Stagiul Militar OBLIGATORIU ?, Da sau Nu.

Stagiul Militar OBLIGATORIU ?, Da sau Nu.

Mesajde superbiggy » Vin Dec 19, 2003 1:48 am

Suntem ROMANI si suntem in ROMANIA, traim cum traim si gindim dupa cum traim, sau nu.Ne nastem aici, crestem si la un moment dat cind viata este mai frumoasa ni se spune: UN AN DIN VIATA TA NU ITI APARTINE !!!
Ce facem ?!?,...va spun eu, cei mai multi dintre noi pleaca capul, accepta nevoiti fiind de autoritati, parinti, apropiati, etc .Altii mai isteti si poate mai norocosi injumatatesc perioada mergind de voie de nevoie intr-o facultate si in fine mai sunt unii care reusesc prin cai mai mult sau mai putin legale sa se sustraga de la satisfacerea stagiului militar obligatoriu.
Ce vreau eu sa fac aici ?,... As dori sa stiu ce ginditi voi despre toata situatia asta? Ce parere aveti in privinta satisfacerii stagiului militar cu de-a sila .
Personal consider ca NU este normal ca acesta sa fie obligatoriu, ca odata nascut aici iti scrie pe frunte 1 AN ESTI AL TARII, si asta in cea mai frumoasa perioada din viata noastra, intr-o tara care nu iti ofera nimic si pe care as parasi-o fara sa privesc in urma fara sa ma gindesc macar o clipa.Dar asta este conceptia mea.Si cine sunt eu sa schimb ceva, acolo unde nimic nu functioneaza ?,...
Ma adresez acum,inainte de a ma opri din chemarea mea rebela, celor care au un cuvint de spus,care pot schimba ceva si ii intreb :
Cine ati dori sa va apere cururile stimabili alesi?,...niste tineri care prefera oricind sa-si gaureasca tzestul decit sa mai petreaca un minut sub arme, sau de catre soldati de cariera cu experienta si care stiu ce fac?,...
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

nici eu nu cred in asta

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 9:43 pm

De ce ar trebui sa fie armata obligatorie?
Romania nu e in razboi cu nimeni momentan ca sa aiba mereu nevoie de soldati.
E si o pierdere de timp, adica ani pierduti din viata unor oameni si o cheltuiala enorma la buget.
Sa zicem ca ei vor soldati ca sa aiba cat mai multi cand avem razboi, pai daca il pui pe unu in armata 1-2 ani si il lasi 10 ani acasa sa faca ce vrea cat de pregatit o sa fie ala cand il inrolezi din nou??:confused:
Cel mai bine ar fi sa se mearga pe o armata total profesionista(nu mercenari si soldati pe viata) si unde mai e nevoie sa li se dea slujbe si la civili sa completeze.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Recall_me » Lun Ian 26, 2004 4:00 pm

Gandirea statului este ca atunci cand un razboi va izbucni, tot romanul sa fie pregatit sa lupte pentru patrie si popou...dar...gandirea romanului din fericire nu coincide cu cea a statului...este o prostie sa pregatesti oameni sa lupte intr-un razboi unde ceilalti sunt profesionisti...chiar credeti ca amercanii ar accepta sa primeasca alaturi de ei niste "mucosi" care au invatat cu 3 zile in urma sa tina o arma in mana? dar mai nou a revenit legea in care spune ca oricine poate scapa de armata daca da o "spaga oficiala" catre stat...in valoare de 40.000.000 lei parca...astfel mai face si statul rost de bani...deh...Romania...ce vreti?
i do not approve with what you are saying but I will defend to the death your right to say it
Recall_me
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 26, 2004 1:57 pm
Localitate: In Groapa

Cica...

Mesajde Aurolacul » Mar Ian 27, 2004 2:39 am

S-a redus stagiul militar la 9 luni, shi la 5 luni pentru studenti. Oricum, eu am citit undeva ca vor shi sa il scoata complet din functiiune in 2005.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Mar Feb 24, 2004 7:40 pm

Pana la urma statul roman a ajuns la concluzia ca nu e suficient de bogat ca sa renunte la stagiul militar obligatoriu,
Conform celor scrise in Evenimentul Zilei saptamana trecuta, statul plateste mult mai putin pentru un recrut sa execute o slujba decat pentru un militar profesionist.
Probabil de aceea este si mentalitatea in Romania ca sa fie cat mai ieftin dar nu conteaza daca e si bun sau nu e bun.
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Dreamy_Girl » Dum Mar 14, 2004 8:15 pm

Sunt impotriva stagiului militar obligatoriu
1. Pt. ca o armata de profesionisti este mai buna.
2. Pt. ca mi se pare o prostie ideea de a-i obliga pe tineri sa-si piarda un an cu ceva cu care poate n-o sa aiba nici o treaba, intr-un timp in care ei s-ar putea face, in alt mod, mult mai utili societatii.
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde fahrenheit » Mie Mar 17, 2004 2:00 pm

Am facut armata acum sase ani si pot spune ca pierdere mai mare de timp si mai multa prostie pe metru patrat nu am intalnit niciodata.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Mar 17, 2004 2:05 pm

deci, incepand cu 2007, armata nu va mai fi obligatorie shi fara a fi obligat sa platesht fo taxa in schimb. cel putzin asha a declarat stapanirea. deci sa ne calmam.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mie Mar 17, 2004 3:23 pm

am facut armata in perioada 20 iunie 1995-21 iunie 1996 si sunt pentru satisfacerea stagiului militar.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Mar 17, 2004 7:59 pm

baixule, naspa de tine.

Si eu sunt pentru satisfacerea stagiului militar. Cer doar ca acesta sa nu fie obligatoriu.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mie Mar 17, 2004 10:08 pm

-ai 20 de ani,ai planuri ,prieteni,poate o iubita....
-apoi vine la usa plutonierul patratzos si-ti spune sa-ti iei adio de la tot ,ca sa te duci intr-o cazarma puturoasa ,sa dormi cu 30 de oameni in camera(din care majoritatea n-au cunoscut sapunul si deodorantul ,plus glumele proaste si bulangismul in general),sa maninci mincare ca la troc si sa ai un superior batut in cap...
-pierzi iubita,locul de munca etc.
-intr-adevar de recomandat stagiul militar
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Mar 18, 2004 9:33 am

7vies, cu pierderea locului de munca ai cam dat-o-n bara. nu numai ca nu-l pierzi, dar oamenii de la slujba sunt obligati sa nu te dea afara si, in plus, sa te lase inca doua saptamani dupa ce ai terminat stagiul militar si abia dupa aceea sa te duci la munca.
celelalte sunt de discutat si le-ai scris fie ascultand ce spun altii fie citind prin ziare.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 18, 2004 10:24 am

armata este considerata vechime in munca.

deci baicsule, eshti pentru obligativitatea stagiului militar sau doar pentru (pardon de expresie) satisfacerea lui?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Joi Mar 18, 2004 11:11 am

problema cu stagiul militar obligatoriu e putin mai complexa. niste baieti destepti, pe numelor lor strategi militari, au decretat dupa WWII ca profesionistii sun de baza. in momentul de fata strategiile militare ale oricarui stat care se respecta se bazeaza pe o tehnica militara foarte sofisticata si pe care nu o poate invatza cineva in un an de condus valiza pe sub pat prin cazarma.

doar ca la noi, domnii militari crescuti in spiritul comunist si aflati in mare parte inca la putere, s-ar putea sa invetze cum se duc razboaiele dupa cartile aparute pe vremea razboiului de independentza (care pare a fi si ultimul razboi in care am mai castigat si noi ceva). iar acolo inca se zice ca numarul bate tot. pierderile se accepta.

recomand un film - "paths of glory". e din 58, actiunea se petrece in WWI. dupa ce-l vezi o sa incepi sa te intrebi de ce naiba ar trebui sa facem si noi armata, pentru ca personajele alea se pare ca traiesc inca in ministerul apararii de la noi.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde GreyV » Mar Mar 30, 2004 6:37 pm

E o prostie, o pierdere de timp, in concluzie o mare gogomanie.Nu intzeleg de ce tre' sa fim noi mai cu motz....Hai sa varam putzin nasu' shi in curtzile tzarilor mai evoluate shi sa vedem cum e shi de ce.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mar 31, 2004 8:12 am

tanti prezidenta, acu vazui intrebaciunea lu mneata: deci DA, sunt pentru satisfacerea obligatorie a stagiului militar. nu ie un raspuns la misto.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mie Mar 31, 2004 8:42 am

tocma ce auzii la stirile de pe un post oarecare de radio ca cica se baga in codu penal ca infractziune sustragerea de la serviciul militar shi se sanctzioneaza cu inchisoarea de la 1 la 3 luni sau cu amenda. acuma, trecand peste aberatzia in sine a incriminarii ca infractziune, ma intreb cum stabilesc perioada de inchisoare de la minim la maxim? adica unii se sustrag mai mult decat altzii?

oricum, pana nu vad negru pe alb articolul sau articolele in C.Pen. ma indoiesc ca-s atat de stupizi sa faca tampenia asta.
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mar 31, 2004 9:15 am

nea nae, problema se pune in halul urmator (din punctul meu de vedere); chiar daca e sau nu (va fi sau nu, mai bine zis) armata obligatorie, aia cu pile si cu bani gramada tot nu o vor face. io n-am avut decat pile, da mi le-am pus asa de bine, incat am facut-o (despre armata e vorba; porcilor, numa la prostii va ganditi) la Otopeni, la transmisiuni. avand o anumita meserie, nu m-au lasat sa plec acasa decat de 13 ori intr-un an si doar o singura data trei zile. am tras enorm de mult si am suferit cel putin la fel, dar cu toate astea nu imi pare rau ca am facut-o. mie unul mi-a ajutat si acelasi lucru sunt in stare sa spuna toti cei din contingentul meu de la respectiva unitate.

ps: astept sa vad posturi d-alea cu "armata ii face pe unii sa se sinucida" etc etc etc (nu din partea ta nea nae). ce o sa ma rad.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mar 31, 2004 9:25 am

baicsule stii ce ma enerveaza pe mine la chestia cu armata?
ideea ca pierd timpul, pierd bani si toate astea intr-un moment in care n-am timp/bani si chef de asa ceva.
NU sunt genul vama veche cu "armata ii face pe unii sa se sinucida". stiu bine ce inseamna armata si avand in vedere chestia asta io o sa'ncerc sa spun PAS...acu sa vad daca ei sunt de acord :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 31, 2004 9:39 am

naie, mai era in afara de inchisoare si amenda, "sau munca in folosul comunitatzii", am auzit si eu la radio.


mie mi s-ar parea o prostie sa ma oblige cineva sa fac o chestie de anvergura, daca eu nu am chef, nefiind in Israel zic: bine ca nu e cazul :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Mar 31, 2004 9:45 am

dana, daca ierai in israel bagai si tu armata...si nici macar nu stiu daca le da voie cu dusuri micste ca sa fie macar funny
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Mar 31, 2004 10:43 am

pai shi de ce mah baicsule, eshti pentru musai shi obligatoriu sa se faca armata impotriva vointzei tale (nu 'tale', ci a cui nu vrea sa faca armata)? ah?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 31, 2004 11:02 am

dana, daca ierai in israel bagai si tu armata...


doh! asta am zis si io, eshti pe dilei cuacavete
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

...

Mesajde Hades » Mie Mar 31, 2004 11:06 am

e o idiotzenie sa faci armata... si mai ales sa te duci la razboi... n-au decat sa se omoare intre ei... pt ce atatea vietzi pierdute?

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde eyewitness » Mie Mar 31, 2004 11:25 am

animaloo scrie:si nici macar nu stiu daca le da voie cu dusuri micste

le da bre voie, o sa fie big brother in the army 1 si danone ie pe lista de candidati.

hades nu ie bre razboi, ie gherghef

on topic
da, spectrul amenintarilor externe s-a diminuat considerabil in ultima perioada in consecintza armata romana va trebui sa se "modeleze" dupa nato astfel ca va include doar profesionisti. se duc vremurile cu munca fara plata executata de regimente intregi pe tot cuprinsul tarii ,asa numitele regimente de dilibau, cu canale si case ale poporului, strangerea recoltelor si alte demolari de cartiere.
clar , sunt impotriva serviciului militar obligatoriu.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mar 31, 2004 12:07 pm

da aiule, si eu cand am facut armata, in perioada iunie 1995 - iunie1996, ne amenintau bulgarii cu tot cu ai lor castraveti, rusii (mai ales aia de la Cernobil) si sarbii (care am inteles ca veneau pe la Portile de Fe). n-are nici o treaba amenintarea externa cu armata. o faci pentru ca asa trebuie. punct. tanti prezidenta, nici eu nu vreau sa ma duc la munca, da trebe. si nici sa merg la bebleoteca nu vrea :D (da-mi face placere)
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Mar 31, 2004 12:24 pm

baicsule, n-o da in diverse ca nu-i tot una. nu vrei sa te duci la munca? fuarte bine. te obliga cineva sa te duci? te obliga nevoia, consuarta, copiii care plang de foame, asta-i altceva, da' practic nu te obliga nimeni, prin nici o lege.

deci un lucru facut impotriva lu' vointza prin constrangere explicita shi directa se chiama viol. nu-ntzeleg de ce armata trebuie sa fie obligatorie cand unii pur shi simplu nu reushesc sa faca fatza cerintzelor. asta e realitatea. ca sa nu mai zic ca poate au norocu' sa mai dea shi peste unii superiori ingamfatzi shi tembeli, cu idei putzine, inguste shi fuarte fixe.

bineintzeles ca noi acuma ne certam degeaba pentru ca armata nu va mai fi obligatorie din 2007.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 31, 2004 12:49 pm

baicsule cand incerci sa fii spiritual devi penibil de amuzant. ia intreaba pe-acasa daca dupe 68-69 ierea fro amenintare si de la cine?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mar 31, 2004 1:14 pm

danone, io din cate-am auzit(nu eram atent la zgomotu` facut de radio) am interpretat in sensul in care amenda constituia tocmai in zilele de munca in folosul comunitatzii. da` oricum, n-are importantza interpretarea unui text de lege in amanuntzime atata vreme cat partea importanta, shi anume cea cu obligativitatea, ne doare!

sunt impotriva obligativitatzii serviciului militar tocmai din perspectiva faptului ca e o incalcare a drepturilor de care beneficiez ca un om liber, drepturi garantate atat prin mult votata(shi pe drept, dar asta e pe alt thread:)) Constitutzie shi de carta drepturilor omului. Nici o explicatzie data de oricine din lumea asta nu ma va convinge ca pentru mine( shi pentru patrie, bineintzeles:)) e mai bine sa fac armata!

deci nu, multzumesc!

iara baixu, aia cu pilele shi cashu ie dreapta, dar itzi spun ca (cel putzin pana acum:)_ eu n-am fost chemat in armata shi asta fara sa cunosc/mituiesc pe nimeni shi bineintzeles, fara sa fiu declarat inapt sau mai shtiu eu ce!. pur shi simplu, cand m-am mutat in locatzia unde habitez, m-am inregistrat la cmj, unde m-au intrebat daca vreau sa merg in armata shi am zis nu, mi-au raspuns ca bine, poate alta data shi asta a fost tot! Itzi jur ca asta-i adevaru shi nu aberez deloc!

peseu: uitai sa zic ca ma mutai amu 5 ani!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Mar 31, 2004 1:23 pm

acu naie e mai greu sa ajungi in armata la TR.
motive: locuri putine si astea sunt ocupate de cei care din diverse motive vor sa faca armata (vor sa lucreze in serei, vor sa scape de armate neavand niciun fel de obligatii, etc).
si io am fost de curand la incorporare:
- am asteptat vro 3 ore pana m=or bagat la teste (vro 500 de intrebari). le-am termenat prea repede asa ca a trebuit sa-i astept ailalti doi Teristi care mai era. porma testele de inteligenta, ceva gen medical, etc.
tuata distractia facu vro 6 ore. si dupe 6 ore ma ia nenea de acolosa: "Domnu Animaloo Animaloo". "Aici". "Facultatea ASE, economist nu". "Se puate spune si asa",
"N-avem cum sa va incorporam acum, ne pare rau", "Asta e, multumesc, sa traiti"...

intrebare: de ce puii mei a trebuit sa stau 6 ore cand nu iera locuri?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron