MARIJUANA drugs or not drugs

Do you know anything about Marijuana ?

Yes.
80
59%
Interesting subject.
25
18%
No.
11
8%
No and i don't want to .
10
7%
Leave me alone or i call the police.
10
7%
 
Voturi totale : 136

Mesajde warangel » Mie Dec 31, 2003 5:16 pm

cum deosebeshti planta femela de cealalta?
sunt tare curioasa?
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde K-gula » Mie Ian 07, 2004 10:54 am

femela are niste firicele la bazele frunzelor, pe cand masculii se cam umplu de seminte. este destul de dificil ca sa zic asa, sa le diferentiezi la prima cultivare. aproape zilnic trebuie sa le urmaresti evolutia, altfel risti ca masculii sa polenizeze femelele ;)


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Ian 07, 2004 10:58 am

bre cine stie ,stie nenica. meserias.
la multi ani doctore!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

ciupercutze

Mesajde bibescu » Joi Ian 08, 2004 7:11 pm

Initial trimis de Norbert
Ce parere ai de ciupecti (psilocibynu) ? Cit de periculoase sunt ? [/B]


La fel de periculoase ca toate chestiile pe acid (LSD, LSA), adica daca bagi prea des te cam prajesti, plus ca toleranta creste destul de repede. Pe erowid scria ca daca vrei full effect sa nu iei de mai mult de 4-5 ori pe an.
In rest, ce sa-ti povestesc, sunt SUPER-marfa, fara lapsusuri, fara paranoia, si o senzatie de claritate a gandirii, elocventa vorbirii... ce mai, eterna mirare. Somn canci, poti sa stai treaz 24 de ore fara sa simti oboseala. Ma mira de ce cadeau obiectele, de ce merg, e ceva de nedescris. O senzatie de empatie cu oamenii, cu obiectele, cu muzica... Eu am ascultat o melodie timp de vre-o trei ore fara sa imi vina sa cred ca e aceeasi, de fiecare data mi se parea ca descopar ceva ce imi scapase inainte.
Pana si efectele secundare sunt misto: vreo doua saptamani dupa aia am avut o super stare de euforie.
Per total absolut recomandabil. Nu uitati sa va documentati inainte (cel mai comprehensiv este http://www.erowid.org), set-up ul s-ar putea sa va sperie un pic (greata, ameteala, stomac balonat), depinde de dozaj.
Pacat ca nu prea intra pe la noi...
bibescu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 16, 2003 4:44 am
Localitate: Romania-Bucuresti

www.marijuana-ro.com

Mesajde weed_need » Sâm Ian 17, 2004 12:18 pm

Salut .

Daca tot se discuta asa mult pe subiect, efecte blablabla
mai bine intrati pe http://www.marijuana-ro.com si ii intrebati
personal pe pe cei care consum medical sau din placere,
efecte, tratamente ...



Peace !
weed_need
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 17, 2004 12:15 pm
Localitate: bucuresti

weed in alaska

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 12:55 pm

Aici weed e fumata de aproape 80% din liceeni si foarte multi din astia de la facultate.
Am vazut personal cum schimburi/vanzari de marijuana se petrec doar mergand pe strada.
Pe de alta parte mai demult aici era chiar legala marijuana, dupa aia sa scos si acum incearca sa se aprobe o lege care sa o faca legala iarasi.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Da...

Mesajde Aurolacul » Sâm Ian 17, 2004 2:24 pm

Shi aicea in Anglia se fumeaza in prostie. la noi la lucru, pana shi in camera lucratorilor se fumeaza, shi este fum gros de nu vezi nimica, de aia nici nu prea stau prea mult pe acolo. Revenind la intrebarea daca marijuana e drog sau nu: E drog, dar nu e asa de serios ca cocaina sau heroina.
IN trecut in india, unii fumau marijuana ca sa ii ajute sa vizualisese in timp ce meditau. Acuma marijuana e un mare taboo, care e practicat de multi. Personal nu as fuma asa ceva, dar fiecare face ce vrea.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

apropo de india

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 2:29 pm

Am un prieten din India in Fairbanks (mai bine zis mai multi) pe care iam intrebat de droguri si de ce e asa cum e la ei si miau zis ca in India multi nu se drogheaza pentru partea spirituala cum era mai demult, se drogheaza fie dan cauza cas batrani fie din cauza ca au access usor la marijuana.
Trebuie sa ne gandim totusi ca e un drog si se produce din asa numita canepa indiena. Daca India nu e statul cu cea mai multa canepa indiana atunci care ar fi?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde sang au plateau » Sâm Ian 17, 2004 8:30 pm

sincer fumez iarba de fo 4 anisori si n-am nici pe dracu'.povestea nanukai cu panica din taxi mi se pare un pic cam ciudata pentru un simplu consum de MJ.paranoi am trait si io destule,mai ales ca fo 2-3 ani am tot fumat pe strazi,prin parcuri,dar sa nu-ti mai recunosti prietenii si sa ii crezi violatori mi se pare cam deplasat pt iarba.in fine,asta nu-i treaba mea... vreau insa sa subliniez un aspect:nu stiu cati dintre voi au sau au avut masina sau cati dintre voi au condus fumati.eu am avut 1 an de zile in care am condus de foarte multe ori fumat si nu s-a intamplat absolut nimic,dimpotriva eram mai atent.in schimb bautura la volan e moarte,sa nu mai zic de alte "consumabile" pe nas care iti baga o frica de te c**i pe tine,de ma uitam la semafor si ma speriam,sau faceam slalom prin piata victoriei printre semne de parca eram la nfs.in final am facut un mare accident cand eram supertreaz.aia e.cam atat pt acum.pa.ce.
"it's a known fact that grass increases creativity from 8 to 11 times.in fact,everyone finds that they're more creative stoned.this is straight"
sang au plateau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:29 am
Localitate: bucuresti

tinand cont ca suntem pe subiect de droguri.

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 9:57 pm

Am recunoscut pana acuma ca marijuana e un drog.
Am si eu multi cunoscuti care fumeaza marijuana si am incercat si eu o data.
Singura faza care mia facuto e ca am ametit putin si cam atat.
Toata lumea zice ca nu stiu ce bine te simti de la marijuana si esti fericit:D si altele.
Eu nam simtit nimica in afara de putina ameteala.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Re: tinand cont ca suntem pe subiect de droguri.

Mesajde superbiggy » Sâm Ian 17, 2004 11:13 pm

Am recunoscut pana acuma ca marijuana e un drog.
Am si eu multi cunoscuti care fumeaza marijuana si am incercat si eu o data.
Singura faza care mia facuto e ca am ametit putin si cam atat.
Toata lumea zice ca nu stiu ce bine te simti de la marijuana si esti fericit:D si altele.
Eu nam simtit nimica in afara de putina ameteala.



La marijuana efectul de HIGH se manifesta diferit de la o persoana la alta in functie de mai multi factori cum ar fi starea de spirit, personalitatea, anturajul, etc.
In general se poate caracteriza ca o stare de moleseala placuta si un simt al umorului supradezvoltat.
Nu se compara cu efectul consumului de alcool sau alte droguri !
NOTA
"Se recomanda ca la consumul de marijuana sa participe mai multe persoane si cel putin una din ele sa fie fumator experimentat, un ghid daca vreti care are rolul sa induca celorlalti o abordare pozitiva a lucrurilor prevenind astfel paranoia."
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Heavystone » Mie Ian 28, 2004 2:03 am

Canepa indiana (Cannabis Indica) NU provine din India de fapt... la origine e din platourile muntoase din Afganistan, insa prin evul mediu cand a inceput sa fie importata in Europa, era etichetata ca un produs al "Indiilor" ca pentru tzaranu' cultivator de canepa, "Afganistan" si "India" erau totuna... il durea undeva pe el de Geografie.... :U
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Inca o precizare.....

Mesajde Heavystone » Mie Ian 28, 2004 2:13 am

Marijuana de fapt NU provine NUMAI din Canepa Indiana (Cannabis indica) ci si din anumite soiuri de Canepa Ecuatoriala (Cannabis Sativa) si Canepa Ucraineana (Cannabis Ruderalis).... iar cele mai multe soiuri folosite pt. iarba in ziua de astazi sunt hibrizi intre aceste soiuri principale... binenteles ca sunt si varietati pure... prezervate dpdv genetic... cum ar fi "Afghan" si "Hash Plant" (varietati 100% Indica) sau "Mexican Sativa" si "Columbian" (varietati 100% Sativa) .... :B
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Pace si fum man !

Mesajde superbiggy » Sâm Feb 14, 2004 11:41 pm

Heavystone, multumim pentru completari si te mai asteptam cu noutati si informatii.
LEGALIZE THIS SH*T FOUNDATION ! :-)
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti


Mesajde shadowman » Lun Feb 23, 2004 12:29 am

alcoolul e mai periculos decat o iarba si chestia asta a spus-o un doctor care trateaza dependenti. riscul cel mare este insa faptul ca este consumat in combinatii cu altele mai serioase ca sa treaca efectul de " doar ameteala" pomenit mai sus. dupa parerea mea ar trebui legalizat consumul, pt. cei care vor!
eu am incercat de vreo 2 ori dar cu rezultate nesatisfacatoare si am hotarat sa raman la vechile tutunoase.
shadowman
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 7:23 pm
Localitate: earth

sunt curios,...

Mesajde superbiggy » Lun Feb 23, 2004 1:17 am

shadowman scrie:alcoolul e mai periculos decat o iarba ,...
eu am incercat de vreo 2 ori dar cu rezultate nesatisfacatoare si am hotarat sa raman la vechile tutunoase.


... daca s-ar legaliza consumul de marijuana si in Romania cite din postarile voastre ar mai fi asa de rezerviste ,... in alta ordine de idei daca aveti ceva de spus faceti-o odata poate asa vom trece odata si noi peste aceasta prejudecata in tara asta . pina una alta mai dam o tura prin amsterdam sau rezervam o masa la un bar in quebec sa ne bucuram de savurarea unui cui in public. Noi sa fim sanatosi.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Mar Feb 24, 2004 12:49 pm

catharsis, nu stiu exact ce efecte are iarba asupra sistemului nervos, dar si alcoolul are... (ca sa dau un raspuns cretin)

in orice caz, daca fumezi o tigara de iarba nu iti strici plamanii mai mult decat cu una de tutun...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Nanuka » Mar Feb 24, 2004 9:25 pm

superbiggy scrie:... rezervam o masa la un bar in quebec sa ne bucuram de savurarea unui cui in public


Biggy da' unde ai auzit tu ca potzi savura cuie in public in Quebec..ca yo nu stiam si vb aia stau in provincia QC ..weird huh??:)

Nanooky:)
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde river » Joi Feb 26, 2004 9:29 am

Daimon scrie:in orice caz, daca fumezi o tigara de iarba nu iti strici plamanii mai mult decat cu una de tutun...


Ba, lasa-ma sa te contrazic. O tigara de iarba este, sau cel putin asa se pretinde in tratatele de specialitate, echivalentul unui pachet de tigari de tutun.
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Feb 26, 2004 11:20 am

Ma River, glumesti? Stii tu din proprie experientza?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde river » Joi Feb 26, 2004 11:33 am

Tu intelegi ce vrei, dar cred ca tocmai ieri ti-am sugerat faptul ca mai stiu cate ceva despre droguri. Intamplator, lucrarea mea de licentza a avut ca tema "drogurile". Si nu vreau in nici un caz sa se inteleaga cum ca as fi mare cunoascatoare in domeniu sau mai stiu eu ce. Doar ca, pentru elaborarea lucrarii, am depus eforturi mari si m-am informat cum am stiut io mai bine despre droguri, am citit si pareri ale oamenilor obisnuiti, am citit si tratate de specialitate si rapoarte internationale cu specific etc. Daca informatiile mele sunt corecte sau nu, nu pot sa apreciez. Ca atare, lucrul acesta este valabil si pentru informatia spusa mai sus, cum ca "o tigara de iarba ar fi echivalentul unui pachet de tigari normale". Nu io am spus-o, ci tratatele de specialitate. :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Feb 27, 2004 7:04 pm

River, nu stiu cum naiba poate sa fie asa, dar daca tu spui ca ai documente care atesta chestia asta... asa o fi:)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde river » Sâm Feb 28, 2004 9:03 am

Este vorba de efectele nu psihice, ci fizice. Adica, o tigara de marijuana are un efect asupra plamanilor echivalent cu un pachet de tigari. Sa nu credeti cumva ca la efectele "high" m-am referit :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

cu placere !

Mesajde superbiggy » Dum Feb 29, 2004 11:04 pm

Nanuka scrie:Biggy da' unde ai auzit tu ca potzi savura cuie in public in Quebec..ca yo nu stiam si vb aia stau in provincia QC ..weird huh??:)

Nanooky:)


Ma bucur ca ti-am putut fi de folos, :) pentru orice eventualitate sa te gandesti si la noi cei cu cenzura in spate !
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

?!?

Mesajde superbiggy » Dum Feb 29, 2004 11:19 pm

riverflow scrie:... lucrarea mea de licentza a avut ca tema "drogurile". Si nu vreau in nici un caz sa se inteleaga cum ca as fi mare cunoascatoare in domeniu sau mai stiu eu ce. Doar ca, pentru elaborarea lucrarii, am depus eforturi mari si m-am informat cum am stiut io mai bine despre droguri, am citit si pareri ale oamenilor obisnuiti, am citit si tratate de specialitate si rapoarte internationale cu specific etc, "o tigara de iarba ar fi echivalentul unui pachet de tigari normale". Nu io am spus-o, ci tratatele de specialitate. :)


Riverflow esti simpatica,:-) sper ca lucrarea ta a avut succes,...pentru tine insa am sa iti spun ca "poti sa te informezi toata viata cum sa conduci o masina, ba poti sa incerci si simulatoare auto si sa epuizezi rezerva bibliotecii nationale in domeniu pentru ca toate eforturile tale vor fi egale cu 0 in final. Daca te bazezi numai pe informatiile culese , prima data cind te vei urca la volanul unei masini sigur te vei opri in ceva/cineva. Atunci cum vii tu sa spui oamenilor ca sofatul este periculos ?!?"
In speranta ca nu am fost prea subtil si mesajul a fost receptionat iti urez o iluminare grabnica si toate cele bune .
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde river » Lun Mar 01, 2004 6:45 am

Da, a vut succes lucrarea mea! :) Eram sigura ca una dintre reactii va fi in genul celei de mai sus, numai ca, superbiggy, daca vei citi cu atentie mesajul meu, vei vedea ca exact asta am punctat si io. Adica faptul ca, afirmatziile mele sunt facute in bz unor studii. Daca ele corespund sau nu realitatii, asta nu pot garanta. In orice caz, lucrarea mea a luat nastere raportandu-ma si la experientzele prietenilor mei (si nu numai ;) ). Pentru mine, marijuana este un drog. Nu sunt de acord cu legalizarea lui, adica nu inca, pentru ca romanii nu sunt pregatiti psihologic si nici alt fel pentru acest lucru. Si mai e o treaba. Ai dreptate in ceea ce-mi spui tu, numai ca, pana la urma, daca chiar nu ar trebui sa tinem cont deloc de tratate, in orice domeniu ar fi ele, atunci nu vad rostul existentei lor. Si nici rostul cuiva de a se mai obosi sa afle un adevar. Nu poti emite judecati si nu poti pretinde adevarul numai in baza experientei proprii. Si nu poti spune nici ca un lucru este adevarat sau fals numai pentru ca acea conceptie este sau nu pe placul tau. De multe ori, amatorii de droguri, citesc din carti sau cauta numai acele informatzii care sa-i incurajeze...

peace,
river :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

un site cu background 'relaxant'

Mesajde jeni » Lun Mar 01, 2004 7:07 am

jeni
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2004 7:01 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Mie Mar 03, 2004 2:57 pm

nice link, jeni, really relaxing
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Intrebare...

Mesajde Heavystone » Joi Mar 04, 2004 6:13 am

E cineva printre voi care are plante in apartament/casa/gradina, etc... sau care cultiva sau a cultivat cu success? Ce soiuri, conditii, nutrienti, instalatii, etc... Intreb in scopuri de schimb de experienta.


http://forum.grasscity.com/showthread.php?threadid=35523&perpage=15&pagenumber=1

:S :o
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron