Boney M.

Forumul asociat fanclubului Boney M

Boney M.

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Iun 08, 2003 11:33 pm

Un grup care a intrat in istoria muzicii si a facut parte din valul disco al anilor '70. Sunt unii dintre putinii interpreti de culoare care mi-au incantat cu adevarat sufletul. Ii consider o trupa de legenda prin muzica minunata pe care au facut-o si cu care si-au impresionat fanii.

Eu personal, nu stiu prea multe despre ei, dar sper sa aflu cu ajutorul acestui subiect pe care il dedic lor pentru ca stiu ca merita din plin atentie. Consider ca ar fi pacat sa nu-i amintim si sa nu discutam despre ei atata timp cat inca mai sunt ascultati de atati amatori de muzica buna!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 10, 2003 12:31 pm

Nu mi se pare ca Boney M fac parte din istoria muzicii asa cum sustine depechemind. Trupa de legenda ? Sa fim seriosi !
Sunt doar niste negrotei adunati de prin Jamaica , Aruba si mai stiu eu ce tari bananiene si adusi in Germania , unde printr-o reteta comerciala s-au facut cunoscuti ..mai cu seama pe batranul continent.
In aceiasi perioada...anii '70...americanii inventau un cu totul alt fel de disco.

Nu zic ca nu au insemnat si ei ceva. Au avut melodii de succes care au spart topurile..dar nimic mai mult.

Ce ai dori sa afli tu despre ei , draga depeche ? :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 8:00 pm

Mosule mosule.... rau :(
Hai s-o dam p-aia dreapta si sa-i iau apararea baiatului asta (in mod aleatoriu io tre sa iau partea cuiva :D). Pe cine judecam noi si pe ce criterii ?! De ce mi se pare mie ca de cate ori e vorba de muzica, se ia rockul ca referinta, a ?! Oare-s paranoic ?!
Cei mai buni instrumentisti sunt din rock, cele mai bune voci au trecut prin rock, cea mai serioasa si dainuitoare muzica e rock-ul... yeah, sure ...
De ce nu luam bluzu sau geazu ca referinta ?! ca nu ne pla' sau ca nu ne pricepem ?! ce-ar fi sa luam ca referinta muzica clasica ?! (creca Bach s-a plictisi de structura melodica a piesei Child in time :P:D). No, pot fi si io rau...
Asadar si prin urmare, cei de la Boney M nu sunt niste maimutze prinse prin copaci in Babuinia Centrafricana ( si imblanzite intr-un studiou de inregistrari din germania ?!?!?!). Mai mult, motown si disco nu-s una si aceeasi mancare de peste...
Baietii de la Boney M n-au pretins niciodata ca fac altceva decat o muzica dance ... destul de bine organizata si de indracita as adauga io. Daca ABBA e un nume mare, atunci trebuie sa admitem ca si Boney M au existat macar.... acolu-sha :D
Uite niste titluri care ti-ar putea schimba un pic optiunile:
King of the Road (preluare, i'adevarat, da mai misto decat originalul in varianta country), Goodbye my friend, Consuela Biaz, No more chain gang (sa mori la un solo de baterie), Malaika.
Daca ai timp, astept ceva reactii ;) Chip in taci !
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde georgi_cluj » Mar Feb 03, 2004 2:02 pm

hei, Moshule, de ce esti asa rau?

si io is rockeritza impatimita, dar imi place tare mult Boney M... :)

in alta ordine de idei, va spun eu povestea infiintarii trupei: se facea ca un anume impresar din Germania a observat un gol pe piata de disco de acolo, si atunci in loc sa caute o trupa gata formata, s-a hotarat sa infiinteze una si sa ii aduca la un stil care sa nu copieze, ci sa completeze / suplineasca => Boney M, unde primul solist a fost chiar impresarul de care va ziceam mai deasupra.

salutari din Cluj
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

asa..

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Feb 15, 2004 10:59 am

ca sa-i demonstrez mosului ca nu-i chiar asa cum spune el, am cautat si am gasit o compilatie BoneyM. destul de frumoasa si reusita care merita (macar)ascultata :) : http://entertainment.msn.com/album/Default.aspx?album=573017
Si inca o intrebare: stie cineva unde pot eu gasi melodia download Somewhere in the World, sau cine o are mp3? Imi place foarte mult si am avut-o pe o caseta, dar s-a sters.:(
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Martin Eden » Mie Feb 25, 2004 3:05 pm

Nu, si nu ne mai stresa :)
Avatar utilizator
Martin Eden
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Noi 13, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Dum Feb 29, 2004 11:32 pm

Sigur asa se intituleaza? de fapt asa vad ca e si scris in linkul ala al tau:( Poate o gasesc...eu o tin minte parca sub alt titlu!:(
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Mie Apr 14, 2004 12:33 pm

Sa nu uitati: Pe 9 mai a.c. Boney M. vin sa concerteze la Piatra Neamt! :)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde ARISTONA » Mie Feb 09, 2005 7:32 pm

vrea cineva pe cd toate albumele de la boney in vasianta lor originala, fara remixuri? am albumele din perioada 1976-1985!
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati

Mesajde Owyx » Mar Apr 05, 2005 2:56 am

sunt cateva piese care imi plac de la Boney M.
Siempre existe una solucion!!!!
Owyx
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Apr 05, 2005 12:28 am
Localitate: Pe scaun!!!!

Mesajde pacha » Joi Apr 21, 2005 7:26 am

Prin '78 prin discoteci tot a treia melodie era un Boney M.Imi aduc aminte ca "sha-la-la"
(asa o botezasem),intr-o vreme,era tot a doua.Nu sunt o trupa "legend" dar in istoria muzicii noastre raman.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde michael d.j. » Vin Apr 13, 2007 4:33 am

Tnx You Very Much!
michael d.j.
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Apr 13, 2007 4:23 am
Localitate: GREEK


Înapoi la Boney M

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator