The Doors

Forumul asociat fanclubului The Doors

Mesajde Roxyanne » Mar Mar 25, 2003 5:14 pm

Corect merita ascultat concertul dar ....asa cum la QUEEN fara Freddy .................George a incercat si el si sunt convinsa ca a dat ce a avut cel mai bun.......oricum chiar daca va suna bine sau daca a sunat bine cu alti vocalisti ..este vorba de atmosfera....si nu este vorba de show in sine ci de pulsul concertului care numai Jim era in stare sa-l ridice..acum sunt opinii si opinii fiecare are ceva de zis si respect pentru fiecare...dar......."WE USED TO BELIVE IN GOOD OLD DAYS".....

:bye:
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Mar 28, 2003 12:18 pm

Bineintzeles ca nu exista comparatie, dar cred ca astfel de concerte sunt bune pentru ca pustii de azi le vad, poate le plac piesele si poate se intreaba cine-o canta si cine sunt Doors astia, si asa ajung sa asculte si muzica buna. Plus ca ma bucur sa vad ca Morrison nu are egal:)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Roxyanne » Vin Mar 28, 2003 12:28 pm

Ehe....crezi tu?..tare as vrea sa o vad si pe asta ca, pustimea din ziua de azi nu mai apreciaza......si sunt mult prea superficiali pentru The Doors...
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Mar 28, 2003 9:56 pm

Ei, daca se uita la un concert din asta presupun ca le place genul. Oricum, in cea mai mare parte ai dreptate:(
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Intrabare

Mesajde Roxyanne » Mie Apr 16, 2003 10:37 am

MMMMM..ce ziceti cam cum ar fi fost The Doors daca nu murea Jim?.........ca Led Zeppelin sau Rolling Stones?
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 16, 2003 10:40 am

Poate ca da...poate ca nu. Nu se poate stii. Asa ma intreb si eu...cum era daca Eminescu murea la 60 de ani....in loc de 39 ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: The Doors

Mesajde vali » Mie Apr 16, 2003 11:39 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Dupa parerea mea o trupa mamut in istoria muzicii..poate la fel de mari ca The Beatles. Mie mi se par chiar peste Beatles....despre care nu am inteles niciodata de ce se spune ca sunt cea mai mare trupa din istoria muzicii.

Cam atat pentru inceput. Am cateva intrebari pentru cunoscatori..dar astept sa postazi...sa vad cui i le adresez. :)


pentru ca Beatles si Elvis au adus poporului american si lumii intregi ceea ce negrii canta deja, dar nu puteau scoate la lumina: rock and roll. Beatles a fost a 2a trupa (dupa Shadows) care au promovat conceptul de "boy band" sau "4men band" adica o trupa mica, compacta, capabila sa sustina concerte live.
si in afar de asta, tu ai ascultat Beatles? Melodicitate, ritm si versuri ca alea nu o sa se faca niici cand o sa ajungi tu singur la pula cu gura.

ps: astept intrebarile tale.



Initial trimis de Roxyanne
MMMMM..ce ziceti cam cum ar fi fost The Doors daca nu murea Jim?.........ca Led Zeppelin sau Rolling Stones?


ceee??? led zeppelin cum e? ce au?

cum ar fi fost The Doors daca nu murea Jim: cam ca iris sau deep purple, uriah heep... baieti de treaba, dar care nu mai scot nimic "nou" si canta numa oldies but goldies
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 16, 2003 11:47 am

Domne , nu stiu ce sa zic. Acum depinde de perceptzile fiecaruia. De ceea ce ne place sau displace. Dupa cum probabil ai sesizat...am spus ca este parerea mea...referitor la ceea ce am spus despre Doors.

Da..am ascultat Beatles. I-am descoperit la varsta de 6-7 ani...prin intermediul placilor de pick-up ale parintilor mei. Am un dublu disk cu cele mai reprezentative melodii ale lor. Ulterior mi-am procurat discografie completa cu ei in format mp3.
La fel am facut si cu Doors....i-am ascultat si reascultat....si mi se par peste Beatles. Este parerea mea. Imi plac mai mult. Tonul,muzicalitatea , versurile. Beatles mi se par comerciali pe lange The Doors.

Intrebarile mele si-au gasit raspuns in mesajele celor care au postat aici. Am mai invatzat si eu cate ceva...despre muzica. :)



You know that it would be untrue
You know that I would be a liar
If I was to say to you
Girl, we couldn't get much higher
Come on baby, light my fire
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Re: The Doors

Mesajde Roxyanne » Joi Apr 17, 2003 2:33 pm

Initial trimis de vali


pentru ca Beatles si Elvis au adus poporului american si lumii intregi ceea ce negrii canta deja, dar nu puteau scoate la lumina: rock and roll. Beatles a fost a 2a trupa (dupa Shadows) care au promovat conceptul de "boy band" sau "4men band" adica o trupa mica, compacta, capabila sa sustina concerte live.
si in afar de asta, tu ai ascultat Beatles? Melodicitate, ritm si versuri ca alea nu o sa se faca niici cand o sa ajungi tu singur la pula cu gura.

ps: astept intrebarile tale.





ceee??? led zeppelin cum e? ce au?

cum ar fi fost The Doors daca nu murea Jim: cam ca iris sau deep purple, uriah heep... baieti de treaba, dar care nu mai scot nimic "nou" si canta numa oldies but goldies











Parerea ta!

De ce ar fi putut fi ca Roling Stones!!! ce sau nici ei nu au scos nimic nou?
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Apr 17, 2003 2:55 pm

Moshule, io zic ca la capitolul diversitate Doors nu prea is competitivi. Isi cam repeta din riff-uri si la un moment dat poti sa discerni clar niste ritmuri si pattern-uri favorite, pe cand Beatles sunt printre cei mai diversi ever. Daca te raportezi la "She Loves You" e adevarat ce zici, dar ia ia in calcul si albumele tarzii, mai exact cele scoase in acelasi timp in care scoteau si Doors, deci dupa '66, incepand cu "Revolver".

Plus ca Doors au fost considerati sell-outs la vremea lor.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Salma » Joi Apr 17, 2003 6:50 pm

Eu cred ca Moshu' are dreptate, si eu prefer Doors. Poate pentru ca Beatles sunt cumva ca Eminescu la scoala, au avut sansa sa fie primii, toata lumea iti zice ca sunt geniali si ti se cam taie, tocmai pentru ca sunt prea ridicati in slavi. In plus, melodiile si versurile celor de la Doors sunt mult mai complexe, chiar daca la un moment dat se repeta poate anumite ritmuri, dar piesele au, toate, identitate. Nu prea poti sa la confunzi. Oricum, e un alt gen si comparatia nu prea isi are rostul, iar personalitatea lui Jim are niste trasaturi total diferite de cele ale lui John, lucru care sapa intre cele doua trupe o prapastie de la cer la pamant. Jim e rebelul suprem si asta a atarnat mult in balanta, iar faptul ca e chiar poet creste cu mult calitatea cantecelor.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 17, 2003 8:16 pm

ce tzi-e shi cu hippioatele astea :D

shi inainte de Beatles s-a facut muzica, shi inainte de Eminescu s-a scris poezie. asta mi se pare the lamest argument ever. a fost ala primu'. shi ce? s-a compus muzica shi inainte de Bach shi de Beethoven shi de Beatles.

io gasesc mai multa identitate in piesele Beatles decat in cele Doors. dovada este ca recunosc mai degraba o piesa Beatles decat una Doors (nu stilul caracteristic, ci sa asociez piesa cu titlul). shi dpmdv sunt la fel de ignorant sau cunoscator in ambele formatzii. chiar ash putea spune ca Doors am ascultat mai mult, devreme ce am avut casete cu ei, cu beatles doar viniluri. shi aici sunt perfect de acord cu fane.

poezia lui Morrison e o frectzie. o sa ma folosesc de pilda unui clasic in viatza shi am sa aduc in prim plan clopotu' lu Gauss, in ambele extreme sunt neintzeleshi, numa' ca unii sunt genii, ceilaltzi ... (nu zic cum is ca iese scandal)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Apr 18, 2003 7:53 am

Si inainte de Beatles s-a facut muzica, si omul cavernelor batea cu batzu'-n pietre si transmitea pe cale orala poezii cu rima alba despre stramosi si zei. Ideea era ca Beatles si Eminescu au fost deschizatori de drumuri, au revolutionat ceva in domeniul lor de activitate, sau cel putin asa invatam la scoala. N-am zis ca piesele Beatles nu pot fi recunoscute usor, am zis ca cele de la Doors au fiecare o idee distincta, chiar daca se repeta unele ritmuri, cum zicea stefanp, nu e ca Bonjovi care canta aceeasi piesa de vreo 10 ani in diferite forme. Stiu ce spun, pentru ca am ascultat absolut toate piesele Doors.
Poezia nu mi se pare nici frectzie, nici neinteleasa, iar Morrison e departe de a fi un geniu literar, insa intre versurile de la "My wild love" si "Love me do" e o diferenta cam mare, nu crezi?


edit by Moshu : incearca sa nu mai raspunzi cu "quote" la mesajul precedent. cand postezi foloseste butonul TRIMITE ! nu butonul RASPUNDE !
http://www.fanclub.ro/announcement.php?s=&forumid=89
(cititzi si voi regulamentul d p Oldies....ca d'aia l-am facut ! )
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 18, 2003 1:52 pm

ce inseamna deschizator de drumuri? odata cu Beatles au fost shi acei Shadows de care zicea fane shi altzii. shi parca Shadows au inceput sa verse albume inainte de Beatles, nu?
iar cu Eminescu, lol, Eminescu a fost primu' la noi. la nivelu' literaturii universale, avem un Novalis, un Holderin shi o intreaga generatzie de romantici. stai linishtita, am intzeles comparatzia, dar nu avut ashtia norocu' chior sa fie primii in ceea ce faceau.
ce i-a impiedicat pe Doors sa revolutzioneze? tu crezi ca faptul ca x sau y este genial in ceea ce face se datoreaza anului in care shi-a scos nasu'n lume??
nu gasesc o diferentza mare intre versuri. la Morrison sunt teribiliste pe alocuri shi ca atare uneori suna penibil. sunt strans legate de o imagine (hippie, daca vrei). Beatles imi plac pentru ca-s mai simpli shi mai naturali shi mai universali. (asta ca tot vorbeai de Eminescu :p). shi mai e shi o chestie de senzatzie. uneori un simplu "i love you" sau un "love me do" suna mult mai bine decat "my wild love is crazy".

p.s. nush' ce compari tu cu Bon Jovi acolo, parca de Beatles vorbeam
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Apr 18, 2003 2:51 pm

Ma bucur ca ai inteles comparatia, asa ca nu o sa mai pierd vremea explicandu-ti ca stiu ca au mai existat poeti inaintea lui Eminescu:) Era vorba, desigur, de literatura romana. Cred ca ceea ce il face pe x genial are legatura si cu anul cand scoate nasul in lume (ce s-ar fi intamplat daca Beatles n-ar fi existat si ar fi inceput sa-si cante azi piesele lor legendare?), iar in cazul cantaretilor are mare legatura cu publicitatea care li se face. Daca Shadows ar fi avut un manager bun, poate ca acum am fi discutat despre ei ca punct de referinta.
Doors chiar au revolutionat ceva: mentalitatea multor oameni, care au inceput sa creada ca "usile" se vor deschide daca o vor lua pe calea exceselor. Nu zic ca e un lucru bun, dar eu il vad pe Morrison ca pe un om extrem de liber, cum putini dintre noi reusesc sa fie. Nu stiu daca e bine sau rau, dar poate e mai bine sa regreti ce ai facut decat ce n-ai facut.
Ce!!! Morisson a fost hippie, hai ca-i buna. De ce, pentru ca se droga si canta in anii '60 ? Nu cred ca sintagma "flower power" are vreo legatura cu Morrison si cu obsesiile lui morbide. In privinta versurilor, e o chestie de gust, insa asta nu ma impiedica sa consider superb mesajul din versurile" I don't care so much for money, money can't buy me love". Nu sunt anti Beatles, stai linistit;)
Jon Bonjovi era un exemplu de creator de melodii fara prea multa personalitate, cel putin in ultimii ani, cand mi se pare ca toate suna la fel. Asta nu inseamna ca am ceva impotriva lui:)

salma si ondine, nu mai cita mesajul de deasupra!!!
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Vin Apr 18, 2003 2:52 pm

Initial trimis de aphextwinz
tu crezi ca faptul ca x sau y este genial in ceea ce face se datoreaza anului in care shi-a scos nasu'n lume??


pai acum e mai greu sa inventeze cineva telefonul, don't u think?

si rockeritisc vorbind, in ceea ce priveste chitara, nu s-a mai inventat nimic nou de 10 ani, cred. tot aceleasi riffuri bantuie...
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 18, 2003 3:02 pm

pai acum e mai greu sa inventeze cineva telefonul, don't u think?
daca tu crezi ca telefonul (in sine, ca inventzie) este genial :rolleyes:

si rockeritisc vorbind, in ceea ce priveste chitara, nu s-a mai inventat nimic nou de 10 ani, cred. tot aceleasi riffuri bantuie...
dpdv rockeristic nu, dpdv muzical da. cine zice ca Beatles shi Eminescu sunt roackeri :) ?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Apr 18, 2003 3:05 pm

OK, Moshu, sorry, nu stiam ca-i o problema:) Sunt cuminte acum, poti sa stergi chestia aia rosie.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 18, 2003 3:10 pm

Salma,

cand incepi shi-mi ilustrezi realitatzi alternative, nu uita sa adaugi un efect de butterfly. daca Beatles n-ar fi existat, poate intregul peisaj muzical ar fi fost inapoiat shi atunci daca ar fi cantat mai tarziu, o formatzie comparabila cu ei, tot acelashi boom l-ar fi avut. crezi ca intre Beatles shi Shadows diferentza tzine exclusiv de manager??

inainte de Morrison shi poate cu impact mai mare a fost un Che Guevara, a fost un Henry Miller, un Celine, un Rimbaud. rebeli shi anti-eroi sunt de cand lumea :) de la Prometeu incoa'

shi simbolu' ushilor care se deschid: putem lua la mana cateva tablouri, sa nu zic cartzi :) chestia aia cu excesul care duce spre cunoashtere, shtii cine a zis-o?

n-am spus ca Morrison e hippie. am vorbit de o imagine care la randul ei era legata de versuri (teme folosite, chiar shi metafore shi limbaj). aici putem sa despicam firu'n optshpe. tema de casa optzionala, gasim diferentze shi deosebiri intre imaginea de care spuneam shi curentul hippie.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Vin Apr 18, 2003 3:53 pm

Si rasari fane din tufish: "bah, voi va certati fara mine?" (parafrazandu-l pe SOD).

Salma, e aiurea sa compari "My Wild Love" cu "Love Me Do", a doua e scoasa in 1962, iar prima in 1968. A doua e scoasa cand si sa zici "you turn me on" era considerat revolutionar, prima dupa explozia din '67 cu miscarea hippie si dupa ce a devenit cool sa iei droguri (moda inaugurata si de Beatles cu 'Revolver') si sa scrii versuri gen "My Wild Love". Nu vreau sa reduc la asta formatia Doors, dar vreau sa accentuez ca nu poti compara doua melodii scoase in vremuri diferite, compara de exemplu "My Wild Love" cu "Across The Universe" sau cu "Lucy In The Sky With Diamonds". Sau "While My Guitar Gently Weeps".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Salma » Sâm Apr 19, 2003 9:45 am

Aphex, ai dreptate, o formatie ca Beatles poate schimba istoria. Cat despre anti-eroi, ne limitam la muzica in aceasta discutie, iar Morrison insusi recunostea ca este influentat de Rimbaud. Si de Aldoux Huxley;)
Am comparat cele 2 melodii pentru ca erau " de dragoste", nu m-am gandit, e adevarat, la contextul in care au fost scoase. Diferenta dintre versurile celor doua formatii cred ca tine de faptul ca , in mare parte, la Beatles e vorba de texte, iar la Doors de poezii.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Lun Apr 21, 2003 6:43 pm

Ne limitam doar la muzica daca vrei, atat generatzia interbelica cat shi cea rock'n'roll (50-60) shi-au avut rebelii lor. Elvis e doar unul dintre ei :)

Mi se pare comica faza cu Morrison shi Huxley (Aldous). Dar daca asha zice Jim :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Mie Apr 23, 2003 8:54 pm

OK, desi citatul este din William Blake, Morrison a preluat ideea din cartea lui Huxley, pentru ca au trait in aceeasi perioada, in acelasi loc (California). Aldoux a dezvoltat ideea cuprinsa in doua versuri,efectul volumului "The doors of perception" fiind faptul ca el a fost decretat "guru" al comunitatii hippie din zona. Ce-i asa de amuzant ?:con:
Cat despre cat de "rebel" e Jim, pana si in vremurile noastre comportamentul lui e considerat scandalos.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Mie Apr 23, 2003 9:58 pm

Initial trimis de aphextwinz
Mi se pare comica faza cu Morrison shi Huxley :p

De ce ?
Salmo, nimeni nu poate schimba istoria :con: .
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Apr 23, 2003 10:29 pm

Afirmatia era facuta luand in calcul ipoteza ca Beatles n-ar fi existat. Istoria muzicii ar fi fost alta fara ei. Hai, mai, nu te-ai uitat si tu la Terminator. ;)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 24, 2003 2:21 pm

Xalma, dinu, dudes,

Aldous Huxley este in primul rand, romancierul intelectualului interbelic, cel care a scris Punct contrapunct, O mandra lume noua, Orb prin Gaza etc. El este poate un naiv, un prost psiholog, are multe lacune in intzelegerea unor fenomene, dar totushi e un intelectual rafinat. Asta este el, shi asha sunt shi personajele sale care poate uneori devin obositor de anticipabile shi sterile pentru unii. Acesta este Huxley, cel ramas in biblioteci.
Shi peste catziva ani il regasim sub infatzisharea unui boshorog mescalinizat shi americanizat care a scris in general prostii psihedelico-senile, devenit "guru"-ul unei shlehte de pushti.
Scuzatzi-ma, mie mi se pare comic. Cu atat mai mult cu cat se ridica unu' dintre ei are shi pretentzia ca este "influentzat de Huxley", el neavand nevoie decat de fundamentarea cauzei sale de rebel shi eventual sa-i dea o latura filozofica dezmatzului sau. O mare majoritate a starurilor rock care ishi fac viatza zob in mai putzin de 10 ani defileaza cu lozinci a la Blake. Dar, probabil fara sa vrea, au bunul simtz sa zica "cool" shi nu "asha mi-a zis mie Huxley".

Jim e considerat scandalos? Ce e scandalos? Nero? Gilles de Rais? Giordano Bruno? de Sade? Manet? Neah, prea departe, hai sa revenim la peisajul mediatizat in ultimul secol, Mae West? Andi Kaufman? Larry Flynt? Aa, vrei muzicantzi? Marilyn Monroe? Elvis? Madonna? E unul intre multzi. Acea deschidere a ushilor, n-a facut-o el. S-au deschis demult. Toate formele de libertate shi de sclavie sunt dezbatute in filozofie, rasfrante in moravurile societatzii shi apoi imortalizate in arta de milenii. Se trezesc ciufulitzii secolului XX sa redescopere roata? :con:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Apr 25, 2003 6:42 pm

Aphex, ai dreptate la capitolul "fundamentarea cauzei de rebel". Trecerea timpului mi-a mai potolit elanul adolescentin si vad destul de limpede dincolo de poleiala mediatica, dar a fost o vreme cand chiar credeam ca ceea ce facea Jim e cu totul iesit din comun, perioada de teribilism pe care am trait-o toti la o anumita varsta, iar in amintirea acelor vremuri in care gandeam altfel (poate mai bine, poate mai rau), continuu sa iubesc aceasta muzica. Poti s-o numesti nostalgie. De asta ii tot iau apararea ;)
Mersi pentru lamuririle cu Huxley.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Vin Apr 25, 2003 9:23 pm

Initial trimis de Salma
Mersi pentru lamuririle cu Huxley.

...frumoase, dar nenecesare.

aphex, ai cumva o parere asupra coranului dpdv al lui huxley?
got my point?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Apr 26, 2003 4:34 am

Jim Morrison's Parents Sue Over New Doors Band
Fri April 25, 2003 08:55 PM ET
LOS ANGELES (Reuters) - The parents of late rock star Jim Morrison have sued the remaining members of the Doors, claiming that by re-forming the band with another singer they have "maliciously misappropriated" the name.
George and Clara Morrison claim breach of contract, unfair competition and trademark infringement in a Los Angeles Superior Court lawsuit, which seeks unspecified damages and to put a stop to the new incarnation of the band.

Also suing are the parents of Morrison's late girlfriend, Pamela Courson, who, according to the lawsuit, own half of the rock icon's share in the Doors.

Named in the lawsuit are Doors keyboardist Ray Manzarek, guitarist Robby Krieger and Ian Astbury, former lead singer of the British hard-rock band the Cult, who was hired to replace Morrison.

"Over the past 37 years the legendary rock band the Doors ... has become one of the most distinctive names in contemporary music," the lawsuit says.

"Defendants have knowingly, intentionally and maliciously misappropriated and infringed upon the valuable name and logo of the Doors ... by stealing these valuable property rights and employing them for the purpose of naming, promoting and marketing a new band," the lawsuit filed on Wednesday said.

Morrison died in Paris of an apparent heart attack in July, 1971 at the age of 27.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 29, 2003 10:46 am

valushca, iubire, nu io l-am bagat pe Huxley in oala cu hippiotzii, chiar am fost un pic extremist in separarea lor pentru a crea polemica shi astfel sa curga argumentele :) ca atare, mi-am permis sa bat ushor abductiv campii cu gratzie sau cu toporu' (dupa impresia fiecaruia) shi poftim educatzie! ma trezesc cu matalutza aicea pe tarlaua mea trantindu-mi utilitarisme de-astea ieftine de supermarket.
shi sa itzi raspund shi la intrebare, da, pot crea o viziunea huxleyiana asupra Coranului
man, you're no fun ;P
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la The Doors

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron