Stagiul Militar OBLIGATORIU ?, Da sau Nu.

Care Ma Poate Informa ??

Mesajde lausan » Sâm Noi 27, 2004 11:15 am

Buna tuturor am si eu o nelamurire legata de armata si as dori sa aflu , de la cineva care stie, cum sta treaba in urmatorul caza .
Sunt intretinator de familie si as vrea sa stiu daca in cazul casatoriei, sau al unei plecari din tara cu contract de munca pot pierde acest drept \de intretinator/ .
Va multumesc
lausan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 27, 2004 11:09 am
Localitate: pe aici

Mesajde thunder84 » Sâm Dec 25, 2004 8:51 pm

Sincer eu nu stiu inca daca este sau nu este obligatorie armata...dar sper ca pana o sa termin facultatea sa se stie sigur...k nu se face decat pe baza de voluntariat!....Acum am aproape 21 de ani si since nu vrea sa ma duc sa apar tara de hoardele barbare nici acum si nici in viitor....nu vrea sa ajung in nu stiu ce unitate militara din capatul celalalt al tarii si sa dau peste un comandant de unitate prostalau si complexat ca el nici nu stie sa adune iar noi suntem cu facultate...Anyway,armata pe baza de voluntariat este cea mai buna solutie...de ce sa cheltuie ei bani cu mine....sa o faca cu cei interesati....asa cel putin o sa fie mai putine dezartari si sinucideri in randul recrutilor.... ;f
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde stant2 » Mie Iun 22, 2005 12:29 am

e adevarata faza care ti-o spun cei de la armata ca daca repeti de 2 ori un an de fac te salta?
care sunt motivele pt care poti fi scutit de armata?
se poate plati taxa ca sa o amani?
cat mai dureaza armata la termen obisnuit?
stant2
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2005 12:25 am
Localitate: b

Mesajde stant2 » Joi Iun 23, 2005 12:02 pm

???????????????
stant2
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2005 12:25 am
Localitate: b

Se face armata DA/nu

Mesajde ewq » Mar Aug 30, 2005 1:13 am

Vreau sa stiu daca pot sa scap de armata, daca sint cetatean U.S. si Rooman. ;k ;k
O sa vin in romania intr-o luna, am in Mai 20 de ani.

roko19862002@yahoo.com
ewq
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 30, 2005 12:57 am
Localitate: U.S.

Mesajde nocturna » Mar Aug 30, 2005 6:16 pm

ewq scrie:Vreau sa stiu daca pot sa scap de armata, daca sint cetatean U.S.

daca eshti matale un cetatzean us chibzuit, care a mai shi pus deoparte, nu numa' a spart verzishorii, cu o cantitate suficienta scapi shi de fisc shi de mama shi de tata lui, nu numa' de armata. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde ewq » Mar Aug 30, 2005 6:21 pm

nocturna scrie:daca eshti matale un cetatzean us chibzuit, care a mai shi pus deoparte, nu numa' a spart verzishorii, cu o cantitate suficienta scapi shi de fisc shi de mama shi de tata lui, nu numa' de armata. :D



Cam cat am nevoie?

[quote="theOffender"]am facut armata in 1992 / 1993]



[color=Red]De ce sa ma duc in armata la 20 de ani, si sa stau un an degeaba, cand pot sa incep un business. :calm[/color]

:edit: toate intr-un post shi renuntza la roshu. nu te prinde.
ewq
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 30, 2005 12:57 am
Localitate: U.S.

Mesajde ewq » Mar Aug 30, 2005 6:29 pm

[quote="theOffender"]am facut armata in 1992 / 1993]



De ce sa ma duc in armata la 20 de ani, si sa stau un an degeaba, cand pot sa incep un business. :calm:
ewq
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 30, 2005 12:57 am
Localitate: U.S.

Mesajde theOffender » Mar Aug 30, 2005 8:47 pm

cand pot sa incep un business

tinere, businessu il potzi incepe la 20, la 21, la 22, la 23 la orice varsta vrei tu. nu e o scuza pentru a nu face armata (pot sa zic shi eu atunci ca anu asta vreau la mare shi nu in armata). altfel ce sa-tzi zic, eu am facut-o, daca e sa dau ceasu' inapoi in timp shi sa fiu pus a doua oara sa aleg sa fac armata sau sa ma fufilez, ash alege-o fara sa ma gandesc de doua ori. a fost o experientza de viatza unica.

acuma bineintzeles ca regula nu e valabila pt toata lumea iar daca vrei sa n-o faci shi ai cum sa scapi de ea, cinste tzie bravo lor eroilor. nu inseamna ca eshti mai putzin deshtept sau mai putzin barbat sau altceva.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Aug 30, 2005 9:50 pm

Armata (asa cum este ea la noi, sau macar cum am cunoscut-o eu) este un exemplu de ucidere a timpului. Probleme de toate neamurile (libertatea ingradita, instructie de rahat - nu inveti mai nimic util, tehnica militara de toata bascalia, igiena - crunta si indescriptibila, "cadrele" - cadre, nu gluma), nimic nu justifica lunile de viata care ti se fura. Aaa, ca sa cunosti dimensiunile prostiei? ar fi suficient sa faci o vizita, hai un week-end. Restul e un fel de viol pe care trebuie sa-l induri ora de ora.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde superbiggy » Mie Aug 02, 2006 9:19 pm

Si iata ca o idee care se zbatea in mintea oricarui tanar roman si pe care am indraznit sa o postez aici,... a dat roade ,... deci spuneti-va doleantele ! Speak you're mind !
Sa auzim numai de bine,...
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde kacio » Mie Aug 02, 2006 10:24 pm

ai 20 ani , ai ganduri de viitor , ai o iubita , sotie ..pleci in armata si strici totu ...cam asta ar zice majoritatea
insa nimeni nu te obliga sa faci armata la strcit 20 ani ...din cate stiu eu o poti amana vreo zece ani , deci iti poti realiza visele
Desi nu am facut armata , pentru ca sunt la facultate , o s-o fac fara ezitare daca nu imi gasesc de munca in maxim 1 an dupa ce termin facultatea

Sunt pentru satisfacerea stagiului militar ...insa nu obligatoriu...vorba aia "dragostea cu forta nu se face"...ceva de genu :)
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde superbiggy » Dum Aug 27, 2006 6:21 pm

he he he, sa ne trimitzi si noua o poza de la juramant,...:), ai vrea dar nu prea, asa vezi lucrurile acum cind s-au lamurit insa inainte cind nu ave-ai de ales?,... nu ai de unde sa stii. Eu atunci protestam cind era cu japca, Slava Domnului ca s-au lamurit si ai nostrii in privinta asta, se misca lucrurile sa speram ca se vor mai schimba si altele,...
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Anterior

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori