Oare cat timp se va mai asculta HOUSE-ul ?

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Hehehehehhehehheehehhehe

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 10:55 pm

Initial trimis de deedee
lol Raven :) ...
se va transforma...credeam ca intzlsgeti si voi ce voiam sa spun :)
plsu d-asta imi era prea lene la ora aia sa mai si scriu tot ce imi trecea prin minte:))

se poate trransforma si in vampir..:)
anything it's posible!:)


Nu cred ca ar fi ceva mai mult de spus decat : yeap .. right .. sure :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 1:05 am

Initial trimis de deedee
lol Raven :) ...
se va transforma...credeam ca intzlsgeti si voi ce voiam sa spun :)
plsu d-asta imi era prea lene la ora aia sa mai si scriu tot ce imi trecea prin minte:))

se poate trransforma si in vampir..:)
anything it's posible!:)


Valeu, atunci or sa ne suga (de energie) si mai tare decat acuma... :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde sly » Vin Mai 17, 2002 7:24 pm

se asociere house&vampiri...
asha cum zicea shi andrei se va transforma intr*-un curent..
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

La inceput a fost..

Mesajde AnDrEi » Sâm Mai 18, 2002 12:32 am

Initial trimis de sly
se asociere house&vampiri...
asha cum zicea shi andrei se va transforma intr*-un curent..

La inceut a fost HOUSE...Apoi s-a intamplat explozia de “house-eriâ€Â
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Sâm Mai 18, 2002 11:13 pm

Ma Andrei, sa pic pe jos de uimire, cand am auzit pe una zicand ca-i plac manelele, dar si house... Pur si simplu nu exista compatiblitate intre aceste doua genuri, daca manelele pot fi incadrate intr-un gen...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Tzapa :-)

Mesajde AnDrEi » Sâm Mai 18, 2002 11:20 pm

Initial trimis de Raven
Ma Andrei, sa pic pe jos de uimire, cand am auzit pe una zicand ca-i plac manelele, dar si house... Pur si simplu nu exista compatiblitate intre aceste doua genuri, daca manelele pot fi incadrate intr-un gen...


Chiar as vrea si eu ca sa o cunosc .. se poate ? :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Tzapa :-)

Mesajde Raven » Dum Mai 19, 2002 9:36 am

Initial trimis de Andrei


Chiar as vrea si eu ca sa o cunosc .. se poate ? :-)

Andrei


Mah, spre cinstea si onoarea mea, am uitat cine era persoana respectiva... :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Uhhhhh

Mesajde AnDrEi » Dum Mai 19, 2002 5:08 pm

Initial trimis de Raven


Mah, spre cinstea si onoarea mea, am uitat cine era persoana respectiva... :D


Spre cinstea si onoarea mea .. eu tot vreau sa o cunosc.. adu`ti aminte .. :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Uhhhhh

Mesajde Raven » Dum Mai 19, 2002 8:20 pm

Initial trimis de Andrei


Spre cinstea si onoarea mea .. eu tot vreau sa o cunosc.. adu`ti aminte .. :-)

Andrei


Du-te mah naibii, vrei sa chelesc de atata gandire ??? :D:D :D :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Hihihihihhihi

Mesajde AnDrEi » Joi Iun 06, 2002 8:48 am

Initial trimis de Raven


Du-te mah naibii, vrei sa chelesc de atata gandire ??? :D:D :D :D

Du-te si tu naibii ca iti fur masina de tuns :-)

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Hihihihihhihi

Mesajde Raven » Vin Iun 07, 2002 2:23 pm

Initial trimis de Andrei

Du-te si tu naibii ca iti fur masina de tuns :-)

Andrei :-)


N-am masina de tuns, am frizer ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Cat timp ? Kewl ...

Mesajde AnDrEi » Vin Iun 28, 2002 8:53 pm

Cei care arunca din cand in cand cite o privire pe afisele locale au remarcat cu siguranta o organizatie misterioasa: anonim TM. Baietii cu pricina nu abordeaza cursuri transcedentale sau alte teme "fancy", ci sunt "chititi" pe muzica. Dupa un prim "chef" reusit organizat in 1998 in MV, vorba a circulat binisor, astfel incat, actualmente, petrecerile organizate de ei se bucura de prezenta a 3-400 de oameni. In opinia lui DJ RoliBreaker (ex-Clau), cele mai reusite party-uri organizate de anonim TM au avut loc la clubul The Note.
Fara indoiala, cel mai "exotic" party organizat de ei a fost cel in care doi DJ austrieci au oferit publicului o muzica funky, extrem de variata, care a mers de la vinilurile anilor '60 pana la breakbeat-ul actual.
"Am pus bazele acestor actiuni pentru ca toti cei patru membri fondatori au fost fani de asemenea muzica." Chiar daca cea mai buna publicitate pentru actiunile organizate de ei a fost "din vorba-n vorba", de-a lungul timpului, foarte multi tineri au "picat" din senin la aceste chefuri si s-au indragostit de ele.
Dar oare cu ce difera ele de party-urile house? "Pai, din punct de vedere cantitativ, lumea e mai putina. Acestia vin din placere, sa asculte o muzica noua, care nu poate fi ascultata altundeva. Lumea se simte insa la fel de bine ca la chefurile in care se baga house sau progressive-house." Chiar daca in general aici se asculta breakbeat si drum'n'bass, baietii nu au nici o prejudecata vizavi de celelalte curente dance. "Eu mai incerc sa colorez seturile mele si cu piese care nu intra neaparat in breakbeat. Toate stilurile se pot mixa si se poate face in asa fel incat lumea sa se simta bine." Chiar daca la inceput mixurile se realizau numai pe CD si caseta, dupa o "vizita in Germania", RoliBreaker s-a dotat cu doua turntables-uri (pick-up-uri) si vinilurile aferente, asa ca "de mai bine de doi ani de zile pun muzica numai pe vinil".
Daca exista un scop al acestor party-uri, acela e "ca lumea sa inteleaga ca nu exista un singur stil techno. Eu cred ca techno e un fenomen mondial si toate celelalte subgenuri intra in aceasta categorie a muzicii electronice". De-a lungul celor trei ani de existenta, anonim TM a colaborat cu succes cu cealalta organizatie locala, TM Base. Incepand de astazi, la Terasa Eminescu, anonim TM reia seria chefurilor, existand sansa ca, in cazul unei primiri calduroase din partea publicului, actiunile sa se permanentizeze in aceasta locatie. Daca sunteti curiosi sa aflati de unde pana unde le-a venit astora ideea de anonim TM, RoliBreaker e extrem de concis si hotarat: "Nu ne place sa iesim in evidenta cu numele noastre.
Vrem sa iesim in evidenta prin ceea ce facem, prin muzica pe care o promovam. Nu cred ca numele unui artist e atat de important, atata timp cat el face o treaba buna". Printre planurile celor de la anonim TM se numara si organizarea unui festival in care lumea sa vina cu cortul (...si sa plece fara...). "Festivalul se va tine doua-trei zile (non-stop) in zona Valiugului-Trei Ape- Garana. Speram sa montam un cort mare in care lumea sa danseze. Incercam sa deschidem ochii lumii ca evenimentele house pot fi diversificate si cu alte genuri de muzica." Chiar daca anonim TM si TM Base reprezinta singurele organizatii de acest gen din tara, RoliBreaker si Dudu tin legatura cu o serie de pasionati din domeniu, printre ei numarandu-se DJ DuBase si Seba 1394 (Cluj), Andy More House si DJ Robert (Brasov), Fire in Water, GrooveHolics si NSK (Bucuresti). So .. va mai dura ceva timp ..
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde fercusclaus » Dum Sep 29, 2002 12:00 am

Sper ca mult

Dar se pare ca nu va mai fi mult si toata lumea isi va schimba preferintele muzicale pe altceva.

Desii se pare ca maneau a cam prins bine la romani dar putin si in Germania!!!!!!!!!!!!(Mici grupuri de tigani canta in piete -ilegal bineneteles si se pare ca le c-am place).
Si daca Germania(scuze la cacaofonie) pierde teren e c-am de rau deoarece aici au evoluat cele mai multe curente House:Techno,trance,hapy hardcore(rave),hardcore.

Oricum acest gen de muzica va putea ramane in istorie ca o muzica care nu se bazeza decat pe electronica,nu pe acordeon,nu pe contrabass etc.)

Daca house-ul se va termina oricum sa ne amintim macar cate un reprezentat al fiecar-ui gen house:
progresiv house: Brooklyn Bounce
trance: ATB
rave:Scooter
hardcore:Prodigy

Si sa nu uitam si Love Parad-urile din Berlin care au strans cate 2000000 house-ri anual in Berlin..............................
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Mesajde Stormy Lady » Joi Oct 03, 2002 12:39 pm

DOAMNE FERESTE! VORBESTI CA LA O INMORMANTARE SAU UN PARASTAS!
MAI RAMANE DE SPUS "ODIHNEASCA-SE IN PACE!"

House-ul are muuuuult de trait,un asemenea gen nu moare cu una,cu doua....nu e un simplu curent care nu se supune legilor evolutiei si e uitat chiar de cei mai mari fani....
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Long time !

Mesajde AnDrEi » Joi Oct 03, 2002 4:07 pm

Houseul`? neah .. el fi 4 ever :-) asta o spun eu din surse sigure .. si anume .. din 100 oameni pe care i`am intrebat . " Hey .. do you like house" 98 mi`au raspuns " Of Course " so .. :-) acest curent muzikal .. va fi ascultat de multi oameni pentru o perioada de timp nedeterminata !
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde fercusclaus » Vin Oct 04, 2002 11:03 pm

Initial trimis de Stormy Lady
DOAMNE FERESTE! VORBESTI CA LA O INMORMANTARE SAU UN PARASTAS!
MAI RAMANE DE SPUS "ODIHNEASCA-SE IN PACE!"

House-ul are muuuuult de trait,un asemenea gen nu moare cu una,cu doua....nu e un simplu curent care nu se supune legilor evolutiei si e uitat chiar de cei mai mari fani....



Eu zic 100 de ani se va mentine in topuri si peste 1000 de ani va exista. Est de acord???
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Mesajde Stormy Lady » Lun Oct 07, 2002 1:33 pm

wooo,cat de bine suna asa!!!
cu fani ca noi,cum sa nu reziste???!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde fercusclaus » Joi Oct 10, 2002 10:47 pm

Fani house ce nota ati oferi housu-lui din romania.

Eu dau 8/10 voi???????
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Mesajde Stormy Lady » Vin Oct 11, 2002 12:46 pm

Intre 5 si 6.Pe bune.
asa,daca as asculta cele mai bune creatii de pe la noi,poate as da un 9.....dar compar cu ceea ce sa aude din afara si e o diferenta uriasa....
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde fercusclaus » Sâm Oct 12, 2002 10:32 pm

Initial trimis de Stormy Lady
Intre 5 si 6.Pe bune.
asa,daca as asculta cele mai bune creatii de pe la noi,poate as da un 9.....dar compar cu ceea ce sa aude din afara si e o diferenta uriasa....






Bine dar eu cred ca si strainii au melodii house mai proaste ,iar la noi in romania nu ajung decat cele mai bune!!

:confused:
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Hahahahaha neah

Mesajde AnDrEi » Mie Oct 16, 2002 8:11 am

Nope .. pai daca cumva nu stii house`ul bun vine din afara Romaniei .. asa ca nu ai cum sa faci o asemenea afirmatie !
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Hahahahaha neah

Mesajde fercusclaus » Vin Oct 18, 2002 10:29 pm

Initial trimis de Andrei
Nope .. pai daca cumva nu stii house`ul bun vine din afara Romaniei .. asa ca nu ai cum sa faci o asemenea afirmatie !



Da ce mah tu crezi ca in hous-ul din Afganistan e mai bun decat cel Romanesc????

;e
Semnatura sa aiba maxim 4 randuri.
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Mesajde Stormy Lady » Joi Oct 24, 2002 1:00 pm

:) devine nostima discutia...dar totusi,nu va certati...

Nu cred ca era vorba de tari ca Afganistanul...stiu talibanii ce e ala house si cu ce se mananca?si chiar daca ar sti,n-ar avea timp pt. asta!
Oricum,nu poti compara ce e in Romania cu ce vine din tari precum Germania,Olanda,Franta,Belgia,Anglia,Finlanda,Italia etc...
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde fercusclaus » Joi Oct 24, 2002 6:22 pm

Initial trimis de Stormy Lady
:) devine nostima discutia...dar totusi,nu va certati...

Nu cred ca era vorba de tari ca Afganistanul...stiu talibanii ce e ala house si cu ce se mananca?si chiar daca ar sti,n-ar avea timp pt. asta!
Oricum,nu poti compara ce e in Romania cu ce vine din tari precum Germania,Olanda,Franta,Belgia,Anglia,Finlanda,Italia etc...



Hai ca ne-am lamurit are dreptate Stormy Lady:a
Semnatura sa aiba maxim 4 randuri.
fercusclaus
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 10:31 pm
Localitate: Romania-Constanta

Mdeah

Mesajde AnDrEi » Vin Noi 15, 2002 2:24 pm

Maaaaaaaaaa ce treaba are Afganistanul cu House`ul?
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde zOOmzet » Vin Feb 14, 2003 9:57 am

mute ati mai scris despre subiectul HOUSE

u know what...Fuck Manele..(muzica proasta)..ROCK ThE HOUSE
zOOmzet
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Dec 27, 2002 3:42 pm
Localitate: Romania-Botosani

house-ul?

Mesajde ograsa » Lun Feb 24, 2003 11:50 pm

atata trimp cat mai e la moda, cat lumea mai iubeste mai e in stil.. house-ul va mai traiiniar eu il voi iubi (la fel)

p.s. ce poeta sunt :p
Avatar utilizator
ograsa
Junior Member
 
Mesaje: 142
Membru din: Dum Feb 23, 2003 12:00 am

Mesajde BuBBLeS » Mie Dec 29, 2004 6:45 pm

normal ca multttttt.. nu vedeti ca sunt din ce in ce mai multzi "fani" ai acestui gen? >:P
did i dream u dreamed about me?! :P
Avatar utilizator
BuBBLeS
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Dec 29, 2004 12:00 am

Mesajde gamb0 » Lun Ian 24, 2005 5:55 pm

sandrino House-ul in romania e vechi ...totul a inceput cu activ-impact-Suie Paparude- ca sa nu mai Zic de Raul si toata trupa de dj romani9 de kalitate ..

Cat despre thread :
eu cred ca nu e ceva ce trece eu spre ex ascult house de prin 97-98 da melodia ce mi-o bagat virusu in sange e Brooklin Bounce - Bass , beats, melody < love it.
De ce am afirmat eu ca nu trece muzika asta?
logica e simpla : avanseaza tehnica in domeniu(mixere etc. ) avanseaza si muzika house...love ya
:P
gamb0
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 05, 2005 11:44 am
Localitate: Cluj

Mesajde gamb0 » Lun Ian 24, 2005 5:57 pm

Am uitat sa zic ce spre deosebire de manele ce au termen de valabilitate limitat house-ul e in continua modificare ..tot timpul apare un mix nou si fain....
:P
gamb0
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 05, 2005 11:44 am
Localitate: Cluj

Anterior

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron