Beatles

Forumul asociat fanclubului Beatles

Beatles

Mesajde bhuttu » Dum Apr 28, 2002 10:45 am

Ia ziceti, fratilor, va place Beatles? Sunteti de acord cu mine cand zic ca fara ei n-ar fi existat rock-ul de azi?
Eu spun ca Beatles inseamna cea mai buna muzica facuta pana acum.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 10:50 am

Bai baiatule, eu zic asa: dai iama pe toate forumurile si deschizi subiecte aberante, ce e aberant in asta?

Fara Beatles = no rock = aberatzie
Beatles= cea mai buna muzica facuta pana acum = aberatie

(argumentatie o gasesti pe topicurile deschise in acest sens, de exemplu "Rockul Incotro")

case closed

*edit* am primit PM de la autorul subiectului si il redeschid la dorinta sa exprimata de a ne arata:

1. de ce este Beatles cea mai tare trupa si de ce fara ei n-ar fi fost Rock

2. ca stie mai multe despre Beatles decat mine (ceea ce poate fi adevarat).

Deci, va ascultam...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

TRAIASCA!

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 1:14 pm

Mersi Dana ca mi-ai redeschis thread-ul. Poate am pus putin gresit problema. Dar ca sa vedeti ce am vrut sa spun de fapt, sa va dau un mic citat:
"Nici un alt grup nu a transformat atat de puterni sensul si filosofia rock'n' roll-ului. In inovatiile lor sonore pot fi identificate tendintele majoritatii curentelor rock ce vor urma."(Daniela Caraman si Cristian Nicolau - "Dictionar rock,pop si folk")
Cam asta se zice in dictionare despre Beatles. Da' daca nu sunteti de acord, veniti cu alte idei...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Lun Apr 29, 2002 2:25 pm

dictionarele astea de care zici tu prezinta urmatoarele :
- se aleg niste nume mari, sau cele placute, se canta "o sana, o sana, sana sana o, sana o, san o, la laaa"
- se asezoneaza cu putina monografie discografie, bla bla bla
- si ca sa iasa cartea groasa, se baga alte nume la greu, din toaate domeniile, se prezinta nume, trupe, intr-un stil varaza de tot, aiurea, fals, neavenit
- se incoperteaza
- se vinde pe piata

io una iti recomand sa-ti arunci o privire pe "biblioteca" prezentata la literatura muzicala, si ai sa observi ca se poate vorbi frumos de beatles si fara limba lui pinocchio

in alta ordine de idei, nu da, am crescut cu beatles, stiu ce e aia beatles, da-ti spui io: e ca o dragoste mare care se uita usor...
si lasa citatele, zi TU ce e cu baietzii astia, poate aflam si noi...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 4:58 pm

Initial trimis de onk
dictionarele astea de care zici tu prezinta urmatoarele :
- se aleg niste nume mari, sau cele placute, se canta "o sana, o sana, sana sana o, sana o, san o, la laaa"
- se asezoneaza cu putina monografie discografie, bla bla bla
- si ca sa iasa cartea groasa, se baga alte nume la greu, din toaate domeniile, se prezinta nume, trupe, intr-un stil varaza de tot, aiurea, fals, neavenit
- se incoperteaza
- se vinde pe piata

io una iti recomand sa-ti arunci o privire pe "biblioteca" prezentata la literatura muzicala, si ai sa observi ca se poate vorbi frumos de beatles si fara limba lui pinocchio

in alta ordine de idei, nu da, am crescut cu beatles, stiu ce e aia beatles, da-ti spui io: e ca o dragoste mare care se uita usor...
si lasa citatele, zi TU ce e cu baietzii astia, poate aflam si noi...


Data viitoare sa ne explici si noua cum se face un dictionar, si unde sa ne ducem daca vrem sa citim teorie muzicala...

In legatura cu Beatles, zic eu sa faceti un mic exercitiu: ascultati(in ordinea asta) melodiile: "Rock around the clock"(1955-la alegere cu "tutti frutti"), "Love me do"(Beatles, 1962),"Don't let me down"(Beatles,1969 sau 1970,nu mai retin exact) si dupa aia "Dazzed and confused"(Led zeppelin,1971 am impresia). Imi ziceti si mie dupa aia daca am dreptate sau daca mananc cacat.

Si-nca un detaliu: aveti idee care e cea mai "cantata" formatie?(cele mai multe preluari)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Apr 29, 2002 5:14 pm

Mie nu imi plac Beatles.
Recunosc ca am cam avut pana nu de mult si idei preconcepute impotriva acestei formatii, lucru care m-a facut sa nu ii ascult prea des. Cineva mi-a dat (m-a fortat) sa ascult "Abbey road" si parca mi-am mai schimbat parerea despre ei. Sunt destul de contradictorii. E o diferenta mare de la "Yellow submarine " sa zicem, la "Come Together".
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 5:24 pm

Exact ce spuneam: complecsi si completi!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Apr 29, 2002 5:27 pm

Eu am zis contradictorii. Tu ai zis complecsi si completi dandu-mi mie dreptate???? Hai sa respectam o logica in posturi, de dragul discutiei.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 10:28 pm

Ziceam eu ca au fost in stare sa faca si melodii ca Yellow Submarine (despre care nu trebuie sa uitam ca a fost conceput ca o coloana sonora pentru un film de animatie), si melodii cum e Come Together(din care mai tarziu si Aerosmith si Michael Jackson au facut un hit), si super-balade ca Yesterday, si rock'n'roll pur( ca in Mister Moonlight sau Rock'n'roll Music), dar si sa introduca inovatii sonore fara de care(si aici ma repet) nu am fi avut rock-ul asa cum il avem astazi. Si ma refer aici la Girl, Norvegian Wood sau Ticket To Ride.
In rest nimic...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Apr 30, 2002 12:54 pm

Initial trimis de bhuttu

Si-nca un detaliu: aveti idee care e cea mai "cantata" formatie?(cele mai multe preluari)


Eu cred ca: Creedance Clearwater Revival ( corect spelling? :con: ) si Paul Simon...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 1:03 pm

ja, ja , but creedEnce


chiar, care o fi melodia cu cele mai multe dar si dive\rse reluari, adica si transpusa in alt stil muzical?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Mai 02, 2002 4:39 pm

Initial trimis de DANA


Eu cred ca: Creedance Clearwater Revival ( corect spelling? :con: ) si Paul Simon...


Stiu si eu ma Dana... Putem sa cautam in statistici daca vrei, dar au facut-o altii si p-asta. Ghici la ce concluzie au ajuns?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Mai 03, 2002 4:53 pm

Beatles sunt ,cred,cea mai tare formatzie ever....cel putzin pana cuma nu a reusit nimeni sa fie peste ei shi nici nu cred ca va reusii cineva...In privintza asta anyone care are alta parere e pur shi simplu ipocrit shi fara cultura muzicala.Nu trebuie sa va placa dar nu se poate sa nu le recunoastetzi meritele....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Mai 03, 2002 4:58 pm

Da AcidJazz eu sunt unul dintre acei oameni ipocriti si fara cultura muzicala. Vad ca suferi de un subiectivism in stare foarte avansata.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Mai 04, 2002 2:35 pm

E shi asta unul din multe le lucruri de care sufar...dar asta cu ipocrizia nu am spus-o eu...e o parere generala a multor oameni care au o adevarata cultura muzicala(unlike me)...shi nu te mai ataca atata...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 04, 2002 3:43 pm

Acid intr-un singur loc iti dau dreptate. Sunt de acord ca Beatles au avut o importanta uriasa in istoria muzicii, dar cu tot meritul de rigoare nu poti zice ca au fost cea mai buna formatie din lume. Asta e parerea mea. Tu ai spus-o pe cea generala.
De atacat nu m-am atacat dar de multe ori privesc cu reticenta clasificari de genul asta din simplul motiv ca este ca si cum ai compara mere cu pere. (stiluri muzicale, perioade, circumstante)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Nici eu n-as fi putut s-o spun mai bine

Mesajde bhuttu » Lun Mai 06, 2002 9:05 pm

Initial trimis de AcidJazz
Beatles sunt ,cred,cea mai tare formatzie ever....cel putzin pana cuma nu a reusit nimeni sa fie peste ei shi nici nu cred ca va reusii cineva...In privintza asta anyone care are alta parere e pur shi simplu ipocrit shi fara cultura muzicala.Nu trebuie sa va placa dar nu se poate sa nu le recunoastetzi meritele....


Mare pacat ca exista un Aliosha si o Dana care n-au chef sa recunoasca evidente. Lumeee, astea-s postulate!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mai 06, 2002 10:21 pm

Aliosha,pai de fapt daca stau bine sa ma gandesc dupa parerea mea cea mai tare formatzie ever e Rolling Stones,nu Beatles da totushi...Beatles e istorie deja shi nu pot io sa vin sa zic lasa ba ca e naspa da-i draq pe depashitzii aia chiar daca (nu e cazul) nu mi-ar place....

PS e cam confuza exprimarea da sper sa intzelgi ce vreau sa spun
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Sick Tear » Mie Mai 08, 2002 1:14 pm

[quote]Initial trimis de AcidJazz
[B]Aliosha,pai de fapt daca stau bine sa ma gandesc dupa parerea mea cea mai tare formatzie ever e Rolling Stones,nu Beatles da totushi...Beatles e istorie deja shi nu pot io sa vin sa zic lasa ba ca e naspa da-i draq pe depashitzii aia chiar daca (nu e cazul) nu mi-ar place....

Asa cum tu sustii ca Stones au fost cei mai cei, pot veni si eu sa spun ca o influenta la fel de mare, daca nu chiar mai mare decat Beatles asupra muzicii au avut-o Cream, John Mayall, King Crimson sau Frank Zappa. Totul este chestie de gust si/sau cultura muzicala.
Beatles au avut parte de o mediatizare foarte puternica, asta a fost diferenta.
Asta nu inseamna ca nu-mi plac Beatles, din contra. Iar cea mai reluata piesa cred ca a fost una de-a lor, probabil Yesterday.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde bhuttu » Mie Mai 08, 2002 8:48 pm

Initial trimis de Sick Tear
o influenta la fel de mare, daca nu chiar mai mare decat Beatles asupra muzicii au avut-o Cream, John Mayall, King Crimson sau Frank Zappa. Totul este chestie de gust si/sau cultura muzicala.
Beatles au avut parte de o mediatizare foarte puternica, asta a fost diferenta.
Asta nu inseamna ca nu-mi plac Beatles, din contra. Iar cea mai reluata piesa cred ca a fost una de-a lor, probabil Yesterday. [/B]


Eu nu ma refeream la mediatizare, ci la inovatii sonore. Beatles-ii au fost primii care s-au desprins de rock'n'roll-ul anilor '50 si au deschis calea spre adevaratul rock. I-au precedat si pe Stones, si pe Zappa.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Walrus » Vin Mai 24, 2002 2:50 am

Dragi prieteni,
Din punct de vedere al impactului muzical si cultural, Beatles este fara discutie cea mai importanta si INTERESANTA trupa a tuturor timpurilor! Si nici nu cred ca vom mai avea parte de ceva asemanator. Cei care n-au aprofundat pana acum muzica lor si care cred ca Beatles este Yellow Submarine sau Love Me DO, ar trebui sa incepa sa-i asculte serios (recomand Sgt. Pepper).
Totusi, motivul pt care v-am scris este altul. Ma adresez fanilor Beatles-vreau sa va recomand 2 trupe EXCELENTE din aceeasi era cu ei: THE WHO si THE KINKS. Incarcati ceva cu ele de pe Audio Galaxy daca n-aveti de unde sa faceti rost.
Sa va recomand 2 piese; Shangri-la (The Kinks) si A Quick One(Live)(The Who).
Pe curand!
Walrus
 

Mesajde angus » Joi Mai 30, 2002 3:03 pm

Cine are ceva de spus despre Florian Pittis, "Poezia muzicii tinere" si chiar "Cantec despre mine insumi"? Va provoc...
Daca nu vedeti legatura cu tema, nu intrati in panica. De data asta ma adresez doar celor care o cunosc.
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde bhuttu » Vin Mai 31, 2002 4:16 pm

Datorita unor probleme tehnice (WOW :D ), nu imi permit in perioada asta sa fac downloaduri, si nici nu stiu ultimele patru melodii despre care se vorbeste aici. Dupa ce le ascult promit sa revin cu comentarii.
Pentru stefanp: te apucasei pe Messenger sa zici neste treburi interesante despre White Album. Nu vrei sa dezvolti aici? Stiai ca Dream Theater au un cover dupa "While my guitar..."?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Beatles? Let's see...

Mesajde stefan » Sâm Iun 08, 2002 1:36 am

Initial trimis de bhuttu
Datorita unor probleme tehnice (WOW :D ), nu imi permit in perioada asta sa fac downloaduri, si nici nu stiu ultimele patru melodii despre care se vorbeste aici. Dupa ce le ascult promit sa revin cu comentarii.
Pentru stefanp: te apucasei pe Messenger sa zici neste treburi interesante despre White Album. Nu vrei sa dezvolti aici? Stiai ca Dream Theater au un cover dupa "While my guitar..."?


Na, ca sa revitalizez discutia:
1) Si "Mister Moonlight", si "Rock and Roll Music" sunt preluari (a doua dupa Chuck Berry). Ce dracu ma bhuttu, tot timpul tre sa te corectez? Ca sa nu mai zic de "Yellow Submarine"...

BTW, Nu c-as fi cusurgiu, dar cand te referi la un detaliu se presupune ca esti informat cat de cat, totusi...

2) Mi s-a parut interesant ce zicea un tip cu un site de recenzii despre Beatles; el zicea ca meritele lor sunt oricum recunoscute, le stie toata lumea, asa ca poate ar fi bine sa vorbeasca despre partile lor slabe. Sunt ceva: nu erau virtuosi ai instrumentelor (poate doar McCartney), spre sfarsit parca nu prea aveau nici o directie si prea parodiau alte formatii, dar...

3) totusi, sunt printre cei mai tari compozitori. La capitolul asta nu se compara cu Stones - Stones nu au fost nici pe departe la fel de constanti, cand RS scoteau primul lor album ca lumea Beatles mai aveau doi ani de viata...
Alte melodii interesante: She said she said (suna foarte punk), Tomorrow never knows (o stiti careva?) (ambele de pe Revolver), Dear Prudence, I'm So Tired etc. Recunosc ca nu prea mai ascult albumele lor, ca le-am frecat de le-am innebunit, si nu mai par asa interesanti acum, dar pentru cine nu-i cunoaste probabil ca vor fi o surpriza nemaipomenita - nu cred sa-i fi egalat cineva la capitolul diversitate (vezi "White Album"). Poate doar Zappa.

4) Si eu am vazut acum n ani la Headbanger's Ball pe baietii de la Dream Theater cantand "Happiness is a warm gun". Misto "tribute".

5) Bai bhuttu, n-ai auzit de Kinks?? De the Who?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde KickAss » Sâm Iun 08, 2002 8:14 am

bhuttu, exista in istorie o gramada de mici accidente. Aceste mici accidente schimba complet lumea veche, dar nu sunt suficiente. Da, Beatles au avut inovatii tehnice si au revolutionat un pic. dar ce te faci daca in ecuatie mai intra si Black Sabbath (chitara murdara, sunetul apasator, cacofonia de sunete) sau Metallica (DANA, taci). Nici unul nu a schimbat radical ceva, dar fiecare a avut un rol aparte. Beatles nu-s cea mai tare formatie caci, daca stam si ne uitam la CNN vom vedea ca Queen ar fi cea mai tare(vanzari, preferinte generale, samd). Pt. mine cel mai tare e Ozzy, pt. Dana, Megadeth, so on. Dar fiecare din ei a avut un rol aparte si a modelat cu un pic lumea rockului de astazi. Merite pot fi gasite la toti, dar de aici pana la "Cea mai mare formatie" e un drum lung si sinuos!
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Iun 08, 2002 3:24 pm

Initial trimis de KickAss
bhuttu, exista in istorie o gramada de mici accidente. Aceste mici accidente schimba complet lumea veche, dar nu sunt suficiente. Da, Beatles au avut inovatii tehnice si au revolutionat un pic. dar ce te faci daca in ecuatie mai intra si Black Sabbath (chitara murdara, sunetul apasator, cacofonia de sunete) sau Metallica (DANA, taci).


Adevarul e ca la modul la care bhuttu a pus problema ("beatles sunt cei mai tari") parca cerea numai raspunsuri gen "hai, sictir!" sau "nici vorba!"... Oricum, sunt un candidat important, si in aproape tot brit-pop-ul de azi aud influente Beatles (albumele din anii tarzii, of course) - cel putin Oasis ar fi chelneri sau ar "wind up working at a gas station" daca nu existau Beatles.


Nici unul nu a schimbat radical ceva, dar fiecare a avut un rol aparte. Beatles nu-s cea mai tare formatie caci, daca stam si ne uitam la CNN vom vedea ca Queen ar fi cea mai tare(vanzari, preferinte generale, samd). Pt. mine cel mai tare e Ozzy, pt. Dana, Megadeth, so on. Dar fiecare din ei a avut un rol aparte si a modelat cu un pic lumea rockului de astazi. Merite pot fi gasite la toti, dar de aici pana la "Cea mai mare formatie" e un drum lung si sinuos!


E adevarat, unei persoane pasionate de heavy metal nu prea-i pot spune multe (poate "Helter Skelter"? "I Want You (She's So Heavy)" sau "The End"?). Totusi, ei practic au creat "industria muzicala" (impreuna cu Elvis), daca stam sa ne gandim, fara de care formatii ca Black Sabbath nu ar fi putut sa-si vanda discurile. Deci, cam asta sunt, deschizatori de drumuri pentru alte formatii, poate mai interesante. Dar, repet, meritele lor ca deschizatori de drumuri si ca si compozitori mi se par de necontestat.

Personal nu cred ca (,) Queen s-au vandut mai bine ca Beatles. Si parerea mea e ca nu prea ii favorizeaza comparatia. E parerea mea.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Dum Iun 09, 2002 4:46 pm

Ok, vad ca am primit aici cateva corectii, treaba care ma bucura, ca in felul asta mai invat si eu cate ceva. Hai sa-mi schimb pozitia atunci: Beatles sunt, DUPA PAREREA MEA, cei mai tari. Aici nu cred ca mai suport contrazicere. Oricum, cand am infiintat thread-ul n-am vrut sa-i elogiez pur si simplu, cum a inteles Dana cand mi-a inchis thread-ul, ci sa se discute exact despre influenta Beatles asupra muzicii de dupa ei. Ceea ce vad ca se cam face (eu ce mai sunt off-topic :D ).
In rest, ce sa zic... am auzit de kniks si The Who, dar n-am ascultat melodiile in cauza. Nu stiam ca "Mister Moonlight" si "Rock'n'roll music" sunt preluari (o sa caut originalele, btw). Desi am tot respectul pentru Queen si ii ascult cu mare placere, nu cred ca i-au depasit pe Beatles ca discuri vandute (dar nu bag mana in foc).
"Nu erau instrumentisti de exceptie". Pai parca pe Ringo Starr tocmai d-asta l-au cooptat, ca era instrumentist de exceptie, nu? Sau ma insel iar?

Stefanp, ma inclin in fata ta cand vine vorba de Beatles. Vad ca esti intr-adevar documentat. Imi inchipui cat de obsedat tre' sa fi fost :D. Ce sa zic... eu am ascultat, mi-a placut, da' n-am stat niciodata sa ma documentez. A venit cumva momentul?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Dum Iun 09, 2002 11:01 pm

informatzie radio, saptamana trecuta: statistic vorbind, clasare marea britanie, cea mai tare melodie a tuturor timpurilor, dupa multe criterii, primand cifra de vanzari, "Bohemian Rhapsody"... no comment!



din amintiri, reviste rock: Beatles: slabi virtuozi ai instrumentelor, tari la capitolul compozitie, maaare cifra de afaceri (90% cedare finantze la stat, pe baza de impozit pe venit),

dadada, am ascultat Beatles la viatza mea... mult, da mult de tot...si nu numai beatles, si John Lennon... dar, ca sa o citez pe onk dintr-un post de mai sus, "in alta ordine de idei, nu da, am crescut cu beatles, stiu ce e aia beatles, da-ti spui io: e ca o dragoste mare care se uita usor... " (Thx kick)...de ce? o fi muzica facila? nu cred, am gasit si acorduri complexe, si versuri super...dar... nu stiu... or fi vremurile? dak as vrea sa ascult acum ceva, intre Beatles si Rammstein...aleg R. de ce? cred ca m-am plictisit de Beatles... de ce? mi-au devenit prea familiari. Si asta le scade valoarea? in mod cert nu.....dar nu mai ascult asa ceva....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Iun 10, 2002 12:15 am

Initial trimis de onk
informatzie radio, saptamana trecuta: statistic vorbind, clasare marea britanie, cea mai tare melodie a tuturor timpurilor, dupa multe criterii, primand cifra de vanzari, "Bohemian Rhapsody"... no comment!


Am auzit si eu de asta... Deci nu era vorba de vanzari in general...


dadada, am ascultat Beatles la viatza mea... mult, da mult de tot...si nu numai beatles, si John Lennon... dar,
...
mi-au devenit prea familiari. Si asta le scade valoarea? in mod cert nu.....dar nu mai ascult asa ceva....


Pai, that pretty much sums it up! Cam asta-s Beatles, sunt buni de ascultat la o anumita varsta, sau o anumita perioada de timp, nu stiu, dupa care te cam plictisesti de ei, fara sa le scada valoarea in nici un fel. Asta e, un fel de "prima iubire", nu stiu... dar destul de longeviva.

Totusi, am incercat sa subliniez in post-urile anterioare ca nu trebuie subestimati. Mai stii "Tomorrow Never Knows"?

Plus ca se pare ca exista lume pe-aici care nu i-a prea ascultat. Eu zic ca e totusi pacat, pentru cineva care nu-i cunoaste s-ar putea sa fie interesanti.

Eu unul intre Beatles si Rammstein (du hass mich... Yes I do) as alege... cred ca Beatles. Dar intre Beatles si Family, sau Zappa, sau... deh, gusturi.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Iun 10, 2002 8:27 am

Mein "sonne" (apropos de rammstein) eu nu cred ca e chestie de gusturi ci de evolutie... simplicitatea muzicala intotdeauna a dat roade (vezi hiturile Scorpions de ex.) Pe masura ce evoluezi ca ascultator te atrage complexitatea, asta la unii exacerbandu-se in trupe gen gotic, multe instrumente, mmult zgomot pt. nimic. Aici e si un pic de snobism dpdv muzical, pana la urma este cotata virtuozitatea nu compozitia si de aici se poate despica firu-n patru la nesfarsit.
btw, intr-adeavar, "Bohemian Rhapsody" e superpiesa
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Beatles

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron