EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

No poll here

Da
0
Niciun vot
Nu
2
100%
 
Voturi totale : 2

Mesajde kacio » Dum Ian 28, 2007 9:14 pm

Sică scrie:nu am nimic cu ei, ce nu e ungur sau tigan nu am nimic cu el, sunt si ei oameni de ce sa le port pica (ma refer la evrei, nu la unguri sau tigani)?

nici eu n-am nimic cu ei ca oameni , ci cu felul lor de a fi oameni...de la aia mici la marii afaceristi
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Ian 29, 2007 12:10 am

RajaF scrie:Vai cata simpatie mi-ai trezit... iti spun eu ce are lumea cu evreii.. si asta din experienta personala... sunt niste bigoti meschini, niste rasisti mai mari decat oricare dintre noi... in ochii lor, daca nu esti evreu, esti un rahat...

Cand am ajuns aici in vest, nu aveam nici o treaba cu nimeni in lumea asta... chiar eram de parere ca toti oamenii suntem egali si trebuie sa ne tratam in consecinta...

Dupa ce am fost nevoit sa traiesc si sa lucrez impreuna cu evreii, si pentru ei, si dupa ce am vazut cu cata ura sunt privit de fiecare data cand trec prin peticul lor de oras (si da, ura, se uita la mine de parca o sa le violez femeile si le dau foc la casa) mi-a trecut naivitatea... majoritatea evreilor cu care a avut "placerea" sa vorbesc sau sa am orice contact, s-au purtat meschin, urat, jegos de-a dreptul fata de mine, fara ca io sa le fac absolut nimic...

Nu ma mai intereseaza sincer ce se intampla in partea aia de lume nenorocita... din partea mea, si evreii si arabii (cine zice ca sunt rasist sa se uite aici http://youtube.com/watch?v=peFQWuk4nuo) poa sa se ia de mana si sa isi dea foc (si asta probabil ca vor face in curand) ca nu o sa le duc lipsa...

Si macar de as fi singurul, ai putea sa zici ca am probleme... dar cunosc deja mult prea multi oameni pusi in aceeasi pozitie ca si mine...


pentru ca, daca ai face parte dintr-o etnie vanata sistematic vreme de doua milenii, asta nu te-ar face deloc sa-ti pierzi increderea in cei din jur...

si unde "in Vest" se intampla sa "traiesti intre evrei"?
sunt putine comunitatile evreiesti in Europa de Vest.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RajaF » Lun Ian 29, 2007 3:13 am

supermouse scrie:pentru ca, daca ai face parte dintr-o etnie vanata sistematic vreme de doua milenii, asta nu te-ar face deloc sa-ti pierzi increderea in cei din jur...

si unde "in Vest" se intampla sa "traiesti intre evrei"?
sunt putine comunitatile evreiesti in Europa de Vest.


Canada... si te rog frumos, nu imi insulta inteligenta cu au fost vanati sistematic...

Negrii au fost oprimati de cand sunt ei (mult mai rau ca evreii or sa argumenteze unii), majoritatea sunt foarte de treaba (exista bineinteles exceptii), si foarte rar (adica numai o data sau de doua ori de cand am venit aici) se intampla sa primesc aceleasi priviri de la ei... pentru simplul motiv ca ei sunt oameni si inteleg ca io nu le-am facut nimic personal, si mai inteleg ca io ca persoana sunt de treaba...

Si asa ca si chestie, evreii intre care traiesc io (stau la marginea cartierului evreiesc de aici) nu au fost ei oprimati in viata lor... iti garantez io ca atunci cand stai intr-o casa mare cat un adapost de vagabonzi si ai parcate 4 masini in fata garajului, nu esti oprimat...

Macar negrii cand se mai plang, au de ce sa se planga, pentru ca politia pe aici are pata pusa pe ei, si intr-adevar sunt discriminati... dar evreii sunt pupati in cur pe toate partile, in primul rand pentru ca au bani, si in al doilea rand ca in momentul in care nu le faci pe plac, iti arunca in fata ca esti antisemit, si incep sa se planga cat de oprimati sunt ei... deja imi vine sa borasc cand ii aud cum se mai vaita...

Dar io cand ma duc si aplic pentru o slujba parlita intr-un restaurant care era aproape de casa, erau gata sa ma scuipe intre ochi (deh, ce sa ii faci, eram mic si naiv, m-am gandit ca nu se poate in Canada sa existe oameni de genul). Si au fost singurii care m-au tratat asa... nu asiaticii, nu negrii, nu mexicanii... numai evreii m-au tratat ca un caine...

Si asa ca si alta chestie, evreii sunt singurii oameni care nu iti zic buna dimineata cand iesi din bloc... restul, nu conteaza de unde vin (si aici sunt din toate colturile lumii), macar atata sunt in stare...

Am 2 colegi care stau in acelasi cartier cu mine, veniti din nord, de langa cercul polar, care nici nu stiau ce inseamna sa fii rasist pana au ajuns aici dar au invatat repede dupa ce au trait in mijlocul evreilor cateva luni...

Asa ca din partea mea, poa sa se duca toti unde or vrea si sa faca ce vor, atata timp cat pe mine ma lasa in pace si nu trebuie sa am de a face cu ei...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Sică » Lun Ian 29, 2007 2:58 pm

2l de vin bauti si un examen acum la 16 => nota 6 :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Ian 29, 2007 6:22 pm

RajaF scrie:Canada... si te rog frumos, nu imi insulta inteligenta cu au fost vanati sistematic...





tu chiar nu cunoshti istorie?

deloc deloc?

in cazul asta chiar nu avem ce discuta

seriously, have a nice day
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Sică » Lun Ian 29, 2007 8:12 pm

supermouse, faptul ca htiler a avut ceva cu evreii nici nu se compara cu ce au patit si inca patesc negrii in momentul de fatza.
nu am nimic cu evreii findca m-am interactionat cu foarte putini dar sa deduci ca evreii au suferit mai mult decat negrii este o prostie.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde sin ella » Lun Ian 29, 2007 11:24 pm

Supermouse, am scris un post lung dar l-am sters. Iti recomand postul asta http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=484041&postcount=40 si intregul thread. In rest, eu zic ca ai noroc ca nu mai are chef nimeni (dintre cei care cunosc istorie) sa scrie pe fc.

Vezi, te rog, ce zic prietenii tai din Israel despre genocidul impotriva armenilor. Is foarte curioasa.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde supermouse » Mar Ian 30, 2007 12:03 am

Sică scrie:supermouse, faptul ca htiler a avut ceva cu evreii nici nu se compara cu ce au patit si inca patesc negrii in momentul de fatza.
nu am nimic cu evreii findca m-am interactionat cu foarte putini dar sa deduci ca evreii au suferit mai mult decat negrii este o prostie.


cine mama dracului e "htiler"?


Omule, tu chiar vorbeshti sa nu adormi daca crezi ca antisemitismul incepe shi se termina cu Hitler.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mar Ian 30, 2007 12:05 am

sin ella scrie:Supermouse, am scris un post lung dar l-am sters. Iti recomand postul asta http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=484041&postcount=40 si intregul thread. In rest, eu zic ca ai noroc ca nu mai are chef nimeni (dintre cei care cunosc istorie) sa scrie pe fc.

Vezi, te rog, ce zic prietenii tai din Israel despre genocidul impotriva armenilor. Is foarte curioasa.


O sa te mire foarte tare, dar la ora asta prietenii mei din Israel sunt oarecum ocupatzi facandu-shi griji in legatura cu atentatul din Eilat care a omorat 3 oameni ieri... lucrul dracului cum palestinienii ashtia nevinovatzi nu au nimic de a face cu el, cre'ca evreii se omoara singuri.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RajaF » Mar Ian 30, 2007 5:01 am

supermouse scrie:tu chiar nu cunoshti istorie?

deloc deloc?

in cazul asta chiar nu avem ce discuta

seriously, have a nice day


Acuma chiar facem lectie de istorie (ca facem daca vrei) sau discutam despre altceva... da, au fost orpimati pana acum vreo 60 de ani, si nu cred ca neaga nimeni asta... dar de vreo 60 de ani incoace nu au fost decat pupati in partea dorsala de catre vestici (pe arabi nu ii punem la socoteala pentru ca arabii omoara din toate natiile fara sa discrimineze)... si tine minte ca negrii nu au invadat pe nimeni niciodata in istoria lor, si nu cred ca exista stat in Africa in posesie de arme nucleare ca iudeii tai dragi...

Si da, daca vrei sa facem istorie facem... explica-mi care au fost oprimati mai mult de-a lungul istoriei... evreii, sau negrii (nu mai punem la socoteala bastinasii americani care au fost aproape exterminati, ca pe ei nu i-am oprimat decat in ultimul mileniu)...

Pana si pe noi romanii ne-au cucerit si rascucerit unii si altii pana nu de mult, si probabil ca daca imi fac arborele genealogic o sa aflu ca majoritatea stramosilor mei au murit trasi in sabie de vreun turc sau ungur... io de ce plm nu ma simt oprimat?... mie de ce nu imi plangi de mila?

Deci lasa matale cartea de istorie pe dulap, ca nu are aproximativ nimic de a face cu fibra morala evreiasca contemporana (daca exista asa ceva)...

O sa te mire foarte tare, dar la ora asta prietenii mei din Israel sunt oarecum ocupatzi facandu-shi griji in legatura cu atentatul din Eilat care a omorat 3 oameni ieri... lucrul dracului cum palestinienii ashtia nevinovatzi nu au nimic de a face cu el, cre'ca evreii se omoara singuri.


Si in Africa sunt 200.000 de copii cu mitraliere in brate care sunt omorati sistematic... si nu te vad ca le plangi de mila...

In America de Sud mor in jur de 5000 de oameni (inocenti) anual (astea fiind cifre oficiale dezumflate) doar din razboaiele cu traficantii de droguri... nici lor nu vad ca le plangi de mila...

Au murit 3 evrei si gata tre sa tinem toti doliu mondial...

Ca sa nu mai punem la socoteala toti negrii oprimati (da, oprimati) de catre politie in vest, dintre care mor in jur de 100 anual in schimburi de focuri... lor de ce nu le plangi de mila?... pentru fiecare negru care are o vila exista cel putin vreo 10 evrei cu vile mai mari (in Toronto)...

Asa ca seriously, gimme a break...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde sin ella » Mar Ian 30, 2007 11:59 am

O sa te mire foarte tare, dar la ora asta prietenii mei din Israel sunt oarecum ocupatzi facandu-shi griji in legatura cu atentatul din Eilat care a omorat 3 oameni ieri.


hai, mai supermouse, ca esti patetica. ai fost si ieri cu "natiune vanata sistematic" si devii din ce in ce mai patetica. mai ca nu-mi vine sa-ti sterg lacrimile, dar sunt convinsa ca vi le stergeti voi acolo reciproc. bineinteles ca e de condamnat ca mor oameni inocenti. dar daca la televizor (din motive bine intemeiate) nu vezi ce fac israelienii in teritoriile ocupate, asta nu inseamna ca nu mor si palestinieni inocenti. citeste pe site-ul Amnesty International. btw, am gasit postul cu linkul respectiv, dar nu mai exista. rescriu ce-am scris ieri, dar nu am mai postat: atentate teroriste sunt peste tot. sunt zilnic in Irak si in Afganistan, au fost si in Spania, au fost si in Anglia si vor mai fi. cati oameni au murit la atacul terorist din Madrid? Cati? ai venit sa ii bocesti pe forum? nu tin minte. nu pot sa cred ca te-au (ai) indoctrinat in halul asta.

pe langa negri care-s intr-adevar discriminati si oprimati in mod sistematic, mai pune-i la socoteala si pe armeni (si asta am scris ieri, dar am sters in cele din urma). ei, astia chiar au fost oprimati de-a lungul istoriei de catre toti vecinii (de la persani pana la rusi), decimati si alungati din tara lor. in Israel nimeni nu vorbeste despre genocidul impotriva armenilor (mi se pare ca e chiar interzis), pentru ca israelienii vor ca lumea sa creada ca numai ei au fost oropsiti. n-am nimic cu evreii, nu stiu cum sunt ei ca oameni si ma feresc de regula sa fac generalizari. or fi si ei ca toti oamenii: unii "buni", altii "rai". si sunt impotriva oricarei forme de rasism sau de sovinism. dar, cum au mai spus si altii pe aici, evreii pozeaza in victime si isi cultiva cu sfintenie imaginea asta de victime ale istoriei. e o politica de imagine, daca vrei, care, hai sa recunoastem, le aduce multe beneficii. pe de o parte, iar pe de alta parte e o masura de autoaparare.

daca nu pot sa convietuiasca in pace, n-au decat sa se omoare reciproc. sunt convinsa ca amandoua partile-s de vina. si stii care-i problema cea mai mare? astia ca tine, pentru care nu exista nuante. ori e alba, ori e neagra. asa se naste extremismul care duce la fanatism si la atentate.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde memetshot » Mar Ian 30, 2007 1:45 pm

tine minte ca negrii nu au invadat pe nimeni niciodata in istoria lor


raja...io zic totusi ca nu e bine sa intri in discutii despre istorie penca nu prea ai treaba. parerea mea si tzo zic fara rautate.

zici ca "nu imi insulta inteligenta cu au fost vanati sistematic..." dupa care zici "a, au fost orpimati pana acum vreo 60 de ani, si nu cred ca neaga nimeni asta". vezi vro diferenta de logica intre ceea ce zici?



si lasatio mai muale cu "negrii". zicetile si voi colorati. numa botsuanezii (sar putea sa ma insel) is negrii. restu is alfel. si restu sau omorat unii pe alti si s-au mancat si folosit ca sclavi cu mare delicatete. asta asa, referitor la ce zisa raja prima uara.

vezi ca exista si un popor negru, evreu. care dap, au fost destul de marginalizati inclusiv de catre evrei :P


orcum, orce fel de xenofobism e o tampenie. uratz persuanele nu tuata rasa. faptu ca io urasc cam 90% dintre tiganii cu care am intrat in contact, nu ma face sa urasc toti tiganii. cat despre evrei, mam inteles oke cu aia putini cu care mam intalnit. si da, is zgarciti

astia ca tine, pentru care nu exista nuante. ori e alba, ori e neagra. asa se naste extremismul care duce la fanatism si la atentate.

punct
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Ian 30, 2007 2:09 pm

Supermouse, tu nu erai impotriva evreilor prin 2005?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 30, 2007 2:22 pm

I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mar Ian 30, 2007 2:53 pm

si omu invatza, keshule
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mar Ian 30, 2007 3:06 pm

RajaF scrie:Acuma chiar facem lectie de istorie (ca facem daca vrei) sau discutam despre altceva... da, au fost orpimati pana acum vreo 60 de ani, si nu cred ca neaga nimeni asta... dar de vreo 60 de ani incoace nu au fost decat pupati in partea dorsala de catre vestici (pe arabi nu ii punem la socoteala pentru ca arabii omoara din toate natiile fara sa discrimineze)... si tine minte ca negrii nu au invadat pe nimeni niciodata in istoria lor, si nu cred ca exista stat in Africa in posesie de arme nucleare ca iudeii tai dragi...


point being? parca ziceai ca n-au fost... "shakes head"

nu imi insulta inteligenta cu au fost vanati sistematic...


cum zisa shi memetu' te contrazici

shi daca vrei s-o luam istoric, putem incepe de la babilonieni, egipteni ( scurta pauza in epoca pe care evreii o numesc a "regilor", romani, si lista poate continua... pana ls cretinii din zilele noastre care se grabesc sa judece un intreg popor dupa cateva exemplare.




Si da, daca vrei sa facem istorie facem... explica-mi care au fost oprimati mai mult de-a lungul istoriei... evreii, sau negrii (nu mai punem la socoteala bastinasii americani care au fost aproape exterminati, ca pe ei nu i-am oprimat decat in ultimul mileniu)...


see above- ce are de-a face una cu alta? Tu eshti cel care a inceput cu comparatziile, nu eu, mie mi se par de o cretinatate infioratoare, asha ca nu-mi cere mie sa itzi argumentez ounctele de vedere. Apara-le singur.

ascucerit unii si altii pana nu de mult, si probabil ca daca imi fac arborele genealogic o sa aflu ca majoritatea stramosilor mei au murit trasi in sabie de vreun turc sau ungur... io de ce plm nu ma simt oprimat?... mie de ce nu imi plangi de mila?


pentru ca nu-mi aduc aminte sa fi sters cineva principatele romane de pe harta shi sa fi schimbat numele locurilor ca sa nu le mai aminteasca de existenta romanilor, nici de omoratul de romani ca sport colectiv in Eul mediu, nici daramatul oraselor pana la stadiul de "piatra peste piatra"... ( vezi Titus) etc.


Tu ai facut comparatia dintre "oprimat" shi "cucerit". Imi pare fuarte rau pentru tine, dar nu e chiar acelashi lucru. Mai citeshte... DEXul de exemplu. O sa vezi ca nu e chiar acelashi lucru

Deci lasa matale cartea de istorie pe dulap, ca nu are aproximativ nimic de a face cu fibra morala evreiasca contemporana (daca exista asa ceva)...

shi cum tu cunoshti totzi evreii, ai motive sa vorbeshti despre fibra morala a unui intreg popor.

Si in Africa sunt 200.000 de copii cu mitraliere in brate care sunt omorati sistematic... si nu te vad ca le plangi de mila...

In America de Sud mor in jur de 5000 de oameni (inocenti) anual (astea fiind cifre oficiale dezumflate) doar din razboaiele cu traficantii de droguri... nici lor nu vad ca le plangi de mila...


Tzi-am zis, comparatzia ai facut-o tu. Eu nu m-am apucat sa vorbesc despre "cine e mai oprimat"... asta e un strawman de care refuz sa ma apropii.

Au murit 3 evrei si gata tre sa tinem toti doliu mondial...


:rolleyes:


Ca sa nu mai punem la socoteala toti negrii oprimati (da, oprimati) de catre politie in vest, dintre care mor in jur de 100 anual in schimburi de focuri... lor de ce nu le plangi de mila?...


te repetzi... shi asta e plictisitor.

pentru fiecare negru care are o vila exista cel putin vreo 10 evrei cu vile mai mari (in Toronto)...


shi... ce legatura are treaba asta cu situatzia din Orientul Mijlociu? ca daca-tzi citesc posturile mai bine nu vad decat indignarea tovarasheasca inpotriva nemernicilor aia de jidani, ca ei au vile shi tu n-ai.

In ceea ce priveshte problema "negrilor" ca sa te citez- e un termen pe care eu nu-l folosesc- poate ar trebui sa tzi se aduca aminte ca gigeii care-i vanau shi vindeau in sclavie erau, in majoritate... membri ai triburilor de "cam" aceeashi culoare a pielii. Negustorii de sclavi nu faceau decat sa-i cumpere pe prizonierii cu procina.

Dar tot nu vad ce legatura are subiectul cu antisemitismul, sau cu problema din Orientul Mijlociu, poate cu exceptza faptului ca tu vrei sa minimalizezi o problema numai ca sa-tzi satisfaci frustrarile la unul dintre ei care n-a vrut sa te angajeze shi care o mai fi shi avut motive intemeiate... avand in vedere cum itzi functzioneaza logica.

sin ella scrie:hai, mai supermouse, ca esti patetica. ai fost si ieri cu "natiune vanata sistematic" si devii din ce in ce mai patetica. mai ca nu-mi vine sa-ti sterg lacrimile, dar sunt convinsa ca vi le stergeti voi acolo reciproc. bineinteles ca e de condamnat ca mor oameni inocenti. dar daca la televizor (din motive bine intemeiate) nu vezi ce fac israelienii in teritoriile ocupate, asta nu inseamna ca nu mor si palestinieni inocenti. citeste pe site-ul Amnesty International. btw, am gasit postul cu linkul respectiv, dar nu mai exista.


ce fac israelienii in teritoriile ocupate?

rescriu ce-am scris ieri, dar nu am mai postat: atentate teroriste sunt peste tot. sunt zilnic in Irak si in Afganistan, au fost si in Spania, au fost si in Anglia si vor mai fi. cati oameni au murit la atacul terorist din Madrid? Cati? ai venit sa ii bocesti pe forum? nu tin minte. nu pot sa cred ca te-au (ai) indoctrinat in halul asta.


pentru ca nu au relevantza la threadul asta, shi nu numai. E chiar asha de greu sa te mentzii in topic?

pe langa negri care-s intr-adevar discriminati si oprimati in mod sistematic, mai pune-i la socoteala si pe armeni (si asta am scris ieri, dar am sters in cele din urma). ei, astia chiar au fost oprimati de-a lungul istoriei de catre toti vecinii (de la persani pana la rusi), decimati si alungati din tara lor.

relevantza a propos de discutzia asta fiind zero.



in Israel nimeni nu vorbeste despre genocidul impotriva armenilor (mi se pare ca e chiar interzis), pentru ca israelienii vor ca lumea sa creada ca numai ei au fost oropsiti.


sursa?
n-am nimic cu evreii, nu stiu cum sunt ei ca oameni si ma feresc de regula sa fac generalizari. or fi si ei ca toti oamenii: unii "buni", altii "rai". si sunt impotriva oricarei forme de rasism sau de sovinism. dar, cum au mai spus si altii pe aici, evreii pozeaza in victime si isi cultiva cu sfintenie imaginea asta de victime ale istoriei. e o politica de imagine, daca vrei, care, hai sa recunoastem, le aduce multe beneficii. pe de o parte, iar pe de alta parte e o masura de autoaparare.


Chiar nu ai nimic? Io ba sama ca eshti fuarte grabita sa minimalizezi ce se intampla in Orientul Mijlociu shi nu numai... deshi in mod evident nu ai suficienta informatzie... chestia asta chiar miroase a antisemitism.

daca nu pot sa convietuiasca in pace, n-au decat sa se omoare reciproc. sunt convinsa ca amandoua partile-s de vina. si stii care-i problema cea mai mare? astia ca tine, pentru care nu exista nuante. ori e alba, ori e neagra. asa se naste extremismul care duce la fanatism si la atentate.


fata moshului, te rog eu frumos sa citeshti cu atentzie posturile mele shi numai after aia sa raspunzi.
O sa te ajut
Nu e nicaieri complet alb sau complet negru. Dar a sterge cu bureetele faptul ca Israelul este in stare de razboi de 59 de ani nu ajuta cu nimic.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde sin ella » Mar Ian 30, 2007 3:51 pm

Israelul tocmai a numit un musulman ca ministru... ce-ti spune chestia asta?


Imi spune ca esti tare naiva. But that is just me. Si dupa ce l-au numit ministru nu-i asa ca au umplut presa cu asta? Cu alte cuvinte: praf in ochi.

in decembrie anul trecut au fost 60 de atentate. 2 pe zi... cum este asta altceva decat un razboi? Cate drepturi au combatantii inamici?
Cat din asta ai vazut in presa internationala?


Tot am vazut in presa internationala. Cat din asta ai vazut tu in presa internationala (raport amnesty international pentru perioada 1 ian – 31 dec. 2005)?
Traducere facuta in graba mare din germana (nu pentru supermouse, ci pentru cei care nu inteleg germana). Mai schioapata pe ici pe colo, dar am redat intocmai sensul (asa cred eu). Sursa: http://www2.amnesty.de/internet/deall.nsf/51a43250d61caccfc1256aa1003d7d38/725f419c0dd7c99dc12571a9004c44ee?OpenDocument

"Trupele israeliene au ucis in mod ilegal cca 190 de palestinieni, printre acestia aflandu-se aproximativ 50 de copii. In atacuri ale gruparilor palestiniene armate atat in teritoriile ocupate cat si in Israel si-au pierdut viata 50 de israelieni, majoritatea civili. Printre morti s-au aflat sase copii. [...] Pe langa aceasta, grupari inarmate palestiniene au atacat cu mortiere din Fasia Gaza orase israeliene situate in apropiere. Sute de palestinieni si israelieni au fost raniti in atacuri initiate de ambele parti.

In august si septembrie Israel si-a retras trupele din Fasia Gaza si a dispus evacuarea tuturor asezarilor locuite de cca 8000 de israelieni. Armata israeliana a pastrat totusi controlul asupra spatiului aerian deasupra Fasiei Gaza si asupra accesului la mare. Intre sept si oct Israel a inchis punctul de frontiera Rafah care lega Fasia Gaza cu Egipt si care era singura posibilitate de a intra si iesi din tara a palestinienilor.

Peste tot in Iordania de vest palestinienii s-au vazut, datorita blocadelor si altor restrictii stricte impuse de armata israeliana, impiedicati sa ajunga la terenurile agricole sau la locurile de munca, sau la institutii de invatamant sau sanatate. Mai mult, soldatii israelieni au desfasurat in mod repetat razii in sate si orase palestiniene. Constructia avansata a unui zid lung de cca 600 km prin Iordania de Vest inclusiv Ierusalimul de Est precum si puncte de control ale armatei israeliene au avut ca urmare taierea accesului intre localitati. Restrictiile sus-numite au impiedicat revigorarea economica a teritoriilor autonome palestiniene si au fost cauza faptului ca locuitorii din Iordania de Vest si din Fasia Gaza au suferit sub o rata ridicata a somajului si saracie extrema. Mai mult de jumatate din populatia locala a depins de ajutor international."

Dar intreaba-te tu cum te-ai purta cu o populatie al carei principal scop e sa-ti arunce civilii in aer... i-ai trata la fel?


Si cum te-ai purta tu cu o populatie care, prin intermediul armatei care o reprezinta, nu ti-ar lasa copilul sa mearga la scoala? Sau nu ti-ar permite sa mergi sa-ti lucrezi pamantul ca sa ai ce manca? Sau sa-ti vezi parintii batrani si bolnavi din satul vecin?

supermouse, lasa tonul asta arogant. singura care nu si-a argumentat parerile in discutia asta esti tu. orice argument si chiar si comparatiile au relevanta in discutie. si nu ne trimite pe noi la DEX cand tu vorbesti rongleza (vrei sa dai posturilor o nota de coolness? :doh: ). mai esti si penibila. te citezi pe tine insati ~p:

Nu e nicaieri complet alb sau complet negru. Dar a sterge cu bureetele faptul ca Israelul este in stare de razboi de 59 de ani nu ajuta cu nimic.


esti mandra de ce-ai produs aici? cine sterge cu "bureetele" faptul ca blabla? si da, zici ca nu e nicaieri complet alb sau complet negru. insa din tot ce debitezi aici reiese clar ca esti extrem de partinitoare. dar nu ne ingrijoram. acu un an erai de cealalta parte a baricadei, tot asa fara argumente.

Chiar nu ai nimic? Io ba sama ca eshti fuarte grabita sa minimalizezi ce se intampla in Orientul Mijlociu shi nu numai... deshi in mod evident nu ai suficienta informatzie... chestia asta chiar miroase a antisemitism.


mai usor cu acuzatiile, nesimtito. eu spre deosebire de tine, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. si nu minimalizez nimic. dar, se pare, ca tu, probabil in urma unor spalari eficiente de creier, nu mai esti in stare sa intelegi un mesaj simplu. e absolut adevarat ca nu am suficienta informatie. nici nu sustin asta. problema Orientului Mijlociu e atat de complexa incat si daca as studia-o o viata intreaga, nu as cunoaste-o in totalitate. te pomeni ca tu ai suficienta informatie, desteapto. si poate ca ai si piatra filosofala, ca altfel nu-mi explic de ce ne tratezi pe toti cu atata superioritate, cand se vede de la distanta ca nu te prea duce mintea.

aa, o zi faina in continuare. si iarta-ma, n-am de gand sa-ti citesc posturile cu atentie. e pierdere de vreme.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kacio » Mar Ian 30, 2007 4:25 pm

nu prea-mi place mie sa ma bag in discutii dinastea si nu ca nu as face fata,dar fiecare o tine pe a lui
insa eu am 2 intrebari simple si vreau la fel un raspuns simplu din partea apararii :) .

Tu chiar crezi ca tot acel razboi impotriva jidanilor a pornit asa de aiurea ?? Sa fi fost jidanii oameni corecti , cinstiti , modesti etc si nationalistii europeni au pornit un razboi impotriva natiei lor asa de aiurea ??

Si o precizare ca sa vezi cam cum sunt acesti oameni..In al-2lea razboi mondial jidani au luptat in armata nazista doar pt a scapa ei , in timp ce familia lor era exterminata...si ti-o dovedesc daca doresti

Bafta
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Ian 30, 2007 4:40 pm

Kakacios, nicku tau te descalifica direct. Jidanii, SS, ... mai da-te-n plm de papagal. Ma pish pe noua si vechea dreapta sau ce plm de filme ai tu.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Ian 30, 2007 4:50 pm

In al-2lea razboi mondial jidani au luptat in armata nazista doar pt a scapa ei , in timp ce familia lor era exterminata...si ti-o dovedesc daca doresti

dovedestemio mie....chiar is curios de evrei care au luptat in razbelu 2
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mar Ian 30, 2007 5:28 pm

sin ella scrie:Imi spune ca esti tare naiva. But that is just me. Si dupa ce l-au numit ministru nu-i asa ca au umplut presa cu asta? Cu alte cuvinte: praf in ochi.


in conditziile in care evreii nu au nici un fel de drepturi in tzarile ce inconjoara Israelul- shi din care au fost expulzatzi... inseamna foarte mult. Israelienii arabi au cam aceleashi drepturi cu israelienii de religie ebraica. A se nota "cam". Discriminarea exista shi nu am de gand s-o neg.



Tot am vazut in presa internationala. Cat din asta ai vazut tu in presa internationala (raport amnesty international pentru perioada 1 ian – 31 dec. 2005)?


Nu, am mai vazut shi partea cealalta a poveshtii, cea pe care tu o ignori.

Traducere facuta in graba mare din germana (nu pentru supermouse, ci pentru cei care nu inteleg germana). Mai schioapata pe ici pe colo, dar am redat intocmai sensul (asa cred eu). Sursa: http://www2.amnesty.de/internet/deall.nsf/51a43250d61caccfc1256aa1003d7d38/725f419c0dd7c99dc12571a9004c44ee?OpenDocument

"Trupele israeliene au ucis in mod ilegal cca 190 de palestinieni, printre acestia aflandu-se aproximativ 50 de copii. In atacuri ale gruparilor palestiniene armate atat in teritoriile ocupate cat si in Israel si-au pierdut viata 50 de israelieni, majoritatea civili. Printre morti s-au aflat sase copii. [...]


Sursa acestor numere? Imi place ca numai iraelienii omoara "ilegal". Bag sama ca atacurile palestinienilor sunt "legale".

Pe langa aceasta, grupari inarmate palestiniene au atacat cu mortiere din Fasia Gaza orase israeliene situate in apropiere. Sute de palestinieni si israelieni au fost raniti in atacuri initiate de ambele parti.

In august si septembrie Israel si-a retras trupele din Fasia Gaza si a dispus evacuarea tuturor asezarilor locuite de cca 8000 de israelieni. Armata israeliana a pastrat totusi controlul asupra spatiului aerian deasupra Fasiei Gaza si asupra accesului la mare. Intre sept si oct Israel a inchis punctul de frontiera Rafah care lega Fasia Gaza cu Egipt si care era singura posibilitate de a intra si iesi din tara a palestinienilor.


Aceeashi intrebare- ce le datoreaza Israelul celor care il ataca in mod constant?

Peste tot in Iordania de vest palestinienii s-au vazut, datorita blocadelor si altor restrictii stricte impuse de armata israeliana, impiedicati sa ajunga la terenurile agricole sau la locurile de munca, sau la institutii de invatamant sau sanatate. Mai mult, soldatii israelieni au desfasurat in mod repetat razii in sate si orase palestiniene. Constructia avansata a unui zid lung de cca 600 km prin Iordania de Vest inclusiv Ierusalimul de Est precum si puncte de control ale armatei israeliene au avut ca urmare taierea accesului intre localitati. Restrictiile sus-numite au impiedicat revigorarea economica a teritoriilor autonome palestiniene si au fost cauza faptului ca locuitorii din Iordania de Vest si din Fasia Gaza au suferit sub o rata ridicata a somajului si saracie extrema. Mai mult de jumatate din populatia locala a depins de ajutor international."


Te-am intrebat, te mai intreb din nou- ce interes sau datorie are Israelul sa ajute o populatzie al carei scop declarat este sa atace civilii israelieni in mod constant? Israelul are o datorie catre proprii sai civili... shi cam atat. Datoria de a-i proteja.



Si cum te-ai purta tu cu o populatie care, prin intermediul armatei care o reprezinta, nu ti-ar lasa copilul sa mearga la scoala? Sau nu ti-ar permite sa mergi sa-ti lucrezi pamantul ca sa ai ce manca? Sau sa-ti vezi parintii batrani si bolnavi din satul vecin?


oul shi gaina, fata moshului. Oul shi gaina- ce a fost mai intai?
Daca imi aduc eu bine aminte... parca atacurile impotriva Israelului.

care dureaza de circa 59 de ani... cand s-a inceput constructzia zidului astuia?
supermouse, lasa tonul asta arogant. singura care nu si-a argumentat parerile in discutia asta esti tu. orice argument si chiar si comparatiile au relevanta in discutie. si nu ne trimite pe noi la DEX cand tu vorbesti rongleza (vrei sa dai posturilor o nota de coolness? :doh: ). mai esti si penibila. te citezi pe tine insati ~p:



esti mandra de ce-ai produs aici? cine sterge cu "bureetele" faptul ca blabla? si da, zici ca nu e nicaieri complet alb sau complet negru. insa din tot ce debitezi aici reiese clar ca esti extrem de partinitoare. dar nu ne ingrijoram. acu un an erai de cealalta parte a baricadei, tot asa fara argumente.



mai usor cu acuzatiile, nesimtito. eu spre deosebire de tine, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. si nu minimalizez nimic. dar, se pare, ca tu, probabil in urma unor spalari eficiente de creier, nu mai esti in stare sa intelegi un mesaj simplu. e absolut adevarat ca nu am suficienta informatie. nici nu sustin asta. problema Orientului Mijlociu e atat de complexa incat si daca as studia-o o viata intreaga, nu as cunoaste-o in totalitate. te pomeni ca tu ai suficienta informatie, desteapto. si poate ca ai si piatra filosofala, ca altfel nu-mi explic de ce ne tratezi pe toti cu atata superioritate, cand se vede de la distanta ca nu te prea duce mintea.

aa, o zi faina in continuare. si iarta-ma, n-am de gand sa-ti citesc posturile cu atentie. e pierdere de vreme.


fata moshului, atacurile personale te descalifica din start, dar asta este o alta poveste.

Cu vorbit "rongleza", chiar ai dreptate. Nu locuiesc in Romania de nishte ani buni, shi nu folosesc romana decat rareori, shi asta se cunoashte. Dar tot shtiu sa fac diferentza dintre "oprimat" shi "atacat".

Din pacate, ad hominem nu constituie un bun argument, iar coborarea la nivelul mahalalei nu te onoreaza. Poate ca ai mare nevoie sa mai creshti putzin, shi sa invetzi ca nu toata lumea va fi de acord cu tine. E un proces foarte interesant, se cheama maturizare. Tzi-l recomand.


Daca mi-ai fi citit postul cu atentzie, poate ca nu ash fi avut nevoie sa ma auto-citez. Dar cum nu ai facut-o, am incercat sa-tzi dau o mana de ajutor, sunt conshtienta ca o gramada de oameni au probleme cu a se concentra cand itesc blocuri mari de text.... iar in cazul tau chestia asta este evidenta.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RajaF » Mar Ian 30, 2007 5:45 pm

No ca m-am facut si de cacao :D

Memet, stiu ca evreii au fost "vanati" atata amar de vreme (desi dupa ce am citit biografia lui Freud si am vazut ce "rau" o duceau in timpul Imperiului, tind sa cred ca s-ar putea sa fie romantata istoria boborului Iudeu mai mult decat se cunoaste, dar n-am dovezi asa ca o lasam pe a lor). Si imi cer scuze, m-am exprimat un pic gresit cu "insultat inteligenta". Trebuia sa mai dezvolt... oricum, una peste alta, nu sunt io doctor in istorie, dar nici asta nu e problema aici :D

De la inceput am incercat sa ii zic lu supermouse ca nu are relevanta atat de mare istoria cat prezentul... ca sa nu mai imi puna manualul de istorie in fata ca argument...

Io pana nu intalnesc un evreu care o sa vrea sa imi fie prieten, imi rezerv dreptul sa ii consider pe toti la fel (cum la fel si ei ma baga pe mine in aceeasi oala cu restul ;) )...

Si acum la supermouse, care se pare ca are probleme de asimilare de text...

Dar tot nu vad ce legatura are subiectul cu antisemitismul, sau cu problema din Orientul Mijlociu, poate cu exceptza faptului ca tu vrei sa minimalizezi o problema numai ca sa-tzi satisfaci frustrarile la unul dintre ei care n-a vrut sa te angajeze shi care o mai fi shi avut motive intemeiate... avand in vedere cum itzi functzioneaza logica.


Stai tu linistita ca tot pentru un evreu lucrez si acuma si asta ma plateste mai bine chiar decat primul (numai ca asta a fost nevoit sa ma angajeze ca nu era nimeni mai bun decat mine pe post, altfel o patea cu legea ;))

Si acuma o sa sumarizez "argumentele" tale compuse din :rolleyes: si tentative de sarcasm... comparatiile care le fac (daca nu ai inteles, o sa iti explic) cu negrii, nu numai ca isi au rostul, dar sunt esentiale...

Acelasi xenofobism (antisemitism, rasism, tot la aia se refera daca nu stiai) la care urlii tu ca sunt expusi evreii, se aplica in lumea de azi, cu darnicie, multor alte rase si popoare, dintre care evreii cu siguranta nu sunt cei mai afectati... ideea e ca evreii sunt cei care urla cel mai tare, si care manipuleaza (in mod grosolan) niste fapte istorice din trecut ca sa stoarca beneficii in ziua de azi...

shi cum tu cunoshti totzi evreii, ai motive sa vorbeshti despre fibra morala a unui intreg popor.


Nu ii cunosc pe toti, dar toti pe care ii cunosc nu au asa zisa fibra morala... daca astia sunt doar "cateva exemplare", inseamna ca restul se scund sub o piatra sau ceva ca io inca nu i-am intalnit... si crede-ma de abia astept sa ii intalnesc, fara nici o gluma, chiar cred ca majoritatea oamenilor sunt buni in sufletul lor

Si asa ca si chestie :D

pentru ca nu-mi aduc aminte sa fi sters cineva principatele romane de pe harta shi sa fi schimbat numele locurilor ca sa nu le mai aminteasca de existenta romanilor, nici de omoratul de romani ca sport colectiv in Eul mediu, nici daramatul oraselor pana la stadiul de "piatra peste piatra"... ( vezi Titus) etc.


Pacat ca nu iti aduci aminte de ce au incercat sa faca austro-ungarii timp de vreo 500 de ani... suna ingrozitor de similar cu ce ai descris tu acolo sus... ce ziceai matale de istorie?

Si apro-pos de cine pe cine se contrazice singur :p

Din pacate, ad hominem nu constituie un bun argument, iar coborarea la nivelul mahalalei nu te onoreaza. Poate ca ai mare nevoie sa mai creshti putzin, shi sa invetzi ca nu toata lumea va fi de acord cu tine. E un proces foarte interesant, se cheama maturizare. Tzi-l recomand.


Daca mi-ai fi citit postul cu atentzie, poate ca nu ash fi avut nevoie sa ma auto-citez. Dar cum nu ai facut-o, am incercat sa-tzi dau o mana de ajutor, sunt conshtienta ca o gramada de oameni au probleme cu a se concentra cand itesc blocuri mari de text.... iar in cazul tau chestia asta este evidenta.


Vorbeste de la sine textul e ca?
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde sin ella » Mar Ian 30, 2007 6:34 pm

supermouse, pentru ca m-ai intrebat ce fac israelienii in teritoriile ocupate, am mai tradus un fragment din raportul respectiv:

“Atacuri ale colonistilor israelieni in teritoriile ocupate
In Iordania de Vest colonistii israelieni au actionat in mod repetat agresiv impotriva palestinienilor si a proprietatilor acestora. Au distrus recolte, au doborat sau au dat foc maslinilor, au otravit rezervoare de apa si i-au impiedicat sa-si lucreze pamanturile in scopul de a-i face sa-si paraseasca tara. Numarul atacurilor de acest fel a crescut simtitor in perioada de recoltare a maslinelor, in lunile octombrie si noiembrie.
In martie si aprilie colonisti israelieni au infestat cu substante chimice otravitoare pasuni ale pastorilor palestinieni situate in partea de sud a muntilor Hebron si in apropiere de Salfit. Pastorii au fost nevoiti astfel sa-si tina turmele in carantina si sa intrerupa temporar productia de lapte, cas si carne. Practic le-au fost rapite astfel mijloacele de existenta.
In 16 oct colonisti israelieni au dat foc unei livezi de maslini de cca 30 de hectare in nordul Iordaniei de Vest, posesorii acesteia fiind palestinieni din localitatea Salem. Locuitorii satului erau izolati de o mare parte a terenurilor lor printr-o strada de legatura catre asezarea invecinata Elon Moreh (localitate evreiasca - nota tr.). Colonistii care locuiesc acolo au incercat ani de zile sa impiedice taranii palestinieni sa ajunga la campurile lor amenintandu-i cu violenta.
Activisti pentru pace israelieni si straini si aparatori ai drepturilor omului care au initiat cercetari referitoare la atacurile colonistilor israelieni asupra palestinienilor au devenit la randul lor tinta abuzurilor.
In 26 sept, activisti israelienii si o echipa de filmare au fost atacati in adevaratul sens al cuvantului de catre locuitori ai postului exterior al asezarii israeliene Havat Ma’. Ra’anan Alexandrowicz a iesit ranit din altercatie dupa ce un colonist inarmat cu o arma de asalt M-16 l-a lovit brutal. Mai mult, atacatorii si-au insusit parti din echipamentul de filmare.
Soldati israelieni si ofiteri de politie au intervenit din cand in cand pentru a curma violente colonistilor impotriva palestinienilor. Asta se intampla de obicei numai cand erau de fata activisti pentru pace israelieni sau straini. In cele mai multe cazuri nu numai ca nu luau masuri, ci chiar veneau deseori in intampinarea solicitarilor colonistilor de a impune restrictii suplimentare populatiei palestiniene.â€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde memetshot » Mar Ian 30, 2007 6:43 pm

deci...in israel primele atacuri "teroriste" cu bombe si chestii dastea au fo incepute de evrei, in timpul dominatiei engleze.

porma pe terenu asta sor caftit englezii cu arabetii si israelienii...englezii sau retras si isreaelienii iau caftit pe arabi. aia se caftesc acolo de jde ani asa ca nar fi cazu sa tratam "antisemitismul" pe probleme de politica israeliana.
problema este ca israelul se foloseste de "antisemitism" pentru a se apara in fatza orcarei opozitii internationale. Chestia asta este de condamnat, dar asta nu o sa ma faca antisemit.

raja, sinela...voi cand va intalniti cu un om, il scuipati in fatza daca aflati ca e evreu? nu vatz lasa copchii sa se juace cu copchii evrei? daca ati putea, ati expulza/omora/lasa fara drepturi populatia de origine israeliana?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Mar Ian 30, 2007 6:52 pm

raja, sinela...voi cand va intalniti cu un om, il scuipati in fatza daca aflati ca e evreu? nu vatz lasa copchii sa se juace cu copchii evrei? daca ati putea, ati expulza/omora/lasa fara drepturi populatia de origine israeliana?


mai, memetshot, ai luat-o razna???????????????? sau ai baut ceva? ce fel de intrebari pui tu? esti sigur ca vorbesti cu mine? initial nici nu am vrut sa-ti raspund la mesaj. zi-mi te rog unde in mesajele mele reiese ca as avea ceva impotriva cuiva? ca sa reformulez.

pentru mine toti oamenii sunt egali. n-am discriminat si n-as discrimina pe nimeni niciodata. sper ca nu-i nevoie sa dezvolt.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde RajaF » Mar Ian 30, 2007 9:19 pm

memetshot scrie:raja, sinela...voi cand va intalniti cu un om, il scuipati in fatza daca aflati ca e evreu? nu vatz lasa copchii sa se juace cu copchii evrei? daca ati putea, ati expulza/omora/lasa fara drepturi populatia de origine israeliana?


Daca atat ai inteles din ce zic io, poate nu ma exprim bine...

Pe mine nu ma intereseaza din ce natie se trag oamenii...

Ce imi provoaca scarba la ei e modul in care se dau de ceasul mortii ca ce antisemita e lumea, dar in acelasi timp se poarta execrabil cu cine nu e de al lor... daca erau negri, asiatici, eschimosi, indieni si se purtau la fel, aceeasi scarba mi-ar fi provocat...

Ipocrizia asta e si motivul pentru care atata lume ii detesta... si nu, nu vreau sa fie expulzati, omorati si alte tampenii... nu sunt de acord cu ce li s-a facut in trecut, dar daca ei nu ma plac, io de ce sa ii plac?

Si si mai important, de ce sunt obligat de societate sa ii plac? Nu vezi, ca in momentul in care io zic ca nu imi plac evreii din cauza modului in care se comporta cu mine, sare lumea si zice ca sunt antisemit... dar cand ei cand ma discrimineaza doar pentru simplul motiv ca nu sunt de al lor (repet, io nu am facut nimic nimanui niciodata, nu am insultat, nu am discriminat) atunci ce sa fac? sa intorc obrazu celalalt... nu mersi, prost nu sunt...

Io ii las in pace nu le mai cer nimic (mi-am gasit de lucru in alt loc, si saptamana asta ma mut in alt cartier), ei sa ma lase in pace si sa nu imi ceara nimic... si in momentul in care or sa accepte ca nu toata lumea trebuie sa fie ca ei, atunci o sa fim prieteni...

edit: ce haios

supermouse scrie:daca am ceva cu poporul evreu... shi am, atunci antipatia mea s-ar putea structura pe urmatuarele motive

-capitalizarea suferintzei- banuiesc ca nu mai e nevoie sa explic cum Holocaustul a fost probabil chestia cea mai mishto acre li se putea intampla tipilor: fara Holocaust shi fara sentimentele de vinovatzie ale unora shi altora nu mai aveau ashtia acuma tzara- shi probabil ca planeta ar fi fost un loc mult mai pashnic

-terorismul de stat- Hitler shi Stalin ar putea sa ia frumushel lectzii de rasism de la politica statului Israel fatza de neevreii din Palestina

-ipocrizia- ce frumos e sa itzi puarte altzii razboaiele- vezi cazul Irak


Si supermouse, daca mai ai nevoie de ceva fapte istorice, vezi posturile mele anteriaore (vai ce l-am macelarit pe asta :D) de pe thread, in care am incercat sa ii arat unui alt tantalau cam in ce mod se poate imparti vina in estul mijlociu...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde kacio » Mar Ian 30, 2007 10:22 pm

piskeshu scrie:Kakacios, nicku tau te descalifica direct. Jidanii, SS, ... mai da-te-n plm de papagal. Ma pish pe noua si vechea dreapta sau ce plm de filme ai tu.

ba mucosule care injuri in spatele unui monitor , soarecu dracului . Ma pis pe SS si pe nazism si pe jidani si pe skinheads-i. Daca le zici la evrei jidani e ca si cum le-ai zice la rromi tigani ,deci tot aia si nu-mi zi tu mie ca niciodata nu le-ai spus tigani . Si tu ai idee cum ne zic noua jidanii in "biblia" lor ? cum ii denumesc pe crestini ? in nici un caz crestini ortodoxi , intereseaza-te si o sa afli . Eu de ce nu i-as face jidani?

pt memetshot
http://ro.altermedia.info/istorie-alternativa/soldati-evrei-au-luptat-pentru-hitler_6181.html
acu nu stiu daca o fi si adevarat , dar tinand cont de ce scrie acolo ... in fine ... eu nu-i urasc pe oamenii astia din auzite , ii urasc pt ca am avut legaturi cu ei si familia mea a avut probleme din cauza unui jidan , in fine...noi sa fim sanatosi
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Ian 31, 2007 9:34 am

Multumesc pentru explicatii. Esti la fel de inteligent ca shpanu care sare din freza. ~p De unde plm vrei sa te injur? Da numaru de telefon ca te injur si la telefon!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Ian 31, 2007 11:42 am

kacio...ceea ce scrie acolo e asa sasa.
cred ca existau si "evrei" care luptau pentru nemtia in timp ce parintii le erau in inchisuare. Baiu e altu. Daca tatal e evreu si mama nemtuaica, copchilu ii neamt (in cazu ala era corcitura ceea ce probabil nu dadea bine). Dar inainte sa sari cu gura ca evreii is de cacat pentru cateva cazuri, nu uita de tinerii SS-isti care siar fi turnat parintii pentru orce cheste anti hitler.
gandestete la tinerii chinezi de pe vremea lu mao.
pur si simplu is uameni tampiti. Nu are legatura cu natia
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kacio » Mie Ian 31, 2007 12:32 pm

am zis , nu-i urasc pt unele chestii de-a lungul istoriei , ii urasc pt ca am avut contact cu ei .
Si nazismu si evrei (na ma) sunt niste lucruri idioate , ipocrite . Nu-s adeptul nazismului . Eu imi iubesc tara si atat si nu stiu cum pot fi adeptul nazismului cand am avut de suferit de pe urma lor . Acest ss din coada e o prostie si am cerut sa-mi fie sters de catre un admin , sa-mi ramana doar "kacio" ,dar vad ca nu s-a obosit nimeni .

P.S. cei care urasc fara limite ceva anume , nu au minte ... de exemplu din ce stiu eu Dan Bitman are origini evreiesti si totusi ii ascult muzica :) ...n-am nimic cu evreii ca oameni , am mai zis-o , am ceva cu felul lor de a intelege sa fie oameni .
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori