 10:35 pm

Nu, prietene, nu e nici o incercare. Doar ca a crescut inima-n mine cand am citit threadul asta. Impartasirea "bucuriilor muzicii" este, intr-adevar, o poarta spre "sin patie" (ori chiar mai mult), iar Pink Floyd inseamna destul de mult pentru mine.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Armin » Dum Aug 07, 2005 11:38 pm

E chiar interesant sa te gasesc si aici; da, eu is ala cu microfoanele :)
Ma bucur ca si tu asculti Pink Floyd cu atata placere. Eu azi am devorat vreo 4-5 albume. Mai vad cate un CD second hand de vanzare cu PF, si ma intreb oare ala de ce il vinde?! Ce a patit, ca de plictisit nu s-a plictisit sigur, numai daca avea un singur CD si ala a mers pe repeat, altfel nu are cum.

Anyways... mi-am adus aminte de o chestie care paote multi o stiti, dar nu am citit-o pe aici, o completare despre piesa Money; inceputul ala stereofonic , mai exact sunetele din el sunt de la banii si casa de marcat dintr-un magain unde lucra sotia unuia din ei.

Acum vreo 2-3 saptamani a venit pe la mine un vechi prieten pe carenu l-am mai vazut de vreo 7 ani buni, si stiind ca el canta la chitara fain, l-am intrebat ce muzica mai sculta, si a inceput: ...pink floyd, led zeppelin.... zic e clar, esti ok! ma asteptam sa zica asa ceva, numai ca nu ma asteptam sa inceapa cu pink floyd.

Am mai vrut sa adaug ceva si am uitat: Alan's psychedelic brakfast mi se pare super; prima oara am ascultat piesa, de fapt albumul cu atentie cand am fost pe munte anul trecut, in casti, stateam la soare pa malul lacului si ascultam pink floyd; si chestia aia cu inregistrarea pasilor, chibritul, cum da foc la aragaz si apoi manaca fulgi, e super beton; eu chiar is p[asionat de inregistrari din astea si sa faci muzica din ele e chiar deosebit. Si sunt uimit si de calitatea auditiei tinand cont ca albumul are ceva ani de cand exista.

Si chestiile alea din umaguma nu mi se apr prea de tot, aia zic eu ca e partea psichedelica faina, adica ei oricum sunt unici pt chestii din alea. Mie imi palc!

Intr-adevar daca scoti o piesa de pe division bell le poti asculta pe celalalte fara, dar eu sunt obisnuit sa ascult pink floyd cap-coada; si High Hopes e apreciata de multi ascultatori de pink floyd. Eu sincer as fi vrut ca ei sa mai scoata dupa division bell alte albume asemanatoare cu el sau cu cele mai vechi. Prin asemanatoare a se intelege la fel de puternice ca DSOTM sau The wall, sau WYWH. Is tare curios ce efecte sice inregistrari, ce calitate ar oferi fanilor cei dela pink floyd producand muzica lor intr-un studio modern din ziua de azi, cu sculele de azi. Cred ca ar scoate zeama si din astea cum au facut sin cele utilizate pe vremuri.

Daca am inteles eu bine au fost primii, ei si cei de la Kraftwerk care au utilizat nu stiu ce sintetizator scump si deosebit, unic la vremea aia.

I'll see you around!
Armin
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 11, 2003 1:07 am
Localitate: Resita

Mesajde taca2206 » Lun Aug 08, 2005 11:22 am

Armin,
Ca sa-ti raspund la intrebare, prin '84 eram un grup care ascultam "progres" si a venit intr-o zi unu' si ne-a povestit chestia cu mesajul. Am imprumutat LP-urile din nou (ca eu il aveam pe caseta) si am incercat sa-l gasim. Ulterior, asa cum zice si Stefan, s-a scris peste tot de mesaj, inclusiv pe net.
Ma bucura mult ca iti place PF pt ca suna intr-adevar minunat. Primul disc cu PF pe care l-am ascultat a fost Meddle si, ca multi altii, am considerat One of These Days si Echoes ca fiind cele mai bune melodii. Unele piese nu sunt comestibile de la bun inceput, dar sa ne amintim ca PF sunt deschizatori de drumuri. Ii intelegi dupa ce-i asculti mai mult. Asa mi s-a intamplat si mie cu primele lor albume. In ceea ce priveste albumele scoase dupa The Wall, Final Cut este de fapt doar interpretat de PF, conceptia fiind exclusiva a lui Waters, ele sunt tot PF, indiferent cine ce zice. Sunt mai putin bogate si se simte absenta lui Roger dar asta nu inseamna ca nu sunt PF.
Kant Emir are dreptate: ultimele albume nu mai sunt unitare, nu mai au o tema comuna care sa uneasca melodiile, sa le faca interdependente. Hai sa nu uitam insa ca intre cele 2 discuri (The Wall - '79 si MLoR - '87) au trecut 8 ani in care chiar si muzica progresiva s-a modificat (si nu intotdeauna in bine).
Avatar utilizator
taca2206
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde taca2206 » Vin Aug 12, 2005 12:02 pm

... si pentru cei care vor sa afle mai multe amanunte (inedite) sau vor sa-si verifice cunostintele despre PF link-urile de mai jos pot fi interesante:
http://members.tripod.com/~pinkfloyd_2/trivia.html
http://www.funtrivia.com/quizzes/music/music_l-p/pink_floyd.html
Avatar utilizator
taca2206
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde tarja_Isa » Sâm Noi 05, 2005 11:12 pm

pink floyd e arta muzica...e arta si cam atat:)
tarjaisthe best
Avatar utilizator
tarja_Isa
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Noi 05, 2005 12:00 am

Mesajde Armin » Joi Dec 29, 2005 12:55 pm

Nu aveam de unde sa stiu ca acel mesaj EXISTA, pentru a-l cauta pe google.

Piesa money daca observati, nu este facuta pe o masura de 8 beat-uri cum se obisnuieste, ci pe una de 7! Lovitul in tobe este diferit, nu se repeta la doua batai, si la sfarsit de masura da de 2 ori in cinel, si se aude si un sunet, toate acestea incercand oarecum sa tina loc de a 8-a bataie. Nu imi imaginez cum de s-au gandit ei si cum au compus asa ceva, pe ritmul asta trebuie sa pui chitara, vocea, textul, mai faci un solo de saxofon apoi de chitara... a fost ceva munca, zic eu, si in final iese o piesa care inca se mai asculta prin cluburi si acasa la toata lumea care are DSOTM.

AM inteles ca albumul asta s-a vandut asa de bine, ca in orice moment, pe planeta noastra cineva asculta acest album sau bucati din el, astfel ruland permanent aceasta muzica la cineva acasa. Now that is something!
Armin
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 11, 2003 1:07 am
Localitate: Resita

Mesajde kant emir » Dum Mar 05, 2006 7:14 pm

iaca treaba: noaptea trecuta am recitit (cu aceeasi placere) treadul asta; astazi (aproape intamplator), am reusit sa fac niscai auditie

nec plus ultra - de ne-comentat, ne-recenzabil

cand zic titan ma gandesc la ceva ce ma face sa ma simt minuscul:
simtirea mea pare mai stearsa
durerea mea pare mai blanda

pare ca exagerez?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde just|me » Vin Apr 28, 2006 9:25 am

abia d cateva zile am rasarit printre voi... n-am citit chiar toate posturile.
in fine, o scurta opinie.cea mai buna piesa PF este ECHOES d p 'meddle'.oamenii astia chiar au fost geniali!
cele mai reusite inregistrari ... LIVE AT POMPEI - un BEST OF daca vreti.
DAR as deleta WALLU, atat filmu cat si albumu!l-am vazut de 5 ori.mi-a ajuns.adik, ce naiba?!arta arta!muzica muzica!imagini imagini!DA TOATE-S PESIMISTE!NICI O SANSA DE SCAPARE!ORICE ARE O A DOUA SANSA!ORICINE!toate mor!pana si florile!tineti minte imaginea cu floarea, nu?!aia m-a socat al naibii d fiecare data cand am vazut filmu! parca filmu asta (si albumu) e facut sa zdruncine tot ce e frumosul din lumea asta!asta e tot ce pot critica la ei, m-au dezamagit...aici... in rest, tot respectul!

ciudat.am avut o perioada de vreo 3, 4 luni in care ascultam pink floyd sa ma linistesc.
ascultam albumele animals, meddle si the dark side of the moon.uneori ignoram versurile, ascultam muzica doar.armonie,contrast.FRUMUSETE.alteori, ascultam doar versurile.ma atingeau, regaseam un eu, un el, omul, prostia, rautatea s.a. ... DEZECHILIBRU, FRICA. cand le combinam... al naibii de ciudat... LINISTE...
oricum, pt mine, nebunii astia-s vitali!
Avatar utilizator
just|me
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2006 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Iul 11, 2006 4:17 pm

Syd Barrett, fostul membru al Pink Floyd, a murit la virsta de 60 de ani.
desi a participat la un singur album inainte de a parasi trupa din cauza unei instabilitati mentale provocate de consumul de droguri, Syd a intrat in legenda si datorita cunoscutului "Shine On You Crazy Diamond"
RIP

edit: poate ca ar fi trebuit sa pun si o sursa, desi pe toate site-urile mari de stiri o sa gasiti informatia
http://www.cambridge-news.co.uk/news/city/2006/07/11/bf2ae48d-ee3e-4af6-b5a9-0395411a1ce1.lpf
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Iul 11, 2006 4:45 pm

Syd a fost mare - sa se odihneasca in pace!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde V!z!g0tu » Vin Iul 14, 2006 4:07 pm

ce parere aveti despre ultimul album a lui david gilmour??? prea copiaza stilul pink floyd
V!z!g0tu
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 14, 2006 12:18 pm
Localitate: romania

Mesajde eyewitness » Vin Iul 14, 2006 5:34 pm

prea copiaza stilul pink floyd


cam da, creca ierea mai nimerit sa copieze stilu shakira ca-i mai in voga, plm, ce ti-e si cu vedetele astea...previzibile bre, prea previzibile
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pink Floyd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator