Mentalitate house

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Mentalitate house

Mesajde bhuttu » Lun Mai 13, 2002 2:15 am

Discutam aseara cu o tipa exact despre chestia asta... Ideea muzicii house. Tipa(fosta rockerita) zicea ca house-ul e o muzica a revoltei si ca, evolutiv vorbind, e o continuare fireasca a rockului. Deocamdata nu va zic parerea mea ca nu vreau a va influentez. Ziceti voi niste pareri si dupa aia...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

bullshit

Mesajde Aliosha » Lun Mai 13, 2002 2:56 am

Daca ti-a placut un gen atat de mult incat sa te poti intitula adept al lui, mai tarziu cand iti largesti orizonturile muzicale nu poti sa il renegi: "Nu mai imi place rockul, de azi ascult house".

"evolutiv vorbind o continuarea fireasca"

Adica asta inseamna ceva mai bun decat rockul. Sa nu uitam dragilor ca houseul este unul dintre cele mai sarace subgenuri ale muzicii electronice si in comparatie cu IDM-ul sa zicem, paleste.
Acum lasand la oparte gusturile fiecaruie nu poti spune ca houseul e o continuare a rockului pentru ca e penibil si situatia nu imi inspira decat versurile parazitilor:
"o dai din cola-n fanta si din fanta-n sprite cu mine"

Eu stiu ca rockul trece cat de cat printr-o pasa proasta in zilele noatre dar fetita asta de care povestesti tu e pe dinafara rau de tot cu muzica.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: bullshit

Mesajde Raven » Lun Mai 13, 2002 5:22 pm

Initial trimis de Aliosha
Daca ti-a placut un gen atat de mult incat sa te poti intitula adept al lui, mai tarziu cand iti largesti orizonturile muzicale nu poti sa il renegi: "Nu mai imi place rockul, de azi ascult house".

"evolutiv vorbind o continuarea fireasca"

Adica asta inseamna ceva mai bun decat rockul. Sa nu uitam dragilor ca houseul este unul dintre cele mai sarace subgenuri ale muzicii electronice si in comparatie cu IDM-ul sa zicem, paleste.
Acum lasand la oparte gusturile fiecaruie nu poti spune ca houseul e o continuare a rockului pentru ca e penibil si situatia nu imi inspira decat versurile parazitilor:
"o dai din cola-n fanta si din fanta-n sprite cu mine"

Eu stiu ca rockul trece cat de cat printr-o pasa proasta in zilele noatre dar fetita asta de care povestesti tu e pe dinafara rau de tot cu muzica.


Cu toate ca ascult foarte putin rock, cred ca fetita aia chiar era fetita rau de tot...

Si house-ul n-are cum sa fie o continuare evolutiva a rock-ului. Rock-ul inca n-a murit, cred...

Si mai apoi, Aliosha, sa crezi ca house-ul este unul dintre cele mai sarace subgenuri ale muzicii electronice, iti arata lipsa de cunostinte in acest "domeniu"... Daca le-ai avea, n-ai vorbi astfel... Sincer...:cool:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Aliosha » Lun Mai 13, 2002 5:31 pm

Houseul este unul dintre cele mai sarace subgenuri ale muzici electronice.

Stiu foarte bine ce zic si eu de obicei nu ma lansez in afirmatii doar de dragul impactului.
Asculta si tu Black Dog, "Miu"-ziq, Aphex Twin, Boards of Canada, Autechre, Mause on mars, Squarepusher, FSOL si multi altii care sunt reprezentativi pentru IDM (Intelligent Dance Muzic) si atunci ai sa intelegi de ce am facut afirmatia asta. Cat timp o sa te rezumi la Darude si nu mai stiu eu ce nu o sa vezi imaginea completa.
De la artistii astia pe care i-am pomenit mai sus am aproape toate albumele iar la mine in casa se gaseste muzica electronica la greu, poate in mod egal cu rock.

Aici am pomenit doar de IDM dar putem sa discutam cand vrei de orice legat de muzica electronica. Am facut un subiect pe muzica dar nu a avut succes pentru ca nu a postat nimeni la el.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Raven » Lun Mai 13, 2002 5:43 pm

Initial trimis de Aliosha

Stiu foarte bine ce zic si eu de obicei nu ma lansez in afirmatii doar de dragul impactului.
Asculta si tu Black Dog, "Miu"-ziq, Aphex Twin, Boards of Canada, Autechre, Mause on mars, Squarepusher, FSOL si multi altii care sunt reprezentativi pentru IDM (Intelligent Dance Muzic) si atunci ai sa intelegi de ce am facut afirmatia asta. Cat timp o sa te rezumi la Darude si nu mai stiu eu ce nu o sa vezi imaginea completa.
De la artistii astia pe care i-am pomenit mai sus am aproape toate albumele iar la mine in casa se gaseste muzica electronica la greu, poate in mod egal cu rock.

Aici am pomenit doar de IDM dar putem sa discutam cand vrei de orice legat de muzica electronica. Am facut un subiect pe muzica dar nu a avut succes pentru ca nu a postat nimeni la el.


Persoana mea a auzit si ascultat Aphew Twin, chiar si FSOL, dar de restul n3v3r. Insa stau si ma intreb: cum naiba niste necunoscuti reprezinta muzica house ? :rolleyes: Daca ar reprezenta-o, s-ar face cunoscuti... As simple as that...

Iar house-ul are la randul lui multe subgenuri, care nici ele nu sunt sarace, fir-ar sa fie ele ale naibii... :mad:

Ce-o sa-mi zici: ca nu se gaseste in house decat un singur ritm, acelasi beat, bass & stuff... Dar cu rock-ul cum naiba sta treaba ? Numai pletosi, care borasc la microfon, isi varsa plamanii pe spectatori (in cazul live-urilor) si nu intelegi nimic. 666 rulz, eh ?

Ca exceptii exista, asta e clar! Exceptii sunt in orice gen, domeniu, etc... Si acele exceptii cu melodii exceptii, care devin cei mai cunoscuti (nu numai de iubitorii unui acelasi singur gen), si sparg barierele intreb genuri si devin populari si printre fanii altor genuri de muzica...

Iar daca nu-ti placea acest gen atat de "sarac", nu adunai atatea albume in propria-ti casa... Nu ?
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Aliosha » Lun Mai 13, 2002 6:10 pm

Bai raven citeste si tu cu atentie ce scriu ce naiba... aia nu canta house ci IDM genul ala mai complex decat saracaciosul house.

Sincer am impresia ca tu esti cam paralel cu ceea ce se cheama muzica pentru ca faci niste afirmatii care te dau de gol. Muzica buna nu e neaparat cea care apare la TV bai baiatule. Daca nu ai auzit tu de ei asta e ghinionul tau. Pe urma daca tu vezi rockul ca pe o suma de formatii care borasc pe spectatori nu mai am nimic de zis.

Inca odata iti repet eu am foarte multa muzica electronica in casa, nu prea am house decat foarte putin.

Vad ca ai remarcat chestia cu ritmul si bass n stuff si ma bucura. Atsa e unul dintre motivele pentru care fac aceasta afirmatie.

Te rog frumos daca dai wuote scrie si tu ceva din care sa reiasa ca avem un dialog pentru ca eu iti citesc posturile cand raspund ,tu vad ca nu.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Mai 13, 2002 10:04 pm

OFFTOPIC!
Hai ba baieti, ce dracu', nu asta asteptam de la voi!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

e muzica de dj,parerea mea

Mesajde Joao » Lun Mai 13, 2002 10:25 pm

oricum,cred ca aliosha se cearta pe subiect aici,dar cred ca el si raven se cearta pe doua lucruri diferite,pt ca raven,cred eu,include idm in house,si sincer sa fiu,intr-un fel larg,ii dau dreptate!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde bhuttu » Lun Mai 13, 2002 10:31 pm

Da' despre house=revolta zice cineva ceva?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

da

Mesajde Joao » Lun Mai 13, 2002 10:42 pm

Initial trimis de bhuttu
Da' despre house=revolta zice cineva ceva?


eu nu vad nici o rebeliune in house!
singura asemanare cu rocku',poate,drogurile,in rest.............
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde J.A.Tiranu » Mar Mai 14, 2002 12:38 am

Initial trimis de bhuttu
Da' despre house=revolta zice cineva ceva?

Da ce ba house-ul a aparut la 1907 sau a fost lansat de dj iobagu?
House=iubire,iertare,o usoara stare de extaz,bucurie faze deastea
Cat despre house continuare a rockului cred ca fosta rockerita,actuala houserita,viitoarea crestin-ortodoxa greseste
Opinia mea e ca house-ul e o schimbare a conceptului de muzica
In house nu se mai cauta frumuseti si preturi noi ci se cauta sunete,efecte menite sa placa , sa te faca sa simti ce ziceam mai sus
Arta compunerii se transforma in arta sunetului care zic eu e o consecinta a evolutiei tehnologice si psihice a omului.
De aceea exista multe mixuri si remixuri ale melodiilor mai vechi,in care se schimba decat sunetu si ritmul(cateodata si llinia melodica)
Din pacate unele schimbari sunt prea simple si nu fac decat sa te oftice ca au stricat melodia
Ce mi se pare intresant e ca si rockul are un pic de tendinte de a iesi din aria muzicii ,cel putin asa imi pare
hmm.. cred ca am aberat destul si daca am gresit ,cum zicea cineva odata,Eminescu sa ma judece:)
Ca idee house-ul (tehno,trance-ul si mai multe da' nu cunosc clasificarile prea bine)e genul meu preferat de muzica desi nu sunt houser
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Re: e muzica de dj,parerea mea

Mesajde Aliosha » Mar Mai 14, 2002 3:53 am

Initial trimis de Joao
oricum,cred ca aliosha se cearta pe subiect aici,dar cred ca el si raven se cearta pe doua lucruri diferite,pt ca raven,cred eu,include idm in house,si sincer sa fiu,intr-un fel larg,ii dau dreptate!


Joao, IDM ul cuprinde elemente de house invers NU.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Raven » Mar Mai 14, 2002 12:25 pm

Initial trimis de J.A.Tiranu

Da ce ba house-ul a aparut la 1907 sau a fost lansat de dj iobagu?
House=iubire,iertare,o usoara stare de extaz,bucurie faze deastea
Cat despre house continuare a rockului cred ca fosta rockerita,actuala houserita,viitoarea crestin-ortodoxa greseste
Opinia mea e ca house-ul e o schimbare a conceptului de muzica
In house nu se mai cauta frumuseti si preturi noi ci se cauta sunete,efecte menite sa placa , sa te faca sa simti ce ziceam mai sus
Arta compunerii se transforma in arta sunetului care zic eu e o consecinta a evolutiei tehnologice si psihice a omului.
De aceea exista multe mixuri si remixuri ale melodiilor mai vechi,in care se schimba decat sunetu si ritmul(cateodata si llinia melodica)
Din pacate unele schimbari sunt prea simple si nu fac decat sa te oftice ca au stricat melodia
Ce mi se pare intresant e ca si rockul are un pic de tendinte de a iesi din aria muzicii ,cel putin asa imi pare
hmm.. cred ca am aberat destul si daca am gresit ,cum zicea cineva odata,Eminescu sa ma judece:)
Ca idee house-ul (tehno,trance-ul si mai multe da' nu cunosc clasificarile prea bine)e genul meu preferat de muzica desi nu sunt houser


Ma, in sfarsit sunt si eu acord cu tine 100% cu ce ai scris!!! :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Raven » Mar Mai 14, 2002 12:38 pm

Initial trimis de Aliosha
Bai raven citeste si tu cu atentie ce scriu ce naiba... [b]aia nu canta house ci IDM genul ala mai complex decat saracaciosul house.


Aha, gata, m-am prins...

Sincer am impresia ca tu esti cam paralel cu ceea ce se cheama muzica pentru ca faci niste afirmatii care te dau de gol. Muzica buna nu e neaparat cea care apare la TV bai baiatule. Daca nu ai auzit tu de ei asta e ghinionul tau. Pe urma daca tu vezi rockul ca pe o suma de formatii care borasc pe spectatori nu mai am nimic de zis.


Ma, poate ca am aparut cam tarziu pe pamantu' asta si n-am acumulat destula experienta, cel putin in domeniul asta... Si aici in camin nu am TV, so no TV music, ci doar ce se gaseste pur si simplu pe retea, si apoi incepi sa-ti dezvolti unele gusturi, sa le cultivi, cautand alte melodii de acel artist care ti-a placut etc... Ca la TV nu se va da niciodata un album intreg pe post dintr-o data... Asa ca legatura mea cu TV e cam nula...

In legatura cu rockul, stiu ca am fost rautacios, dar in general da: asta cred despre rock (acela hard, sa zicem asa), ca si Bon Jovi, Alice Cooper si destui altii care-mi plac se incadreaza la rock...

Inca odata iti repet eu am foarte multa muzica electronica in casa, nu prea am house decat foarte putin.


Aha, i got it...

Vad ca ai remarcat chestia cu ritmul si bass n stuff si ma bucura. Atsa e unul dintre motivele pentru care fac aceasta afirmatie.


Ma, multe piese se pot incadra in boring si avand acelasi ritm, bass and drums & stuff, dar sunte DESTULE piese pe lumea asta (house si subgenuri) care sunt exceptionale... Uscaturi sunt peste tot, ce naiba.... sa fim realisti.

Te rog frumos daca dai wuote scrie si tu ceva din care sa reiasa ca avem un dialog pentru ca eu iti citesc posturile cand raspund ,tu vad ca nu. [/B]


Pai cand dau quote, mereu scriu printre mesajul tau, ca sa vezi cat mai bine dialogul care s-ar realiza intre noi....

Multa bafta!
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Bullshit

Mesajde Raven » Mar Mai 14, 2002 12:42 pm

Initial trimis de bhuttu
Da' despre house=revolta zice cineva ceva?


Zic ca este bullshit... Aiureala... De cand una ca asta ? :confused:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

aliosha,tata!

Mesajde Joao » Mar Mai 14, 2002 10:21 pm

cred ca nu m-ai inteles!
pt noi,astia,fraierii,exista genul house!(nu idm)
d-aia zic ca idm intra in house si nu invers! Intelegi? nu icerc aici sa ma dau ciumeg cu ce clasificare am citit eu pe vreun site,eu vorbesc de muzica si genuri in intelegere ''populara'''!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Aliosha » Mar Mai 14, 2002 11:24 pm

Ba Joao nici eu nu incerc sa ma dau rotund dar pur si simplu e o mare diferenta de sound. Eu nu vreau sa ies in evidenta ca stiu si ca ma pricep dar ca pasionat de muzica ce sunt mai dau cateodata importanta unor detalii. Poate ca nu ar trebui dar cateodata nu ma pot abtine. Sa fie greseala mea.

Intr-adevar popular vorbind tot ce suna a house e house. Sa ramana asa.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mie Mai 15, 2002 1:40 am

Pai pentru ca v-ati dat destul cu parerea si pentru ca astia doi(Aliosha si Joao) incep sa se certe aiurea, o sa-mi dau si eu cu parerea pe cele doua aspecte.
House, house... din cate stiu eu (si din cate banuiesc) house-ul s-a nascut datorita faptului ca au aparut instrumentele sa-l produca. Despre evolutie, as spune ca este chier paralela cu a rock-ului, desi fortez putin nota. Dar zic eu ca house-ul deriva din disco '80, ca si dance-ul gen Britney Spears, dar numai ca prin exploatarea aspectelor de underground sau a efectelor electronice ciudate(Prodigy, cat si primele incercari Sash sau Scooter). Inutil sa spunem ca disco-ul este un fratior mai beteag al rockului, ambele provenind din rock'n'roll-ul anilor '50. De aici paralelismul house-rock. V-am zis, e fortata putin nota!
Cat despre revolta in house... "Togheter"(Talla 2 XLC), "Planet Love"(DJ Quicksilver), "Lost in Love"(Trance Allstars) sunt cateva titluri mai mult decat edificatoare: HOUSEUL NU E REVOLTA ORICUM AI DA-O!!! House-ul este o muzica a senzatiilor, a sunetelor, a onirismului, are chiar o oarecare legatura cu drogurile pentru cine tine neaparat, dar nu e revolta nici sa-l tai!
Cam atat am avut de zis!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Clar!

Mesajde Raven » Mie Mai 15, 2002 5:10 pm

Mai clar de atata nici ca se putea! :D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Opinia mea ..

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 12:11 pm

Romania nu are o traditie in acest gen de muzica. nu ne numaram nici printre pionieri, si nici printre cei care au facut din acest gen de muzica un nume.
Muzica House isi are originea in Chicago (anii'80) , mai exact in clubul Warehouse, unde DJ Frankie si alti dj foloseau inregistrari magnetice pentru a creea muzica. Momentul culminant a fost cand DJ Afrika Bambaataa a remixat doua viniluri ale formatiei Kraftwerk..Are un sound specific, datorita celebrului TB303, un instrument creat de Roland in 1981, destinat initial producerii de sunete de bass ..
Cred ca incercarile sustinute de promovare a muzicii techno prin radio & club !

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Opinia mea ..

Mesajde Raven » Joi Mai 16, 2002 9:17 pm

Initial trimis de Andrei
Romania nu are o traditie in acest gen de muzica. nu ne numaram nici printre pionieri, si nici printre cei care au facut din acest gen de muzica un nume.
Muzica House isi are originea in Chicago (anii'80) , mai exact in clubul Warehouse, unde DJ Frankie si alti dj foloseau inregistrari magnetice pentru a creea muzica. Momentul culminant a fost cand DJ Afrika Bambaataa a remixat doua viniluri ale formatiei Kraftwerk..Are un sound specific, datorita celebrului TB303, un instrument creat de Roland in 1981, destinat initial producerii de sunete de bass ..
Cred ca incercarile sustinute de promovare a muzicii techno prin radio & club !

Andrei


Andrei, n-ai la indemana o istorie ceva mai larga a house-ului ? Daca da, poate mi-o trimiti si mie pe email...

Bafta!
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Nope!

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 9:34 pm

Initial trimis de Raven


Andrei, n-ai la indemana o istorie ceva mai larga a house-ului ? Daca da, poate mi-o trimiti si mie pe email...

Bafta!

Nope Raven .. nu am ..tot ce am si tot ce stiu .. o sa fie postat aiki astfel ca voi sa puteti citi .. :-)

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

hm?

Mesajde Joao » Joi Mai 16, 2002 10:17 pm

pai de ce ne certam aiurea,nu despre house ,origini si genuri vorbeam aici?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

hm?

Mesajde Joao » Joi Mai 16, 2002 10:18 pm

pai de ce ne certam aiurea,nu despre house ,origini si genuri vorbeam aici?
aliosha,ma bucur ca-mi dai dreptate(sunt putin surprins,pt ca nu m-am exprimat bine si credeam ca nu vei intelege)
nu pe tine te criticam referitor la clasificari,ci asa in general,ziceam si io asa................
deci,nici urma de revolutie sau rock!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Ha?

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 10:50 pm

Initial trimis de Joao
pai de ce ne certam aiurea,nu despre house ,origini si genuri vorbeam aici?
aliosha,ma bucur ca-mi dai dreptate(sunt putin surprins,pt ca nu m-am exprimat bine si credeam ca nu vei intelege)
nu pe tine te criticam referitor la clasificari,ci asa in general,ziceam si io asa................
deci,nici urma de revolutie sau rock!


Pai eu cred ca nimeni nu se cearta aiki .. doar isi exprima propriile pareri .. ! :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Nope!

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 1:00 am

Initial trimis de Andrei

Nope Raven .. nu am ..tot ce am si tot ce stiu .. o sa fie postat aiki astfel ca voi sa puteti citi .. :-)

Andrei :-)


Ahh, la naiba... Mersi oricum pentru reply... ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Okei!

Mesajde AnDrEi » Joi Iun 06, 2002 8:22 am

Initial trimis de Raven


Ahh, la naiba... Mersi oricum pentru reply... ;)


Raven .. cred ca zilele astea am sa iti fac rost de o istorie cat mai detaliata .. si am sa ti`o trimit in mail .. ma refer la cateva articole..:D

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Okei!

Mesajde Raven » Vin Iun 07, 2002 10:53 am

Initial trimis de Andrei


Raven .. cred ca zilele astea am sa iti fac rost de o istorie cat mai detaliata .. si am sa ti`o trimit in mail .. ma refer la cateva articole..:D

Andrei


Pe yahoo, Andrei, ca cea de la scoala e blocata inca vreo juma de luna, pe putin... :(
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Un simplu exemplu pentru .. o .. mentalitate ..

Mesajde AnDrEi » Vin Iun 28, 2002 8:47 pm

Pentru cei mai multi dintre noi aceasta "expresie" poate fi putin cam exagerata, dar evenimentul si partyhighlight-ul anului in Hamburg ( G-move) ne-a dovedit contrariul.
In ciuda vremii care nu se poate spune ca a fost una chiar favorabila ( jumatate din timp a plouat foarte tare, si a fost si frig!)s-au gasit destui techno-freaks( printre care si noi!!) care danseze pe sau pe langa camioanele amenajate cu boxe imense , baloane, spuma care curgea , si go-go dancers, imbracati care mai de care mai ciudat!
La "parade" au participat mai mult de 30 asa numite "trucks" fiecare dintre ele reprezentand un club sau un post de radio din Hamburg sau din Germania, o casa de productie e.t.c.
Parada, care este o miscare gen love-parade din Berlin, a inceput in jurul orei 2 si a cutreierat cele mai cunoscute strazi ale Hamburgului.Crema paradei consta intr-un concert (ora 18:00 ), la care erau invitati sa presteze live unii dintre cei mai seama Dj ai momentului -Dj Sammy, Dj Mellow, Dj Balloon e.t.c. si "mai marii" muzicii tehno- Brooklyn Bounce, Re-Flex, Off-cast Project, Azzido da Bass, Kai Tracid, Beam vs. Cyrus...si multi altii.
Bineinteles,nu exista parada fara "imn", astfel "We call it techno" a lui Dj Gat-Cha si-a pus amprenta pe intregul event.
Sa trecem la fapte( sau mai degraba la faptele lor!)
Totul a inceput (pe la ora 14:00) cu o bataie cu spuma intre camioane ( aveam sa aflam mai tarziu ca la ei petrecerile cu spuma sunt foarte cunoscute in majoritatea discotecilor!)ca mai apoi sa isi inceapa fiecare "truck" traseul, fiecare dintre ele avand un anumit gen de muzica si un anume motiv reprezentant, muzica alternand de la trance, house la rave, hardcore sau progressive.
Ajunse la primul truck, am intrat in mood-ul muzicii techno,muzica care in ciuda vremii a scos mai mult de 1 milion de germani (si nu numai) din case! Atmosfera era aproape de nedescris : pur si simplu nu puteai sta foarte aproape langa un camion, deoarece bass-ul era atat de puternic incat nu mai puteai respira.
Peste tot erau tineri imbracati (sau mai degraba dezbracati!!) in pantaloni foarte evazati, culori vii, puternice: portocaliu, verde fosforescent , mov,.roz, bustiere, si mai ales pe camioane erau tipe cu pantalonasi scurti si sutien din imitatie de blana cu diferite prints-uri, cu cizme pana la genunchi sau mai inalte din acelasi material, body-painting-urile, mai ales cele in culori de gri-metalizat sau auriu, perucile in culori aprinse : rosu, roz sau albastru, palariile de cowboy, curele cat mai groase, blugii rupti, haine cat mai sclipitoare sau colorate, cu imprimeuri ciudate pe ele, si frizuri cat mai ciudate.
Inchipuiti-va ca intr-un astfel de loc nu puteai iesi prin absolut nimic in evidenta!
Vorbind de costumatii ciudate : killer-ul din Scream incurca pe toata lumea, vrand sa 'bata cuba" cu fiecare!
O solutie ingenioasa de a nu se pierde in multime unul de altul - practicata la noi doar de catre politie - era legatul cu catuse.
Cei mai impatimati ai tehno-ului isi gaseau loc de dans chiar si pe stalpurile semafoarelor sau pecabinele telefonice ( bineinteles, nimeni nu se supara, doar era g-move!!)
Camioanele mergeau destul de incet, si se mai si opreau din cand in cand astfel incat se putea dansa si pe lang , iar cei din camioane ( un bilet pe camion costa in jur de 70 de marci!) erau majoritatea go-go-dancers , care cu un outfit destul de excentric si un fel de a dansa tipic muzicii techno din strainatate atrageau privirile celor din multime!
Peste tot erau chioscuri de unde se putea cumpara Red Bull in diferite combinatii ( apropo, la ei e mai ieftin Red Bull, cam la jumatate de pret!)
Absolut toti erau intr-o mood de party, fiecare dansa , tipa sau facea exact ce avea el chef in momentul acela!! Chiar si cand ploua cu galeata, parada isi continua drumul, iar majoritatea nici nu dadeau atentie ploii! Muzica cu adevarat de calitate se auzea din fiuecare camion, iar fluierele si goarnele erau si ele nelipsite.
Party-ul a continuat in portul orasului unde s-au oprit camioanele si unde a inceput concertul cu "mai marii" muzicii techno! Cele mai cunoscute cluburi ale orasului au oferit apoi after-party-uri , cluburi ca Schallwerk, Mediacityport, Docks, sau Bunker J's fiind locuri unde s-a continuat petrecerea (un bilet a costat in jur de 30 de marci)!
Ceea ce ne-a frapat pe noi, obisnuite cu atmosfera de "cool" a majoritatea cluburilor de house din bucuresti , a fost mentalitatea si felul open-minded de care au dat dovada nemtii: fiecare se purta si facea exact ce vroia, nimeni nu era luat de prea excentric sau prea exagerat, chiar daca unele fiinte de acolo puteau fi usor catalogate drept scapate de la 9! Muzica si felul de a se imbraca baza a nemtilor facea ca intreaga parada sa devina un spectacol imens!
Nici nu stim ce am mai putea adauga , deoarece ar fi atat de multe de povestit despre g-move, dar atmosfera de acolo si feeling-ul pe care ti-l da parada sunt imposibil de redat in cuvinte!
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde p0is0n » Vin Iul 12, 2002 8:54 am

Initial trimis de Aliosha
[b]Houseul este unul dintre cele mai sarace subgenuri ale muzici electronice.
Stiu foarte bine ce zic si eu de obicei nu ma lansez in afirmatii doar de dragul impactului.
Asculta si tu Black Dog, "Miu"-ziq, Aphex Twin, Boards of Canada, Autechre, Mause on mars, Squarepusher, FSOL si multi altii care sunt reprezentativi pentru IDM (Intelligent Dance Muzic) si atunci ai sa intelegi de ce am facut afirmatia asta.[/B]


eu vad ca esti total pe dinafara cu muzica house...
si culmea culmilor postezi tocami la acest forum si iti mai spui sa parerea aia evidentiata care habar nu ai ce inseamna...

IDM ???
asat de unde ai mai scos-o ?

pai house-ul este mama genurilor electronice...
de la el au pornit toate cand a aparut la inceputul anilor '80...
imi vine sa rad cand citesc ceea ce spui, dar nu pot decat sa ranjesc...
esti intr-o ignoranta totala...
macar stii cate stiluri au schimbat de-a lungul anilor ei de la Aphex Twin (chicago, garage, acid house, chicago acid house, freaky beats, 4/4 beats etc - sa mai enumerez) ?
si culmea, stii ca toate stilurile acestea se regasesc in IDM ?

ai incercat vreodata macar sa faci un ritm cat de simpu de house, adica sa pui un bass kick 4/4, o linie de bas Roland 404, sa faci veun riff simplu pe un amarat de sintetizator si sa incerci sa introduci macar doua efecte (ca sa nu mai vorbesc de suntele de baza - claps, snares, hihats, crash) ?

ia incearca si sa vezi ce greu e sa iti iasa ceva frumos !
si dupa aia sa te vad la discutii !

cred si eu ca ti se pare penibil house-ul and asculti ceva de genul Impact care are aceeasi linie melodica toata piesa, riff-uri penibile si versuri si mai penibile...

ca sa iti faci o idee de muzica muncita te-as sfatui sa asculti ceva de la DJ Hooligan (sau Da Hool) pentru house, ceva de la Talla 2XLC pentru techno, ceva de la Cosmic Gate pentru progressive house (mai ales piesa "The Rhythm") si ceva piese remixate de DJ Scot Project pentru a intlege hardcore trance-ul...
p0is0n
 

Următorul

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron