pod de flori peste prut

Mesajde supermouse » Mar Iul 20, 2004 11:07 pm

lestat- vezi ca miroase a ban
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Mie Iul 21, 2004 9:44 am

Supamouse, io nu-mi doresc unirea si nu cred ca trebuie facuta. Poporul basarabean s-a schimbat mult si io nu mai vad afinitatzi cu oamenii din Basarabia. In afara de limba, pe care s-au straduit s-o stalceasca cat mai mult, n-avem nimic in comun. Unirea asta nu ne trebuie, nu trebuie facuta.

Ai cunoscut basarabeni? Tineri studenti ? Da' ucraineni din satele romanesti de peste Tisa?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Iul 21, 2004 9:50 am

pischesule: io am avut preteni de peste prut. preten din ucraina...si ei vorbeau romaneste bine sau macar se chinuiau.
intradevar cunosc si multi pe care nu as fi dat nicio flecma...dar nu tre sa generalizezi
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Iul 21, 2004 10:00 am

Dupa cum bine stii atunci, veneu la faculta in Romania, intrau fara examen unde voiau ei, primeau camin, bursa si dupa aia atarnau p-aici 5-6-7 ani, cat puteau mai mult.
Intre timp ce faceau ei : scandaluri, batai, mic trafic etc. Cei mai uratzi oameni pe care i-am cunoscut la Cluj au fost basarabenii! Da, am cunoscut shi io DOI care erau o.k. in 5 ani. Restu erau din aia care meritau numa flegme.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Iul 21, 2004 11:00 am

romani din ukraina- de peste tisa shi din Bucovina am cunoscut. Mie mi s-a parut ca vorbesc romaneshte mai bine decat ashtia da peste Prut.
Piskeshule- eu am avut colege de liceu de peste Prut, in 92-93. Itzi intzeleg atitudinea. dar sa shtii ca in satele din Moldova shi din Bucovina eu m-am simtzit ca in Romania. Piskeshule, ioitzi intzeleg atitudinea. dar daca nu se unesc cu Romania, ce o sa se intample cu ei?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Mie Iul 21, 2004 11:10 am

Atata timp cat pe ei nu-i intereseaza ce o sa se-ntample cu ei, apoi crede-ma ca pe mine ma doare-n cot.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

da

Mesajde thesoulline » Mie Iul 28, 2004 5:46 am

Dupa multe semne si prevestiri, alipirea se va produce, chiar in baza acelui fond comun initial. In Almanahul Forestier 98' ( sper ca imi amintesc corect!), apare o harta cu lagarele din Republica MOldova, numar de locuri, orientare, grad de securitate. Probabil si pe NEt se pot gasi documente de acest gen. Cred ca ii apreciati pe rusi pentru simtul practic- iar poetii sigur nu fac lagare si inchisori...
De la cei pe care ii cunosc, se simt foarte romani si legati de Romania mare. Nu stiu daca argumentele economice ar fi cele mai importante, cu armonie se rezolva multe. Un pod de flori ar fi mai mult decat o metafora, o necesitate...
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde nocturna » Mie Iul 28, 2004 10:55 pm

alipirea se va produce

sigur, cu un lipici strong shi durabil.
Cred ca ii apreciati pe rusi pentru simtul practic

ba crezi prost shi te exprimi ca o cizma, nu ca ar fi o noutate asta.
legati de Romania mare

poate legatzi de vadim cu lantzuri shi curele.
cu armonie se rezolva multe

paine, sare shi circ shi ie suficient.

sufleteeee, ejt pierdut pentru epoca nuastra, zi-le la uamenii aia se te mai scuata macar prin curte p'acolo o tura, macsim doo, pe la aer.

shi ca sa nu uit:
Almanahul Forestier

~p
despre traforaj shi lustruirea lemnului ce ne potzi spune?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Iul 29, 2004 8:15 am

thesoulline scrie: Nu stiu daca argumentele economice ar fi cele mai importante

Nu, cum sa fie, Doamne fereshte... adica daca se poate sa ne ducem de tot de rapa dpdv economic, de ce nu?
in rest... ~p ~p ~p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Lun Aug 02, 2004 6:38 pm

shi cam ce ar fi important atunci liniutza?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde nodingat » Mar Aug 03, 2004 1:38 pm

duamne! piskesu, ce ai tu in loc de inima?

discutzia pe tema asta io speram ca va fi purtata de maniera: ce se poate face pentru a crea un teren favorabil unirii, cum ne putem noi implica in mod direct, iar aici gasesc idei meschine... trist.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 03, 2004 2:02 pm

bre aristide, sensibilitatea nu implica si prostia, da?

si nu stiu de ce se agita atatia romani cu idei de alipire si infratire cand moldovenii NU VOR sa se uneasca cu noi ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Nectanebo » Mar Aug 03, 2004 2:27 pm

Dragostea cu de-a sila nu se poate. Daca ei nu ne vor, sa ramana in tara lor. In plus astia ne-ar trage rau de tot in jos (economic vorbind). Fenomenul de rusificare a fost prea rapid si bine gandit ca sa se mai poata faca ceva cu alipirea la "patria - mama".
Nectanebo
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 23, 2004 3:29 pm
Localitate: Dobrogean 100%

Mesajde supermouse » Mar Aug 03, 2004 2:40 pm

aristidedan
magaria cu unirea este ca nu e fezabila. aia nu vor, shi romania nu-shi permite
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Aug 31, 2004 2:56 pm

Eu zic sa se pastreze un moment de liniste la tema asta ( de fapt o surprizatoare tacere de bun simtz din partea personajelor prea putin informate ce o populeaza , dar care totusi tin neaparat sa isi dea sententios cu parerea ) macar pe perioada rezistentei copiilor baricadati in propriile scoli din Transnistria pentru a apara limba romana ....
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde nocturna » Mie Sep 01, 2004 8:25 pm

ia, cre'ca oficialitatzile nuastre l-au ascultat pe lestat. ironia este ca momentu de linishte (prelungit) nu-i ajuta cu nimic, dimpotriva.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 12:56 pm

chestia asta cu momentul de linishte mi se pare o aberatzie cat oribila baba de mare. Pai ce rezolvi daca taci?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Raz van Helsing » Mar Sep 07, 2004 7:43 pm

Unii n-au voie nici sa taca in romana...
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 9:06 pm

shi daca tu taci noi tacem, tuata lumea tace ca p***a, cum crezi ca o sa-i ajute treaba asta?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 9:24 pm

Macar nu va mai auzim sfaturile pretioase gen danone sau pescheshu care crede ca nu ne interseaza ce se intampla cu noi . ...... Tat e sheva .
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 9:34 pm

Tu chiar nu intzelegi nimic?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 9:35 pm

Da poate imi traduci pe rusa sa fie palma completa .
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 9:36 pm

Da' poate imi traduci pe rusa sa fie palma completa .
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 9:39 pm

nu pot. SE reduce tuata chestia la urmatuarele fapte: cand Romania a vrut sa se uneasca cu basarabia- basarabia a zis nu. De ce ar trebui Romania sa insiste pe o chestie pe care evident basarabia nu o vrea?
basarabia e independenta- sa-shi poarte ingura de grija, Romania trebuie sa-shi aiba grija de propriile probleme. Shi asha statul roman baga o gramada de bani in Basarabia- ajutoare, scolarizare moca, shi banii aia ar putea fi folositzi la ceva mai util.
Vine la chestia aia " cum itzi ashterni asha dormi"
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 9:43 pm

Corect .

Problema deranjanta erau opiniile aberante ale unora de aici despre imposibilitatea vorbirii limbii romane si aprecierile negative facute la plezneala si pe baza unor experienzii proprii de genul : ala are bursa si isi alege camera la camin doar ca e basarabean si io iaka sunt nedreptatit in propria-mi tara . Am cunoscut ca pescheshu o mie - de aici se nasc toate frustrarile lui antimoldave pana la urma .
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 9:45 pm

uscaturi is in tuate padurile, asta e sigur
mie imi pare rau de basarabia shi de amaratzii aia de fratzi ai noshtri. din pacate, acum puate in 20 de ani sa se mai puata face unirea.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mar Sep 07, 2004 9:47 pm

mie imi pare rau de basarabia shi de amaratzii aia de fratzi ai noshtri. din pacate, acum puate in 20 de ani sa se mai puata face unirea.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 11:00 pm

OK , hai sa explicam putin cum e si cu ce vrea sau nu vrea poporul intr-o tara unde aproape o treime din populatie e rusofona ( rusi , ukrainieni , gagauzi , bulgari etc ) si unde majoritatea tineretului e plecat peste hotare pentru un loc de munca . ........ Niste alegeri pe care le castiga un partid neunionist si antieuropean nu vor reflecta intocmai dorinta societatii in intregul ei , si in nici un caz a celei mai active parti ale ei .

Tot asa cum ani la rand in Romania au castigat alegerile "fostii comunisti" (cum erau numiti in Occident oamenii lui Iliescu ) , desi nucleul vital al societatii romanesti e clar ca nu ii voiau .

Acum e usor sa judeci la gramada . .... Intrebarea e , toata lumea merita inclusa in gramada aia ? ... Chiar si "amarati" , e o judecata supermauso , n-ai crede cata lume neamarata exista si in Moldova . .... Pana la urma putine fiinte umane aleg totusi sa isi lege fericirea de indeplinirea unui ideal politic .... chiar si de unul atat de nobil cum e cel unionist . :)
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde piskeshu » Mar Sep 07, 2004 11:29 pm

lestat daca tot m=ai provocat> basarabenii is unii din cei mai infecti oameni pe care i-am intalnit. stati dracului in tara voastra imputita ! Si, da,de ce sa dea locuri in camin unor luzeri? unor gunoaie de atarnatori care nu vorbeau bine romaneste? care beau shi faceau scandal? de ce sa le dea bursa unor impotenti mentali? ca poate unu din o mie ie capabil de ceva? prea putin frate! suntetzi infeczti. suntetzi niste putori!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Lestat » Mar Sep 07, 2004 11:46 pm

Tzz , tzz peschesule , ce exprimare elevata .

Shi cate frustari si aspiratii neimplinite ghicesc eu sub ea . ..... Era frumoasa , a ? A-) ... Si nici nu s-a uitat la tine da l-a preferat pe unu de-acasa . .... Ei , asta-i viatza , o sa gasesti si tu pe cineva .... Doar nu mai fii asa nervos ..... iti sperii pretendentele . ;-)
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori