EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

No poll here

Da
0
Niciun vot
Nu
2
100%
 
Voturi totale : 2

Mesajde LS. » Sâm Oct 25, 2003 9:04 pm

Salut Animaloo !! 20% din 6.5 mil. de cetatenii israelieni sant arabi musulmani, arabi crestini, beduini si druzi. In afara de druzi toti sant palestineni exact ca si cei din teritoriile ocupate...vezi diferenta.

Aceasta minoritate nu face armata sau ceva asemanator cu folos public ( spitale, invatamant, agricultura si altele ) in care timp evreii sant obligati de un serviciu de 3 ani.

Aceasta minoritate practica bigamia, pe cand un evreu ar fii pedepsit rau de tot de autoritati.

Locul sfant al evreilor se afla sub conducerea musulmana care-si face de cap cum vrea ea, iar evreilor le e interzis sa se roage in acest loc.

Daca mai doresti exemple mai sant....si nu incurca statul Israel cu Cisiordania si fasia Gaza.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Evreii !!

Mesajde LS. » Dum Oct 26, 2003 3:09 pm

O imagine valoreaza cat o mie de cuvinte !!

Urmatorul site e recomandat celor ce "iubesc " sa urasca evreii.

Uitati-va bine si spune-ti...oare nu sant si ei oameni??? Cum ati fi reactionat daca asa ar arata viata voastra de zi cu zii??

Sant sigur ca unii o sa aiba mare placere in cele vazute, dar pe aia nu-i consider oameni.

http://www.terror-victims.israel.net/main.swf
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Re: Evreii !!

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 10:34 am

Initial trimis de LS.
O imagine valoreaza cat o mie de cuvinte !!

Urmatorul site e recomandat celor ce "iubesc " sa urasca evreii.

Uitati-va bine si spune-ti...oare nu sant si ei oameni??? Cum ati fi reactionat daca asa ar arata viata voastra de zi cu zii??

Sant sigur ca unii o sa aiba mare placere in cele vazute, dar pe aia nu-i consider oameni.

http://www.terror-victims.israel.net/main.swf


LS, materiale de genu ala am si io o gramada din perspectiva palestinienilor, asa ca nu mai veni te rog to argumente din astea penale, mie mi-ar fi rusine.

trebuie sa intelegi odata ca orice efect are o cauza. ce imi prezinti tu aici este efectul. eu iti cer cauza nu efectul ca efectul il stim cu totii si acela este ca palestinieni mor si israelieni mor.

problema este ca mor mai multi palestinieni decat israelieni si daca presupunem ca israelienii au dreptate atunci rezulta ca sangele palestinian este mai ieftin decat cel evreiesc. adica trebuie sa moara mai multi palestinieni decat evrei ca sa fie kit ambele tabere.

din pacate nu sunt de acord cu asta, mi se pare ilogic si fals deci presupunerea initiala este falsa adica israelienii nu au dreptate.

io nu cred ca o bomba in piatza ii mai terorizant ca si un elicopter care arunca rachete sau un tank care bubuie case, sau o trupa de soldati inarmatzi sa intre peste civili si sa faca legea.

oricum, pana vi cu ceva argumente logice nu cu faze de blonda ofticata iti dau un link la care sa te uitzi cand te-ai saturat de filmuletu cu evrei.
aici sunt prezentati palestinienii si evreii dintr-un alt punct de vedere: http://www.palsolidarity.org/pictures/flash/movie.html

si LS, as vrea sa iti mai zic ceva poate ca nu ai stiut pana acuma. exista evrei care nu sunt de acord cu actiunile israelului. israel e condus de zionisti. sunt o groaza de evrei care sunt impotriva zionismului si a israelului de acuma.

sa iti dau niste link-uri sa le citesti:
http://www.jewsagainstzionism.com/index.html
http://www.israelblog.org/1058078461/index_html
http://www.salon.com/news/feature/2003/03/13/neturei_karta/index_np.html
http://www.petitiononline.com/JvO1/

linku asta is my favourite:
http://www.mccullagh.org/image/d30-32/jews-against-military-aid-to-israel.html
poza de la manifestatiile evreilor care sunt impotriva ajutorului militar al israelului din partea SUA si pt oprirea ocupatiei israeliene in palestina.

tu LS ori esti prost informat ori esti cu zionistii. lumea araba e impotriva zionistilor, evreii sunt impotriva zionistilor.

zi-mi te rog de ce palestinienii sunt teroristi in viziunea ta?
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Oct 27, 2003 12:49 pm

LS, imi pare rau sa o spun, dar incep sa cred ca nu se poate discuta in contradictoriu cu tine. Cand ai postat ultima oara aici ti-am atras atentia ca nu esti in stare sa argumentezi un punct de vedere si ca nu stii decat sa te iei de altii pentru parerile lor, sarind cu "argumente" gen "tu esti pui de arab?", "oi fi din Balestina" (sic!), "Fane , cum te suporta aici cei ce controleaza acest forum???", pentru care o sa-ti iei avertismentul de rigoare (nu tolerez instigari si atacuri la persoana, mai ales cand sursa nu e in stare de altceva).

Cum cineva sustine ceva care nu-ti place, imediat tre sa fie "pui de arab", "prost", etc. Esti atat de ingust la minte incat orice opinie contrara celei a persoanei tale o ataci cu remarci grobiene, mergand pana la a jigni persoana care a emis-o.

Daca ai fi citit thread-ul ai fi gasit destule link-uri despre situatia din teritoriile ocupate, informatii provenind din surse independente, una fiind "Amnesty International", alta fiind o organizatie a militarilor evrei care refuza sa ia parte la campaniile din teritoriile ocupate si descriu atrocitatile la care au asistat si care i-au determinat sa refuze sa se mai intoarca acolo. Ar mai fi si Finkelstein si Noam Chomsky, evrei amandoi, primul avand destule relatari din teritoriile ocupate (a stat ceva luni bune acolo, la o familie araba).

Problema mea nu este cu poporul evreu, ci cu conducatorii sai care ne asalteaza cu mustrari ipocrite referitoare la persecutiile impotriva evreilor intamplate acum 50 de ani, in acelasi timp supunand populatia palestiniana unui regim de exterminare. Daca ai contra-argumente te rog sa le aduci in fata, daca nu, de instigatori incapabili de a purta o discutie in contradictoriu fara sa recurga la remarci pseudo-subtile gen "esti prieten cu Arafat" nu e nevoie pe-aici.

later:
In alta ordine de idei, va invit politicos sa calmati tonul discutiei, LS are deja avertisment pentru instigare, nu vreau sa fiu nevoit sa mai dau si altele. Of, unde-i forum-ul de scandal?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 1:26 pm

Initial trimis de LS.
Daca mai doresti exemple mai sant....si nu incurca statul Israel cu Cisiordania si fasia Gaza.


ne bucuram ca eshti egzemple da' ca sa intelegi, pe limba matale: nu incurca "sant" cu sunt, ighem?

ontopic: nu din spirit de turma trebuie sa spun ca sunt de acord cu fane dar, in primul rand cu Alds|hc_. a aduce ca argument ceea ce iti convine de pe niste site-uri sau din mass media in general, este cel putin hilar.
daca vii cu argumente bazate pe fapte istorice, pe realitati mai mult sau mai putin sustinute de oameni in drept, poate sa iti raspunda cineva, chiar facand abstractie de "googletalkismu" tau.

evreii ar fi pedepsiti pt. bigamie? sa nu uitam ca in biblie (vechiul testament bazat pe fapte istorice), era chiar incurajata, desi se spunea sa nu ravnesti la femeia altuia, puteai avea mai multe neveste, inclusiv din sclavele nevestei.
tot in biblie, pt procreere au existat treiburi ale israileienilor care au luat cu japca femei de la popoarele pe care le calcassera si cu care purtau razboaie (de exemplu filistenii).
tot israielienii tai erau sfatuiti de capeteniile lor la atacarea cetatilor care "nu le apartineau", sa treaca totul prin foc si sabie, apoi sa se aseze si sa se foloseasca de "casele pe care nu le-au construit, viile pe care nu le-au sadit, maslinii pe care nu i-au plantat" ... mai vrei din istoria israelitzilor (care din regi trebuia sa aduca suveranului sau, dinainte de a fi uns, 40 de preputzuri ale dushmanului? :con: ca nu-mi amintesc acum) care este redata in vechiul testament si sustinuta de orice dictionar actual de istorie antica?
sau nu e nevoie sa dai 750.000 pe un dictionar renumit ca editura si bibliografie fiindca e moca ce scrie pe google?
nu tot ce zboara (pe net) se mananca.

Alds|hc_ israelienii antizionisti sunt numai de poza sau din anumite ratiuni, in general toti evreii pe care i-am cunoscut impart aceleasi idei, fie ca sunt evrei ortodocshi, evrei catolici sau evrei protestantzi (la religie gasindu-se diferentele de baza din comportamentul lor dpdv al religiei)

peseu: nu, nu tin cu arabii dar mi se pare aiurea pusa problema de LS.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 2:28 pm

Initial trimis de dana
Alds|hc_ israelienii antizionisti sunt numai de poza sau din anumite ratiuni, in general toti evreii pe care i-am cunoscut impart aceleasi idei, fie ca sunt evrei ortodocshi, evrei catolici sau evrei protestantzi (la religie gasindu-se diferentele de baza din comportamentul lor dpdv al religiei)


nu stiu cat sunt ei de antizionisti, idea este ca unor evrei nu le convine politica agresiva pe care o poarta Israelul. multi israelieni s-au cam saturat de atata cearta cu palestinienii si ar fi dispusi sa faca compromisuri numai sa fie pace.

am impresia ca aceasta ura/tensiune intre evrei si palestinieni este alimentata de cei de la putere in israel care nu doresc o calmare a situatiei acolo. cat ii bataie in israel, sharon & co raman la putere acolo si le convine.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 2:45 pm

nu stiu foarte exact daca este corect ce spui, la care "unii evrei" te referi?
nu cred ca evreii din israel sunt nemultumiti de razboiul antipalestinian atata timp cat el se continua in aceleasi conditii rusinoase (zic eu). chiar tu spui ca ura este alimentata de putere => exista respectivul trand agresiv.
nu detin, insa, foarte multe informatii in acest sens: daca poti fi mai precis, caror evrei nu le convine situatia? :con:

poate evreilor de la hollywood :p

p.s. fane, amenintzi? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 3:49 pm

Initial trimis de dana
nu stiu foarte exact daca este corect ce spui, la care "unii evrei" te referi?
nu cred ca evreii din israel sunt nemultumiti de razboiul antipalestinian atata timp cat el se continua in aceleasi conditii rusinoase (zic eu). chiar tu spui ca ura este alimentata de putere => exista respectivul trand agresiv.
nu detin, insa, foarte multe informatii in acest sens: daca poti fi mai precis, caror evrei nu le convine situatia? :con:
poate evreilor de la hollywood :p


dana, vezi linkurile din postul meu catre LS, am postat acolo despre evreii impotriva politicii israelului.

sunt si evrei in israel care nu sunt deacord cu politica lui sharon. in ierusalim, acu un an au fost manifestari pt pace in regiune si impacare dintre palestinieni si evrei. au participat si evrei si palestinieni.

cei (corectat) mai multi din evreii antizionisti nu se afla in israel.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 4:08 pm

Initial trimis de Alds|hc_


ce-i mai multi din evreii antizionisti nu se afla in israel.


exact asa ma gandeam si eu :D (si se scrie "cei" intr-un cuvant in acest caz ;) )

am citit si e si firesc ca evreii din israel is cam sharonisti, apropos si de gardul ala, nush de ce arabii sunt vazutzi atat de rau cand gardul ala apartheid al lui sharon este o incalcare de cel mai prost simtz ale unor drepturi elementare.
de aici a nu se deduce neaparat ca arabii sunt sfintzi (asa au unii tendinte cateodata sa faca)

later edit: am obosit si incheg frazele ca puia gaia, scuze, s-a inteles ce am vrut a zice.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Oct 27, 2003 4:39 pm

Fostul leader al laburistilor, invins in ultimele alegeri de Sharon, se pare ca era pacifist (Amram Mitzna il cheama):

http://www.cbc.ca/storyview/CBC/2002/11/19/mitzna011119

http://www.abc.net.au/am/s763465.htm

Din pacate, se pare ca a demisionat in mai din fruntea partidului.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 4:48 pm

problema cea mai naspa cu gardul este ca umflatul de sharon o construt gardul in teritoriile palestiniene si practic ii vazut ca si o acaparare de pamant. le-o furat o fasie de numa doua dejte (pe harta) de la palestinieni

cateva orase palestiniene de pe granitza vor fi in partea israeliana a zidului dupa ce acesta este terminat.

o mica paralela intre zidul berlinului si zidul lu' sharon:

zidul berlinului se intindea pe o distantza de 155 kilometrii si avea o inaltime in medie de 3.6 metrii.

zidul israelului va fi de o lungime de cel putin 650 kilometrii si va avea o inaltime maxima de 8 metrii.
pe langa asta va fi si un gard electrificat si transheie adanci de 2 metrii, sosea de patrulare a vehiculelor, tot felu de senzori, camere in infrarosu, detectoare de caldura si avioane fara pilot care sa patruleze deasupra zidului, turnuri cu lunetisti etc..

io zic ca au uitat de shantul cu apa plin de crocodili, de zona cu pioneze imprastiate pe jos si de musuroaiele de furnici rosii mutante.

si mai au tupeul sa il numeasca "bariera de separare", in ebraica ii zice gader hafradeh, cuvantul gader inseamna gard. cuvantul pt ZID in ebraica este qir si chromah
magaoaia aia numa gard nu ii, poate zid de cetate sau inchisoare mai degraba

mai multe informatii la linkul: http://electronicintifada.net/v2/article1775.shtml

macar germanii au avut tupeul sa il numeasca zid!!
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 5:07 pm

am vazut si eu fotografii cu "gardul" mai de mult...
ca multe alte aberatzii politice, tot banul dicteaza, se stie ca evreii sunt o fortza financiara...

btw, asuprirea primilor crestini (iudei) de catre romani, ar fi inceput in momentul in care statul roman a cerut impozit pe averile ovreilor, acestia din urma s-au rasculat si de aici a inceput tot balamucul, ceea ce ne arata ca pana si religios, tot mercantili sunt.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Oct 27, 2003 5:09 pm

Noam Chomsky facea o paralela intre segregarea comunitatilor palestiniene si o practica similara din Africa de sud, pe vremea apartheid-ului, cand tot asa comunitatile "minoritare" erau izolate in arii restranse, fara acces la drumuri principale, ape, etc - daca dati google dupa <<"noam chomsky" israel bantustan>> o sa mai gasiti si altele in afara de cel de mai jos.

http://alt.venus.co.uk/weed/current/chomsk3.htm
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Lun Oct 27, 2003 5:19 pm


Pe 27 august, la Paris, trebuia sa aiba loc dezvelirea bustului si a placii comemorative inchinate memoriei a doi pionieri in cercetarea diabetului: francezul Etienne Lancereaux (1827-1910) (cel mai ilustru clinician si anatomo-patolog al epo_cii ) si romanul Nicolae Paulescu (1869-1931). Adevaratul descoperitor al insulinei, Paulescu a colaborat activ cu cercetatorii francezi, aceasta colaborare, intreprinsa in perioada in care a activat ca intern la spitalul L'Hotel de Dieu din Paris, avind sa duca la obtinerea, in 1922, a unui brevet romanesc intitulat "Pancreina si procedeul fabricarii sale". Descoperirea facuta a fost semnalata pentru prima data de publicistul francez Vigot, in 1920. Prin aceasta comemorare se dorea a se repara o nedreptate, pentru ca descoperirea facuta de roman i-a adus Premiul Nobel pentru medicina in 1923 canadianului Frederick Banting...

In cele din urma, aceasta festivitate a fost anulata de catre Ambasada Romaniei din Paris. La baza acestei decizii, ce-i refuza unui om de stiinta si o minima reparatie morala, a stat o scrisoare vehementa adresata Ministrului francez al Sanatatii, Jean-Franí§ois Mattei si Ambasadei Romaniei, de catre Directorul pentru Relatii Internationale a Centrului "Simon Wiesenthal" din SUA, Dr. Shimon Samuels.

In scrisoare, Samuels sugereaza ca "Probabil juriul Comitetului Nobel nu a vrut sa murdareasca Premiul acordindu-l unui promotor antisemit al urii, caci, oricare ar fi pretentiile lui stiintifice, Nicolae Paulescu a fost unul dintre fondatorii Ligii Apararii National-Crestine - precursoare a cunoscutei Garzi de Fier". El a adaugat ca "articolele lui Paulescu ce incita la crima au contribuit la climatul de ura, avand ca rezultat masacrarea unei jumatati de milion de evrei in perioada holocaustului in Romania."

Scrisoarea continua: "Daca Comitetul Nobel in 1923 a judecat intreaga personalitate a laureatului, atunci L'Hotel de Dieu in 2003 nu trebuie sa faca mai putin si sa concluzioneze ca inumanitatea brutala a lui Paulescu anuleaza orice merit stiintific al acestuia."

Centrul a cerut imperios Ministrului francez al Sanatatii si intr-o scrisoare separata Ambasadorului Roman in Franta "sa anuleze aceasta glorificare a unui promotor al urei si violentei - o ceremonie ce, prin asociere, ar dezonora reputatia spitalului, a medicinei franceze si a credibilitatii Romaniei in ceea ce priveste tratarea fantomelor antisemite din trecutul sau."

Dupa ezitari si scuze, Ambasada noastra a hotarat de 21 august sa anuleze festivitatea, de comun acord cu profesorul Gerard Slama ce urma sa participe in calitate de reprezentant al spitalului, si care, in 2002, a luat parte la dezvelirea bustului lui Nicolae Paulescu la Bucuresti. Acesta a spus: "Noi n-am avut niciodata intentia de a spune ca exista pete in trecutul acestuia. Paulescu a fost oricum un personaj despre care s-a vorbit in ultimii 30 de ani in mediile legate de diabetologie" .

Bustul nu va fi dezvelit. Cat despre placa comemorativa, deja aflata in galeria B a parterului spitalului parizian, dr. Slama considera ca urmeaza sa se ia "decizia daca va fi sau nu inlaturata. Personal, voi fi iritat si de o decizie, si de cealalta".

Trebuie spus ca pamfletele lui Paulescu, editate in Romania in anii '20, aveau titluri cum sunt: "Complotul iudeo-masonic impotriva natiunii romane" sau "Evreii si alcoolismul".


Ce credeti, este o astfel de abordare corecta? Pot fi si trebuie sa fie anulate rezultatele muncii unui om datorita convingerilor si actelor sale sociale si politice? Poate fi un rau spalat cu un bine? Cat de mare trebuie sa fie pretul iertarii? Oare recunoastrea holocaustului in Romania, acceptarea acestuia ca un fapt ce a avut (sau nu) loc si iertarea publica va trebui sa ii stearga din istoria nostra si pe alti mari oameni de cultura sau politicieni? Putem judeca un om ce a apartinut unei perioade istorice trecute avand in vedere norme etice valabile astazi?

-----------------------

pese: postul de sus nu-mi apartine (asta in caz ca mira pe cineva exprimarea coerenta:) ), dar am considerat ca se potriveste la discutia de aici. din cate se poate observa acest anti-antisemitism atinge puncte aberante uneori.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 5:57 pm

Initial trimis de animaloo
Ce credeti, este o astfel de abordare corecta? Pot fi si trebuie sa fie anulate rezultatele muncii unui om datorita convingerilor si actelor sale sociale si politice? Poate fi un rau spalat cu un bine? Cat de mare trebuie sa fie pretul iertarii? Oare recunoastrea holocaustului in Romania, acceptarea acestuia ca un fapt ce a avut (sau nu) loc si iertarea publica va trebui sa ii stearga din istoria nostra si pe alti mari oameni de cultura sau politicieni? Putem judeca un om ce a apartinut unei perioade istorice trecute avand in vedere norme etice valabile astazi?


ii aberant dar deja m-am obisnuit, idea ii ca o sa se ajunga in curand sa sufoce lumea cu holocaustul si dupa aia nu stiu ce se va intampla, poate holocaust 2? :))

oricum deja incepe sa li se acreasca la oameni de holocaust si de holobijnitza lor.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Rezumat!!

Mesajde LS. » Lun Oct 27, 2003 6:09 pm

Nimic nou sub cer :

Stilul de haita al lupilor, spre a a-si dezvolta curajul si vitejia ( un singur lup nu face doi bani dar in haita urla rau de tot. )

Un" dobitoc " ce incearca sa inoate contra valurilor.

Atasamente de doi bani in care minoritatile sant avansate pe prim -post.

Observatii la gramatica cand nu mai au aer sau ce sa raspunda.

Un grup de forumisti ce dezbat o idee la care-s Off. rau de tot si informati din google sau mass-media.

O rautate insuportabila de un site ca FanClub.

Niste forumisti infiltrati, ce ne fac neamul de ras.

Un Moderator ce " arata " cu degetul si ameninta pe cei ce nu se incadreaza in spirutul de turma.

Oare printre voi m-am nascut????????????????

Oare cati dintre voi ati calcat prin acel loc???

Oare cati ati simtit cea ce simt cei de acolo ???

Oare nu ati bagat de seama ca fanatismul si nebunia o sa fie dejunul de zi cu zi ??

Oare aveti toate doagele legate ??

Rusine !!!!!!!!!!!!!!

LS.

ps. Alds...ai postat 6 link-uri si nu am vazut multimea de Palestinieni ucisi de Apache si tancuri...fa-ti lectiile domnule.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Oct 27, 2003 6:24 pm

Un" dobitoc " ce incearca sa inoate contra valurilor.

Eu sincer as aduce cateva retushuri: as renunta la ghilimele si as reformula: "ce considera ca orice persoana are o parere opusa cu a lui ori e 'pui de arab', ori e 'indoctrinat', ori 'venit din Palestina la fetite'". Ziceai undeva de indoctrinare, modul tau de a discuta vadeste un mod de gandire comunist: cine nu gandeste ca mine are o problema, e bolnav, sau "pui de arab", sau "prieten cu Arafat". Nu accepti nici o opinie contrara si esti si agresiv. Nu ai nici un fel de argumente, dar arunci cu etichete in stanga si-n dreapta. Desi am fost inexact: argumentele tale sunt exact cele de tip comunist, atacurile la persoana. Noi suntem "exemplarele nesanatoase" in lumea ta de criptocomunist.

Daca te-ai fi obosit sa citesti thread-ul legat de razboiul din Irak, ai fi vazut ca au fost multi care si-au dat cu parerea aici si cu care n-am fost de acord, problema mea se refera la modul de sustinere al unui punct de vedere mult mai mult decat la parerea in sine.

Democratia inseamna pluralitate, inseamna dialog. Invata macar lucrul asta si nu mai improsca oamenii cu noroi daca n-ai nimic de zis.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde LS. » Lun Oct 27, 2003 7:16 pm

[ Desi am fost inexact: argumentele tale sunt exact cele de tip comunist, atacurile la persoana. .

Daca te-ai fi obosit sa citesti thread-ul legat de razboiul din Irak, ai fi vazut ca au fost multi care si-au dat cu parerea aici si cu care n-am fost de acord, problema mea se refera la modul de sustinere al unui punct de vedere mult mai mult decat la parerea in sine.

Democratia inseamna pluralitate, inseamna dialog. Invata macar lucrul asta si nu mai improsca oamenii cu noroi daca n-ai nimic de zis. [/B][/QUOTE]

Eu am atacat??????? Pe cine ??

Ce legatura are cu Irak-ul ????? Sant obligat sa citesc totul, sa fac o statistica a aberatiilor si sa raspund comform rezultatelor??

Tu Fane vorbesti de Democratie??? Inca nu ai obsevat ca democratie inseamna si dreptul meu de a zii ceva contra majoritatii de aici?? Probabil ca inca nu ai invatat ce inseamna acest cuvant precum habar nu ai despre acest NEAM urat de evrei.

Iar daca vrei sa inveti ceva...intreaba o intrebare si am sa raspund la subiect!!!

Nu stiu de ce am impresia ca nu esti asa feroce ca restul haitei, dar in loc s-o conduci, ea te conduce pe tine!!

Ce zici????/ poate te mai gandesti si o sa purtam o disputa normala, sau in con..............????????

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Atitudine

Mesajde Odin » Lun Oct 27, 2003 8:29 pm

Citind posturile tale nu am gasit nici un argument (poti sa intelegi ce inseamna argument?) cu care sa iti sustii valurile de propaganda pro-israelita. In plus, pe langa lipsa de argumente, ti-ai mai si cosmetizat posturile propagandistice cu un iz de drama & romantism ieftin, motiv pentru care mi-am iesit din fire si te-am atacat personal(nu ma scuz, nu-mi pare rau).

Din webster, cuvantul fanatic:
a person whose extreme zeal, piety, etc. goes beyond what is reasonable; zealot

Tu esti fanaticul, zealotul. Nu noi! Tu faci propaganda/indoctrinare fara argumente! Tu recurgi la cosmetizari mediocre din lipsa de argumente!!!

Daca postezi pe acest forum inseamn ca ca stii regulamentul. Urmatoarea fraza din regulament(1):
Acest forum se vrea un loc pentru discutii si schimb de opinii, nu pentru indoctrinare sau pentru a oferi idei de-a gata.

Ai incalcat regulamentul.
Daca ar fi dupa mine te-as bana; de prea multe ori ai incalcat regulamentul, dupa ce ai fost avertizat in prealabil. Cel putin pe threadul asta. Nu e democratic? Cine o zis ceva de democratia forumului? Stii regulamentul, daca nu iti placea nu te inscriai pe funclub!

Stiu ca te-am atacat personal intr-un mesaj anterior, si prin urmare am incalcat regulamentul. Daca moderatorul considera ca trebuie sa fiu pedepsit atunci sa fiu pedepsit. Diferenta dintre mine si tine e ca tu nu te mai opresti, esti intr-un ciclu infinit!!!
Beware of the light, it may take you away, to where no evil dwells.
It will take you away, for all eternity.
Night is so beautiful (we need her as much as we need Day).
Odin
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Aug 17, 2003 2:18 am
Localitate: cluj-napoca

Re: Rezumat!!

Mesajde Alds|hc_ » Lun Oct 27, 2003 9:16 pm

Initial trimis de LS.

Oare printre voi m-am nascut????????????????
Oare cati dintre voi ati calcat prin acel loc???
Oare cati ati simtit cea ce simt cei de acolo ???
Oare nu ati bagat de seama ca fanatismul si nebunia o sa fie dejunul de zi cu zi ??
Oare aveti toate doagele legate ??
Rusine !!!!!!!!!!!!!!


Oare o sa ploua maine????????
Oare cati dintre voi purtati tanga???????????????????
AAAAAAAAARRRRRRRR!!!! ;S;S;S

HAHA! .. sariti bah cu diazepanu' ca asta o turbat!!! :D

LS,

tu practic nu ai adus nici un argument calumea la ce susti tu, ai adus o poza si un fimuletz simpatic propagandist si ai mai adus mult mult epitete si metafore. susti o parte iar despre partea cealata nu esti informat deloc.


ps. Alds...ai postat 6 link-uri si nu am vazut multimea de Palestinieni ucisi de Apache si tancuri...fa-ti lectiile domnule.


daca ai fi citit mai atent postul meu ai fi vazut ca acele 6 linkuri sint despre evreii impotriva israelului nu despre palestinieni imprastiati in bucatzi si copii palestinieni facuti terci si adunati cu galeata.

Eu m-am saturat sa discut cu tine, nu are rost Mi-am expus punctul de vedere in legatura cu aceasta discutie.
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 28, 2003 9:31 am

stefan daca imi consideri postu offtopic poti sa-l stergi...oricum se pare ca discutia a luat-o pe o cale....pe care nici cei mai ai dracu antisemisti nu o sperau.
pai ma LS...tu esti exact genul de persoana care a facut din cei care posteaza pe aici un pic de anti semisti.Adica daca ai ceva contra evreilor esti: dobitoc, arab, etc (nu are rost sa mai citez, pt ca au citat restu destul)...daca nu gandesti ca un zionist trebuie sa fii reeducat...in curand o sa ni se puna cate o cruce pe mana...
Tu nu vezi ca acesti anti-antisemiti (sper ca intelegi ca zic aici si nu vorbesc singur), aici esti inclus si tu, se poarta exact ca niste nazisti/comunisti?
NU ai adus nici un argument in afara de cateva replici idioate pe care nici macar un american nu le-ar crede...
si ne mai iei si cu basini (scuze limbajul, dar asta e) de genul
Stilul de haita al lupilor, spre a a-si dezvolta curajul si vitejia ( un singur lup nu face doi bani dar in haita urla rau de tot. )


iar replicile
O rautate insuportabila de un site ca FanClub.
Niste forumisti infiltrati, ce ne fac neamul de ras.

:eek:
'tu-i mama ma-si niste forumisti caghebisti infiltrati in forum...care forum e de o rautate rea de tot...
incheiai acilea pe moment

pese1: vezi ca sant nu e sant ci sunt, daca tot iesti un roman model macar scrie calumea
pese2: replica cu lupii ti-a venit ca urmare a avatarului meu
pese3: stefane mai ai sanse.....dar vezi ca prea te iei dupa haita
:D
pese4: promit ca mai dau ctrl-veuri interesante (texte scrise pe un alt forum de un tip care ma considera antisemit, deci un nene care nu e antisemit)



HAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Oct 28, 2003 12:00 pm

LS, pare-mi-se ca vorbesc cu peretii aici. Am mai incercat sa port o discutie cu tine acu ceva vreme si tot fara rezultat, nu stiu de ce imi place mie sa fiu modul de treaba care discuta cu toti descreieratii care nu-s in stare sa lege doua vorbe. Legat de disputa normala, daca tu n-ai vazut bunavointa mea, e problema ta; sincer, din posturile tale imi dau seama ca-mi bat gura degeaba, ori esti dislexic si nu poti sa citesti in intregime ce scriu, ori nu poti intelege, ori nu vrei.

Eu am atacat??????? Pe cine ??

La asta ce sa mai comentez? Ti-as relua o parte din post-urile tale, ca vad ca ai probleme cu rememorarea propriilor afirmatii, dar mi-e ca tot degeaba vorbesc.

Pana una-alta ai deja doua avertismente numai de la mine, la al treilea o sa-ti iei vacanta sa mai lucrezi la reading skills, memory skills si argument skills.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

hai cu postu' argumentat ... si am intrebat o intrebare

Mesajde gaga » Mar Oct 28, 2003 12:01 pm

LS

Atasamente de doi bani in care minoritatile sant avansate pe prim - post.
si pe ce te bazezi cand concluzionezi ca atashamentele tale fac mai mult de atat? da' concret!

Observatii la gramatica cand nu mai au aer sau ce sa raspunda.
nu numai la gramatica ci si la topica (a se vedea ce porumbel ti-a iesit mai sus), daca ai pretentii macar ridica-te la o inaltime de la care le poti pretinde ...

Un grup de forumisti ce dezbat o idee la care-s Off. rau de tot si informati din google sau mass-media.
asa si in afara de gugle si mass media (si biblie si dictionare de istorie, dar, ma rog) tu ce surse de informatie ai? da' concret.

O rautate insuportabila de un site ca FanClub.
o lipsa de informare si argumntare prezentata cu un aer ofensat de o persoana care nu a auzit de replica ... zic eu ... mai degraba

Niste forumisti infiltrati, ce ne fac neamul de ras.
LOL bah, ai uitat sa pui probabil un "D" in finalul nick-ului tau:D

Oare printre voi m-am nascut????????????????
printre mine sigur nu

Oare cati dintre voi ati calcat prin acel loc???
Care dintre locuri?

Oare cati ati simtit cea ce simt cei de acolo ???
La care te referi, la evrei sau la palestinieni?

Oare nu ati bagat de seama ca fanatismul si nebunia o sa fie dejunul de zi cu zi ??
citindu-ti posturile declar ca ele argumenteaza concluzia de mai sus

Oare aveti toate doagele legate ??
da, ceea ce ne face sa ramanem verticali, ceea ce va recomandam si dvs

====

Alds|hc_

cand spui "la ce sustzii" se pun doi de i, da? hai, zi ca-s sadam blestematu care nu mai are aer si se ia de i-urile tale...

peseu: breh fane, sa nu stergi breh ca e mai mishto ca tampu the hreat si ie pacat :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Amenintari !!

Mesajde LS. » Mar Oct 28, 2003 10:19 pm

Faneeeeeeeeee!!!! in loc sa ma ameninti poate te apuci de moderat...am facut asa ceva in alta parte si cu mult succes, asa ca daca vrei sugestii sau sfaturi cum se face, cu placere. ( intreba-l pe Mosh ).

Din pacate vad ca in ciuda aberatiilor, injuriilor si limbaj de bordel practicate pe acest thread, alegi cea mai usoara cale..cea de a ataca minoritatea.

Chiar sant curios cati dintre cei de aici ar avea curajul sa-mi spuna in fata cea ce-si permit ascunsi dupa niste nume virtuale!!

Nu am cautat cearta cu nimeni...doar am avut curajul sa sustin o parte contrarie parerilor voastre. Am propus sa intrebati civilizati intrebari si adevaruri despre evrei si Israel, dar din pacate va antrenati la injurii si aberatii la adresa lor si la adresa mea.

Nu sant jidan, nu sant de la mossad, doar incerc sa descriu o alta fata a unui popor de oameni si nu animale.

Daca moderatorul imi inchide gura la rugamintea dv. poate castigati " lupta " dar sigur nu intreg " razboi-ul.

Totusi poate incercati sa lasati lupta si amenintarile, sa intrebati ceva concret ca sa primiti raspunsuri??

Iar daca nu, nu-i problema.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Re: Amenintari !!

Mesajde Alds|hc_ » Mie Oct 29, 2003 11:08 am

LS,

daca tot iti plac chestiile sangeroase vezi crima asta:
http://www.utsc.utoronto.ca/~msa/issues/Palestine/MultiMedia/pictures/crimes/execution.jpg (va puteti uita si cei slabi de inima)

linkuri ale crimelor israeliene in palestina:
http://www.utsc.utoronto.ca/~msa/issues/Palestine/MultiMedia/pictures/crimes/ (soft pictures)
http://icc.s5.com/palpics.html


LS, hai uita-te si la linkul asta si spune-mi ca israelienii is cei terorizati de palestinieni:
este vorba de TERORISTII ISRAELIENI in Genin. (atentie imagini shocante cu bucatzi de palestinieni si maruntaie)
http://zs.i8.com/photo.html

LS, ma scarbesti total.
pacat ca nu este ignore pe forumul asta.

Inainte sa sari cu poze de la atentatele sinucigashe, uita-te peste linkurile ce tzi le-am postat eu si incearca sa ghicesti care e cauza si care e efectul.
__________________________


Dana!!!! Esti sadam blestematu si nu mai ai aer si te iei de i-urile mele...


(sper ca postu asta nu are gresheli de ortografie A-))
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 29, 2003 11:29 am

LS

decat sa te agiti si sa te bati cu pumnii in piept zicand ca "Totusi poate incercati sa lasati lupta si amenintarile, sa intrebati ceva concret ca sa primiti raspunsuri??", mai bine ai avea putin bun simt si ai vedea postul dinainte la care ti-am pus cateva intrebari la care nu ai binevoit sa raspunzi. Daca nu bun simt macar verticalitate ....

Daca esti curios sa vezi cati te-ar contrazice face to face intreaba-l pe moshu tau ... :D nu de alta dar El (zeul dumitale) stie si poate te incurajeaza :j

===

offtopicu' de rigoare: Alds|hc_ ... io creca au dat drumu de la balamuc mah ca prea se aglomera pe aicea de masoni, zioni, muzicantzi din dramba, naiba stie, o fi o diversiune menita sa ne distreze ca sa nu lancezim ... da' io oi fi scris cu greseli? Ca io-s sadam si nush bine limba romana :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Oct 29, 2003 12:03 pm

Bai moderatoru-de-la-casa-de-tampiti, tine-ti sugestiile pentru tine, n-am nevoie de ele, da?

Nu era vorba de un avertisment, era vorba de prezentarea unei stari de fapt.

Hai sa spicuim din "faptele" tale, nu ca te-as considera capabil sa intelegi care e problema aici, doar ca sa vad daca ai rusine:


Nu stiu cu cine Alias prieten, dar mult mai sigur ca domn moderator e prieten cu Arafat...Fane , cum te suporta aici cei ce controleaza acest forum???


Iar daca vrei sa stii cu adevarat cine-s Israelienii...mai bine zis , daca esti in stare sa intelegi


Santeti cumva pui de Balestina, veniti la fetite pe treptele universitatii??? Sau sportul bahic va chinuie mintile in asa
hal, ca de durere si ura orbiti??


Ma mira faptul ca in ciuda anilor tai inca mai gandesti ca pustanii de cartier.....pacat.

Un Moderator ce " arata " cu degetul si ameninta pe cei ce nu se incadreaza in spirutul de turma.


Oare aveti toate doagele legate ??



Toate astea urmate de:

Eu am atacat??????? Pe cine ??

si, culmea amneziei:

Nu am cautat cearta cu nimeni...

Vai, saracul LS., el, care isi expunea opiniile atat de coerent si de civilizat, fara a se lega de nimeni, dar de nimeni, si noi l-am atacat...

Inca un citat, favoritul meu:

Aici nu e nevoie de argumente...e
nevoie de reeducare si spalare de creier.


Apai nene, multa sanatate si distonocalm!
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Crima !!

Mesajde LS. » Mie Oct 29, 2003 5:39 pm

Alds.....abia acum am inteles care-s sursele tale de informatii. Dar daca ai studia putin , mult mai sigur ca o sa observi de trucaz, fotomontaj si inducere in eroare. Sant exact la fel cul acel film in care se vede o grupa de palestinieni ce duc un mort spre groapa.

La un momendat cel ce tine targa in fata, se impiedica, targa cu mortul in cad din mana si deodata invie " mortu " si o rupe la fuga cu prietenii lui.

Oare ai auzit sau ai vazut prin site-urile tale sutele de animale taiate de palestinienii din Genin si imprastiate prin tot orasul ca sa putrezeasca si mirosul sa dea impresia de masacru???

Mai vezi " executia odata...ai sa vezi cat de ridicola e "executia".

Din partea mea poti atasa ce vrei..nu-mi face impresie si nici nu m-i se face rau.

Doar incearca sa pui ceva real si nu corpuri despicate pt. anatomie si " cusute " la loc dupa ce li sa tras un glont in cap ca sa faca impresie.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Oct 29, 2003 5:48 pm

ia sa vad daca am inteles...
un cap dupa un atac sinucigas (cap care ar putea sa fie chiar al atacatorului) este pe bune clar.
o alta gramada de poze care prezinta si ororile din palestina: falsuri toate.
Adevarul e ca zidul construit de evrei e doar o inventie a antisemitilor astia ordinari.
casele daramate cu buldozerul: la fel.
atacuri cu elicoptere in alta tara: inventie
raporturi privind torturile:cea mai nenorocita inventi
mai ca-ti vine sa crezi ca israelienii merg din casa in casa pe la palestinieni si-i roaga frumos: Hai mai, nu ne mai omorati civilii...va rugam noi frumos...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde LS. » Mie Oct 29, 2003 6:35 pm

Corect Animaloo...capul e cel al avocatei ce s-a aruncat in aer intr-un restaurant din orasul Haifa.

La fel de corect si cu zidul...nimeni nu zice ca nu se construieste. Scopul acestui zid e de a impiedica trecerea din Cisiordania in Israel. Nu vad care-i problema, sau ar fi fost mai bine sa faca un zid uman, dotat cu mitraliere si imediat cum se apropie cineva sa-l impuste. Care solutie e mai buna dupa parerea ta ???

Si cu buldozerul ai dreptate. Dar s-a dovedit clar ca asta-i cea mai buna cale de a pune pe ganduri mamele palestiniene inainte de a-si imbratisa fiii si a-i trimite sa -si zboare creerii prin Israel in numele Jihad-ului.

Si cu Apache si Cobra ai dreptate....dar de ce alta tara e vorba???A infiltra sinucigasi in Israel e legititm dar cand sant atacati acsa e alta tara??? Frumoasa logica.................

Corect si cu torturile...ce ai vrea sa faca??? Un exemplu: un arhiterorist plaseaza cativa sinucigasi dotati cu " brauri " de t.n.t si cuisoare, bilute si lame. Sinucigasi sant deja in faza in care cerceteaza tinta si doar " capul " stie " cine sant, cum arata si zona de actiune. Capu e prins de autoritati si cum crezi ca s-ar proceda cel mai bine??? Poate o discutie la o cafea si prajitura pe o canapea de piele, intr-un restaurant de lux !!! Iar daca nu vrea sa spuna nimic, sa fie lasat in pace, sa zboare israelienii in aer...totul e scuzabil, doar sa nu supere pe cei de la Am'.

Daca mai vrei detalii, cu placere !!

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori