House-ul ROmanesc

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Mesajde sly » Vin Mai 03, 2002 1:22 pm

da s hi mie...
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Pai cum sa iti dau un cd ?

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 09, 2002 10:00 pm

Initial trimis de sly
da s hi mie...

Mey sly , lasa ca iti dau un cd cu Sistem cand vii la Bacau pe 24 da ? Ok .. have fun

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Pai cum sa iti dau un cd ?

Mesajde Raven » Mar Mai 14, 2002 11:47 am

Initial trimis de Andrei

Mey sly , lasa ca iti dau un cd cu Sistem cand vii la Bacau pe 24 da ? Ok .. have fun

Andrei


Mah, Andrei, and vii in Iasi pe 25, vezi poate vii cu un CD cu Sistem incoace, sa ma bucur si io de el, ca de fac cu ou si cu otet daca nu... :D

Please... Mersi...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde wclan » Mar Mai 14, 2002 6:57 pm

Initial trimis de sly
cea mai tare trupa romaneasca : impact
cei mai tari dj: raoul, dj project, etc
da da!!!
wclan
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Joi Feb 28, 2002 8:09 pm
Localitate: bucuresti

Aham .. vechituri

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 12:26 pm

Initial trimis de wclan
da da!!!


Lasa mey ca sly nu a auzit de alti dj`ei .. :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

De asa ceva .. a`ti auzit?

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 12:28 pm

DANCE MISSION : best Romanian dance compilation, Future Groove, The O Zone, Reloop, Gee 7, Virtual Society, Active 76...Out Now!!!
Soon UNDERGROUND EXPLORER Volume 1, the first romanian underground compilation, including acts like Suie Paparude, Future Groove, DJ Vasile, UFO & UMMO, Xplore, Urban Experience, Zum, NSK, Miky and guests Auto Kinetic (US), Miniom (Belgium)

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: De asa ceva .. a`ti auzit?

Mesajde Raven » Joi Mai 16, 2002 11:39 pm

Initial trimis de Andrei
DANCE MISSION : best Romanian dance compilation, Future Groove, The O Zone, Reloop, Gee 7, Virtual Society, Active 76...Out Now!!!
Soon UNDERGROUND EXPLORER Volume 1, the first romanian underground compilation, including acts like Suie Paparude, Future Groove, DJ Vasile, UFO & UMMO, Xplore, Urban Experience, Zum, NSK, Miky and guests Auto Kinetic (US), Miniom (Belgium)

Andrei :-)


Vreau si io... :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Hehehehehhehehheehehhehe

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 11:55 pm

Initial trimis de Raven


Vreau si io... :D


:D pai mai asteapta urmatorul Mission! :p

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Hehehehehhehehheehehhehe

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 1:12 am

Initial trimis de Andrei


:D pai mai asteapta urmatorul Mission! :p

Andrei


Da' nu vreau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-P
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Evenimente Techno, House, Trance... in Romania

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 3:49 pm

http://www.computergames.ro/forum/showthread.php?s=&threadid=47830

Luati si va mai clatiti ochii, ca sa nu ziceti ca nu va dau nimic... In plus mi-e mai usor sa va las pe voi sa descoperiti alte linkuri demne de luat in seama, decat sa le culeg io... ;):p:D:cool:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde sly » Dum Mai 19, 2002 5:58 pm

misto forum raven...tre sa imi fac shi eu aparitia pe acolo...
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Suie Paparude

Mesajde AnDrEi » Dum Mai 19, 2002 6:57 pm

Cred ca Suie Paparude face parte din House`ul Romanesc ...Mihai Campineanu - Mihai Dobre - D.J.Vasile
Suie Paparude is a band from Bucharest, Romania.
We have an album and 2 years of existence.
Suie Paparude is involved in the drum & bass and jungle scene in Bucharest, where we are very popular.

We are eager to contact any form of techno thinkers from Europe and over the world.
As techno is the 90'ies ocult languages between the curios and the wise souls.

Compounds:
MIHAI DOBRE (25) VOCAL
MIHAI CAMPINEANU (25) KEYBOARDS
D.J. VASILE - DECKS

Also the producer and composer of Suie Paparude, Mihai Campineanu, has started his own project called ZARAZA, making mutant music, a combination between ambient, space noise, dub, trip-hop and romanian ethnic influences.
We play together in the most diverse places and open to the world, to any musical and human experience.

Contact us, as the truth is always away, somewhere out of the world, in space.

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Dum Mai 19, 2002 8:40 pm

Initial trimis de sly
misto forum raven...tre sa imi fac shi eu aparitia pe acolo...


Valeu... :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

DJ Kühl a debutat in Bukarest...

Mesajde AnDrEi » Lun Mai 20, 2002 2:10 pm

DJ Kühl a debutat in Bukarest...
* Sambata seara, DJ Kühl, unul din cei mai populari DJ-i din tara vecina, a sustinut un set in clubul Evolution. Show-ul a inclus lansarea locala a celui de-al doilea album Activ ("In transa) si prezenta unui alt DJ maghiar, DJ Shooty. Cu toate ca a "prestat" de mai multe ori in tara noastra , Kühl stie sa-si surprinda publicul de fiecare data cu ceva nou. DJ-ul a prins "microbul" de la tatal sau, care este un impatimit ascultator de jazz. Debutul a avut loc la varsta de 15 ani (1985), intr-un club din Budapesta care poarta numele de Bukarest (Bucuresti) Presso... Chiar daca la inceput a oscilat intre jurnalistica si muzica, usurel, mixurile au pus stapanire pe tanarul muzician. "Pot spune ca de 12 ani traiesc din aceasta meserie. Dupa ce am debutat in alte stiluri, din 1994 am imbratisat curentul house." Vrajitorul vinilurilor din tara vecina a contribuit serios la implementarea acestui curent in Ungaria. De numele lui se leaga primele mari evenimente organizate in Ungaria (Mayday, Rave Olympia). Tot el a pus, in 1995, bazele primei agentii specializate de booking din domeniu.
Starea natiunilor...
"Si-n Ungaria si-n Romania, curentul house s-a dezvoltat de la zero. N-au existat acele structuri muzicale si sociale prezente in Vest, iar evolutia miscarii clubbing este imbucuratoare." Chiar daca fata de vecinii nostri de la vest avem un (mic) handicap, lucrurile merg intr-o directie buna, cel putin pe planul muzical. "In Romania, in decurs de doi ani s-au intamplat lucruri care in tara noastra s-au stabilizat in 4-5 ani. Totusi, pentru ca club-culture-ul sa fie adevarat, e nevoie si de o presa care sa educe publicul." Pentru cei care nu sunt familiarizati cu stilul lui DJ Kühl, acesta le recomanda sa asculte cu atentie stilul progressive. "Acest stil a crescut foarte mult in ultimii doi ani. A imprumutat elemente din tribal, house si techno. E o muzica de fuziune, in care arhitectura muzicala inglobeaza sonoritati noi." Dupa ce a venit pentru prima data acum doi ani in tara noastra, DJ Kühl e mandru de progresul care s-a inregistrat in acest domeniu. "Cred ca mi-am adus si eu aportul - cat de putin - la aceasta evolutie. De exemplu, acum doi ani, DJ Rhadoo (n.n. - unul din cei mai "titrati" DJ-i romani) nu avea un stil definit. Astazi, in geanta lui gasesti 90% placi din domeniul progressive-house."
Petreceri bune si mai putin...
Cele mai bune petreceri sustinute de Kühl au avut loc in clubul Korona din Kecel (Ungaria). Si fiindca trebuie sa existe si amintiri mai putin placute, cu ocazia unui party sustinut recent in Slovacia, DJ-ul maghiar a avut o surpriza de proportii. "Evenimentul cu pricina a avut loc intr-o casa de cultura dintr-un orasel slovac. Pe langa faptul ca DJ-ul care a pus muzica inaintea mea a abordat un techno rapid, care nu «pusca» deloc cu stilul meu, la cea de-a treia melodie din setul meu, in fata clubului s-a iscat o bataie generala. Asa ca toti au iesit sa vada acel show, iar cei care au ramas inauntru stateau langa geamuri sa urmareasca bataia. Dupa o ora am renuntat."
Concurenta neloiala
Nu cu mult timp in urma, cei care activau in acest domeniu erau prieteni "la catarama", organizand deseori petreceri legendare. O data cu aparitia biznis-ului profesionist, lucrurile s-au schimbat radical. DJ-ii autohtoni se "injunghie" pe la spate, iar promotorii organizeaza petreceri intr-un club doar pentru a "demonta" concurenta. "Din pacate, baietii romani apeleaza la metode murdare. Nu inteleg acest fapt, mai ales ca aici exista mult mai putini DJ-i ca in Ungaria. Cu toate acestea, toti se ingramadesc sa puna muzica in aceleasi locuri. Nimeni n-are curajul sa exploreze zone care n-au fost descoperite." Chiar daca publicul bucurestean este unul amator de progressive-house, acolo lumea e mai rece. "In randul DJ-ilor bucuresteni exista crize acute de personalitate. Si asta se manifesta fata de toti cei care vin d-afara..."

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde anndrei » Vin Iun 21, 2002 3:12 pm

Initial trimis de J.A.Tiranu
Cat despre Kpital-trance .... nu sunt eu prea cunoscator de genuri si subgenuri de muica dar ptr. mine trance inseamna Binary Finary,koala si inca cativa
care nu seamana tocmai cu muica kpital


Perfect de acord!

Oricum cred ca cunosti mai bine subiectul decit ala caruia i-ai raspuns.

Daca cineva de pe site-ul asta crede ca romanii ºi in special K-pital cintí£ house (dupí£ unii chiar trance!) ii sugerez sí£ meargí£ acasí£ sí£ se culce ºi sí£ viní£ miine cu un rí£spuns valabil.

Dací£ vreí¾i sí£ venií¾i cu pí£reri valabile ascultaí¾i mai intii house nu K-pital.

Apropo cií¾i dintre voi au ascultat DJ Dag?
Daí¾i-ví£ peste cap ºi faceí¾i rost de Clubnight Classix ºi veí¾i vedea ce inseamní£ sí£ ai geniu in muzica house.

Revenind la K-pital , am impresia cí£ papagalii í£Ã‚ºtia vor termina cintind niºte rahaturi comerciale pentru cí£ piní£ la urmí£ banul conteazí£ nu?
anndrei
 

Mesajde bhuttu » Vin Iun 21, 2002 4:29 pm

Initial trimis de anndrei

Revenind la K-pital , am impresia cí£ papagalii í£Ã‚ºtia vor termina cintind niºte rahaturi comerciale pentru cí£ piní£ la urmí£ banul conteazí£ nu?


Hm, mie mi-e frica sa nu se intample asa! Dar sper ca n-o sa se ajunga pana acolo.
Acu' de postu' tau, bai anndrei, nu-s ce sa zic. Am vazut ca te-ai apucat sa manaci cacat fara sa ti-o ceara nimeni, da' nu-mi dau seama de ce. Asa se obisnuieste in partea aia, spre rusi, sau pur si simplu te crezi tu destept?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Raven » Dum Iun 23, 2002 1:30 pm

Initial trimis de bhuttu


Hm, mie mi-e frica sa nu se intample asa! Dar sper ca n-o sa se ajunga pana acolo.
Acu' de postu' tau, bai anndrei, nu-s ce sa zic. Am vazut ca te-ai apucat sa manaci cacat fara sa ti-o ceara nimeni, da' nu-mi dau seama de ce. Asa se obisnuieste in partea aia, spre rusi, sau pur si simplu te crezi tu destept?


Nu, creq ca e din cauza ca are apa la creier si se apuca sa improaste cu noroiul in care traieste in jur, in primul rand in mine... :mad: Mah loosere, nu pune stampila pe o formatie dupa o melodie: mai intotdeauna primele albume/melodii sunt cele mai faine. De aceea au succes. Pe urma ori este vorba de inertie, ori de valoare intr-adevar, ori de ceva imbinat, un amalgam neidentificat...

Mai curata-ti oleaca din rahatul care ti se balacareste intre urechi si fuck off... :mad: :mad: :mad:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

houzeul rom e cam aiurea

Mesajde jok3r » Dum Iun 23, 2002 11:21 pm

houzul rom e cam aiurea rau ... in comparatzie cu ce asc io ... e chair nashpa ... ptr ca se copie la greu ... nu le poate zice , oriceine , la dj-i d muz houze rom ca sa nu mai cpoe ca la bac sau alte examene ??

incercatzi sa cautatzi judge jules , voodoo & serano , aquagen etc ... dar mai ales brooklyn bounce ... :)

peace
:) nebun inofensiv (:
jok3r
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 23, 2002 11:02 pm
Localitate: in al 9-lea cer ... sau dorm ...

Re: houzeul rom e cam aiurea

Mesajde Raven » Lun Iun 24, 2002 11:04 am

Initial trimis de jok3r
houzul rom e cam aiurea rau ... in comparatzie cu ce asc io ... e chair nashpa ... ptr ca se copie la greu ... nu le poate zice , oriceine , la dj-i d muz houze rom ca sa nu mai cpoe ca la bac sau alte examene ??

incercatzi sa cautatzi judge jules , voodoo & serano , aquagen etc ... dar mai ales brooklyn bounce ... :)

peace


Da, ai mare dreptate, mai ales ca ceea ce este bun la noi nu este asa de mult cunoscut multora... Ca tot vorbeam de promovari, de case de productie & stuff care vor sa mulga omul de bani atata timp cat se poate, nu sa faca ceva bun in general pentru genul respectiv sau pentru fanii genului respectiv... :mad:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

So..

Mesajde AnDrEi » Lun Iun 24, 2002 9:41 pm

A`ti dori ca pe piata muzikala din Romania ( genul de muzika House )sa apara mai multe trupe sau dj`ei romani ?

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: So..

Mesajde Raven » Mar Iun 25, 2002 11:53 am

Initial trimis de Andrei
A`ti dori ca pe piata muzikala din Romania ( genul de muzika House )sa apara mai multe trupe sau dj`ei romani ?

Andrei :-)


Mah Andrei, conteaza si cantitatea, dar cel mai mult calitatea. Ca vedem ce iese cu atatea formatii pop-dance de copchile de 10 ani. Dai in borala...

Si in afara de asta mai trebuie sa fie si cunoscute acele trupe si acei DJ... :(
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Korekt!

Mesajde AnDrEi » Mar Iun 25, 2002 10:16 pm

Initial trimis de Raven


Mah Andrei, conteaza si cantitatea, dar cel mai mult calitatea. Ca vedem ce iese cu atatea formatii pop-dance de copchile de 10 ani. Dai in borala...

Si in afara de asta mai trebuie sa fie si cunoscute acele trupe si acei DJ... :(


Raven dap .. dar de cele mai multe ori calitatea .. iti spun ca mai degraba asculti o piesa care sa dureze mai putin si sa aiba o coloana sonora super decat sa asculti un "shit" de piesa care sa dureze o vesnicie si sa nu fie buna de nimik!
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori