Legalizarea Marijuana

Legalizarea Marijuana

Mesajde 120dB » Joi Mar 17, 2005 5:55 am

dupa mine da;
dupa alti nu;
Dumnezeu a creeat-o, omul a ilegalizat-o, pa cine sa credem?
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 11:23 am

ostadouazecidecibeli, dezvolta un pic. ideea e interesanta de dezbatut, desi aia cu "dzeu a creat-o" e hilara.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nevermind » Lun Mar 21, 2005 10:13 am

danone scrie:ostadouazecidecibeli, dezvolta un pic. ideea e interesanta de dezbatut, desi aia cu "dzeu a creat-o" e hilara.
Marijuana , oricat de ushoara ar fi, oricat de 'Dumnezeu a creat-o', tot drog ramane, tot efecte secundare dezastruoase are ...ca e legala sau ilegala, oamenii vor continua sa o foloseasca ...totushi e o stupiditate sa legalizezi ceva ce shtii ca face rau trupului, sufletului...e ca shi cum ai spune ' vin-o in gradina mea ang get high !!! ...you twelve years old kiddo...' Pe de alta parte, daca se va legaliza, voi fi mai multzi oameni, mult mai multzi, care vor vedea lumea, viatza, in roz ( ori alte culori pastelate)...
Nu, nu-s de-acord din simplul motiv ca shtiu urmarile, shi-atat...dar sincer, nu cred ca-mi pasa prea mult, la urma urmei, legal ori nu, fumezi din proprie initziativa , tot itzi ramane ALEGEREA! to smoke or not to smoke, this is the question...
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Mesajde whatever » Lun Mar 21, 2005 8:35 pm

auzi, ia zi tu care sunt efectele alea secundare dezastroase ? tu vorbesti de marijuana aici de parca ar fi Angel Dust nu altceva.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 22, 2005 9:51 am

bre cred ca nevermind are o saptamana paosa pt ce varaza o facut pe literatura, da' cand revine poate ne zice si noo unde a auzit " ca face rau trupului, sufletului", dat fiind ca in state se gaseste in farmacii pe post de medicament cat despre suflet ... eheeee
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde basstard » Mie Apr 06, 2005 10:42 pm

Studii medicale avizate (cica) au stabilit ca produsele pe baza de cannabis (Marijuana si hasis) potentzeaza efectele tutunului. Pe romaneste, daca bagi o Marie ie cam ca si cum ai fuma juma de pachet de Marlboro (un sfert in cazu meu ca o fac cu tabac din tzigarile cele mai slabe de pe piatza - R1). ct despre dependentza e tot dracu ala cu dependentza de tutun.
Diverse derivate din Cannabis se folosesc in medicina, in unele tzari (nu vorbim de Olanda unde e 100%legal) gasesti biscuitzi cu marijuana (senzatii tari ca tzi se urca dupa vo 2 ceasuri cand se face digestia). .
Oricum, in vestul Europei (pe pielea mea stiu doar de Franta si Spania dar cica peste tot e asa) cannabisul e semilegal. Adica daca iti cresti o planta in ghiveci si o fumezi e treaba ta, daca iti intra politzia in casa si esti cu canutul in gura potzi sa le oferi si lor :) e perfect legal sa ai in casa atata timp cat nu ai cantitatzi industriale.
Daca te prind afara din casa cu Maria sau ciocolata (hasis) te amendeaza cu vreo 500 EUR. Daca te prind cu cantitate mare intri la comercializare si ie penal, da daca ai ¨de doo pipe¨nu au treaba cu tine. In plus se cam inchid ochii, aici potzi sa iti faci tzigara cam in jumate din baruri.
Atata timp cat tununul e legal nu vad de ce Maria nu e. Sunt cam al fel de daunatoare, diferentza e ca de la Maria esti mai vesel. Votat Maria.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

sal!

Mesajde T-0 » Dum Aug 27, 2006 5:57 pm

marfa site-ul ==D
Am vazut ca ati comparat marijuana cu alcoolul sau tutunul dar nu prea au nici o legatura (decat in foite) pt ca 1. alcoolul si tutunul creaza dependenta fizica si psihica iar in cazul ,,verde" se pune problema doar de dependenta psihica. 2. o face un joint cat jumate de pachet da io fumez un pachet jumate pe zi dar nu fumez 3 jointuri asa ca daca as fuma numai maria ar fi mai sanatos. Si reactiile sunt total diferite (alcool-iarba) pt. ca, alcoolul consumat in exces aduce de cele mai multe ori subiecte pt stirile de la ora 5 in care el s-a imbatat si-a omorat juma` de neam si s-a sinucis (wau ce pierdere) iar de la iarba eventual vezi cativa ingerasi care te tin 1 ora de vorba. Acuma intrebarea: ce ar trebui sa fie legal?
hmmmm grea decizie :nop:
alcoolul she iarba t omoara incet.....
she ce yo nu ma grabesc ;-)
T-0
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 27, 2006 5:34 pm
Localitate: bucurestiul minunat

Mesajde superbiggy » Dum Aug 27, 2006 6:18 pm

Salut 120dB !, la tine acolo in Canada situatia este cit se poate de clara :) arde una si pentru noi de acasa,... daca vrei sa vezi ce zice lumea la noi pe tema asta uite subiectul care tine si acu primul loc la capitolul afisari in Dezbaterile Politice si Sociale de pe acest frorum http://www.fanclub.ro/forumdisplay.php?f=139&daysprune=-1&order=desc&sort=views, un subiect propus de mine cu 3 ani in urma,... discutia nu trebuie oprita pentru ca , din nefericire nici acum nu s-a schimbat situatia si consumatorul sufera in continuare,... Eu sunt PRO LEGALIZARE si sper ca oamenii sa nu lase timpul sa treaca prea mult pina sa deschida ochii la ce e nociv si ce nu !,... KEEP ON SMOKIN'
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Ayala » Dum Aug 27, 2006 9:11 pm

Eu cred ca nu stiti prea multe pentru ca nu va intereseaza, sau retineti doar ce vreti...
Am citit un articol despre schizofrenie si cum afecteaza canabisul psihicul, adica exista multi oameni predispusi la aceasta boala, care se poate declansa sau nu, in functie de o multime de factori, printre care si stresul, dar s-a dovedit ca si canabisul poate fi un factor declansator. Plus ca afecteaza memoria si capacitatea de concentrare. M-am lovit de subiectul asta pentru ca aveam un prieten dependent de canabis, care chiar avea probleme de memorie si a abandonat scoala. In Franta nu e permis consumul nicaieri, nici pe strada nici in casa, patrulele politiei te opresc si te perchezitioneaza. Si din ce imi amintesc ca am vazut si la tv, se spunea ca un joint e cam de 7 ori (nu mai retin bine, dar stiu ca m-a impresionat) mai nociv decat o tigara normala.
link-ul e in franceza, poate va intereseaza http://www.doctissimo.fr/html/psychologie/mag_2003/mag0829/ps_6958_cannabis_troubles.htm
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Dum Aug 27, 2006 11:50 pm

M-am lovit de subiectul asta pentru ca aveam un prieten dependent de canabis


Daca devii dependent de canabis atunci problemele tale sunt mult mai adanci decat 2 trei fumuri din maria ioana. E ca si cum devii dependent de calculator. Trebuie sa fii foarte slab psihic.

e spunea ca un joint e cam de 7 ori... mai nociv decat o tigara normala.


Gresit. In raportul dat de institutul american al sanatatii lui Reagan, se presupune ca marijuana, prin inhalarea fumului, creste rata mortii celulelor imbatranite si bolnave din corpul uman cu pana la 50%. Adica exact celulele care cauzeza cancerul... dar din nefericire inca nu s-a descoperit un derivat de THC care sa dovedeasca asta concret.

Cat despre legalizare... aici in Canada este in fiecare iunie Cannabis Day, in care in anumite orase oamenii se strang in fata primariei la un miting in care protesteaza (bine protesteaza e mult spus, ca 100 de oameni fumati numai protest nu iese, mai repede comedie ambulanta :D) impotriva ilegalitatii canabisului.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 12:15 pm

dependent...adica nu trecea zi sa nu fumeze, daca avea, doar joint in loc de tigari, mai ales in societate. Ca era slab psihic nu cred, nu l-am prins niciodata nevrozat, nu mai mult decat cei care beau alcool, si chiar am citit ca de fapt efectul cautat e dezinhibitia.
Cat despre cat de nociv e, studiul se referea la subsantele inhalate, nu la efecte. Ma rog, ideea e ca am constatat si sunt convinsa ca cei care consuma minimalizeaza efectele negative.
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Lun Aug 28, 2006 1:25 pm

In Franta situatia e mult diferita. nu stiu, Ayala cam despre ce perioada vorbesti, dar iti spun eu ca acum cel putin marijuana si haschishul sunt tolerate. se fumeaza si pe strada fara mari probleme. daca ai cantitati nesimtite la tine atunci se poate sa ai probleme sau doar sa iti confiste marfa.

asta e problema la noi, ca cei care sufera de obicei sunt consumatorii.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 1:35 pm

pai in 2005 prietenul meu a fost oprit de doua ori de politie pe strada, apucase sa arunce ce avea in buzunare, a primit avertismente, era f atent cand fuma afara sa nu fie politie in apropiere. Dar stiu ca acolo nu exista fumator care sa nu fi fumat joint. E deja banal in randul tinerilor.
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Lun Aug 28, 2006 1:49 pm

se poate... cu toate astea eu de cate ori am fumat acolo sau am discutat cu francezi despre asta oamenii luau chestiile foarte lejer fara sa isi faca mari probleme. acuma probabil ca depinde si de oras, si de zona si de zelul politistilor.

intr-adevar e o chestie cat se poate de banala, tocmai de aia zic ca exista un mare grad de toleranta.. ceva de genul, nu e legal, dar nah.. noi stim ca se fumeaza voi stiti ca noi nu ne suparam prea tare si toata lumea e fericita.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde RajaF » Lun Aug 28, 2006 4:37 pm

Ma rog, ideea e ca am constatat si sunt convinsa ca cei care consuma minimalizeaza efectele negative.


Treaba e ca efectele negative sunt atat de minime incat exista doar impresia ca maria ioana face mai rau la sanatate decat un pahar de vin, si de aici si impresia ca multa lume minimalizeaza efectele. Singurul efect negativ de luat in seama este problema cu memoria pe termen scurt, care apare la oamenii care au inlocuit tigarile cu iarba si fumeaza in draci. Dar si acelea se vindeca scurt prin reducerea cantitatilor consumate :D

In vest e banal in randul oamenilor, nu numai al tinerilor. La birou la mine singurii care nu fumeaza sunt imigrantii proaspat veniti din tari asiatice, care unul cate unul se lasa dusi de curiozitate. In rest, sefa mea de exemplu si-a invatat copii de la o varsta destul de frageda ce e marijuana si care sunt pozitivele si negativele. Din cate am vazut, multi parinti de aici incep sa isi educe copii de mici (de la 14 ani in sus) in subiectul marijuana si de ce e bine / rau sa fumezi si nu le interzic sa fumeze.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Aug 28, 2006 6:05 pm

ayala scrie:Eu cred ca nu stiti prea multe pentru ca nu va intereseaza, sau retineti doar ce vreti...
Am citit un articol despre schizofrenie si cum afecteaza canabisul psihicul, adica exista multi oameni predispusi la aceasta boala, care se poate declansa sau nu, in functie de o multime de factori, printre care si stresul, dar s-a dovedit ca si canabisul poate fi un factor declansator. Plus ca afecteaza memoria si capacitatea de concentrare. M-am lovit de subiectul asta pentru ca aveam un prieten dependent de canabis, care chiar avea probleme de memorie si a abandonat scoala. In Franta nu e permis consumul nicaieri, nici pe strada nici in casa, patrulele politiei te opresc si te perchezitioneaza. Si din ce imi amintesc ca am vazut si la tv, se spunea ca un joint e cam de 7 ori


cand pe un tred, candva, o buna prietena, necko, ti-a esplicat subtil si diplomatic ca esti idiuata, n-ai inteles. cand pe alt tred, io, ti-am esplicat, recunosc, mai putin diplomatic, ca esti idiuata, n-ai inteles. intrebare: de ce te anbitionezi ca pe orice tred de pe fanclub trebe neaparat sa demonstrezi ca esti idioata?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 6:09 pm

imi pare rau ca dramatizez, dar mie mi se pare nociva si o simpla tigara, asa ca e clar ca nu o sa recomand un joint (apropo, SI fara filtru). Iar riscul schizofreniei mi se pare mare, mai ales ca s-a specificat ca tinerii sunt mult mai vulnerabili la ea decat adultii.

ochiosule, care e problema ta? e plin de idioti aici, ce conteaza unul in plus?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Lun Aug 28, 2006 6:14 pm

riscul schizofreniei mi se pare mare


Asta trebuie sa mi-o explici si mie. Serios, de unde pana unde schizofrenie? Tu ai incercat vreodata sa fumezi un joint? Riscul de a dezvolta schizofrenie de la un joint e cam la fel de mare ca de la un pahar cu apa.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Sică » Lun Aug 28, 2006 6:18 pm

In vest e banal in randul oamenilor, nu numai al tinerilor. La birou la mine singurii care nu fumeaza sunt imigrantii proaspat veniti din tari asiatice, care unul cate unul se lasa dusi de curiozitate. In rest, sefa mea de exemplu si-a invatat copii de la o varsta destul de frageda ce e marijuana si care sunt pozitivele si negativele. Din cate am vazut, multi parinti de aici incep sa isi educe copii de mici (de la 14 ani in sus) in subiectul marijuana si de ce e bine / rau sa fumezi si nu le interzic sa fumeze.

ce rau imi pare ca nu m-am nascut in Canada :(
deci despre legalizarea mult prea iubitei ierbe, daca vom intra in mU.E. poate va fi mai tolerata si la noi treaba aceasta si nu o sa mai trebuiasca sa fumam pe ascuns.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 6:23 pm

as putea sa traduc de pe site-ul recomandat de mine in posturile anterioare. Ideea e ca nu cred ca e util pentru voi, sunteti reticenti la studii. o sa traduc doar asta:

Si, bien qu'interdit par loi, vous íªtes un consommateur de cannabis et que vous ressentez des troubles de l'humeur ou de la personnalité, n'hésitez pas í  consulter votre médecin. Ne mettez pas votre santé mentale en jeu pour quelques minutes de plaisir !


chiar daca e interzis de lege totusi consumati canabis si simtiti tulburari de dispozitie sau de personalitate, nu ezitati sa consultati un medic. Nu va jucati cu sanatatea voastra mentala

ps eyewitness: faptul ca Neko ma considera idioata e unh compliment pentru mine
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Lun Aug 28, 2006 6:29 pm

consumati canabis si simtiti tulburari de dispozitie


Daca fumezi cannabis si nu observi tulburari de dispozitie atunci indeamna ca nu fumezi cannabis :D

Cat despre studii, iti garantez ca am citit, experimentat si observat live, mult mai multe cazuri ca tine, si ma consider mult mai informat decat multa lume care fumeaza fara sa stie. Caci pana la urma singura problema cu consumul de substante interzise e ignoranta care pluteste in aer. In speta site-urile care arunca online ineptii precum "marijuana cauzeza schizofrenia", parintii care interzic fara sa explice, si in general prostia umana.

Daca nu e cu suparare Ayala, poti sa imi dai si mie link la respectivul site?
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Aug 28, 2006 6:30 pm

ayala, esti prajtie de 2 lei, btw, ai fumat marihuana in viata ta?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 6:42 pm

http://www.doctissimo.fr/html/psych...is_troubles.htm
nu e vorba de site-uri, initial am citit despre asta un articol intr-o revista psihologica in franta.
eu nu am experimentat nimic, nu ma intereseaza, dar tin minte mai ales cate mucozitati producea prietenul meu din cauza ca mucoasele ii erau iritate de la fumul ala. Si tin minte ca desi a invatat nopti intregi, nu a luat nici un examen. Si pana si prietenii ii spuneau sa nu mai fumeze. Iar combinatia cu alcool e si mai "distractiva".
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Aug 28, 2006 6:45 pm

auzi pha(frantuzejte vorbind) cretino, AI FUMAT MARIHUANA?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Lun Aug 28, 2006 6:52 pm

Si tin minte ca desi a invatat nopti intregi, nu a luat nici un examen.


Pai fara nici o suparare, dar prietenul tau este unul din cazurile care sufera de prostie umana. In primul rand pentru ca probabil ca fuma in fiecare zi cantitati considrabile de verdeata si in al doilea rand pentru ca fuma probabil inainte sa invete si probabil si inainte de examene (caz in care nici nu vad de ce se mai ducea la examen).

Am uitat sa mentionez ca din cauza prostiei si ignorantei, se ajunge la excese. Excese care nu sunt bune, indiferent de ce discutam. Si eu am avut prieteni care probabil ca si-au ratat viata pentru ca se jucau prea mult pe calculator, pentru ca erau alcoolici, drogati, pariori inraiti, dependenti de televizor, pana si o tipa care a facut varza un interviu pentru un job pentru ca nu si-a baut cafeaua de dimineata.

Si asa ca sfat de la mine pentru tine Ayala, incearca sa fumezi un joint o data, cand esti printre oameni care fac asta in mod regulat, si o sa vezi ca ti se va largi orizontul vietii considerabil.

PS: combinatia cu alcool nu e recomandata celor slabi de inima si de cerebel, dar experienta e minim hilara :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 6:52 pm

pt eye:eu nu fumez, mamica...

rajaf: pai tocmai asta e, nu toti sunt suficienti de destepti sa stie cand sa se opreasca, multi sunt vulnerabili, e usor de trecut pragul spre exces, apoi studiile spun ca nu s-a demonstrat o legatura directa intre schizofrenie si canabis, in sensul ca doar la cei predispusi la aceasta boala canabisul e un factor declansator, si e clar ca sunt destui predispusi la schizofrenie, avand in vedere numarul de schizofrenici care deja exista.
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Aug 28, 2006 6:59 pm

Ayala scrie:eu nu fumez, mamica...


atunci mamica, daca nu jtii ce ie, mai dute-n poola nuastra de cretina si nu veni cu linkuri si sfaturi de madona nefututa. bajti in pln si du-te-n plm pe treduri pe care le intelegi, idiuata lu tata.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayala » Lun Aug 28, 2006 7:01 pm

vaaaai, ce urat vorbeeeesti :)

uitasem... pupic dulcic!
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Lun Aug 28, 2006 7:11 pm

Hai sa incepem de la altceva Ayala, ca sa ne intelegem. Schitofrenia e o boala in care mintea umana inlocuieste realitatea cu halucinatii... etc.

Acuma daca ai fi fumat marijuana, sau daca ai fi dat peste un studiu serios (nu propaganda guvernamentala) ai stii ca THC nu este o substanta halucinogena, in nici un fel si chip.

Da exista anumite droguri (LSD, magic mushrooms (yum :D), peyora etc) care pot provoca schizofrenie la persoane predispuse.

Cannabis in schimb nu produce halucinatii. Poti spune ca provoaca perceptia modificata a unor evenimente si obiecte (de aici si rasul incontrolabil provocat de cele mai banale chestii) dar totul porneste de la o baza reala. Nu o sa vezi frigiderul cum se plimba prin casa si mangaie pisica (LSD :D)
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Aug 28, 2006 7:14 pm

ayala, ai doo variante :
1/ te retragi de pe acest tred unde esti offtopic atata tinp cat nu cunojti senzatia ierbii, deci esti aberanta cu cacaturile de linkuri pe care le oferi si vorbesti aiurea-n tranvai pe sistemu 'gugal is the best'
2/ postezi si iei ban 2 saptamani

...alegerea ta
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator