israel

Mesajde A-Lex » Joi Iul 27, 2006 8:23 am

stefan scrie:Haidi bre A-Lex, n-oi fi ş]

Nu bre, Fane. Ei care sunt antisemiti se scot singuri, nu tre sa-i scot eu. Ca uleiul pe apa. Si e adevarat: cind invadezi o tara esti X-fob. Altfel de ce invadezi, de drag si dor? De prietenie? De-o colaborare bilaterala?

Observ că ai o problemă cu arabii - dar arabi is numai in Palestina, Liban şi in Sudan?


Am o problema serioasa cu arabii. Ei au inventat islamul. De fapt am mai mult de o problema.

1.Arabii sunt bigoti in proportie de cam 97%.
Personal, bigotismul imi face sila. Poa' sa fie chiar si crestin, asupra stomacului meu are acelasi efect de salmonella. :nope:
2.Arabii sunt santajisti :sperm: Santajeaza omenirea cu terorismul si cu petrolul din a carui pret traiesc de 200 de ani fara sa munceasca, fara sa creeze, fara sa inventeze, fara sa aduca aporturi medicinei, fara sa faca munca de cercetare si fara macar sa-si emancipeze cultura la nivelul secolului 19-20 ( ma rafer la femei si la libertatea altor religii ) si lista poate fi continuata penibil de mult.
Deci nu investesc in cultura si creier iar din punctul meu de vedere asta este criminal pt orice popor.In schimb investesc enorm de mult timp, bani si rabdare in violenta.
3. Arabii au creat o cultura tipica a terorismului, cu scoli, ( chiar si cu :dir:...gradinite!!) cu bugete enorme, cu donatii enorme, cu tabere de antrenament, cu dezvoltarea unei ideologii a urii, cu ura ca altar de inchinaciune pt profetii lor.
Mie asta mi se pare incompatibil cu civilizatia.

nu eşti cam arabofob (sau mă rog, antisemit, că şi arabii e semiţi)? Sau asta ţi se pare OK, şi pentru tine numai atitudinea anti-evreiască (pe care văd că o condamni) e o problemă?


Ba da, ma tem ca sunt un pic :n: Dar stiu sa spun de ce:
Sunt, fiindca terorismul, deturnarile de avioane, decapitarile ilustrate pe internet, Sept 11, trenurile de la Madrid, the Tube la Londra, bombele din masinile parcate pe linga cladiri, bombele instalate prin scoli unde copii nevinovati invata ( vezi Beslan) nu-mi plac si nu le consider justificare pt nimic si nimeni. Sunt doar de-o gretoasa lasitate, asa cum ar fi impuscarea pe la spate sau otravirea. Nu sunt nici macar diplomate. Metodele lor mi se par idioate pur si simplu. Retardate mintal.
De fapt nu sunt arabofob ci islamofob.

Islamul este o religie medievala foarte inapoiata care se foloseste de orice mijloace pt propria propasire. Islamul nu este o religie cu constiinta. Islamul este o dogma fara nici cea mai mica umbra de filozofie in el; ceva perimat, sufocant, o ideologie mai curand decat o religie. Un fel de comunism - nu te inchini ca noi = dusmanul nostru.
Nu este dupa parerea mea o religie, ci o pecingine.
Pecinginea asta vrea sa se intinda si sa conduca lumea. Islamistii nu fac un secret din asta iar fanaticii lor si oamenii simpli se dedau la orice in slujba pecinginii, folosind metodele tehnice inventate de altii :arme: ( calculatoare, explozibile, etc) pe care ii urasc cica, exact pt orientarile lor tehnice. Asta se numeste bias sau standard dublu. Extremistii islamici si chiar si cei care se pretind moderati sunt mai josnici decat chair si Inchizitia spaniola de acum 4-500 de ani.

Vezi că nu e nevoie să scrii trei post-uri separate, timp de trei ore poţi să-şi editezi posturile mai vechi


Nu pricep despre ce divaghezi aici. Poate ma lamuresti. Am scris 3 postari fiindca am raspuns la 3 persoane sau 3 postari diferite. Sau sunt ei unul si acelasi? Ce "postari mai vechi" aiurezi?
Am scris un post si-am frunzarit printre subiecte. Am mai scris unul mai tarziu cand am avut chef. Este cumva impotriva regulamentului sa scrii de 2-3 ori pe zi daca asa ai chef sau vreme? :police:
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 9:44 am

Am scris un post si-am frunzarit printre subiecte. Am mai scris unul mai tarziu cand am avut chef. Este cumva impotriva regulamentului sa scrii de 2-3 ori pe zi daca asa ai chef sau vreme?


este impotriva regulamentului sa scrii mai mult de 2 posturi (inclusiv 2) consecutive timp de 180 de minute. Intr-un post poti sa raspunzi la 2,3 5 sau 10 persoane, care e problema ??

ai studiat islamul ? ce stii despre societatea lor ? ai fost in tarile lor si ai trait acolo ? S-au e vorba doar despre ce se spune pe la tv ?
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Iul 27, 2006 10:22 am

alex: ma scuzi daca itz spun ca esti PROST?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iul 27, 2006 2:51 pm

Alex,
Iti spune ceva denumirea de cifre ARABE? arhitectura maura? eventual, mai in timpurile noastre, Dubai?
Tu amesteci o religie cu nationalitatea. Ca si cum ai spune ca romanii sunt timpiti pentru ca biserica ortodoxa a permis crucificarea unei biete maicutze. Asta ca sa vezi ca nu numai in gradina altora nu sunt gardurile suficient de inalte...
Vrei sa-ti aduc aminte de ce a insemnat inchizitia in Spania medievala?

Sunt, fiindca terorismul, deturnarile de avioane, decapitarile ilustrate pe internet, Sept 11, trenurile de la Madrid, the Tube la Londra, bombele din masinile parcate pe linga cladiri, bombele instalate prin scoli unde copii nevinovati invata ( vezi Beslan) nu-mi plac si nu le consider justificare pt nimic si nimeni. Sunt doar de-o gretoasa lasitate, asa cum ar fi impuscarea pe la spate sau otravirea. Nu sunt nici macar diplomate. Metodele lor mi se par idioate pur si simplu. Retardate mintal.
De fapt nu sunt arabofob ci islamofob.

aha, in timp ce bombele puse de ETA sau IRA in Spania, respectiv Irlanda de Nord, sunt de un remarcabil curaj...

du-te bre si plimba ursul, ca habar n-ai ce-i aia istorie si civilizatie
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Iul 27, 2006 3:14 pm

A-Lex scrie:Nu bre, Fane. Ei care sunt antisemiti se scot singuri, nu tre sa-i scot eu. Ca uleiul pe apa. Si e adevarat: cind invadezi o tara esti X-fob. Altfel de ce invadezi, de drag si dor? De prietenie? De-o colaborare bilaterala?


N-ai inţ]
Am o problema serioasa cu arabii. Ei au inventat islamul. De fapt am mai mult de o problema.
[/quote]

Eşti foarte aberant. Ţi-a dat nbm cateva idei pentru documentare, iţi mai furnizez şi eu cateva - ia caută tu să vezi cum l-au redescoperit europenii pe Aristotel. Stupoare - prin arabi! In Evul Mediu, lumea arabă se putea considera mai civilizată decat cea europeană; islamul n-a insemnat mereu terorişti şi fundamentalism. In timpul cruciadelor, cei care s-au remarcat prin cruzime au fost creştinii. Musulmanii ăştia barbari au fost mult mai toleranţi cu creştinii din teritoriile ocupate decat cruciaţii, care masacrau pană şi pe creştinii de alt rit, care trăiseră bine mersi sub arabi.

Ce e deranjant e că există oameni cu pretenţii de intelectuali care ignoră aceste fapte (imi vine acum in minte un articol de-a dreptul islamofob al lui Andrei Oişteanu din "22").

Faptul că s-a ajuns ca islamul să fie asociat cu terorismul se datorează şi mass-media. Există ţări arabe laice (ex. Maroc), ţări musulmane laice (ex. Turcia). íŽi bagi şi pe ei in aceeaşi oală?

Ba da, ma tem ca sunt un pic :n: Dar stiu sa spun de ce:
Sunt, fiindca terorismul, deturnarile de avioane, decapitarile ilustrate pe internet, Sept 11, trenurile de la Madrid, the Tube la Londra, bombele din masinile parcate pe linga cladiri,


Haidi bre, de cand au inventat arabii terorismul? Felicitări, ai nota 10 la proba "indoctrinare prin mass-media" :D.

De fapt nu sunt arabofob ci islamofob.


Aha, da nu e nici o problemă, numa dacă erai antisemit era grav, nu? Ia zi mata, cam caţi arabi ai cunoscut la viaţa ta?

Nu pricep despre ce divaghezi aici. Poate ma lamuresti. Am scris 3 postari fiindca am raspuns la 3 persoane sau 3 postari diferite. Sau sunt ei unul si acelasi? Ce "postari mai vechi" aiurezi?
Am scris un post si-am frunzarit printre subiecte. Am mai scris unul mai tarziu cand am avut chef. Este cumva impotriva regulamentului sa scrii de 2-3 ori pe zi daca asa ai chef sau vreme? :police:


Ţi-a răspuns old_lord la o parte din intrebări. Posturile tale au timp de trei ore un buton "edit" in dreptul lor. Ai ceva de adăugat, foloseşte-le cu incredere.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Iul 27, 2006 4:21 pm

sunteti uameni rai si fuarte subiectivi. exista fuarte multi arabi si jidani buni. un arab si jidan buni sunt cei ingropati la 2m supt pamant. de ce va bagati voi sa-i criticati? lasati arabii si jidanii sa devina buni, toti, absolut toti care ieczista in lume, dati-le o sansa. multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 4:43 pm

memetShol scrie:alex: ma scuzi daca itz spun ca esti PROST?


care este ...

sistemul numeric arab, algoritmii si alte dracii matematice la care nu ma pricep inventate de arabi le-ai uitat nbm, ecuatii si alte studii de gen. dar nu ai uitat ceva important:

du-te bre si plimba ursul, ca habar n-ai ce-i aia istorie si civilizatie


care este :D

acum antisemitismul sau anti ceva este mai mult asa o frectie la piciorul de lemn al omenirii, pana la urma oamenii sunt buni cu totii dar luati individual, natiile per total sunt o pacoste (nu vreau sa dau in Jung-isme cu psihologia individuala sau doamne fereste in psihologia colectiva si analiza eului respectiv in Freud-isme, ma iertatzi, ma duc sa mananc pepene, asta inseamna ca sunt un negru si ca imi mai lipseste numai plantatia de bumbac.)

in fapt daca nenea alex ar fi dat macar nas in bot cu cultura in general mai mult decat cu mass media in special poate ca ar fi inteles fara sa se supere de ce ii da fane in bot cu lejeritate (sa ma scuze dom' puiu ca oarecum i-am reluat ideile da' astea le aveam si io).

si in incheiere: nu te supara ca te-a facut memetu' prost ca nu a avut intentia sa te jigneasca, pur si simplu asta rezulta din posturile tale neargumentate, nebazate si ... idioate ... n-am avut alta rima sa traitzi :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Joi Iul 27, 2006 4:43 pm

Aiu, impăcuitor ca de obicei :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 4:50 pm

nu stie nimeni care e diferenta dintre israel-iti, evrei si iudei ?
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 5:09 pm

old lord scrie:nu stie nimeni care e diferenta dintre israel-iti, evrei si iudei ?



bre da' tu gugle n-ai?
ia de la mine. am si in carte treburile astea da' e mai usor copy/paste. deci:

[B]"IUDEI este in sens modern folosit ca sinonim cu EVREI si ISRAELITI ]

sursa este aici:
http://uk.encarta.msn.com/encyclopedia_761567959/Jews.html
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Iul 27, 2006 5:12 pm

gaga, n-ai inteles, omu intreba de diferenta ca sa jtie ce sapun sa-si cunpere :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Iul 27, 2006 5:15 pm

Şi btw old_lord, din cate am inţeles de la nişte oameni din Israel, pentru ei "jew" are şi conotaţii religioase, pe langă cele etnice - cum ar veni, iudaist practicant, dacă se poate spune aşa. Cei care nu au treabă cu partea religioasă se autointitulează pur şi simplu "israeli". "Iudei" nu ştiu dacă mai e folosit.

Asta ca update la ce-o zis şi gagone.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 5:39 pm

multumesc frumos gaga

Şi btw old_lord,..............

e a treia sau a patra oara cand vad asta, nikul meu se scrie simplu old lord, fara talpa fara nimic altceva :)
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 5:42 pm

eyewitness scrie:gaga, n-ai inteles, omu intreba de diferenta ca sa jtie ce sapun sa-si cunpere :D


d'asta adica? ~p
http://www.candlesandfavors.com/images/e9_1_b.jpg

sau vitzavercea cu simbolu' ala de vine de la indieni, negru, in patru, pe cerc alb si steag rosh? ~p

Iudei nu prea cred nici eu ca e folosit, serios vorbind acum, e mai complicata povestea mai ales ca este de factura oarecum recenta, din cate imi amintesc iudeea a fost laumomendat chiar interzisa anumitilor evrei.

pana la urma nu prea ma bag io in discutii pur istorice dar ma nerveaza ca ovreii fac totul complicat (de la intrebarea lui old lord la holocaust si la caftelile recente). ma tot holbez prin carti si in afara de niste mancaruri si serbari traditionale o tot dau cotita cu tara, cu traditia, cu plm.

apropos, multe haleli (ca doar la asta ma pricep si io) traditionale evreiesti sunt comune cu cele arabesti (apropos de faptul ca sunt frati semiti cu totii), gen falafel, tabouleh, hummus si care or mai fi.

na ca dau din una in alta, mi-am amintit de miscarea Habad care are pe undeva mai multe asemanari cu arabii decat alte ramuri ale religiilor evreesti (vezi postul cu ortodocsi, catolici si reformati).

Habadul este o miscare din cate stiu eu superagresiva, chitita spre strangerea de prozeliti din randul evreilor care are la baza miscarea evreilor hasizi din europa de est (secol opshpe) si despre care autoarea cartii de cae am vorbit si in alte posturi spune ca: "oricat de controversata, Habad a ridicat nivelul identitatii de sine a evreilor si oriunde a prins radacini".

QED, arabii is rai si evreii buni, huh?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 6:11 pm

dupa biblie (dar nu bag mana in foc) treburile stau cam asa: ISAV e tatal popoarelor si a a vut 2 fii : cel mare se numea ISAC iar cel mic se numea ICOV. Isav trebuia sa binecuvanteze pe unul din fii care avea sa dea nastere la poporul ales (favorit) al lui dumnezeu. Iacov a "furat" binecuvantarea de la tatal sau, binecuvantare pe care trebuia sa revina lui isac, si a devenit ISRAEL, i se mai zice si iacov-israel. Isac a avut 12 fii foarte puternici, si a dat nastere la neamul arab. Cam asa (cred ca) zice biblia.
e foarte posibil sa mha insel
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 6:15 pm

biblia mea e in porbagaj muiata in ulei de servo cred. da s-ar putea sa ma insel :P
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 6:37 pm

aaaa si o mica completare
isac a incercat sa-l omoare pe iacov dar dumnezeu ia vorbit si acesta ia crutat viata. Isac a fost binecuvantat cu 12 fii foarte capabili si puternici, astfel a luat nastere neamul arab
iacov a avut 3 (posibil mai multi) fii: Aman, Onan, si Iuda. Aman, fiul cel mare, era foarte rau si a murit de tanar. Onan a ramas cu femeia lui fratisu dar nu vroia urmasi cu aceasta, si isi laba (onanie) inainte de sex (de aici vine onania). Onan a murit de tanar, parca fara urmasi. Iuda a supravietuit si a avut multi fii si fice, de aici denumirea de iudei, urmasii lui iuda, urmasul lui iacov-israel
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 6:42 pm

si-si face o laba inainte de sex (de aici vine onania)


abar n-ai, malahie e ce faci tu ca amesteci laba cu subiectu' aista.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Iul 27, 2006 6:51 pm

old lord nu ie asa, hai sa-ti zic cum ie defapt:

isav asta, tatal popoarelor a fost un goau'ld fuarte hraparetz si rau avand ca gazda un dac pe nume burebista care era descendent al anticilor a caror tehnologie, o'neil, printr-un concurs fericit de inprejurari a reusit s-o asimileze si sa-i ajute pe asgarzi sa-i invinga, cel putin tenporar, pe replicatori. primu descendent al goau'ldului asta rau a fost un goau'ld mai flexibil si mai ingaduitor, isac, care pe langa faptu ca s-a luptat cu ra si aphopis, cei doi frati insetati de putere din neamu goau'lzilor, a dat najtere neamului to'kra, un neam pajnic care a evoluat in paralel cu goau'lzii dar in perpetua lupta cu acejtia luandu-si ca aliati pe taurii ca sa-i invinga pe infatuatii de goau'lzi. fratele mai mic, iacov, l-a mojtenit pe goau'ldu tata, isav, devenind in scurt tinp atotputernic in cadru sistemului lorzilor recrutandu-si o armata numeruasa de jaffa (de aici vine si numele renumitelor portocale din israel). teal'c, un bun jaffa a dezertat si s-a aliat cu taurii, asfel ca iacov l-a declarat pe buna dreptate un sho'lva si ca represalii, asa cum il invatase anubis, a dat najtere unor supereroi, mai puternici decat jaffa, arabii. a fost greu pentru carter si daniel jackson sa gaseasca antidotu inpotriva acestor noi "soldati" creati de anubis si ulterior de iacov dar din nou e meritu lu o'neil care a gasit antidotu si astfel inevitabil taurii a invadat iraku

acu te-ai prins?

ps: acu ce plm legatura ie intre toti ajtia si bulibasheala din liban?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde old lord » Joi Iul 27, 2006 7:02 pm

~p ~p
gata :D nu mai zic fabule din biblie
ai dreptate, am deviat de la subiect, scuze
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 7:06 pm

semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde adonys » Dum Iul 30, 2006 1:49 pm

odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde A-Lex » Lun Iul 31, 2006 6:03 am

old lord scrie:ai studiat islamul ? ce stii despre societatea lor ? ai fost in tarile lor si ai trait acolo ? S-au e vorba doar despre ce se spune pe la tv ?


Da. Multe. Da. Nu.

Citate din Qur'an


O ye who believe, if you obey those who have disbelieved (Evrei si crestini), they will cause you to revert to disbelief and you will become losers. Indeed, Allah is your Protector and He is the Best of helpers. [color=DarkRed]We shall strike terror into the hearts of those who have disbelieved because they associate partners with Allah, for which He has sent down no authority. Their abode is the Fire, and evil is the habitation of the wrongdoers.
(Surah 3:150-152)

Warn the disbelievers of a painful chastisement, excepting those of them with whom you have a pact and have not faulted in any respect, nor supported anyone against you. Carry out the obligations you have assumed towards them till the end of their terms. Surely, Allah loves those who are mindful of their obligations. When a period of four months during which hostilities are suspended expires, without the idolaters having settled the terms of peace with you, resume fighting with them and kill them wherever you find them and make them prisoners and beleaguer them, and lie in wait for them at every place of ambush. (Surah 9:3-6)


When you meet in battle those who have disbelieved, smite their necks] Had Allah so pleased He could have punished them Himself; but He has willed that He may try some of you by means of others. [color=DarkRed]Allah will never render vain the works of those who are slain in His cause. He will guide them and improve their condition, and admit them to the garden which He has made known to them. O ye who believe, if you will help the cause of Allah, He will help you and make your steps firm; while ruin will seize those who disbelieve, and He will render their works vain...... ...That is because Allah is the Helper of those who believe, and the disbelievers have no helper. (Surah 47: 5-12)

O ye who believe, what ails you that, when it is said to you: Go forth, all together, to fight in the cause of Allah; you are held down by your worldly interests?........ ...Allah is mighty, Wise. Go forth, light armed or heavy armed, and strive in the cause of Allah with your belongings and your persons. (Surah 9:38-42)

The appropriate penalty for those who wage war against Allah and His messenger and run about in the land creating disorder is that they be slain or crucified or their hands and their feet be cut off on alternate sides. ..... ...except in the case of those who repent before you obtain power over them. (Surah 5:34-35).[/color]
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde A-Lex » Lun Iul 31, 2006 10:15 am

Hai sa recapitulam nitel miturile prinse din zbor despre "stiintele arabe" si progresul lor in lumea...profetului.

Apogeul stiintelor in lumea islamica a fost intre secolele X si XIII, adica anii 900 si 1200 pe vremea cand Islamul era inca foarte tanar si liberal si Sharia nu era inca lege imuabila in fiecare coltisor de stat. Stiinta a inflorit atunci pe temeliile vechilor civilizatii precedente in Damasc, Bagdad, Cairo.

E cam multisor de atunci.

Progresele au fost facute in domeniul medicinei, (vezi Abu-Ali-ibn-Sinna sau Avicenna, groaznic persecutat de spionii califilor, silit sa fuga din oras in oras), agricultura (irigatii), matematica ( aleph si cifra zero), chimia legata de tehnologia otelului (sabiile de Damasc) a sticlei si optica, legata tot de producerea sticlei.

Comertul infloritor cu China si schimbul de caravane cu Asia in general se pare ca a influentat imens aceasta dezvoltare a stiintelor in lumea araba dar totul s-a produs pt o foarte scurta perioada de timp = 300 de ani doar. De indata ce invazia mongola s-a pus in miscare si legaturile cu China si India au devenit mai dificile, inspiratia stiintifica se pare ca a secat brusc.

Pe masura ce Islamul s-a intarit si a devenit tot mai dictatorial si si-a impus cenzura si controlul in tot ce era "ne-islamic", adica asupra a tot ce nu era MENTIONAT in Qur'an, cuvintul stiinta cu toate apanajele lui a devenit taboo.
Incepand de prin sec XIV, doctorii, translatorii si in general oamenii de cultura de la curtile califilor sau sultanilor sunt de obicei (dupa marturiile cronicilor timpului si nu dupa CNN ) greci, evrei, armeni, indieni, chinezi - NU MUSULMANI.
Tolerati acolo de nevoie si cu dispret. Adesea decapitati.
Mai tarziu ei sunt europeni bine platiti.

Un oarecare teolog islamic, Abu Hamid Muhammad al-Ghazali, in jurul anului 1000 a pus capac la tot ce se numea progres si stiinta, aratind pacatosilor unde "greseau" si anatemizandu-i; asa ca dupa ce "pacatosii" si-au pus cenusa in cap si s-au preocupat strict de bijnitareala si de cele 5 rugaciuni zilnice, ideea de cunoastere, filozofie sau progres a devenit un pacat mortal. Tot ce li s-a permis sa faca inteleptilor musulmani a fost sa scrie poezele. Si au scris, foarte frumos si sentimental pt vremea aia si foarte strepezitor de dinti si siropos pt vremea noastra. Printre ghiersuri au mai putut strecura si ei sarmanii cate o idee filozofica cat de cat. Care idee era filozofica la cap si islamica la coada, sa nu se supere cenzura.

In secolul XIV, Europa incepe sa se ridice tehnologic.Imediat dupa care vine revolutia industriala si Europa demareaza catre viitor, in ciuda eforturilor bisericii crestine.
Lumea araba continua sa bata pasul pe loc pina in secolul XIX-XX cind primele influxuri de tehnologie europeana apar intai in coloniile europene: telegraful, caile ferate, vapoarele cu aburi, bicicleta, automobilul, vaccinurile impotriva holerei si malariei, telefonul.

Primele universitati LAICE moderne din lumea araba au fost create de catre minoritati in unele tari islamice mai deschise si mai amicale fata de vestici: tari ca Egipt, Siria, Turcia, Tunisia, Algeria. In majoritate, aceste scoli au fost deschise de crestinii sau evreii care traiau in acele tari si au fost conduse de calugari sau rabini.
Scolile islamice intre timp, se ocupau cu recitarea neintrerupta a versetelor din Qur'an. Un arab scolit insemna ca poate cita la fiecare 5 minute un verset si conversatia "intelectuala" araba se reducea la un schimb de citate.

Primele scoli superioare arabe au fost cu profil medical; dar erau mai curand scoli pt infirmieri si nicidecum facultati serioase de medicina la vremea respectiva.
Doar Egiptul si-a trimis studentii in Europa dupa Revolutia Franceza si incursiunile lui Napoleon acolo.
Abia la sfarsitul sec 19, prin anii 1880 si ceva, incep sa se traduca anumite descoperiri stiintifice europene in limba araba - si atunci TRUNCHIATE DE CENZURA locala.
Pana in ziua de azi nu s-a tradus nici o carte completa in limba araba - totul este cenzurat si capitole extrem de importante se exclud din filme, carti, documentare. Chiar si cand vine vorba de poezie sau filozofie, domenii practic inofensive pt omul de rand.

Kemal Mustafa Atatürk a fost singurul conducator musulman ( musulman sau islamic inseamna acelsi lucru btw) care a avut o viziune deschisa despre progres si asta fiindca Turcia era atat de aproape de Europa iar turcii nu sunt arabi, deci isi doreau sa se desprinda de obiceiurile arabe, care prin Islam incepusera sa le sufoce specificul etnic.Turcia a fost prima tara musulmana care a produs ingineri si a inceput un proces de industrializare chiar inaintea Romaniei.

In tarile arabe, abia intre cele 2 razboaie mondiale oadata cu necesitatea exploatarii petrolului au inceput localnicii sa invetze sumar si schematic, intai la nivel de ucenic ceva tehnologie petrochimica si ceva notiuni de geologie dar nu le-a mers buhul ca i-ar fi interesat meseriile astea in mod deosebit.

Asa ca, baieti, mai cititi si voi si apoi sariti cu gura.
Nu cititi doar la rubrica de curiozitati si "stiati ca...?"
Nu va uitati doar la Discovery, puneti mana si pe niscai carti care fac o analiza mai pertinenta a chestiilor astora. Nu cititi doar ce se traduce la noi, ca ce e bun si competent, adesea nu intra in contractele facute de editurile noastre care nu au cu ce plati ceea ce merita si merg in general pe marfa de categoria B si C.
Mie nu-mi permite timpul sa ma intind mai in detaliu, plus ca aveti si tampenia asta democratica cu "nu posta mai mult de nu stiu cat in nu stiu cat timp" ( desi m-am uitat la orele voastre de postare si vad ca nici unul nu le-ati respectat asa cum recomandati altora)
Va mai dau un sfat: calatoriti, bre! Ce, vi-e frica sa-i vizitati la ei acasa pe arabii pe care-i ridicati in slavi?
Puneti rucsacul la spinare si dati o tura prin tarile arabe si apoi mai vorbim...;)
Sa vedeti si voi cum am vazut eu, cu ochisorii vostri, cum in Iran de ex nu se preda anatomia reproductiva in scoli ca e "indecent" asa ca aia fac si acum copii fara sa stie cum. Barbatii iranieni daca ii intrebi ce e ala vagin sau ovar, nu stiu decat daca-s doctori...adica femei. Ca nu au voie sa fie ginecologi decat femeile! Plansele anatomice sunt de asemeni...cenzurate! Au sistem circulator si sistem osos si muscular dar nu au sistem reproductiv, glande mamare etc. In locurile cu pricina plansele sunt decorate cu un fel de ceata.
Oameni savanti, deh!
Dar au niste shopping mall-uri americaneeee, mamaaaa! care concureaza cu cazinourile din Las Vegas...;)


Ia uite aici un dragut de exemplu de islamism:
In Pakistan, due to internal political pressures and the particularly influential role of the mullahs, fundamentalists attempted to impose a version of Islamic science.The government of Zia-ul-Haq in 1987 introduced fundamentalist doctrines in the teaching of science at all levels, from primary schools to universities. The regime organized international conferences and provided funding for research on such topics as the temperature of hell and the chemical nature of jinns (demons).

Care vrei bre, o bursa sa-ti faci un masterat cu tema "Temperaturile in Iad"? Hai ca te asteapta aia in Pakistan!;)
Eu raman cu toata jena la..."jidanul" de Einstein.

A number of fundamentalist Muslims reject science for the Muslim world, seeing it as immoral and materialist; for example, a leader of the Muslim Brethren in Egypt declares epidemics to be a form of divine punishment ("God developed the microbe and kept it away from those He wished to spare") and argues against scientific efforts to eradicate the problem.

Nici nu-mi vine sa rad macar...va las pe voi sa va orientati spre stiintele arabe de glorioasa traditie.
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde A-Lex » Mar Aug 01, 2006 9:36 am

memetShol
Nascut Obosit
alex: ma scuzi daca itz spun ca esti PROST?

Cum sa nu te scuz scumpi? Doar te-ai nascut obosit. Deci nu e vina ta.


nbm
pacifist
Alex,
Iti spune ceva denumirea de cifre ARABE? arhitectura maura? eventual, mai in timpurile noastre, Dubai?


Da. Ce-mi spune ti-am spus in postarile de mai sus. Reciteste cu atentie.

Tu amesteci o religie cu nationalitatea. Ca si cum ai spune ca romanii sunt timpiti pentru ca biserica ortodoxa a permis crucificarea unei biete maicutze. Asta ca sa vezi ca nu numai in gradina altora nu sunt gardurile suficient de inalte...

Nu, nu amestec nimic. Da, romanii sunt timpiti pt ca biserica ortodoxa a facut asa ceva. Biserica nu este o entitate in sine, este o adunatura de oameni care a permis crucificarea unei maicute. O adunatura penibila de idioti bigoti. Fala noastra a tuturor.
Nationalitatile islamicilor sunt diverse - zeci, chiar mii daca luam in considerare fiecare trib, clan, natie. Imbecilitatea religiei lor e o trasatura comuna de care se bucura laolalta in aceeasi limba araba.

Vrei sa-ti aduc aminte de ce a insemnat inchizitia in Spania medievala
La asta ti-am raspuns deja "Personal, bigotismul imi face sila. Poa' sa fie chiar si crestin, asupra stomacului meu are acelasi efect de salmonella" Fanatismul religios de orice culoare intra la bigotism, daca nu stiai.

aha, in timp ce bombele puse de ETA sau IRA in Spania, respectiv Irlanda de Nord, sunt de un remarcabil curaj...

Un excelent exemplu despre unde poate duce bigotismul religios si nationalismul inutil.

du-te bre si plimba ursul, ca habar n-ai ce-i aia istorie si civilizatie

Pai deh, daca nu sunt "pacifist" ca tine...Cat despre ce stiu eu in materie de istorie si civilizatie citeste cele doua postari de mai sus. Ai o sansa sa inveti ceva ce nu stiai de la "un prost" ca mine...;) desteptule draga.

stefan
Esti foarte aberant. Ti-a dat nbm cateva idei pentru documentare, iti mai furnizez si eu cateva - ia cauta tu sa vezi cum l-au redescoperit europenii pe Aristotel.


Iaca si eu v-am dat cateva idei pt documentare asa ca acum si tu poti sa vezi cine e aberant.

In Evul Mediu, lumea araba se putea considera mai civilizata decat cea europeana; islamul n-a insemnat mereu teroristi si fundamentalism.

Zau! Ia te uita...iar te trimit mai sus sa vezi exact ce-a insemnat si continua sa insemne islamul.

In timpul cruciadelor, cei care s-au remarcat prin cruzime au fost crestinii. Musulmanii astia barbari au fost mult mai toleranti cu crestinii din teritoriile ocupate decat cruciatii, care masacrau pana si pe crestinii de alt rit, care traisera bine mersi sub arabi.

Pai vezi - la asta duce fanatismul religios. Prin faza aia de cruciada trec ei arabii acum. Asta este evul lor mediu. Timpurile de care vorbesti tu erau la ei echivalentul epocii bronzului, mon cher...;)

Ce e deranjant e ca exista oameni cu pretentii de intelectuali care ignora aceste fapte

Cine are asemenea pretentii de intelectual aici? Spune-mi mie si-ii dau o palma cu piciorul imediat. Intelectualii sunt aia care au citit si au calatorit mai intai pe unde trebuie si apoi au cascat gura, nu invers.

Exista tari arabe laice (ex. Maroc), tari musulmane laice (ex. Turcia). íŽi bagi si pe ei in aceeasi oala?

Nu exista tari arabe laice, Fane. Toate tarile arabe fara exceptie isi bazeaza codul penal si lipsa de constitutie pe Qur'an. Pe Sharia. Cand legile tale se bazeaza nu pe dreptul international sau roman sau englez, ci pe o scriere religioasa cu mari carente incompatibile cu contemporaneitatea, ai stat religios si nu laic. Din punctul asta de vedere pana si statul Vatican e de 100 de ori mai laic decat orice tara araba.
Intai gandeste ce spui si apoi da-ti drumul.

Ia zi mata, cam cati arabi ai cunoscut la viata ta?

Cam atatia cati am cunoscut calatorind prin Maroc, Algeria, Egipt,Turcia, Iran, Iraq, Pakistan si Indonezia. Nu toti erau arabi insa toti erau musulmani (islamici).
Tu cati zici ca ai cunoscut? :n:

eyewitness
Carcotash elitist
sunteti uameni rai si fuarte subiectivi. exista fuarte multi arabi si jidani buni. un arab si jidan buni sunt cei ingropati la 2m supt pamant. de ce va bagati voi sa-i criticati? lasati arabii si jidanii sa devina buni, toti, absolut toti care ieczista in lume, dati-le o sansa. multumesc
gaga, n-ai inteles, omu intreba de diferenta ca sa jtie ce sapun sa-si cunpere


Bine ca nu esti antisemit. Sau prost. Ca s-ar fi suparat baietii astia bine documentati si impartiali pe tine de mama-mama. Asa, fiindca ocserva si ei ca nu esti, te lasa in pace si se ocupa de mine fiindca eu sunt :)
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde A-Lex » Mar Aug 01, 2006 10:25 am

gaga

sistemul numeric arab, algoritmii si alte dracii matematice la care nu ma pricep inventate de arabi le-ai uitat nbm, ecuatii si alte studii de gen.


Cum ai putut uita asa ceva?? Cineva atat de competent ==D

acum antisemitismul sau anti ceva este mai mult asa o frectie la piciorul de lemn al omenirii, pana la urma oamenii sunt buni cu totii dar luati individual, natiile per total sunt o pacoste

Mie-mi spui? Uite de ex ==D Natia Romana ==D 80% din locuitorii planetei ne considera o pacoste :ban: De-aia ne si suparam pe ei si-ii criticam pe toti cu impartialitate caracteristica neamului... [-o


nu vreau sa dau in Jung-isme cu psihologia individuala..sau colectiva

Ma tem ca voiaia sa zici subconstientul colectiv. Ma tem ca la subiectul asta ai restanta.

si analiza eului respectiv in Freud-isme,

Ma tem ca la partea asta ai picat din nou. Cred ca voiai sa te referi la id-ul tau personal care in functie de situatie ar suferi fie de-un complex oedipian pronuntat, fie de-un complex de castrare (penis envy?)

in fapt daca nenea alex ar fi dat macar nas in bot cu cultura in general mai mult decat cu mass media in special poate ca ar fi inteles fara sa se supere de ce ii da fane in bot cu lejeritate

Asta e realmente un argument 100% cultural, demn de botul oricui.

si in incheiere: nu te supara ca te-a facut memetu' prost ca nu a avut intentia sa te jigneasca, pur si simplu asta rezulta din posturile tale neargumentate, nebazate si ... idioate ... n-am avut alta rima sa traitzi

Pai de ce sa ma supar :calm: Eu sunt foarte tolerant in general cu toata lumea, inclusiv cu cei saraci cu duhul care prind informatii din zbor pe forumuri si le folosesc drept bastioane ale cunoasterii in pseudo-polemici pe teme la care nu se pricep. Pe baza lor ei cantaresc pe altii din lipsa de...rime. Le judeca argumentele batandu-se pe ei insisi pe umar cu cate o fraza ca cea de mai sus.

old lord
e a treia sau a patra oara cand vad asta, nikul meu se scrie simplu old lord, fara talpa fara nimic altceva


Deci nu esti tu faimosul Lord Korg, ala banat pe alte forumuri pe care nu e frumos sa le amintim aici? Era cat pe ce sa fac o confuzie, scuze.

adonys
Registered User
fuck israel


Cred ca la asta se potriveste de minune sa-o citam pe gaga: pur si simplu asta rezulta din posturile tale neargumentate, nebazate si ... idioate ... n-am avut alta rima sa traitzi
Daca preferi insa, putem spune ca probabil Israelul daca ar sti ca tu vrei sa-l f...k s-ar supara foarte. Presupun ca parerea ta conteaza enorm atat pe plan national cat si international.

Mi-a placut sa povestesc cu voi pe aceasta tema.
Sunteti destepti-prietenosi-si-impartiali. Sunteti de asemeni maturi-calatoriti-si-foarte, foarte-cititi. Ati auzit de Jung. Ati aflat chiar si de existenta lui Freud ( evreu! ;k adica pardon-jidan )
Argumentele voastre excelent fondate (pe fantezii) mi-au dat extrem de serios de furca, mi-a fost de-a dreptul dificil :eat: sa gasesc raspunsuri potrivite la asemenea nivel...intelectual
Imi pare rau ca trebuie sa plec la treburi si nu pot sa mai invat de la voi ce inseamna sa fii un om complet si echilibrat care poate discuta :calm: pe orice tema si se stie la toate.
Dar ma voi consola deocamdata prin munca
Sanatate...mintala cat mai multa si sa cresteti mari.
Sper sa ne putem revedea curand :*
Bravo!
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde old lord » Mar Aug 01, 2006 11:44 am

Mie nu-mi permite timpul sa ma intind mai in detaliu, plus ca aveti si tampenia asta democratica cu "nu posta mai mult de nu stiu cat in nu stiu cat timp" ( desi m-am uitat la orele voastre de postare si vad ca nici unul nu le-ati respectat asa cum recomandati altora)

A-lex nu ai inteles. Iti dau un exemplu. Io am postat acum un post, si apoi tu imi raspunzi, chiar daca au trecut 5 minute de la ultimul meu post io am voie sa postez, pentru ca cele doua posturi ale mele nu sunt consecutive.
Este intersis sa postezi 2 posturi consecutive dar asta numai timp de 180 de minute de la primul post. Tu poti post de 10 ori consecutiv dar fiecare post trebuie trebuie sa fie la o "distanta " de minim 3 ore de cel precedent. De ce ? Pentru ca ai optiunea EDIT la indemana timp de 180 de minute. Daca vrei sa mai adaugi ceva poti da clic pe optiunea EDIT, ce rost are sa mai scrii un post atunci cand il poti modifica pe cel anterior, de ce sa fie 2 posturi consecutive ?!

o bibiliografie ne recomanzi ? Asa pentru a ne cultiva :D
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Aug 01, 2006 2:49 pm

A-Lex, stilul tău de a scrie 3 posturi mari fără a spune mare lucru este obositor - dealtfel, d-aia e bună regula legată de posturi consecutive, după părerea mea. Pentru a limita apetitul verbal al oamenilor care nu au mare lucru de spus.

Un exemplu:
Spui că arabii au inventat terorismul, lumea iţi dă ţ exemple de terorism ne-islamic, la care tu răspunzi foarte candid:

Un excelent exemplu despre unde poate duce bigotismul religios si nationalismul inutil.


Un excelent exemplu despre cum să fii pe langă subiect.

Cat despre lungul tău post despre ştiinţa in lumea islamică şi timpul cam măricel luat pentru a răspunde, bănuiesc eu bine că ai fugit repejor la documentare, prins fiind cu temele nefăcute? Ntz ntz... Şi iar eşti pe langă subiect, ce-am vrut să demonstrez e că islamul nu e incompatibil cu dezvoltare ştiinţelor şi civilizaţia, şi că lumea islamică nu a fost mereu cum e acum. Deci generalizările tale sunt superficiale şi nu sunt susţinute de o documentare adecvată.

Cat despre influenţa chineză şi asiatică, de la chinezi or fi auzit Aristotel? In plus, şi grecii au avut destule de invăţat de la babilonieni, nu e nici o ruşine.

Dacă intr-adevăr ai fost in ţările alea, mi se pare cu atat mai penibil că n-ai fost in stare să vii decat cu nişte concluzii de genul ăsta.

Nici nu te hotărăşti cu cine te războieşti - intai zici de islam, dar nu-ţi convine exemplul Turciei, aşa că te intorci la arabi - "nu există ţări arabe laice". Bine, dar ce te faci cu arabii creştini?

Cat despre faptul că arabii ar fi acum "in faza cruciadelor", există destui autori care spun că lumea occidentală este in declin de vreo 100 de ani deja, aşa că... Şi autori respectaţi, nu persoane cu gandire simplă ca a ta.

In plus, toată intervenţia ta aici mi se pare o diversiune - in fond şi la urma urmei, discuţia este despre invazia israeliană in Liban, nu despre cat de inapoiaţi is arabii. In plus, nu ştiu cate din consideraţiile tale se aplică in Liban, ţară in care există destul de mulţi creştini.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Aug 01, 2006 2:57 pm

Ma tem ca voiaia sa zici (blablabla). Ma tem ca la subiectul asta (blablabla).
Ma tem ca la partea asta ai (blablabla)


cred ca memetu a vrut sa iti zica ca esti papagal asa ca ia-ti gugle-ul in brate si (cum ar zice un contemporan in viata) bajti.

lordu batran scrie:o bibiliografie ne recomanzi ? Asa pentru a ne cultiva


da bre, gugle nauz, daca nu stii cum se face copy/paste intreaba papagalu' antevorbitor tie.

apropos:
Da, romanii sunt timpiti

oricat de frumos, colorat, ingrosat, italic si ce michimausi ai mai folosi pentru a-ti face remarcate minunatele posturi copiate de pe marea cultura internautica (asa ai calatorit unde zici, nu?), pastreaza pt tine si romanii care fac parte din arealul matale astfel de consideratii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde adonys » Mar Aug 01, 2006 5:07 pm

A-Lex scrie:adonys
Registered User
fuck israel


Cred ca la asta se potriveste de minune sa-o citam pe gaga: pur si simplu asta rezulta din posturile tale neargumentate, nebazate si ... idioate ... n-am avut alta rima sa traitzi
Daca preferi insa, putem spune ca probabil Israelul daca ar sti ca tu vrei sa-l f...k s-ar supara foarte. Presupun ca parerea ta conteaza enorm atat pe plan national cat si international.

draga alex, in caz ca n'ai observat, inainte de acel fuck israel, era un link.. iar daca dadeai click cu butonul stang al soricelului tau pe el (www.microsoft.com -> search pt mai multe detalii despre cum se face asta), s'ar fi deschis o pagina cu un film.. iar dac'ai fi avut si bunavointa sa'l vizionezi si ceva neuroni treji ca sa intelegi despre ce era vorba acolo, ai fi gasit si argumentatia implicita al acelui fuck israel. nu stiu, poate ca e prea mult pentru tine totusi..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron