Poeziile lui Tupac

Forumul asociat fanclubului Tupac Shakur

Poeziile lui Tupac

Mesajde CrAsh0v3r » Dum Mai 04, 2003 2:38 pm

Am citit aproape toate mesajele din forumul asta si pot sa spun ca sunt multi care habar n-au ce inseamna Tupac Shakur Amaru, habar n-au ce spune el prin muzica lui. Poate le-ar prinde bine daca ar citi cateva poezii de-ale lui Tupac, desi nu cred ca le-ar fi de folos atata timp cat asculta muzica de 2 lei facuta la scara blocului (sunteti egali cu zero pentru mine).

Am deschis subiectul asta pentru ca toate celalalte erau invechite si pentru ca nimeni nu a avut nimic de zis in legatura cu poeziile lui Tupac. Dincolo de muzica si de viata lui, poeziile m-au facut sa inteleg ca Tupac a fost un om deosebit si un adevarat filozof.

Respectele mele tuturor celor care stiu ce inseamna Tupac !!!!
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Dum Mai 04, 2003 10:36 pm

Hmmm...poeziile lui 2 Pac... Din pacate nu am multe (decat vreo 10) si sunt poze, nu txt si mi-e lene sa caut pe NET asa ceva! Poate un link?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde CrAsh0v3r » Dum Mai 04, 2003 11:39 pm

nu mai tin minte linkul dar o sa trimit cateva atasate ;)
Fişiere ataşate

[Extensia txt a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mersi :)...

Mesajde Aurolacul » Mar Mai 06, 2003 1:49 am

Mane, super poeziile, daca mai ai, sau ceva link-uri sa ne zici. mersi mult.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Mai 07, 2003 10:02 pm

Crash, mi-au placut cele pe care mi le-ai dat sa le citesc! 10gz!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Well...

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Mai 09, 2003 9:08 pm

Ma bucur ca v-au placut poeziile alea, dar in acelasi timp imi pare rau ca nu ati avut ocazia sa le cititi cu ceva timp in urma... da` ce sa-i faci ...vorba aia : "Niciodata nu-i prea tarziu". Oricum sper ca m-am facut inteles cu ceea ce am vrut sa zic si sper ca cei care se s-au inscris la formulul asta sau cei care se vor inscrie sa citeasca bine poeziile alea mai intai.. iar apoi sa se apuce sa-l critice pe Tupac.
Peace out !
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Re: Well...

Mesajde Thug Playa » Sâm Iul 05, 2003 2:57 pm

e mishto ca ai atasat si niste poezi de-ale lui Pac pt eu am mai citit mai demult cateva poezii dar am gasit aici la tine si vreo 2-3 pe care nu le stiam - ai f. mare dreptate ca pt a-l cunoaste cu adevarat muzica lui nu e de ajuns.
(stiu ca n-am mai venit pe-aici de un secol da de-acuma trec mai des).
Thug Playa
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 14, 2003 10:29 am
Localitate: pe-aici pe undeva

Mesajde CrAsh0v3r » Dum Iul 06, 2003 7:56 pm

Thug Playa, ma bucur ca ti-am trezit interesul pentru Tupac. Adevarul e ca majoritatea pustilor care asculta hip-hop nu apreciaza decat injuraturile, cuvintele obscene si asa mai departe.
De exemplu, melodia "Hit'em Up" este mult mai apreciata decat "When Thugz Cry" sau "I Ain't Mad At Cha" sau altele mai la sentiment si asta nu pentru sound-ul agresiv, ci pentru texte gen "i fucked your wife bla bla bla..." PACAT !!!
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Thug Playa » Mar Iul 15, 2003 9:52 am

Ai atata dreptate - asa e!cred ca si eu prima data cand am ascultat hip hop n-aveam o treaba - acum inteleg hip hop-ul mult mai bine, da cu siguranta mai am multe de-nvatat!.. 10x. peace
Thug Playa
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 14, 2003 10:29 am
Localitate: pe-aici pe undeva

Mesajde CrAsh0v3r » Joi Iul 24, 2003 7:46 am

Stii ce regret yo cel mai mult... dezinteresul celor care asculta HH fatza de Tupac. De exemplu... am deschis topicu` asta de ceva timp si doar 2 oameni au scris aici, in afara de mine. Am mai deschis un topic cu poze de la Tupac si vad ca nimeni nu a dat reply. Pacat !
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Thug Playa » Vin Iul 25, 2003 9:01 am

da, te-nteleg.... yo' nu prea stiam cum se trimit poze in reply-uri da acuma cred ca m-am prins ca e ca la mail. primesti un reply acush!... peace.
Thug Playa
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 14, 2003 10:29 am
Localitate: pe-aici pe undeva

Uite ca scriu eu... (chiar daca o fac cu intârziere) :D

Mesajde SHUTZ » Mie Sep 03, 2003 3:24 pm

Poeziile acelea le am, insa si mie imi lipseau cateva, desi am cautat in draci pe net, si tot ce am gasit erau fie oferte de vanzare pentru carte sau pentru cd sau o parte din ele, format text.
Merci pentru link. ;)
Visul meu ar fi sa reusesc sa cumpar cartea originala, insa daca nu stau in state ....si nici card nu am, s-o cumpar prin intermediul internetului. :(
Pace.
SHUTZ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Sep 03, 2003 1:59 pm
Localitate: România/Bucuresti/Regie

Mesajde CrAsh0v3r » Joi Sep 04, 2003 1:51 pm

despre ce carte vorbesti ? "The Killing of Tupac Shakur" nu iti trebuie neaparat card k sa o cumperi de pe net. daca esti din bucuresti mergi la o librarie mare si poti sa dai comanda, numai sa le zici numele cartii si numele autorului...
peace
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

nu

Mesajde SHUTZ » Joi Sep 04, 2003 10:22 pm

"The Killing Of Tupac Shakur" am citit-o; eu vorbeam despre "The Rose That Grew From Concrete" - cartea....
Pe aia as vrea s-o cumpar - e in jur de 15$ .....da' asta in State :(
Oricum, merci pentru informatie, chiar nu stiam de faza cu libraria. O sa incerc cat de curand varianta asta ;)
SHUTZ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Sep 03, 2003 1:59 pm
Localitate: România/Bucuresti/Regie

mai am o intrebare..

Mesajde SHUTZ » Joi Sep 04, 2003 10:33 pm

Vad ca pe alte subiecte nu scrie nimeni (ca sa vezi cati fani adevarati are 2Pac pe aici), de aceea scriu aici, poate o sa-mi raspunzi tu, CrAsh0v3r , pt. ca pe altcineva nu mai vad p-aici: e pe albumul ala neoficial (pentru ca nu a obtinut drepturile de difuzare): Makaveli and Dillinger.
Pe album este o piesa, 187 UM.
Ai auzit de ea, ai ascultat-o? Cum e?
E una din cele cateva piese pe care nu le am de la 2PAC; am cautat-o pe net si cu Kazaa pana am asudat :) si tot n-am gasit-o.. singura piesa cu numele acesta apartine NWA, mai exact, Eazy-E: "It's On (Dr.Dre)187 Um Killa".
SHUTZ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Sep 03, 2003 1:59 pm
Localitate: România/Bucuresti/Regie

mai am o intrebare..

Mesajde SHUTZ » Joi Sep 04, 2003 11:00 pm

Vad ca pe alte subiecte nu scrie nimeni (ca sa vezi cati fani adevarati are 2Pac pe aici), de aceea scriu aici, poate o sa-mi raspunzi tu, CrAsh0v3r , pt. ca pe altcineva nu mai vad p-aici: e pe albumul ala neoficial (pentru ca nu a obtinut drepturile de difuzare): Makaveli and Dillinger.
Pe album este o piesa, 187 UM.
Ai auzit de ea, ai ascultat-o? Cum e?
E una din cele cateva piese pe care nu le am de la 2PAC; am cautat-o pe net si cu Kazaa pana am asudat :) si tot n-am gasit-o.. singura piesa cu numele acesta apartine NWA si nici macar nu e piesa, ci interludiu.
SHUTZ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Sep 03, 2003 1:59 pm
Localitate: România/Bucuresti/Regie

stiu....

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Sep 05, 2003 4:34 pm

si yo am cautat ceva timp dupa melodia aia dar m-am lasat batut. n-am gasit-o nicaieri. nu stiu ce sa zic imi pare rau.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Stai sa vezi !

Mesajde ICEball » Vin Sep 12, 2003 3:13 am

mey eu vreau sa izti spun ca am ascultat destul 2pac shi e prea adevarat ca unii dintre noi sa ishi dea seama ce e aia muzica, oricum asta e,pana acum nu am citit din pacate poeziile lui, dar duapa ce le citesc mai dau in mesaj, oricum chiar daca nu scria poezii nu era mare vrajeala , ca a spus ce a avut de spus shi prin melodii iar cei care aveau shi au de gand sal asculte intelegeau ce vroia el sa spuna.
Nush cat de inteles am fost da asta e parerea ma.
Bye.
Avatar utilizator
ICEball
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

nu pot sa iti dau dreptate...

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Sep 12, 2003 9:30 pm

hai sa iti zic... ai si nu ai dreptate.
de exemplu pentru mine nu a fost nevoie sa citesc poeziile pentru ca am inteles foarte bine mesajul melodiilor... prima melodie pe care am auzit-o a fost changes si mi-a placut la nebunie... dar de exemplu pentru una k profa mea de engleza ... ar fi fost numai o adunatura de sunete si o voce care mormaie ceva pe fundal... in skimb in momentul in care i-am dat sa citeasca o poezie fara sa ii zic cine a scris-o... a zis ca ii place si a ramas surprinsa cand i-am zis ca tupac este "poetul" ,.... poezia se numea "in the event of my demise"

intelegi ideea ? ideea e ca indiferent cine a fost tupac cel mai mult mi-a placut personalitatea lui, si apoi muzica, poeziile, filmele etc..
si asa ar trebui sa-l inteleaga fiecare... si sa-l aprecieze nu pentru sound-ul agresiv sau lent, nici pentru versuri... ci pentru ceea ce este si ceea ce vrea defapt sa spuna...

pace !
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

so...

Mesajde shanonika » Mie Sep 24, 2003 1:28 pm

Dap.. am citit poeziile lui tupac.. pt ca sunt fana... acum am dat peste linku` asta... si m`am gandit sa`mi spun si eu parerea... poi.. poeziile .. si nu numai poeziile lui sunt super.. cel putin mie asa mi se par.. peace..

Someway or another.. each one of us is .. Tha rose that grew from concrete..
shanonika
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 24, 2003 1:10 pm
Localitate: the middle of nowhere

k lumea

Mesajde Rated X » Sâm Mai 15, 2004 1:22 am

CrAsh0v3r vreau sa te felicit pentru thread. Sunt multe despre Pac in care se discuta tot aceleasi si aceleasi prostii ca deja m-am saturat. Era si timpul sa deschida cineva un thread ca si asta. Am citit si eu unele din poezii, si cred ca ar trebui sa le citeasca si altii ca sa inteleaga ca Tupac e mai adanc decat
Hit em up.

Bafta!
Warning This Post Has Not Yet Been Rated!!
Avatar utilizator
Rated X
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 12:00 am

Da !

Mesajde rap_t_one » Mar Mai 18, 2004 12:12 pm

Fain thread ! Multam crashover pentru poezii ! Mi-au placut ... kiar nu citisem poeziile lui pac ! Mi-au placut ... arata o latura super sensibila !
Si ... am auzit ca copii din state o sa studieze poeziile lui 2pac la scoala ? Voi ce shtiti de asta ? Nu mai shtiu unde am auzit ... parca tot pe forum !
error : signature could not be loaded !
Avatar utilizator
rap_t_one
Junior Member
 
Mesaje: 399
Membru din: Dum Aug 04, 2002 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Mie Mai 19, 2004 9:12 am

BiG Up !
Thanks Rated X, n-am facut mare lucru dar ma bucur ca apreciezi !
Rap t one, in legatura cu poeziile in scoli nu stiu ce sa zic, dupa parerea mea ar trebui, dar nu sunt yo cel care decide asta. E posibil ! ;)
Gotta go now,
Peace out !
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

scoli

Mesajde Rated X » Vin Mai 28, 2004 9:41 pm

sunt in state cateva institutii de invatamant care studiaza poeziile dar nu multe asta stiu sigur dar unde nu

Bafta!
Warning This Post Has Not Yet Been Rated!!
Avatar utilizator
Rated X
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 12:00 am

Mesajde Songoku24u » Sâm Mai 29, 2004 10:21 am

Tupac Shakur a fost mai mult decat un rapper.Eu zic ca a fost un geniu.Fiecare melodie a lui are un mesaj adanc.Chiar si Hit'em up care de altfel ca sound e nemaipomenita.Dar ce melodie de pac nu are soundul excelent.Poeziile lui te fac sa intelegi partea mai sensibila a lui,mie mi-au placut.
A coward dies a hundred deaths,a soldier dies but once.
Songoku24u
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 29, 2004 9:19 am
Localitate: Romania

Mesajde andrada_2pac » Sâm Iul 30, 2005 10:39 am

parerea mea e ca crashover are dreptate cine nu a citit poeziile lui tupac nu se poate numi fan adevarat eu le-am citit demult nu pe toate ce-am gasit si eu pe net
andrada_2pac
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 07, 2005 11:58 am
Localitate: pitesti

Mesajde MAKAVELI » Joi Dec 22, 2005 8:54 am

sunt marfa adevarat om a fost 2PAC!!
Un artist mare, nu mai am cuvinte despre 2PAC!!
Nu pream avut ocazia sa le citesc pe toate decat 4 am citit!!
Cine are sa mai multe?? Sa imi dea si mie plz!! [-o
MAKAVELI
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Dec 21, 2005 9:16 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tupac Shakur

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron