Jefferson Airplane

Forumul asociat fanclubului Jefferson Airplane

Jefferson Airplane

Mesajde jethro » Mar Mai 11, 2004 9:52 am

Am revenit dupa ceva vreme pe site-ul lor (http://www.jeffersonairplane.com) care m-a surprins in mod placut.

Am reusit sa pun mina si urechea pe majoritatea albumelor lor. Ca la orice trupa, unele mi-au picat cu tronc, altele m-au lasat rece. Din pacate nu am reusit inca sa gasesc in format mp3 sau CDA albumul "After Bathing at Baxter's", iar caseta audio s-a cam tocit de atita ascultat.

Dati-mi de stire daca aveti asa ceva pe stoc. De asemenea caut de ceva vreme, fara succes, Greateful Dead ...
don't worry, be hippie !
jethro
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 07, 2002 10:13 pm
Localitate: cluj-napoca

Mesajde stefan » Mie Mai 12, 2004 11:37 pm

Hm, poate era mai interesant sa discutam despre formatie in sine decat despre schimb de CD-uri... Jefferson Airplane nu-s chiar asa interesanti, desi au unele melodii de-a dreptul interesante, si basistul lor (Jack Casady) e chiar foarte meseriash... "After Bathing at Baxter's" e destul de slabutz, impreuna cu "Anthem of the Sun" scos de Grateful Dead (mortii recunoscatori, da?) reprezinta un exemplu de ce se-ntampla cand o trupa de oameni bubuiti in ultimul hal inregistreaza "performance"-ul lor :D. Totusi imi plac "Two Heads" si inca vreo doua melodii.

Grateful Dead sunt mai interesanti pentru ca-s mai variati, au albume country ("American Beauty", "Workingman's Dead"), mai jazzy ("Blues for Allah"), psihedelice ("Anthem of the Sun"), ce mai, is interesanti. Desi lumea am vazut ca le recomanda pe primele doua de mai sus ca cele mai bune, cred ca cel mai susceptibil de a atrage interesul e "Blues for Allah" (din ce-am ascultat eu). Pe de alta parte, ei sunt o formatie al carei punct forte este improvizatia, concertele, si multa lume zice ca albumele lor is slabutze pe langa ce faceau in concert.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde punca » Joi Iun 03, 2004 6:13 pm

well...poate nu-s ei chiar asa de interesanti,but cred ca "Somebody to love" e printre cele mai bune melodii ale tuturor timpurilor...si e si una dintre preferatele mele :j
Avatar utilizator
punca
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 01, 2004 11:00 pm


Înapoi la Jefferson Airplane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron