emanciparea muzicii house in romania...

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

emanciparea muzicii house in romania...

Mesajde star_sad9 » Sâm Apr 27, 2002 5:34 pm

se pare ca si in romania tinerii au inceput sa descopere ca muzica nu consta in nici uncaz in manele...muzica house a inceput sa ia amploare...scrieti aici ce parere aveti de houseul romanesc actual...eu cred ca mai are de lucru oana sa se cizeleze...dar totusi e bine...
star_sad9
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Apr 26, 2002 7:42 pm
Localitate: vl

Mesajde Anna|s » Sâm Apr 27, 2002 8:16 pm

Parerea mea ar fi ca singurii din peisajul muzicii romanesti care fac house sunt Dj Project. In rest sunt numai tentative. Exemplu: Animal X, Kpital, Impact si Activ. Unii se apropie, dar singurii care au ajuns acolo unde trebuie sunt Dj Project!
aucun art ne peut egaler la vie!
Avatar utilizator
Anna|s
Junior Member
 
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Apr 27, 2002 9:20 pm

House pur in Romania nu cred sa faca nimeni, poate doar in Underground. Dar mie imi place mult ce fac cei de la Kpital. Sa le vad numele langa Animal X o iau ca pe o jignire.
Cat despre cei ce asculta... cam ce erau manelele acum un an e acum house-ul. Se asculta mult, fara gust, fara masura, fara discernamant... nu-mi place.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Raven » Sâm Apr 27, 2002 11:39 pm

Initial trimis de bhuttu
House pur in Romania nu cred sa faca nimeni, poate doar in Underground. Dar mie imi place mult ce fac cei de la Kpital. Sa le vad numele langa Animal X o iau ca pe o jignire.
Cat despre cei ce asculta... cam ce erau manelele acum un an e acum house-ul. Se asculta mult, fara gust, fara masura, fara discernamant... nu-mi place.


Sa speram ca or sa se mai rafineze si gusturile... E nevoie...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

ha?

Mesajde Joao » Dum Apr 28, 2002 1:40 pm

mie imi place mai mult impact decat dj maxx astia.......
dar in rest,poate aia pe la capital sa mai scoata ceva,ca altfel e pustiu!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Idem!

Mesajde AnDrEi » Dum Apr 28, 2002 6:05 pm

Initial trimis de Joao
mie imi place mai mult impact decat dj maxx astia.......
dar in rest,poate aia pe la capital sa mai scoata ceva,ca altfel e pustiu!

Idem !
Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: ha?

Mesajde Raven » Dum Apr 28, 2002 8:22 pm

Initial trimis de Joao
mie imi place mai mult impact decat dj maxx astia.......
dar in rest,poate aia pe la capital sa mai scoata ceva,ca altfel e pustiu!


De acord...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde intoxic8 » Lun Apr 29, 2002 12:23 am

hmmm... nu cred ca ati vrea sa auziti parerea mea. daca ar fi un material audio ar fi nevoie de multe beep-uri pentru a putea fi ascultat de "cardiaci".

dj project fac o teraba buna in comparatie cu ceilalti.
K-pital sucks big time! alea fac house cu fluierul mai. ecourile sunt facute tot de ele (live). aia e muzica?

sper ca nu am suparat pe nimeni, si daca am facut-o imi cer scuze.
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Lun Apr 29, 2002 9:38 am

Initial trimis de tzepo0o
hmmm... nu cred ca ati vrea sa auziti parerea mea. daca ar fi un material audio ar fi nevoie de multe beep-uri pentru a putea fi ascultat de "cardiaci".

dj project fac o teraba buna in comparatie cu ceilalti.
K-pital sucks big time! alea fac house cu fluierul mai. ecourile sunt facute tot de ele (live). aia e muzica?

sper ca nu am suparat pe nimeni, si daca am facut-o imi cer scuze.



Shhh, ma tzepo0o, ca poate ne intalnim odata prin Iasi :D...

Apoi: daca se tot vorbeste de calitatea astora de la DJ Project, cum naiba se face ca de cand sunt eu, n-am auzit decat o singura melodie de la ei (pe care o si am, evident) ? Si nu mi s-a parut chiar asa stralucita, dar pe acolo... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 12:59 pm

Initial trimis de tzepo0o
hmmm... nu cred ca ati vrea sa auziti parerea mea. daca ar fi un material audio ar fi nevoie de multe beep-uri pentru a putea fi ascultat de "cardiaci".

dj project fac o teraba buna in comparatie cu ceilalti.
K-pital sucks big time! alea fac house cu fluierul mai. ecourile sunt facute tot de ele (live). aia e muzica?

sper ca nu am suparat pe nimeni, si daca am facut-o imi cer scuze.


Ca idee, K-pital nu au decat miscarea scenica "live". De fapt, doar asta fac fetele. Si Miki mai face si versuri, dar in nici un caz muzica sau efecte.
Imi place DJ Project, dar melodia lor mi s-a parut copiata dupa ATB.
M-am cam atacat la mesajul tau, tzepo0o, da' pacat de tine ca esti baiat de treaba. Plus ca sper sa mai aflu vreo cateva chestii de la tine...
Dupa aia pot sa te injur in voie :)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Perfect!

Mesajde AnDrEi » Lun Apr 29, 2002 4:47 pm

Initial trimis de bhuttu


Ca idee, K-pital nu au decat miscarea scenica "live". De fapt, doar asta fac fetele. Si Miki mai face si versuri, dar in nici un caz muzica sau efecte.
Imi place DJ Project, dar melodia lor mi s-a parut copiata dupa ATB.
M-am cam atacat la mesajul tau, tzepo0o, da' pacat de tine ca esti baiat de treaba. Plus ca sper sa mai aflu vreo cateva chestii de la tine...
Dupa aia pot sa te injur in voie :)

Ce pot sa iti spun .. ai perfecta dreptate... dar numai la texte se pricep ? la muzika neah ?

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Perfect!

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 5:09 pm

Initial trimis de Andrei

Ce pot sa iti spun .. ai perfecta dreptate... dar numai la texte se pricep ? la muzika neah ?

Andrei


Fetele nu se baga la muzica. Muzica o fac exclusiv cei doi baieti din spate(Alex si Vlad) care dintr-un motiv sau altul nu ies la rampa de nici un fel. Ei se pricep la muzica!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde intoxic8 » Lun Apr 29, 2002 9:40 pm

bai cand a fost preselectie pentru cerbul de aur sa nu stiu ce concurs a dat-o pe TV pe Miki si ea se lauda ca a facut ecou live, pana mea chestii dintr-astea.

in alta ordine de idei: bhuttu poti sa ma injuri si acuma. nu ma supar. Raven sa stii ca nu inteleg faza cu "Shhh, ma tzepo0o, ca poate ne intalnim odata prin Iasi". adica nu-i inteleg rostul in discutia asta. astia de la DJ PROJECT din cate stiu eu au cantat si prin tarile "calde" cum ar fi Italia si Germania si se mai spune ca au luat ceva premii in Germania (din partea publicului, plublic despre care se stii ca e unul dintre cele mai pretentioase in materie de muzica house).
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

mda am auzit si eu ceva

Mesajde Joao » Lun Apr 29, 2002 10:35 pm

Initial trimis de tzepo0o
bai cand a fost preselectie pentru cerbul de aur sa nu stiu ce concurs a dat-o pe TV pe Miki si ea se lauda ca a facut ecou live, pana mea chestii dintr-astea.

in alta ordine de idei: bhuttu poti sa ma injuri si acuma. nu ma supar. Raven sa stii ca nu inteleg faza cu "Shhh, ma tzepo0o, ca poate ne intalnim odata prin Iasi". adica nu-i inteleg rostul in discutia asta. astia de la DJ PROJECT din cate stiu eu au cantat si prin tarile "calde" cum ar fi Italia si Germania si se mai spune ca au luat ceva premii in Germania (din partea publicului, plublic despre care se stii ca e unul dintre cele mai pretentioase in materie de muzica house).




oricum,deocamdata se rezuma la inspiratii masive de prin tarile calde(spania),spre deosebire de impact,care au un stil mai nemtesc.parerea mea.
astia de la capital, nu prea stiu unde sa-i bag,bagati-i voi,ca ma dau si eu cu parerea apoi!:confused:
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 10:39 pm

Pai si aici ajungem la vorba mea... Nu au cel mai original sound din Romania?
Pe alocuri seamana cu Alice Deejay si (foarte putin) cu Safri Duo. Da' nu stiu cat de intentionat...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

nu stiu

Mesajde Joao » Lun Apr 29, 2002 10:43 pm

Initial trimis de bhuttu
Pai si aici ajungem la vorba mea... Nu au cel mai original sound din Romania?
Pe alocuri seamana cu Alice Deejay si (foarte putin) cu Safri Duo. Da' nu stiu cat de intentionat...


am ascultat o caseta cu tehno-trance rusesc,si prima impresie a fost ca e capital!
dupa aia mi s-a spus ca e ceva rusesc.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Plagiatorii!

Mesajde bhuttu » Lun Apr 29, 2002 10:48 pm

Ce sa zic... m-ai avut. In viata mea n-am ascultat trance rusesc! Da' cred ca nici aia de la Kpital.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

mai e mult

Mesajde Joao » Lun Apr 29, 2002 10:57 pm

eu astept sa apara dj-ii!
ce avem acum sunt tentative sporadice! cand vom avea dj-i ca-n ibizza sau cluburile din nemtia,atunci vom avea techno-house adevarat!
toti aia din vest,au fost digei la viata lor! parerea mea........
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde intoxic8 » Lun Apr 29, 2002 11:05 pm

Joao ai mare dreptate, insa imi este teama ca va trebui sa astepta mult si bine. asta este cand e cineva mai bun ca romanu e mai comod pentru cel din urma (pentru roman) sa copieze.
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

hmmmmmm

Mesajde Joao » Lun Apr 29, 2002 11:26 pm

Initial trimis de tzepo0o
Joao ai mare dreptate, insa imi este teama ca va trebui sa astepta mult si bine. asta este cand e cineva mai bun ca romanu e mai comod pentru cel din urma (pentru roman) sa copieze.


nu cred,eu zic ca tine mai mult de patronii si managerii cluburilor!
daca le dau scule si-i lasa sa se joce in voie,si au mai auzit sau vazut ceva si ei,s-ar putea sa iasa mai repede decat ne asteptam noi.
daca se continua pe programe impuse........plagiatori la greu,parerea mea.oricum, fara scule bunicele,nu au nici o sansa,mixurile adevarate nu se fac cu mp3!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bhuttu » Mar Apr 30, 2002 12:54 am

Da' cine le impune frate ceva?
Plus ca DJ-ii de la noi zic eu ca inseamna un inceput destul de promitator. Un Nicky4 sau chiar DJ Project(am zis eu ca au copiat, dar de fiecare data cand i-am vazut live mi-au placut) inseamna mai mult decat nimic...
Cu sculele, asta e... Nu toata lumea are 15-20.000 de para sa-i bage intr-un studio...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

hehehe

Mesajde AnDrEi » Mar Apr 30, 2002 7:17 pm

Initial trimis de bhuttu
Da' cine le impune frate ceva?
Plus ca DJ-ii de la noi zic eu ca inseamna un inceput destul de promitator. Un Nicky4 sau chiar DJ Project(am zis eu ca au copiat, dar de fiecare data cand i-am vazut live mi-au placut) inseamna mai mult decat nimic...
Cu sculele, asta e... Nu toata lumea are 15-20.000 de para sa-i bage intr-un studio...


Hmm... dar de VoyLarikn nu ai auzit? sau la Mission ai fost vreodata?

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: hehehe

Mesajde Joao » Mar Apr 30, 2002 9:59 pm

Initial trimis de Andrei


Hmm... dar de VoyLarikn nu ai auzit? sau la Mission ai fost vreodata?

Andrei



nu inteleg,explica-te

si acum ,mai nou,am observat ca au aparut si mc,lucru,rar vazut la noi,dar eu zic ca-i ceva bun,daca muzica nu e buna,macar atmosfera sa fie.............:(
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Deci!

Mesajde AnDrEi » Mie Mai 01, 2002 10:21 pm

Initial trimis de Joao



nu inteleg,explica-te

si acum ,mai nou,am observat ca au aparut si mc,lucru,rar vazut la noi,dar eu zic ca-i ceva bun,daca muzica nu e buna,macar atmosfera sa fie.............:(


Eu am spus de VoyLarkin ca dj.. adik eu face un live act.. cu propria lui muzika.. noah .. stiu .. si eu am vazut ca au aparut si mc .. dar vorba ta.. daca este ceva bun .. atunci totul este Ok!


Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: hehehe

Mesajde bhuttu » Joi Mai 02, 2002 5:04 pm

Initial trimis de Andrei


Hmm... dar de VoyLarikn nu ai auzit? sau la Mission ai fost vreodata?

Andrei


M-ai avut Andrei... inca n-am ajuns la The Mission. Dar asta doar pentru ca am impresia ca ceea ce se face acolo inca nu merita 100.000. Adu-mi niste argumente contra si poate ne intalnim acolo... :)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

:o)

Mesajde AnDrEi » Vin Mai 03, 2002 3:35 am

Nu era 100.00 era 150.000 :-) si .. nu cred ca s`ar fi meritat.. prea multa lume , prea multa agitatie.. nu stiu ce sa mai zik .. :o eu am fost .. a fost k00l dar .. ate ete

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: emanciparea muzicii house in romania...

Mesajde AvantgarD » Mie Aug 07, 2002 8:10 pm

daca ar fii sa continui ce a zis adresantul acestui mesaj as zice ca ar avea dreptate
cu toate ca muzica house a aparut recent cred ca mai trebuie sa treaca mult timp pana ca o sa fie si house grea care se practica in anumite tari si totusi parca exista ceva schimbari :)) in fine e si asta un inceput >>>>>>>
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

muzica house in romania!

Mesajde cipilica » Lun Sep 02, 2002 3:54 pm

Muzica house in romania pot sa zic ca progreseaza .. dar greu .. de tot!
Deci sa nu aud ca sunt fani zoofil x (alias animal x) pe aci!
Cine dracu a zis ca poponarii aia canta house!!?? Nu au nici o treaba cu acest tip de muzica! Muzica lor este COMERCIALA (adica o face omu` ca sa scoata shi el un ban sa aiba ce manca!)
Deci in final pot sa zic ca muzica house progreseaza cu mersul melcului in romania! .. poate ar trebui umblat la cutia de viteze .. daca asta e problema :P
cipilica
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iun 19, 2002 11:37 am
Localitate: In space

Re: muzica house in romania!

Mesajde bhuttu » Lun Sep 02, 2002 5:21 pm

Initial trimis de cipilica

Deci sa nu aud ca sunt fani zoofil x (alias animal x) pe aci!
Cine dracu a zis ca poponarii aia canta house!!??


Hahahaha... Nuuuu, nu sunt... Raven si deedee sunt chiar anti-Animal X..... hahahahahaha
Bravo cipilica! Tare de tot postul asta! Nu stiu daca asa l-ai intentionat, da' a iesit bine de tot! Cat despre faptul ca p-astia de la A-X ii fute Duta-n cur, si eu aveam o banuiala....
hahahaha
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

hehehe ...

Mesajde cipilica » Vin Sep 06, 2002 10:14 am

Initial trimis de bhuttu


Hahahaha... Nuuuu, nu sunt... Raven si deedee sunt chiar anti-Animal X..... hahahahahaha
Bravo cipilica! Tare de tot postul asta! Nu stiu daca asa l-ai intentionat, da' a iesit bine de tot! Cat despre faptul ca p-astia de la A-X ii fute Duta-n cur, si eu aveam o banuiala....
hahahaha


Bhuttu sa shtii ca m-am chinuit destul de mult la mesajul asta ...hehehe
Pai am intrebat shi eu ... ca sutn unele persoane care atunci cand le intrebi ce muzica asculta .. shi spun house ... shi le mai shi intrebi ce formatzi .. shi itzi spun zoofil x .. deja cazi pe spate shi zici "I'm in hell"
Eu am vrut sa fiu precaut .. totushi sa nu vb singur .. ca daca se trezeshte vreo` unu de aci shi zice ca e fan zoofil x ... deja imi shterg shi contu shi tot (ma refeream la vreo`unu` care posteaza la forumu` house)

House Rulezz
cipilica
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iun 19, 2002 11:37 am
Localitate: In space

Următorul

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron