Stereotipuri sociale?

Mesajde neatza » Joi Feb 24, 2005 11:53 am

bre, nu conteaza daca ie banc sau nu. orcum ar fi, ceva real tot are la baza. iar asta ie trist.

in alta ordine de concepte, daca reclamele cu detergentzi ie misogine, atuncia reclamele alea cu castori, marmote, lupi dushi cu pluta shi alte alea ie axate pe tergetu de zoofili ?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 24, 2005 12:07 pm

da bah, foarte inteligenta paralela, ce sa zic, si alea cu masini e pentru masinofili, alea cu oloi pentru oloiofili, foarte pro_fund dnu neatza.

(acu sper sa nu schimbe heterosesualii si profundu cu antifund)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Joi Feb 24, 2005 12:09 pm

neatzofobo !
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Joi Feb 24, 2005 12:13 pm

tuate femeile din lume are un IQ de peste 1234798
offtopic: aichiu?! izabela?

Vocatia femeii de menajera, servitoare
care bre? ca io-te contraargumentu: unchiu geo care da iogurtu la copilu. ca zice mama: "sh-acuma, unchiu geo o sa-tz dea...", dupe care ea se duce sa-shi vada telenovela favorita!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 24, 2005 12:21 pm

aha ! shi ce se intampla in reclama aia ?! ramane nepotu nemancat. asta din ciclu: "ce s-ar intampla daca barbatzii ar hrani copiii". :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Joi Feb 24, 2005 12:30 pm

aidi bre naiti, ca reclama se gata ca zice 1q: "cred ca mai vrea unu!", adeca-i mai da o shansa de supravetzuire lu bitongu`!

deci io zic ashea: puate uoamenii a facut iei nejte studii(superioare) sh-a tras concluziea ca majoritatea(simpla sau nu) persoanelor care spala vase,haine etc., se ingrijesc de peleu` lor ie de sex opus(mie) shi relativ idem in cazu sexului meu(adeca masculin bre, nu uorganu in sine!:))!

stereo tipele mele preferate ie alea cu bunicii(nu-s gerontofil, da?!):
- aia cu bunica de face chef cant pleaca copiii d-acasa("Saraca bunica!");
- (mai ales) aia cu tipu ce ramane cocoshat de o criza de sciatica in momentu in care saruta mana gazdei("bunicule, vinalcoolu`"!)

a! shi inca ceva: unde ie misoginismu den reclamele alea la Fastum Gel shi berea Timishoreana, cu aia de care mobila? ca nu vad nici o femee acolosha, sa care dulapu`?
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 24, 2005 3:44 pm

bah io-l cunosc pe unchiu geo si itz zice io ca nu e sansa la bitongu ci mai vrea unu sa haleasca tot iel deci e ca naiti.


hahahahaha berea timisoreana nu are si aia cu chelneru care bea berea lu' ala in timp ce ala se uita la tzatze si buci pe "mister lova lova"? au schimbat si ei strategiile de marketing sa vada ce si cum da tot be barbatu la bere si distractie s-au axat, e vorba de tipologii, nu de cazuri separate ci de cum se gandeste majoritar in advertising, io zic ca articolu din romanica libera e pertinent.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Joi Feb 24, 2005 3:53 pm

in principiu, shi articolu ala vroia sa vanda ceva. respectiv, pe sine insushi. asha ca a gasit treaba asta cu misoginizmu shi a esploatato.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Feb 25, 2005 3:08 pm

nocturna scrie:shi te oftici? :D da mah, da' alea ie pictate in nuantze de gri. n-ai priceput? :D


Si anume cate reclame cu astfel de gajici pictate in gri ai vazut? Ca tot te uiti tu la televizor mai mult ca mine :D. Puii mei, fara exemple vorbim vorbe.

Nu inteleg revendicarea corului "anti-discriminare" de pe threadul asta. Daca s-ar face o reclama la bere in care barbatii ar da cu aspiratoru', ma indoiesc ca ar avea alt rezultat decat concedierea realizatorilor si intarirea concurentei. La fel si cu detergentul ("Alinutza e o femeie de succes. De ce? Pai spala cu Ariel!"). E ca si cum m-as simti eu jignit de cum sunt prezentati barbatii in reclama la coniac Unirea - niste mitocani, bre! Numai ca nu e vorba de generalizari, ci de un target.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Feb 25, 2005 3:18 pm

Femeile infatisate "color" sunt frumoase, senzuale, dependente. Cele care studiaza, fac cariera si sunt independente sunt infatisate "alb-negru".

deci asha scrie la articol. ce-mi sari mie in cap ?! :p

aaa...da' chiar asha. tu nici macar nu te uitzi la teveu. ~p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nodingat » Vin Feb 25, 2005 3:38 pm

nenea, eu nu sunt aici să-ţi dau dumitale definiţii, p-alea le găseşti pă net.
ţi-am expus un punct de vedere simplu' ca bună ziua. a fost o afirmaţie. nu-ţi convine, asta e.

văd că te exprimi mai mult prin paranteze decat normal. aşa, la liber, fără să explici ce vrei de fap să spui, nu poţi să comunici?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Feb 25, 2005 3:49 pm

tu nici macar nu te uitzi la teveu

ba se uita, l-am vazut io cu ochii mei asear ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Feb 25, 2005 5:15 pm

pai normal ca se uita, doar era folbal. targeturilor :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator