Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Forumul asociat fanclubului Smiley

Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde dutchess » Lun Mar 29, 2010 12:12 pm

Aflam din presa ca datorita mesajului de pe tricoul purtat de Cheloo in videoclip, piesa "Plec pe Marte" a fost supusa analizei CNA iar Cheloo acuzat de rasism.
Ce parere aveti?
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde Daimon » Lun Mar 29, 2010 12:37 pm

1. tre sa te uiti foooarte atent ca sa vezi ce scrie pe tricoul omului. in plus de asta daca ar sta cineva sa se sesizese la toate aiurelile care apar prin videoclipuri...

2. totusi asta e un subiect sensibil si oricat de inocent pare pt profani.. mesajul cu white and proud e destul de clar.. mie mi se pare caa fortat si cheloo putin nota. ceea ce in mod cert e bine pt afacere si oricum nu se va lasa cu vreo sanctiune, cel mult va fi editat clipul.

3. pe de alta parte pe mine ma deranjeaza si toti figurantii cu tricouri cu secera si ciocanul si alte tampenii dar cu ei nu are nimeni treaba.

4. revin la obsesia mea si la paradoxul hip-hoperului de dreapta. :dance

din ce am inteles CNA nu a vazut nimic aiurea in clip. drept e ca n-am gasit o chestie f concreta pe tema asta.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde dutchess » Lun Mar 29, 2010 1:23 pm

mie sincer mi s-a parut mai periculos modul in care se flutura pistolul acela intr-o camera plina de oameni /adolescenti (intr-un clip cu target adolescenti) decat ce scria pe tricou...
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde Daimon » Lun Mar 29, 2010 2:02 pm

chiar, mare dreptate ai. pentru faza aia ar fi trebuit mai degraba sa ia cineva pozitie.

dar nu e un subiect la fel de interesant ca si rasismul.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde kant emir » Mar Mar 30, 2010 5:13 pm

Ce parere aveti?

daca e vorba strict de distinsii Smiley si de Cheloo, sincer, mi se rupe extrem; si de ei, si de prestatia lor, si de fanclubul pe care ne aflam (iertati gura cea sloboda)

daca e vorba de rasismul extras cu de-a sila de pe un tricou, atunci nu e de comentat decat ca e acelasi lipsit de noima exces de zel cu care ne-a obisnuit pofta de defilat cu corectitudinea politica in varf de bat: un rahat puturos si cleios care se lipeste de orice (nu ca n-as fi eu de acord cu evolutia catre un limbaj - incluzandu-l pe cel artistic - amabil si respectuos si tolerant; ca is foarte de acord, sa se consemneze si sa se bolduiasca: is cel mai de acord! dar exagerarea ipocrita si datul la gioale in numele unui pricipiu - dealtfel nobil, sa ne fie iertata repetarea - sunt mai condamnabile decat un inscris - abia lizibil - de pe un tricou)

daca este vorba despre corectitudinea politica as spune ca arta (nu ca ar fi neaparat vorba de asa ceva cand se face vorbire despre manele, hiphop, muzica religioasa ori alte genuri subculturale care ori militeaza angajat, ori ameninta, ori se lauda, ori se plang) nu prea se supune normelor comune - dar cine sa se mai priceapa si la asa ceva?

si daca e vorba despre altceva - despre ce anume e vorba?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde Daimon » Mar Mar 30, 2010 6:00 pm

ar mai putea fi vorba de o manevra de marketing, ofcourse.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde kant emir » Mar Mar 30, 2010 6:54 pm

aaa, daaa, marketing, cum sa nu? oare cum de nu m-am gandit? e numai bun: pacatul e mic, minuscul, nu risti nimic serios, dar scandalul poate sa fie mare; si daca e scandalul mare, atunci e si atentia (pe care o primesti) tot mare


tare-s neatent
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde eliana » Mie Mar 31, 2010 11:07 am

:ha-ha marketing la parazitii?

nu cred.

si cei care "s-au sesizat" si dau inainte cu corectitudinea politica, vor capital de imagine. dar pentru cei cu adevarat defavorizati nu fac nimic.

Alianta Civica a Romilor din Romania (ACRR) ar avea atatea mult mai importante de facut pentru bunastarea romilor.

dar nah...e si asta o metoda de a te face cunoscut. :square
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde dutchess » Mie Mar 31, 2010 11:10 am

eliana scrie::ha-ha marketing la parazitii? nu cred.


de fapt, cred ca e vorba de marketing la Smiley, care dupa parearea mea functioneaza destul de bine; tipul are un capital de imagine destul de bun
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Smiley feat. Cheloo "Plec pe Marte: rasism sau nu?

Mesajde eliana » Mie Mar 31, 2010 11:57 am

o da.


dar nici cheloo nici ombladon nu prea dau doi bani pe lucruri de genul asta. ma rog...din cate ii stiu eu de-a lungul vremii.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Smiley

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori