Creedence Clearwater Revival

Forumul asociat fanclubului Creedence Clearwater Revival

Creedence Clearwater Revival

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 01, 2002 3:18 pm

Daca JMJ a facut ieri un thread uni-personal,despre Leonard Cohen,m-am gandit sa fac si eu astazi un thread numai si numai pentru Creedence Clearwater Revival .
O formatzie pe care eu o apreciez in mod deosebit.

Putetzi spune tot ce doritzi pe acest subiect ..cu referire la formatzia mai sus amintita. Daca va place ,daca nu va place ,ce melodii sunt preferatele voastre,versuri care v-au impresionat..etc.

Eu marturisesc ca am auzit prima data de ei ,cam prin clasa a X a ,deci acum vreo 7 - 8 ani .
Aveam eu un dictionar de argou englez-roman si ma uit la cuvantul man . Si iata ce scrie la explicatia acestui cuvant ,printre altele :

politia,guvernul,autoritatzile (vazute ca perimate sau fortze de represiune) (mai ales folosit de gruparile protestatare cum ar fi hippies) "Looking for a job in the city/Working for The man ev'ry night and day" Versuri din Proud Mary,cantec scris de John Fogerty si inregistrat de formatzia sa ,Creedence Clearwater Revival in 1969.

Exact asa scrie in dictionar. Si d'atunci mi-am zis eu ca mi-ash dori sa ii ascult pe acesti Creedence Clearwater Revival.
Prin clasa a XII a ,cand mi-am cumparat si eu cd-player ..mi-am luat si un cd cu oldies ,care printre altele avea pe el ...Creedence - Have you ever seen the rain ?
Mi s-a parut o melodie deosebita..si pe loc am devenit fan. Mai tarziu am facut rost si de alte melodii..printre care si preferata mea din dictionarul de argouri,Proud Mary...dar si Long as I can see the light sau I put a spell on you.
Momentan preferata mea este Lookin' out my back door .

Inainte de a incheia postul si de a va promite ca voi mai reveni asupra subiectului...va informez ca formatia Creedence Clearwater Revival a luat fiintza in anul 1967 in El Cerrito ,California..un mic orashel de pe Coasta de Aur a Statelor Unite..in apropierea granitei cu Mexic.
Si in atasament gasitzi o poza cu ei !

Vezi tu JMJ ! ...cam asa se incepe un subiect pe forumul Oldies but goldies !
Fişiere ataşate
creedence.jpg
creedence.jpg (20.1 KiB) Vizualizat de 7970 ori
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Noi 02, 2002 12:01 am

Daca JMJ a facut ieri 28 de posturi si o prostioara pe forum s-a gandit si Moshu sa faca un post in plus(n-are decat vreo 6000 si a auzit ca de-abia la 10000 iti pui avatar) si o prostioara, ca mai mult nu-l duce capul.
Dar, in prostia-i nevinovata, gherla Moshului s-ar putea sa nu fie chiar asa de grava. In sensul ca despre Creedence sunt multe lucruri interesante de zis, dar nu stiu cat de multa lume o sa se inghesuie s-o faca. Eu unul, de exemplu, desi imi plac foarte mult, chiar n-am foarte multe de spus despre Creedence. In materie de CCR trivia sunt aproape zero, asa ca o sa ma opresc aici deocamdata.
Dar, cum am mai spus, imi plac foarte mult.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Creedence Clearwater Revival

Mesajde eyewitness » Lun Noi 04, 2002 1:30 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

vezi tu JMJ !...cam asa se incepe un subiect pe forumul Oldies but goldies !


off topic
jmj, nu da atentie ,asta e numai in viziunea mosh-ului care-i plin de shotii ...mai ales de ziua mortilor....in plus lui inca ii e strain aspectul folosirii "!" si a "?" ...si vorba lu' bhuttu la 6000 de posturi mai oboseste omu'....

on topic
muzica celor de la ccr fara a fi foarte pretentioasa ,un rock "de casa" accesibil si dansant, "a prins " la public si chiar la critici. in romania anilor 70 ccr se asculta si se dansa la mai toate ceaiurile. piese ramase celebre :susie q,hey tonight, molina, proud mary, sweet hitch-hicker (topul preferintelor personale ccr) , i put a spell on you, cele mentionate de moshu si multe altele.
viata grupului a fost relativ scurta ,4 ani si dupa plecarea unuia din fratii fogerty(tom) grupul chiar daca mai incearca cateceva in mai putin de un an se destrama(72) carierele solo ale componentilor se desfasoara in anonimat si nimic notabil de atunci si pana-n prezent...tom moare acu vreo 12 ani de sida iar douglas si cook cu alti muzicieni formeaza cc revisited . john mai incearca ceva solo dar fara succes.
personal mi-au placut la vremea lor dar....numai atat.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Re: Creedence Clearwater Revival

Mesajde bhuttu » Lun Noi 04, 2002 8:50 pm

Initial trimis de eyewitness

piese ramase celebre :susie q,hey tonight,molina , proud mary, sweet hitch-hicker (topul preferintelor personale ccr) , i put a spell on you, cele mentionate de moshu si multe altele.


Din cate stiu eu piesa se numeste "Poolina". Molina e portar la Deportivo:). Plus ca ai lasat la o parte melodiile mele preferate de la CCR: "Travellin' Band" si "Have you ever seen the rain".
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 04, 2002 9:10 pm

Iar pe deasupra Molina este si accidentat. :)

Si daca tot e sa vorbim despre melodii lasate la o parte,tre' sa mentionam si Who'll stop the rain ?
Imi place mult tonalitatea cu care baietzii de la Creedence spun : "whoooo stoppp the rainnn? "

Have you ever seen the rain am mentionat-o eu , iar eye a mentionat si piesele mentionate de mine ,asa ca nu-i putem imputa greseala ! :)

Sunt sigur ca Aliosha va dori sa ne vorbeasca despre piesele celor de la Creedence Clearwater Revival devenite soundtrack-uri ale unor filme celebre.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde 3pac » Mar Noi 05, 2002 1:20 am

Prima oara cand am auzit de ei a fost cand aveam 13-14 ani cred.Era o revista care se numea legende rock,un fel de mini dictionar scos de Florian Pitis si la litera C erau ei. Am ascultat mult mai tarziu si mi-au placut la nebunie.Piesa preferata: "Have you ever seen the rain". :o
"me gusta marijuana,me gustas tu..."
3pac
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 30, 2002 2:39 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Re: Re: Creedence Clearwater Revival

Mesajde eyewitness » Mar Noi 05, 2002 9:41 am

Initial trimis de bhuttu


Din cate stiu eu piesa se numeste "Poolina". Molina e portar la Deportivo:). Plus ca ai lasat la o parte melodiile mele preferate de la CCR: "Travellin' Band" si "Have you ever seen the rain".


bhuttule pe moshu il inteleg ca trece printr-o pasa proasta de cand facu ochisori da' de la tine aveam pretentii. ia tu "pendulum" lp-ul ala scos de ccr si vezi ce piese ai pe-acolo si cand o sa gasesti pulina sau cum ii spui tu dai un pm....

am amintit piesele care-mi plac mie personal...ce va place voua sau altor useri...e treaba fiecaruia....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Creedence Clearwater Revival

Mesajde stefan » Joi Noi 07, 2002 2:48 am

Initial trimis de bhuttu


Din cate stiu eu piesa se numeste "Poolina".
Molina e portar la Deportivo:)


Moliiiina, where you gonna go?
Moliiiiina, where you gonna go?

De pe un CD cu best of Creedence, e cam singura care mi s-a parut "throwawaysh", dar deh, gusturi.
Leo mama, de unde-ai scos-o cu Pulina nu stiu... Oricum, observa ca te-a corectat eyewitness, eu doar ii intaresc vorbele.

Mie-mi mai place si "Down On The Corner", si cover-ul dupa "I Heard It Through The Grapevine" al lui Marvin Gaye, net superior originalului.

edit: si "Sweet Hitch-Hiker", evident. Si.... ce-ati mai zis voi, dar asta trebuia mentionat a doua oara pe pagina asta.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Dum Noi 10, 2002 2:08 pm

Hei, ho, am comis-o din nou! Deh, nume de .mp3 scris prost, 'ra-ar el al dreacu'. O sa puteti sa ma iertati vreodata?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Noi 11, 2002 12:13 am

Initial trimis de bhuttu
Hei, ho, am comis-o din nou! Deh, nume de .mp3 scris prost, 'ra-ar el al dreacu'. O sa puteti sa ma iertati vreodata?


Nu stiu, ma mai gandesc :). Oricum, am gresit si eu, era:
"Molina, where you going to (sic, cred)?".
Daca erai pe faza...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Mie Noi 13, 2002 12:27 am

In viata mea n-am fost vanator. Doar culegator si pescar.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Creedence Clearwater Revival

Mesajde Moonflower » Vin Ian 10, 2003 10:12 pm

Imi place mult Creedence, au piese frumoase si sunt instrumentisti foarte buni. Poate par plictisitori dupa ce-i asculti foarte mult, asta pentru ca melodiile lor sunt asemanatoare... Oricum, John Fogerty are o voce inconfundabila!
In momentul de fata imi place la nebunie melodia Up around the bend:

"There's a place up ahead and I'm going
Just as fast as my feet can fly
Come away come away if you're gion'
Leave the sinkin' ship behind.

Come on the risin' wind, we're goin' up around the bend.

Bring a song and a smile for the banjo,
Better get while the gettin's good
Hitch a ride to the end of the highway
Where the neons turn to wood..."
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde helguera88 » Mar Ian 28, 2003 10:59 pm

Inca un fan CCR pe-aici ...

"Who'll stop the rain" ... favourite song.
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ARISTONA » Vin Feb 14, 2003 10:27 pm

creedence clearwater revival - renasterea apei sfintite!
down on the corner, fortunate son, cotton fields, as long as i can see the light, my baby left me, traveling band, who'll stop the rain, up around the bend, it heard it trough the grapevine...bucati din 69-70.tom fogerty este cel mai tare.am un vinyl cu ei.inima buna tuturor fanilor C C R !
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati

un fan C.C.R. in plus !

Mesajde andreica » Joi Feb 27, 2003 2:33 pm

Mai copii ,

Pastrati in colectia voastra de MP3 melodiile acestei formatii , care a avut un sound inegalabil (poate doar DIRE STRAITS a mai reusit asa ceva ) si desi nu se compara ca succes cu BEATLES sau ROLLING STONES ramine una din formatiile de hard rock cu PERSONALITATE.

As avea rugamintea ca toti cei care au intimplator inregistrari de f.buna calitate sa ma contacteze (recent am cumparat din CANADA un CD cu ei).

Toate cele bune va urez tuturor fanilor C.C.R

ANDREI CANTARAGIU
andreica
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 27, 2003 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 27, 2003 3:41 pm

Mai Andrei , tie tzi se pare ca CCR abordeaza hard-rock ? Eu zic ca nu prea abordeaza. Mai degraba rock'n'roll.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Sâm Mar 01, 2003 7:27 am

John & Tom Foggerty = masina de facut hituri (hituri adevarate nu pacaleli).
Sunt atatea piese care au facut istorie scrise de oamenii astia...
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Iun 20, 2003 11:14 pm

Io nu shtiu cum draq ratai subiectu asta(mai bine cam tot forumu de oldies in general)da ma rog...De la CCR imi plac Up around the bend shi Bad Moon Rising.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Iun 24, 2003 2:32 pm

Io nu stiu cum l-am ratat pe basu mai sus, din cate stiu John Fogerty a scris toate hiturile Creedence, au facut ei un album democratic in care fiecare a compus si se pare ca nu a iesit tocmai bine.

Din pacate a pierdut un proces legat de drepturile de autor la melodiile Creedence (au fost castigate de producatorul lor, that's life). Cum am zis la un moment dat si pe kterinci la aberatia zilei, in anii 80 Fogerty a scos o melodie care semana mult cu "Run Through The Jungle" (parca) si casa de discuri l-a dat in judecata pentru plagiat (!). Chiar ca e faza de aberatia zilei. Bine, l-a iertat judecatorul, a zis ca e ok daca un compozitor isi mai reia din teme... Dupa asa deznodamant il inteleg pe Fogerty cu sase (dupa allmusic) albume in douaj' de ani...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde creedence » Vin Iul 23, 2004 7:28 pm

asa moshule..... super :) in sfarsit dau si eu de oameniiiiii...
'cause y're mine...............
creedence
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 23, 2004 7:16 pm
Localitate: earth?

Mesajde bogdan3 » Sâm Iul 24, 2004 5:50 pm

yo wwwazzuuuppp
bogdan3
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 08, 2004 4:06 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Necko » Sâm Iul 24, 2004 6:35 pm

down on the corner, as long as i can see the light, my baby left me, traveling band, who'll stop the rain, up around the bend, susie q si nu numai.

in '72 ascultam prima data CCR. prima piesa ascultata - down on the corner. ce nebunie!
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Aug 20, 2004 12:36 pm

Creedence sunt intr-adevar niste legende. Mie imi plac enorm "I heard it through the grape wine", "Who'll stop the rain", "I put a spell on you" si multe altele...

Au un sound auster, natural, cred ca asta imi place la ei. Fara multa orchestratie. O muzica adevarata.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Ccr

Mesajde helmut grigori » Lun Mar 07, 2005 6:17 pm

Pentru cei interesati, o imagine mai recenta de la unul din membrii 'vechi':Doug Clifford la iesirea de la concert "C.C.Revisited" si o poza cu "C.C.Revisited". Am avut placerea sa-i vad de 3 ori, si pot sa spun ca este o placere deosebita sa reasculti live o muzica care este cu totul aparte si inconfundabila. Pacat ca John renunta mai departe colaborarea cu ceilati doi membrii ramasi...
Chiar si daca nu sunt un fan incarnat am tot respectul ptr. aceasta formatie.
Scuzati daca nu pot comunica in fosta lb.materna secundara, am doar 23 de ani de 'abstinenta' (daca se poate spune asa)....

Am o invitatie de la un bun prieten si fan incarnat ale CCR-ului la concertul lui John Fogerty in data de 18 Martie si nu pot participa....
Fişiere ataşate
Bielstein Brauerei Festival 03_4.jpg
Bielstein Brauerei Festival 03_4.jpg (29.17 KiB) Vizualizat de 7833 ori
Bielstein Brauerei Festival 03_5.jpg
Bielstein Brauerei Festival 03_5.jpg (30.34 KiB) Vizualizat de 7835 ori
helmut grigori
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 07, 2005 2:23 pm
Localitate: romania


Înapoi la Creedence Clearwater Revival

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron