Mondial

Forumul asociat fanclubului Mondial

Mesajde river » Dum Iun 08, 2003 9:36 pm

Asteptam de ceva vreme un asemenea subiect, de ce sa nu recunosc. Motiv pentru care nu pot decat sa multumesc initiatorilor si sa astept cu nerabdare primul subiect pe aceasta tema (desi, Moshule, sa stii ca "Muzica pentru bosorogi" e cam dur spus, nu avem decat stii tu catzi anisori, si totusi ascultam muzica respectiva).
As fi venit eu cu o sugestie: "MONDIAL", numai ca, din pacate, nu prea am informatzii despre aceasta trupa desi o ador. Daca ma veti putea ajuta voi cu mai multe...

river
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

MONDIAL

Mesajde SOD » Mar Iun 10, 2003 3:09 pm

aceasta formatie,din pacate cunoscuta prea putin de cei din generatia de azi,s-a afirmat in perioada 67-71 prin piese originale aplicate pe versuri ale marilor poeti romani.
prima sa perioada a avut in componenta in marea majoritate a timpului studenti politehnisti ,trupa activand mai intai la clubul politehnic "303",sub urmatoarea componenta : romeo vanica - pian,filip merca - bass,dragos vasiliu - chitara,gabriel litvin - chitara,florin dumitru- tobe,radu stoica - voce si gabriel dragan - voce.
din 68,liderul trupei devine mircea dragan,ce venea de la trupa sideral.prin aducerea ,mondialul capata un plus de experienta,atat in aranjamentul muzical cat si in departamentul organizatoric.
in anul 69,trupa isi face debutul la radio si tv cu piesele atat de frageda,romanta fara ecou,primavara si de va veni la tine vantul.succesul nu se lasa asteptat si urmeaza in mod firesc nenumarate emisiuni tv,turnee muzicale in tara si in anul 70 un mare turneu in urss.tot anul 70 aduce si primul disc electrecord ,iar in 71 primul lp apare pe piata.
cei responsabili de succesul trupei in acei ani sunt mircea dragan- clape,filip merca- bass,vlad gabrielescu - chitara,voce,gabriel dragan- voce principala,gabriel litvin - chitara solo si mihai cernea - tobe.mihai cernea va infiinta mai tarziu formatia sfinx,formatie ce exista si azi sub titulatura de sfinx experience,formatie la care a activat si celebrul basist bibi ionescu,actualmente proprietar al companiei de sunet si lumini,stage expert.
formatia mondial,fiind o formatie de studenti ,se destrama in anul 1971,cand majoritatea componentilor termina facultatea si primesc locuri de munca.dar datorita muzicii lor ce a revolutionat,alaturi de phoenix,rock-ul romanesc al acelor ani,formatia se bucura si in prezent de un mare respect.in anii 94--95,electrecord organizeaza la sala palatului un concert intitulat remenber mondial.concertul s-a tinut cu casele de bilete inchise,fiind un mare succes.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Mar Iun 10, 2003 3:50 pm

In formatia Mondial a activat si Iuliu Merca, cel care, mai tarziu, infiinteaza formatia Semnal M. Plecat dintre noi, Iuliu Merca nu a fost uitat, in acest an avand loc la Cluj "Festivalul Iuliu Merca" unde trupe ca Luna amara sau Voices of Silence au interpretat piese din repertoriul Semnal M.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Iun 10, 2003 11:10 pm

Mondial nu prea s-a destramat in 1971. e drept ca a trecut prin ceva schimbari de componenta, din 1966 pana prin 1977. (72, 73, 77)
in 1970 castigau premiul de popularitate la Festivalul pop, si faceau un turneu de 2 luni in Rusia.
in 1971 participau la cel de-la doilea Festival pop si inregistrau la Electrecord albumul Mondial.
prin 1972 sustin un turneu prin tara, turneu la care participa si Dida Dragan.
dupa ultima schimbare de componenta din 1977, an in care a avut loc si un turneu in Germania (republica democrata pe atunci), activitatea formatiei se diminueaza considerabil.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde river » Joi Iun 12, 2003 7:47 am

Ma declar incantata de faptul ca intr-un timp atat de scurt am aflat lucruri utile despre Mondial. Din cate stiu eu, trpa s-a reunit acum, nu stiu exact in ce formula...
Este adevarat ca formatia este azi prea putin cunoscuta de generatiile tinere, dar cred eu, toata lumea fredoneaza "dupa atata frig si ceata, iar s-arata soarele..."(pe versuri de Toparceanu) sau "iubire, bibelou de portelan" (Minulescu), ultima, daca nu ma insel fiind si preluata (ce-i drept pe niste ritmuri mai dance) de catre Van Noizz (daca ma insel, va rog corectati-ma).
Trebuie sa recunosc ca "Atat de frageda" este peferata mea si, gratie Mondialilor a devenit si poezia mea preferata, motiv pentru care Eminescu ar trebui sa le fie foarte recunoscator (:p ).
Si inca ceva, nu vi se pare ca au multe influentze Doors? (chiar si asa ramanand insa niste "grei" ai muzicii rock romanesti)...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 5:15 pm

Hi guys :D
Neavand de lucru m-am gandit sa fac unele precizari si la acest capitol. A fost una din formatiile care nu a avut dusmani sau antipatizanti, fiind deopotriva iubita si de cei care ascultau rock si de vechea generatie (de atunci), asta datorita melodicitatii, pe de o parte, si datorita vocii lui Gabriel Dragan, mai degraba de solist vocal de muzica pop decat de rock :)
Si pentru ca tot imi plac stirile bombastice neconfirmate :P, a ciruculat o vreme zvomul ca ar fi fost prezenti in top la “New Musical Expressâ€Â
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde Sioux » Sâm Oct 11, 2003 12:22 pm

Mondial este una dintre acele trupe care daca ar fi avut sansa sa iasa mai mult din tara, si cand spun asta ma refer la dincolo de "cortina de fier", poate am fi avut si noi o trupa de care am putut fi mandri. Sound-ul lor era chiar foarte de actualitate la momentul acela. Mai mult decat atat, in componenta (amintita de altfel si mai sus) trupei s-au plimbat muzicieni care si-au confirmat valoare si ulterior, incluzandu-l aici si pe Bibi Ionescu (deci la calitatea de muzician ma refeream :) )
Oricat de vehementi ar fi unii de pe aici, trebuie sa va spun ca ati fi uimiti sa aflati cata pustime stie despre Mondial. Uni dintre ei poate ca nu ca titulatura, dar piesa cu Deva ...He he, De va veni la tine vantul (Romanta fara ecou), Iubire bibelou de portelan sau Atat de frageda sunt chiar cunoscute. Bineinteles ca nu reprezinta hit-uri pentru generatiile actuale, insa nu este nici o trupa care sa treaca neobservata, cum este de pilda duetul fratii Netzel. Au incercat ei o revigorare acum un an, dar cam degeaba. In tot cazul, Mondial ramane una dintre acele trupe, care fara sa isi doreasca sa fie "anti", a reusit clar sa stranga un public foarte numeros, ba chiar sa reprezinte unfenomen pentru generatia de pusti de pe vremea aceea !

PS - daca nu ma insel, dupa '75 pe voce a fost Doru Tufis.
Mozart was a punk. Signed : Salieri.
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

ajutor

Mesajde bear » Mar Ian 06, 2004 6:02 pm

caut CD su MP3 cu mondial ma poti ajuta
bear
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 06, 2004 5:57 pm
Localitate: Romania Brasov

Mesajde georgi_cluj » Mar Ian 20, 2004 6:02 pm

bear, ai gasit mp3-uri cu Mondial?
daca vrei :), da-mi un mesaj privat si vorbim , ok?
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde Fish » Joi Feb 26, 2004 10:37 am

Fish
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 20, 2004 2:20 pm
Localitate: CH

Mesajde river » Joi Feb 26, 2004 10:51 am

Stiu ca nu sunt moderatoare pe acest forum, dar, cu speranta ca nu supar pe adevaratul moderator, as vrea sa intervin putin, asta pentru ca sunt foarte atasata de subiectele de pe "Muzica pt. bosorogi".

Haideti sa incercam, pe subiectele specifice, sa nu ne rezumam doar la intrebari de genul "caut... unde pot gasi". Proaspat venitzilor (si bine venitzi de altfel) le sugerez ca, mai inainte de a intreba ceva de genul celor de mai sus, sa caste bine ochii si sa rasfoiasca atent paginile acestui forum. Exista un subiect, deschis de baicsu, intitulat "Linkuri cu mp3-uri". Mai sunt, de asemenea si alte subiecte unde s-au indicat linkuri cu muzica pt. bosho.

Imi cer scuze, moderatoarei, ca mi-am permis sa intervin in locul ei, dar a inceput sa ma agaseze faptul ca, nerabdatoare fiind sa citesc un post nou, constat ca de fapt, in acel post nu se spune mai nimic, ci doar se intreaba acelasi si acelasi lucru de fiecare data:"unde pot gasi mp3uri?" Indiferent ca e pe "Mondial", "Prolog", "Sfinx", "Semnal M" sau celelalte!

river :)

PS. Tinand cont de faptul ca discutiile au "evoluat" cum au "evoluat", nu consider ca sunt off topic!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Feb 26, 2004 11:18 am

pai io le-am tot explicat ca nu ie bine ce fac, shi le-am tot spus cum sa ajunga pe treadu respectiv shi i-am tot indrumat shi manat spre el, tredu adica, sh-anume asta: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8098, plus ca le-am tot mutat mesajele pe treadu cu linkur pe care l-am dat umpic mai devreme, adica asta: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8098, da' la un momendat devine aproape in zadar plus ca tre' sa fac un nou tred ca sa mut mesajele pe treadu respectiv cu linkur shi cautari, sh-anume asta: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8098. river, tu cre'ca ai nervii mai tari. :D

pentru o shi mai buna intzelegere shi pentru cei ce au deschis mai tarziu calculatuarele buna dimineatza shi repet, pentru cautari shi linkuri cu shi despre mptreiur avem acest tread: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8098.

s-a intzeles, e nevoie sa repet?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde vincent » Sâm Apr 03, 2004 10:26 am

Acasa am primul vinil cu "Mondial".
vincent
 

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 8:09 am

cu toate ca multi spun ca ce stiu eu legat de aceasta formatie...ei bine am avut, sa spun asa, norocul cu niste parinti carora le-a placut si le place in continuare muzica buna...asa am crescut eu cu led zeppelin, abba, pink floyd, etc si bineinteles mondial care este una din formatiile mele de suflet...am avut chiar onoarea de a fi in preajma lui Gabi Dragan (tot parintii "sunt de vina" - au fost prieteni foarte buni) si asa am stiut sa apreciez mai mult muzica lor si imi pare rau ca acum nu se mai stie nimic de ei, ca posturile tv de muzica stiu sa promoveze doar cacaturi, muzica de 2 lei, si ca tinerii de azi nu mai stiu sa aprecieze ce-i cu adevarat frumos ca suntem cu totii intoxicati de nimicuri.
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde river » Dum Apr 25, 2004 10:07 am

Eu mi-am mai exprimat pe aici pe undeva parerea in ceea ce priveste "lipsa de bun gust a tinerilor din ziua de azi"... Nu sunt de acord, ba chiar au inceput sa ma oboseasca acuzele pe care, culmea, chiar tinerii le ridica asupra lor insisi, in fond. Nu sunt de acord cu faptul ca, "tinerii de azi nu mai stiu sa aprecieze ce-i cu adevarat frumos, ca suntem cu totzii intoxicatzi de nimicuri". Acuzatiile acestea au fost de cand e lumea.
Faptul ca tu, tequila, asculti si-ti place si recunosti valoarea formatiilor enumerate mai sus de tine, demonstreaza ca tinerii stiu sa aprecieze frumosul. Numeroasele subiecte deschise pe "Muzica pt. bosorogi" demonstreaza, de asemenea, acest lucru.
Nu m-as avanta sa afirm ca posturile tv promoveaza numai cacaturi. Nu, sunt difuzate si foarte multe piese bune ale unor interpreti sau formatii noi. Mai conteaza si cat vrei sa fii promovat. Si, in fond, daca tu ai recunoscut ca "de vina" sunt parintzii in ceea ce priveste bunul tau gust, de ce sa acuzam televiziunea?
Ai tu, menirea, sa insufli prietenilor tai, sentimentul de frumos. Ai privit si asa lucrurile?...

In plus: pe Romania International exista o emisiune in care "bosorogii" sunt scosi la lumina. Exista (sau a fost cel putin o vreme buna) emisiunea "Taverna" in care, de asemenea, se promova muzica buna. Pe TVRM, nu stiu exact pe la ce ora si in ce zi, dar oricum, saptamanal, este o emisiune destinata in totalitate muzicii folk (atat interpreti consacrati cat si noi isi dau aici concursul). Bunaoara, printre altele, am vazut o emisiune dedicata lui "Semnal M". Europa fm difuzeaza numai muzica buna. Si mai sunt si altele.

river :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 10:28 am

mai ai foarte mare dreptate, dar ma refer la acel segment extrem de mare de tineri care nu stiu altceva decat muzica aia toxica, care le-a infectate creierii...si poate ca ce se difuzeaza acum pe posturile de tv sau radio nu e indeajuns pt o adevarata cultura.
ma gandesc la concertele unde se mai si plateste bilet...uite-te si tu in sali si fa o comparatie...cati sunt care ar plati la un concert pasarea colibri, mondial sau semnal m si cati sunt cei ce fac absolut orice pt a-i vedea "live" pe aia de la ozone, sau animal x...la asta ma refer cand spun ca tinerii sunt inculti din punctul asta de vedere!
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde river » Dum Apr 25, 2004 10:40 am

OOOO, salile in care canta formatziile de mai sus, pasarea colibri, phoenix, semnal m, iris, holograf etc. etc. etc. sunt de fiecare data arhipline. Chiar si in cazul in care trebuie platit bilet. La Tudor Gheorghe lumea a stat in picioare. La Holograf de asemenea. De Iris nu mai vorbesc. Cand au concertat Phoenix a fost o nebunie totala. La Pasarea Colibri ne-am calcat in picioare. Semnal M a ridicat o plaja intreaga in picioare ( e drept, atunci nu a fost cu bilete). Cu sigurantza un concert Mondial ar ridica o sala intreaga in picioare. De tineri! Exemplele sunt prea multe.
Tu de cate ori ai fost dispus(a) sa dai 150.000 sa vezi intr-adevar care e atmosfera intr-o sala de concert?...
peace,
river :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 11:28 am

zi-mi si mie care a fost cel mai recent concert pasarea colibri sau iris sau vama veche???
sunt formatii care cer la concertele platite si nu numai in jur de 2.500$ pt o cantare...ceilalti despre care spun eu ca iti intoxica creierii daca ii asculti cer poate si mai mult la concerte si au cateodata poate si doua concerte pe zi...hhhhmmmm...oare de ce???
gandeste-te la spectacolul Am sa ma intorc barbat de la National al celor de la Vama Veche...cea mai recenta reprezentatie...asta vara...te intrebi de ce?acolo intrau oameni platitori de bilet...eu am fost la toate reprezentatiile si m-a surprins placut ce am vazut, dar acum nu se mai gasesc sponsori pt spectacol.e o munca enorma acolo, ai a fost apreciata doar de 7 ori...ti se pare normal?
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde river » Dum Apr 25, 2004 11:43 am

Cei care au chiar si doua concerte pe zi, canta o piesa maxim doua. Un concert Iris e un concert Iris. Nu vine Iris sa-ti cante o melodie. Iti canta un concert intreg... Indiferent de cat de putine ori concerteaza Iris scl, salile lor sunt arhipline. Poate ca de aceea ii si iubim pentru ca nu ne intoxica zi de zi!

Pana una alta, eu sunt tanara, ascult (si) Mondial si savurez fiecare clipa de frumos din viata mea. Ca atare, nu intru in "acea" categorie de tineri de care amintesti tu. Mai mult, consider ca e de datoria mea sa fac tot ce-mi sta in putintza pentru a demonstra ca "tinerii din ziua de azi" sunt aceiasi din ziua de "ieri". Cred ca intelegi ce vreau sa spun...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 1:15 pm

sunt perfect de acord cu tine...si eu incerc sau vreau sa cred ca tinerii adica noi ascultam muzica adevarata si sunt printre acei oameni care inca mai cred ca lumea asta se va schimba...ca pana la urma tot frumosul si calitatea vor castiga.



niciodata sa nu uiti de inima ta;)
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde mihaitza1972 » Joi Dec 02, 2004 7:46 pm

caut cd,mp3-uri cu mondial.Ma ajuta cineva?
mihaitza1972
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 28, 2004 11:31 am
Localitate: ploiesti

Mesajde adam » Dum Mai 22, 2005 3:38 pm

Salut,
poate cineva sa ma ajute? As vrea sa stiu de unde se pot download-a melodii ale formatiei "Mondial". Nu sariti la mine, va rog. Link-urile de la topicul cu pricina - ori nu merg, ori nu te ajuta cu nimic.

Adam
adam
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 21, 2005 2:12 pm
Localitate: tg-mures

Mesajde eyewitness » Dum Mai 22, 2005 4:33 pm

dc++
........................
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde rsocol » Sâm Oct 29, 2005 5:32 pm

Puteti gasi o mica "istorie" a formatiei Mondial la:
http://www.muzweek.net/bio/bio023.htm

Razvan
rsocol
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 5:29 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Mondial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron