Scarba de ROMANIA

Mesajde Mr Hyde » Lun Mai 26, 2003 12:23 am

Asule, asule, tocmai pe forumul creat de tine bagi off-topicuri?! De altfel nu esti singurul, vad ca discutia a degenerat, s-a umplut de mesaje monosilabice si bancuri seci... incercati sa scrieti doar daca aveti intr-adevar ceva de spus, ca n-am chef sa ma apuc sa sterg posturi sau sa inchid thread-uri!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Iun 04, 2003 7:57 pm

RADET este o organizatie de oameni, cazane si tzevi, ce face viata omului din ce in ce mai grea.
Majoritatea oamenilor sunt proprietari de apartamente. Tevile RADET strabat in lung si in lat proprietatile lor, adica apartamentele lor, pentru care platesc impozit pe proprietate.
Sa zicem ca un proprietar reziliaza contractul cu RADET si desfiinteaza caloriferele. Lasa doar tzevile verticale sa treaca prin proprietatea sa. Vine RADET si il someaza sa plateasca 15% din factura medie pentru ca "beneficiaza" de scaparile de caldura din tevi in apartamentul sau. Ce are omul de facut in situatia aceasta?
Sa vedem intii care e regimul de proprietate al tevilor.
1. Daca tevile ce trec prin apartament sunt proprietatea titularului, acesta poate soma RADET ca in termen de o luna sa traga tevile prin alta parte, pentru ca el va taia tot ce-a ramas dupa decuplare.
2. Daca tevile sunt proprietatea RADET, cetateanul poate cere acelas lucru, plus trimiterea notei de plata pentru operatia de taiere propriu-zisa a tevilor. Omul mai are o optiune: Sa ceara chirie RADET pentru spatiul ocupat de tevi.
Cum ar veni: ma taxezi tu, dar am si eu dreptul sa te taxez pentru alt discomfort pe care mi-l creezi, desi nu mai am treaba cu tine. Ba chiar uneori iti incalzesc eu, tie, tevile. Uite, iti fac marele hatir sa iti inchiriez spatiul ocupat de tevi cu 10000 de euro pe metru patrat si luna. Nu-ti convine? Ia-tzi tevile de aici, si chituieste bine locul pe cheltuiala ta. Apropo, de la vecinul vine o caldura innabusitoare. Fii bun si izoleaza-i peretele pina la sub 0,1 wati pe metru patrat si grad. Ca eu sufar de caldura....
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde dirklady » Mie Oct 22, 2003 8:54 pm

Am citit si eu cateva mesaje; nu toate ca n-am rabdare. Oricum despre faptul ca de roman trebuie sa-ti fie scarba si nu de Romania, e chiar adevarat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Eu vorbesc de romanii care vin in Italia la furat; vorbesc despre acei "romani" care stau la vamile Romaniei; si mai vorbesc si despre tigani (chiar daca ei nu sunt romani ci rromi, dar vorbesc aceasi limba).

Eu cand vin acasa trec prin Slovenia(unde nu vei avea niciodata probleme la vama) , prin Croatia(unde doar te intreaba asa subtil daca nu ai vreo votca pentru nea' vamesu') , prin Iugoslavia(de unde incepi sa intelegi cat e de rau vazut romanul ; incepe asa vamesul: aaaa.....rumenschi....(nu stiu daca se scrie asa, dar exact asa se pronunta); si iti fac semn sa tragi pe dreapta. Daca esti destul de intepat scapi usor daca nu te pun sa-ti descarci bagajele. Si in final ajung la vama romanilor unde ti se face rau numai cand le vezi fetzele. Vamesul se indreapta spre tine asa de gales cu o autoritate in toate miscarile. Dur. Si incep intrebarile si iar intrebari si controale pana la piele. Si te privesc atat de suspect de parca ai fi un terorist. Si pana la urma nu scapi fara sa versi ceva in buzunarele lor. Si te tin ore intregi acolo. Am prieteni romani care atunci cand pleaca acasa mereu isi pregatesc ceva "maruntis". Oricum ideea era ca roman pe roman f**e.

Pe urma nu va doresc sa mergeti in autogara din Bologna. Saptamana trecuta a trebuit sa merg acolo sa ridic un pachet (acolo unde vin autocarele Atlassib). O repulsie ce am simtit....Romani la furat , imbracati in ultimul hal; care isi bagau p**a si si-o scoteau la ordinea zilei; tigani la cersit care misunau peste tot; erau pana si tigancile cu "hai sa-ti ghicesc"; si ma uitam pe chipurile italienilor si vedeam sila...compasiune...dispret. Se fereau. Incercau sa nu se apropie prea mult de ei. Eu stateam pe o banca in asteptarea autocarului si mi-era frica de roman. Imi era frica de tigan. Incercam sa nu vorbesc prea tare atunci cand primeam cate un telefon pentru ca imi era frica sa nu se lege careva de mine. Cand au venit autocarele a fost jalnic. Patetic. Toti s-au imbulzit ca hunii. Nu exista ordinea in randul acelor oameni. Unul a incercat sa fure o d-na (tot romanca). Cand a inceput aia :ce faci mai rapanosule ca-ti sparg fata!!!!!!! Am rams socata. Am zis ca era o d-na pentru ca era imbracata frumos, elegant dar cand a deschis gura nu-mi venea sa cred. Deci vedeti, tot roman pe roman se fura. Iar soferii de la Atlassib si cele care incaseaza banii pe bilete etc. sunt tot timpul nervosi, nu-ti raspund dragut, nu te fac sa intelegi nimic.

Si sunt multe cazuri despre romani furati de romani dar nu are rost sa mai scriu.

Eu cu drag merg acasa dar pana sa ajung acasa mi se intoarce de atata prostie. Eu nu ma plang ca sunt in Italia. Pentru ca Italia mi-a oferit multe in scurt timp. In schimb Romania nici macar in o suta de ani nu-mi dadea ceea ce mi-a dat Italia. Ce mi-a dat Italia? Sansa de a face aceeasi munca care o faceam in Romania dar cu un salar bun. Un salar care ma face sa ma duc cu drag la munca. Mi-a dat sansa sa-mi cumpar o masina care in Romania nici macar roata n-o luam. Mi-a dat sansa sa -mi scot famila din saracie. Pentru ca eu recunosc ca atat timp cat eram in Romania eram saraca. De aceea pe mine Romania nu m-a ajutat cu nimic.

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva dar din pacate pentru mine aceasta e realitaea. De fiecare data cand merg acasa raman dezamagita de prieteni(egoisti), de strazi(fara semne stradale, pline de gropi),de lumea in general(sictiriti pana in momentul cand ai scos banul). Cam atat . Ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde Love2Fly » Mie Oct 22, 2003 11:21 pm

Nu jignesti pe nimeni, nu ai facut decat sa expui realitatea. Pe langa tiganii aia nenorociti te iau si pe tine romanul ca fiind tigan hot.
Eu ma gandesc cu amuzament ce o sa se intample cand tiganii vor fi 51% din populatia Roamaniei si asta sigur se va intampla. Eu am estimat 20-30 de ani. Sper sa fie mai lunga perioada pana cand tiganii vor fi 11.500.000 (deocamdata sunt 1.500.000 oficial, 4.000.000 dupa unele voci)

-
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 11:43 am

dirklady, sa inteleg ca vii cu masina/autocarul in Romania? Si de ce treci prin Iugoslavia si nu prin Ungaria?

Eu am facut traseul respectiv cu trenul, dar trecand prin Ungaria.

Cu trenul e un pic alta poveste, slovenii iti cer sa arati (nu spaga) 50 de euro ca sa tranzitezi (chiar daca ai bilet, cica te intorc in Italia sa te trimita aia acasa pe banii lor daca tu nu mai ai; cui convine asta nu stiu) cand vii din Italia spre Romania, croatii nu zic nimic, probabil pentru ca stiu ca te intreaba slovenii. La dus e invers, croatii intreaba. Italienii is relaxati, nu se ocupa ei de "maruntisuri" d-astea.

E adevarat ca suntem foarte prost priviti, cand am trecut din Ungaria in Croatia erau un american si un ungur cu mine in compartiment, si americanul s-a mirat ca sunt singurul caruia vamesul i-a pus stampila pe pasaport. E umilitor sa calatoresti in astfel de conditii, toata lumea intrebandu-te cati bani ai si unde mergi, aplicand prezumtia de vinovatie, in timp ce ceilalti calatori, de alta natie, is lasati in pace bine merci. Si eu zic ca de vina nu-s tiganii, ci vamesii romani care nu-s in stare sa controleze ca lumea frontierele si sa nu lase toata hotimea sa iasa din tara, si din cauza lor oriunde mergi trebuie sa fii bruscat de vamesi ca ultimul hot. Si-asa-si scot spagi imense la vami, ar putea macar pe tiganii care merg la furat sa nu-i lase sa iasa din tara.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dirklady » Joi Oct 23, 2003 1:53 pm

Aventura mea spre Italia a inceput acum 4 ani. Ilegal. Am fost prinsa la austrieci si predata la unguri. Aici mi-au pus interdictie 3 ani de zile. Dar atunci trebuia sa platesc o amenda si nu am avut bani. Trebuia sa o platesc pana se termina interdictia. N-am platit-o. Deci mi-e cam frica sa trec prin Ungaria , chiar daca mi s-a terminat interdictia. E din cauza amenzii. Si pe urma am doi prieteni din Timisoara. Sot si sotie. Au plecat prima oara acasa prin Ungaria. Cand a sosit timpul sa se intoarca spre Italia au trecut prin Ungaria. Astia vroiau cu orice pret sa scoata ceva de la ei. Au inceput cu vrajeala ca masina lor are ceva in neregula. N-au scos-o la capat pentru ca era totul ok cu masina. Atunci astia le-au cerut din nou pasapoartele sa le verifice prin calculator. Cand s-au intors le-au zis ca le lipseau o foaie din pasaport. Le-o rupsesera ei. Saracii au trebuit sa se intoarca in Romania. Asta e . Suntem vazuti rau.

Eu acasa plec cu masina. La sloveni niciodata nu am avut probleme. Nici la dus , nici la intors. La croati doar intrebari cu subinteles. Totul incepe de la iugoslavi. Ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde Alds|hc_ » Joi Oct 23, 2003 2:05 pm

dragilor, cine vrea o masina, o casa si sa aiba sa bage la matz si sa o duca bine plecati din romania in vest pe undeva unde ii traiul mai bun, cu un pic de efort lejer va gasiti ceva. la cules de ciuperci, portocale, capsuni. voi care avetzi o faculta si avetzi pretentii va puteti gasi in domeniu prin strainata si sa avetzi un salar ok si va permitetzi mult chestii ce in romania cu greu le-atzi face.

si io is ofticat de situatia din romania si in afara as duce-o mult mai bine, mi-as putea gasi de lucru in domeniu destul de lejer dar nu ma tenteaza in nici un fel sa ma duc din tzara numai ca acolo imi iau masina dintr-un salar si ca oai ce bine o sa o duc.

romania momentan ii tzara tuturor posibilitatilor (si a imposibilitatior of course) dar ce in vest ii ceva obisnuit aici in romania ii ceva nou si se pot face afaceri bune si in romania. ce ii acuma in vest va fi si in ro peste catziva ani si daca te apuci de pe acuma si tragi din greu reusesti pana la urma.

in romania poti porti tot felu de afaceri, nu itzi merge din prima, nu-i nimic, mai incerci odata, iara nu merge, mai incerci si pana la urma iese ceva. in afara ii mai greu sa faci asa ceva

momentan o duc ok in romania, am un venit bun si ma zbat sa il mai cresc. cine are bani face legea in ro. io prefer sa raman si sa fac bani ca cu bani poti face ceva si sa skimbi ceva.
daca toti greucenii pleaca atunci ramane pleava si nu s-o rezolvat nimic. prefer sa stau si sa fac ceva aici decat sa ma duc in afara si am salarul meu si sa traiesc Za american drim.

cine se zbate reusheste, cine nu se zbate nu. ai 2 optiuni stai si te sictiresti si itzi bagi pewla si iti plangi de milai sau te schimbi si te zbatzi sa faci ceva si pana la urma iti iese.

daca alegi prima optiune atunci du-te in anglia, spania, sua, ungaria etc.. daca vrei sa chiar faci ceva mai mare cu mai mult efort sau sa schimbi ceva apoi taci si sapa.

daca nu tragi nu ai, romania ii tara tuturor posibilitatilor

ma pish pe manelisti, ma pis pe coruptii pulii si pe toti escrocii, smenarii si pe toata pleava si pe toti incompetentii din tzara asta si numa de ciuda nu vreau sa plec da de reusesc sa fac curat.

si la sictiritii plangaciosi le doresc drum bun si o viatza mai buna inafara ca mai mult incurca decat descurca daca stau aici.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 2:08 pm

dirklady,

Pai cred ca-s doua chestii diferite, una este suspiciunea care planeaza asupra ta ca roman, abuzurile de care vorbesti poate se intampla oricui, nu numai romanilor. De ce-ar face discrimanare?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Oct 23, 2003 2:38 pm

fane, crede-ma, fac discriminare .... de ce? io-te d'aia. au venit odata demult nijte francezi in vizita la bukale si primu' lucru zis a fost "cum! aveti blocuri? voi nu dormiti in corturi?" nu mai stiu daca erau din paris dar intr-un ziar de larga circulatie asta aparuse pe prima pagina: o poza cu o satra si deasupra scris romania. shit hapens.

avand neamuri in italia pot sa spun ca postul fetei (dirklady) e de bun simtz. am fost in italia pe ambele variante, cu diferenta ca io in slovenia am avut de furca ... vamesii ne-au cautat si in buzunare.
cat despre vamesii unguri (in ungaria am fost mai des), au fost intotdeauna de treaba. o fi fost pura intamplare (am trecut inclusiv cu bidon de motorina ca sa nu luam de-acolo si singurul lucru pe care ni l-au zis vamesii a fost: atentie ca se amendeaza faza lunga si "don't exceeded magyar speed limit" :D )

cat despre tigani cersetori, e plin! ca i-am vazut in pisa sau in firenze nu m-ar fi mirat, dar in localitati din varful muntelui cu cativa locuitori, cersind sau dand buzna in gradinile oamenilor, n-as fi crezut daca nu vedeam.

dirklady, tot atlassibu? o sa se umple ashtia de bani :D

Alds|hc_

dragilor, cine vrea o masina, o casa si sa aiba sa bage la matz si sa o duca bine plecati din romania


sa inteleg ca nu ai masina si casa si nu ai ce baga la matz? saracu'

ce ii acuma in vest va fi si in ro peste catziva ani


pentium 4 de exemplu?

mai incerci si pana la urma iese ceva. in afara ii mai greu sa faci asa ceva


de unde stii?

momentan o duc ok in romania, am un venit bun


pai parca pt casa, masina si haleala trebuia sa te duci afara... te-ai razgandit?

daca toti greucenii pleaca atunci ramane pleava si nu s-o rezolvat nimic


corect din punctul tau de vedere. adica ti se aplica.

cine se zbate reusheste, cine nu se zbate nu


wow! cursul de logica onlain ... da' daca pici in mlashtina ce te faci?
ma pish pe manelisti, ma pis pe coruptii pulii si pe toti escrocii, smenarii si pe toata pleava si pe toti incompetentii din tzara asta si numa de ciuda nu vreau sa plec da de reusesc sa fac curat


daca treci de bodyguarzi, go for it, pisha-te ... da' de unde stii care-s coruptii? da-ne si noua o lista.
te pisi pe pleava? pai mai sus aia din tzara is pleava, te pishi pe tine? las' ca se spala.
da de reusesti sa nu uiti sa treci si pe la buda.

drum bun, fa curat ... RGAB forever
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 2:54 pm

Dana, n-am zis ca nu se face discriminare, vezi si postul meu precedent, ci doar ca ma-ndoiesc ca in faza intamplata celor doi timisoreni in Ungaria era vorba de discriminare, era un abuz, probabil ca si daca erau francezi tot i-ar fi lucrat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Oct 23, 2003 3:11 pm

am citit dar nu am facut legatura, ai rezon, e abuz, nu discriminare.
sorry, o sa citesc mai atent altadata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alds|hc_ » Joi Oct 23, 2003 4:15 pm

dana, se pare ca mi-ai gasit o groaza de cusururi in postul meu.
tu chiar nu ai inteles ce am vrut sa zic sau pur si simplu te plictisesti si postezi numa sa itzi vezi scrisul?
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Oct 27, 2003 12:25 pm

Initial trimis de dana
au venit odata demult nijte francezi in vizita la bukale si primu' lucru zis a fost "cum! aveti blocuri? voi nu dormiti in corturi?"

sau "nu traiti in copaci?" aceeasi poveste am auzit-o, pe vremea liceului, de la profa mea de english in urma unui schimb de experienta cu niste elvetieni, erau aia.

exista discriminare, exista abuz.

Aldsjfh|asd_, tu spui ca:
"romania momentan ii tzara tuturor posibilitatilor", "se pot face afaceri bune si in romania", "in romania poti porti tot felu de afaceri" etc.

n-am prea inteles ce-i cu "poti porti" ala da' la noi bantuie o tanti de-i zice coruptia si, conform sondajelor dar mai ales a realitatii, la noi bantuie mai abitir ca pe la altii, si alaturi de tanti coruptia e batrana si plictisitoarea birocratie, care si ea e la noi ca nicaieri in alta parte. cu astea doo betze-n roate incearca tu un umil cetatean ce se "pisha pe manelisti, pe coruptii pulii si pe toti escrocii, smenarii si pe toata pleava si pe toti incompetentii din tzara asta" sa deschizi un butic cu pro-sport sau o taraba cu castravetzi. succes. :o
numa de ciuda nu vreau sa plec

sa stii ca au murit toti de ciuda. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 1:35 pm

Alds|hc_

daca raspunsul tau este singurul argument la intrebarile mele, poti sa iti imaginezi ca DA, imi place sa imi vad scrisul foarte personal pe acest ecran.

nu e vorba de cusururi ci de raspunsuri la tampeniile pe care le-ai debitat. ba sunt de cacat astia din tara, ba nu sunt, ba te pishi pe aia care pleaca, ba pe aia care-s aici, cand te hotarasti nu ne anunta si pe noi.
parerea mea, daca nu te intereseaza ata ete, tanti auguri.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 3:13 pm

Initial trimis de dana
nu e vorba de cusururi ci de raspunsuri la tampeniile pe care le-ai debitat. ba sunt de cacat astia din tara, ba nu sunt, ba te pishi pe aia care pleaca, ba pe aia care-s aici, cand te hotarasti nu ne anunta si pe noi.
parerea mea, daca nu te intereseaza ata ete, tanti auguri.


intradevar recunosc ca sunt cateva aiureli in postul ala :D. am fost nervos cand l-am scris.

ma deprima oamenii ofticatzi care ulra in gura mare ce naspa ii in romania. vad ca ii naspa ca doara aici stau, nu mai am chef sa mai imi zica si altii ca ii naspa.
nu imi place nici mie situatia din tara da m-am saturat sa ma tot enervez de-an pixu ce naspa ii in ro. numa faci hiper aciditate, riduri si caruntesti si nu se merita ca nu rezolvi nimic in felul asta.
daca nu iti convine, in loc sa stai si sa te oftici ca ce naspa ii aici apucate sa schimbi ceva in cercul tau de influenta.

cat despre afaceri, romania inca ii virgina din punctul asta de vedere. am zis ca ce este acum in vest va fi si la noi in catzva ani. (nu ii vorba de pentium 4)
un exemplu ar fi comertul electronic. in vest e la ordinea zilei comertul electronic sa cumperi de pe site-uri. in romania ii doar la incepul. inca bancile nu ofera servicii calumea dar in curand vor oferii. si atunci cand vor oferii va fi bine pt cine are deja infrastructura si reclama gata facuta.

Nightwish, chiar dupa 89, daca ai avut taraba de ziare sau butic ai fi putut face la bani garla. cumpara lumea ziare la greu, citeau orice ziar, revistele colorate treceau ca pita calda. treaba asta o tinut cel putin 1 an de zile.

cat despre manelisti, corupti si ce am mai zis, fac ceva pe ei, bineinteles pe cei din cercul meu de influentza :D apropo, in Cluj nu prea am auzit manele :)
cand o sa fiu multimilionar in dolari apoi am sa vanez si balenele alea mari. promit ca atunci cand am 10 milioane de dolari dau 3 milioane pt starpirea manelelor :D
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 3:45 pm

hmm, e ceva mai coerent, in principiu deci, da...

cat despre buticuri si chioscuri de ziare, sunt si cazuri in care nu au dat roade, se mai intampla ... oricum daca lucrezi 100% legal bagi frumushanu bani in buzunarul statului care se umfla oricum si potzi lua maare tzeapa.

dar astea-s amanunte, in principiu cine zbiara poa' sa plece si chiar pleaca, tot nu prea vad unde-i problema ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Faded Existence » Mar Dec 23, 2003 3:42 am

N-am avut nici timp nici rabdare sa citesc toate mesajele...in orice caz, treaba sta cam asa...

Scarba de Romania nu-mi este...nici de romani...
Situatia e grava si nu pot spune daca se inrautateste sau merge spre bine...Asta numai timpul o va arata

In afara (bineinteles, depinde unde te duci) nu e intotdeauna cine stie ce...E foarte desteapta vorba aia care zice "nicaieri nu-i ca la tine acasa", oricat de rau ar fi acasa :)

Romania este o tara superba si asta o spun fara urma de indoiala...Pacat ca e prost organizata si bagata pana in gat in kkt....problemele cu tiganii, saracia si in general bataia de joc...

In orice tara te-ai duce, nu astepti ore in sir la coada sa platesti o factura, nu stai ore la banca etc

Eu vin decat vara in vacante...N-as putea sa locuiesc in Romania mai mult de cateva luni...chiar si cu bani, cand vezi toata tiganimea pe strazi, gropile si asa mai departe, te scarbesti la maxim...DAr totusi vin...e tara mea...nu pot sta departe....
Problema cu oamenii e aceasi peste tot...uni sunt exceptionali si de calitate, iar alti sa te imbolnaveasca de nervi :) Asta e...

Cum am spus si mai devreme, e o tara frumoasa si daca ar fi mai bine condusa si organizata, ar ajunge departe...
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Mar Dec 23, 2003 3:47 am

Si in legatura cu oamenii care pleaca...
Cum naiba sa nu pleci cand esti platit in afara de 10000000 de ori mai bine si viata ti se schimba incomparabil in mult mai bine :)
E si pacat sa stea o persoana inteligenta pe un salariu de nimic in RO cand in orice alta tara e apreciata si platita la valoarea ei!
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde dirklady » Vin Dec 26, 2003 1:45 pm

Si eu vin cu drag acasa. De exemplu, acum sunt in Romania. a n-am reusit sa raman in Italia sa fac sarbatorile. Acolo nu le simti deloc. Si a de fiecare data am fost scarbita de vamesii romani, de rautatea unor persoane. In drum spre casa (ca eu sunt din Iasi) m-am oprit la o benzinarie sa ma duc pana la o toaleta. Cat de sictirita a putut sa fie tipa de acolo cand i-am cerut cheia sa ma duc la toaleta......Si de ce? Pentru ca nu facusem consumatie. Nu luasem benzina. Nimic. Practic nu vroia sa-mi dea cheia. Ma rog....ideea era ca m-a lasat cu gura cascata rautatea asta a lor si non-gentilezza.

Intr-adevar ...nicaieri nu-i mai bine ca acasa.....dar pacat de ceea ce gasesti acasa. Ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde pocholo » Lun Apr 05, 2004 2:13 pm

Nu Stiu Cum Sa Spun ,dar Ma Cuprinde Tristetea Cand Citesc Toate Mesajele Voastre ,majoritatea Amintindu-mi De Realitatile Care Exista In Tara.parerea Mea Este Ca Dreptate Are Toata Lumea.si Cei Care Raman In Tara Pentru Ca Nu Se Gandesc Sa-si Caute Norocul Pe Alte Meleaguri (sau Nu Au Gasit Oportunitatea),cat Si Cei Care Prin Diferite Imprejurari Au Ajuns Sa Lucreze(sau Altele..) In Alte Tari.nu Sunt De Criticat Nici Unii Nici Altii.daca In Final Totul O Sa Iasa Bine ,ambele Categorii Or Sa Aiba Contributia Lor In Reabilitarea Romaniei.este Un Fapt Demonstrat.oamenii Emigreaza(sau Mai Mult, Migreaza ,ganditi-va La ¨bunii¨ Nostrii Vecini ,ungurii) Din Cele Mai Vechi Timpuri In Cautare De Locuri Mai Bune.avem O Gramada De Exemple Si Multe Din Europa Cu Tari Aflate In Dificultate In Care Cetatenii Emigrau Si Pe Buna Dreptate.ganditi-va La Spania,italia,germania,irlanda Etc. Tari In Care ,in Diferite Perioade Cetatenii Au Emigrat In Masa(egal Cu Romania Acum) Si In Care Azi Situatiile S-au Schimbat Total Transformandu-se Din Producatoare De Emigranti In Tari Dorite De Cei Care Vor Sa Emigreze.stiti Si Voi Cum Lucreaza Romanul Pentru Fiecare Euro Pe Care Il Primeste.poti Intreba Un Spaniol,un Italian Sau Oricare Din Alta Tara Unde Sunt Romani La Munca Ce Parere Are Despre Noi .concluzia Este Ca Daca Vrem Putem.si Nimic Nu Este Imposibil.rugati-va Sa Intram In U.e. Pentru Ca Altfel O Sa Ne Fie Greu..guvernul Se Va Schimba Anul Asta Si Sper Din Tot Sufletul Sa Vina Cat Mai Multi Oameni Tineri Cu Mentalitati Noi Progresiste.ma Doare Sufletul Ca Nu Sunt In Tara Mea Acum Si Care Au Fost Pentru O Perioada Mai Lunga Plecati Stiu Ce Inseamna Asta.cine Spune ¨greata De Romania¨ Ii Urez Sa-si Inghita Limba Si Sa Se Mai Gandeasca Inca Odata La Ce Spune.cand Se Gandeste La Tiganii Care Fura Si Cersesc ,la Autobuzele Care Miros Urat Si Nu Vin La Timp, Functionarul Care Cere Spaga Si Altele Care ,trebuie Sa Recunoastem Sunt Inca Realitati ,il Rog Sa Se Gandeasca Si La Oamenii Simpli,modesti,cinstiti Care Lupta Fiecare Zi Pentru O Existenta Mai Buna ,sa Se Gandesca La Taranul Roman Care Poate Nu A Vazut O Vama In Viata Lui Dar Stie Sa Primeasca Un Strain In Casa Lui Si Sa-l Omeneasca Ca Pe Propriul Frate .astia Sunt Adevaratii Oameni Pe Care Ii Avem Si Care Intr-o Zi O Sa Ridice Romania.nu Vreau Sa-mi Spune-ti Ca Sunt Nerealist Sau Un Pic Naiv Dar Cred Ca Indiferent De Realitate Trebuie Sa Fim Optimisti Dar Bineinteles Nu Trebuie Ignorate Realitatile.nu Avem Prea Multe Optiuni Si Ar Fii Bine Sa Alegem De Pe Acum Drumul Corect ...fiti Increzatori Fratilor Pentru Ca Sigur O Sa Fie Mai Bine!sa Ne Ajute Dumnezeu!
Avatar utilizator
pocholo
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 01, 2004 11:00 pm

Mesajde adirlz » Mar Apr 13, 2004 9:29 am

Astept ziua in care nemtii, italienii, francezii si alte natii se vor bate sa obtina cetatenia romana!!!
_____________________________________________________-
Imi iubesc patria... ea ma iubeste oare???
Avatar utilizator
adirlz
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 09, 2004 11:00 pm

eterna si fascinanta...

Mesajde ionuzz_ » Mar Apr 13, 2004 11:14 am

Este foarte interesant ce ati tastat(asta daca a mea parere conteaza)!
Problema(paradoxul rasei umane): desi aveti (in mare) aceleasi dorinte, nu sunteti uniti! De ce?
RASPUNS "Fiecare cu felia.." cam asta vreti....baiatu asta (sau nenea) Fly a incercat sa spuna ceva! Reactiile provocate au fost 2(nedorite de el cred). Mai exact 2 tabere care se acuza unii pe altii ca au defecte. Ceea ce ar fi trebui sa se intample (iarasi a mea perere) este sa fi venit un destept care sa intrebe....si ce putem face totusi, iar altii sa incerce sa raspunda "asta"/ "ailalata",iar dupa tote aste sa concluzioneze cel mai
practic-visator dintre toti(care tace si face) ce sicum. Sper ca sa nu apara alte tabere care sa ma critice si sa se apuce fiecare sa spuna "asta"/ "ailalata"
Eu am lansat intrebarea: CE SE POTE FACE, TOTUSI? (indiciu: demo+kratos)
Cine are ceva "serios" (mai degraba interesant) sa imi transmita sa mi se adreseze cu... Oracol(ca totexista forumul... asta under...).
ionuzz_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 09, 2004 11:00 am
Localitate: bacau-romania

Visage!

Mesajde getodakul » Mar Ian 18, 2005 2:51 pm

Ma voi astia mai fomisti...! Sinteti numai cu gindul la cirnati si credeti ca afara v-o merge mai bine, cind voi sinteti prost setati. Incordati-va din buci si dovediti ca puteti gindi cu organul gindirii si atunci s-o putea face ceva si in TARA NOASTRA!
BAAAA Dobitocilor; MAMA & TARA n-ai voie s-o renegi!!! :cry:

undefinedundefined
Nicholas_Alex scrie:Bai, da ce nationalisti sint unii dintre voi! :)

Eu daca as avea ocazia, as pleca numai cu ce am pe mine si cu pasaportul in buzunar, fara a ma uita in spate!

Puteti ramine voi, pentru a cladi si ridica pe culmile democratiei tara noastra mult iubita, adica Romania! :p
getodakul
 

Anterior

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron