Incepatori

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Mesajde p0is0n » Vin Iul 12, 2002 9:01 am

Initial trimis de Blackie
Cauta Trance Control ! Muzica facuta cu Reason !


am eu Trance Control intregul album...
dar va spun ca numai a trance nu suna !

e mai mult ceva de genul 4/4 beats (adia un trance mai acid si mai psihedelic)...

oricum, tre sa ai rabdare ca sa asculti asa ceva, ca nu e prea relaxanta, pe cand ascultand trance poti si sa dormi...


apropo, cam cat e licenta la Reason ??
p0is0n
 

Mesajde p0is0n » Vin Iul 12, 2002 9:15 am

Initial trimis de J.A.Tiranu
Baaaa!!
Chiar nu mai e nimeni care se joaca de-a muzica??
(Ar trebui ca daca Hi-q pot atunci oricine poate)


nu prea poate oricine sa faca muzica, cum nu poate oricine sa fie un matematician sau fizician...

nu trebuie numaidecat sa ai IQ (ca hi-q au aia de la formatia cu acelasi nume), ci trebuie sa ai si oleaca de talent si multa, foarte multa imaginatie...

cat despre programele de facut muzica:
fruity loops-ul este super misto, daca umbli prin el ceva mai mult si ai rabdare faci niste chestii ce ar inlocui toate sculele dintr-un ditamai studioul profesional (aici tre sa ai rabdare si imaginatie, sa prinzi repede si sa mai ai si bafta, nu multa !)...

dance e-jay e penibil tare de tot, soft inutil, insa are cateva sample-uri demne de luat in seama; un beat sequencer poate l-a face mai interesant...

rebirth-ul a tare incurcat, tre sa ai rabdare enorma cu el...
dar ies piese destul de suparate (am ascultat un remix la vangelis - alpha facut pe ribirth 2.0 si pot sa spun e era super)...

reason - asta da programde facut muzica...
nu este pentru incepatori si nici pentru avansati (adica avansat in a ascluta muzica)...
pentrua lucra cu programul asta tre sa ai notiuni de teorie muzicala (ureche muzicala), rabdare enorma, o notiune a continuitatii bine dezvoltata (ca sa nu te pierzi intre sutele de butoane afisate pe ecran care nu stii ce fac) si cred eu, cel mai imporatant, tre sa fi vazut macar odata in viata ta fizic vreo scula Roland sau orice alt tip de sintetizator si sa stii macar ce inseamna un buton de pitch, de gain, bass, treble, delay, crossfading etc.
p0is0n
 

Mesajde J.A.Tiranu » Sâm Iul 13, 2002 12:32 am

Initial trimis de p0is0n


nu prea poate oricine sa faca muzica, cum nu poate oricine sa fie un matematician sau fizician...



r etc.

Ba Reason-u asta e laudat mult. Am avut si eu un demo si intr-adevar te pierzi in butonase. Nu am putut insa sa ma joc cu el sa vad daca e ceva in plus fata de fruity, ptr ca se pare e si un mare devorator de resurse, si sistemul meu e prea jalnic ptr. a face fata.
Pentru cine vrea sa vada melodiii facute in reason http://www.vitaminic.com si cautati silverblae sau fated( nu sunt facute 100% in reason, e si un pic de rebirth)
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Deci!

Mesajde AnDrEi » Sâm Iul 20, 2002 3:21 pm

Care ma ajuta si pe mine cu niste programe de facut muzika ? sa imi dea pm ca sa stiu cum luam legatura please ! ma refer sa mi le inscriptioneze pe cd`uri si .. please please am mare nevoie ..
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

p0is0n nu e adevarat ...

Mesajde cipilica » Sâm Iul 20, 2002 4:47 pm

Initial trimis de p0is0n


nu prea poate oricine sa faca muzica, cum nu poate oricine sa fie un matematician sau fizician...

nu trebuie numaidecat sa ai IQ (ca hi-q au aia de la formatia cu acelasi nume), ci trebuie sa ai si oleaca de talent si multa, foarte multa imaginatie...

cat despre programele de facut muzica:
fruity loops-ul este super misto, daca umbli prin el ceva mai mult si ai rabdare faci niste chestii ce ar inlocui toate sculele dintr-un ditamai studioul profesional (aici tre sa ai rabdare si imaginatie, sa prinzi repede si sa mai ai si bafta, nu multa !)...

dance e-jay e penibil tare de tot, soft inutil, insa are cateva sample-uri demne de luat in seama; un beat sequencer poate l-a face mai interesant...

rebirth-ul a tare incurcat, tre sa ai rabdare enorma cu el...
dar ies piese destul de suparate (am ascultat un remix la vangelis - alpha facut pe ribirth 2.0 si pot sa spun e era super)...

reason - asta da programde facut muzica...
nu este pentru incepatori si nici pentru avansati (adica avansat in a ascluta muzica)...
pentrua lucra cu programul asta tre sa ai notiuni de teorie muzicala (ureche muzicala), rabdare enorma, o notiune a continuitatii bine dezvoltata (ca sa nu te pierzi intre sutele de butoane afisate pe ecran care nu stii ce fac) si cred eu, cel mai imporatant, tre sa fi vazut macar odata in viata ta fizic vreo scula Roland sau orice alt tip de sintetizator si sa stii macar ce inseamna un buton de pitch, de gain, bass, treble, delay, crossfading etc.


ma` nu e adevarat ... oricine poate face muzica .. normal ca nu o ricine nu poate face muzica de calitate! Dupa parerea mea, daca ai un PC destul de peformant shi un program bunishor de facut muzica .. potzi sa te consideri compozitor... deci ideea e ca nu oricine poate sa faca muzica de calitate ...

House Rulezzz
cipilica
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iun 19, 2002 11:37 am
Localitate: In space

Re: p0is0n nu e adevarat ...

Mesajde AnDrEi » Joi Iul 25, 2002 10:34 pm

Initial trimis de cipilica


ma` nu e adevarat ... oricine poate face muzica .. normal ca nu o ricine nu poate face muzica de calitate! Dupa parerea mea, daca ai un PC destul de peformant shi un program bunishor de facut muzica .. potzi sa te consideri compozitor... deci ideea e ca nu oricine poate sa faca muzica de calitate ...

House Rulezzz


cipilica .. pai depinde de ce esti in stare nu ? si daca ai un program bun si un PC super .... vrei nu vrei tot iese ceva fain ! :D
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

SAl

Mesajde George900 » Joi Mai 06, 2004 8:27 pm

Blackie scrie:Fruity Loops 3.5 a aparut cat si Reason 2.0 . Cam greu de gasit pe net pana acum da sper sa dau de ele . Ai auzit de Reason ? Daca ai ocazia sa gasesti o melodie cu formatia [ sau ce :t o fi ] o sa auzi muzica facuta pe calculator care suna beton . Trance de la mama lui . E super greu programul ala ..... Mixx - Orgasmica e facuta cu Reason 1.0 . Kai Tracid ultima melodie e facuta cu Rebrith ! E-jay e pentru copiiiiii!


Salut eu am FRUITYLOOPS 4.1 cu updeturi ...are si vocoder ....contacteazama pe George@secureroot.com daca te intereseaza programul..multa bafta. :sleep:
George900
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 14, 2004 6:03 pm
Localitate: Moinesti

Mesajde Blackie » Mie Iun 16, 2004 11:52 pm

J.A.Tiranu scrie:Blackie, de ce ne tii in suspans?
Vreau sa aud si eu melodiile tale( oricum o sa le downloadez moca dupa ce faci lansarea :D)
Apropo, am pus pe vitaminic.com versiunea finala la 'Give me a flat trance ' + o melodie noua, vesela, poate un pic comerciala...ma rog, mie imi place :) + 3 proiecte (melodii la care muncesc momentan( aviz celor care nu suporta greseli in melodii(gen ruperi de ritm neprelucrate sau batai care mai dau pe langa ))
Le-am pus adineaori si cam in 3 zile o sa fie accesibile
Astept comentarii si sugestii !



JA Trianu ... Long time ............ Nu am mai postat aici de mult ... dar am venit si eu acasa .... in sfarsit ...... Dupa mult timp ..... Am intrat pe site-ul ala acum dar nu am gasit nimic .... din ce ai facut .... ! As avea multe de spus si de impartasit ...... Pacat ca rahatu ala de producator ... nu a avut cuv ...a facut un clip si nu a vrut sa pirateze mel ... si uite asa am rup un contract ... !! dar o sa mai incerc odata aici la noi mai ales ca vad ca acum ... pe dc ... vad mel care au fost facute acum 2 ani !! Asta e un lucru bun Oamenii au ascultat Blackie asta e un lucru bun .... Am piratat o mel Da vad ca nu a ajuns pe Dc Cauta Robert Miles - Children [ Dj Blackie Chill Out ] ... sa mai piratez ..... intre timp am mai facut si eu experienta ... !!! Multa Bafta iti doresc tie si celor care administreaza acest site
Blackie
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 2:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Dum Iun 20, 2004 11:53 am

Bine ai venit inapoi, Blackie, si problemele tale legate de producatori. :)

Imi amintesti de vremurile cand forumu' asta chiar avea viata.

Bafta in continuare si sedere placuta pe fanclub. ;)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Blackie » Lun Iun 21, 2004 12:10 am

Da de ce nu se mai posteaza ;w ce a patit lumea .. ? In puii mei cand am inceput eu sa postez era mai multa lume ...acum ... nu prea vad subiecte ... nu mai sunt utilizatori ... sau la genu asta sunt prea putini sau ce ?
Blackie
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 2:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Dum Iul 11, 2004 11:31 am

Be, nu cred ca depinde de vreunul din noi faptul ca forumul asta e in agonie. Eu personal nu prea mai am timp de net, si in ultima vreme nici net nu prea mai am. Da' o sa rasara el soarele din nou.

In alta ordine de idei, alunecam puternic offtopic. Rog moderatorii sa ma scuze.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron