Houseri adevarati!

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Mesajde AnDrEi » Joi Iun 27, 2002 7:47 pm

Initial trimis de bhuttu
Din ciclul "Sa chatuim pe fanclub.ro", azi ii avem pe Andrei si Raven.
Apropos de ce se intampla prin houseul romanesc, incercati http://www.nights.ro , ca au destule noutati.

PS: Superb site-ul ala ultimul Stormy. Pacat ca n-am mai stat sa si ascult ceva de la individ.


hai sa va mai zik si eu o adresa de web : http://www.zebraclub.ro :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Vin Iun 28, 2002 10:44 am

The Mission 19 iulie 2002

Va fi prima editie de anul asta la mare.
Locatia va fi Club Castel din Mamaia,special guest Sonique...


Si apoi: http://www.techno.ro/evenimente/index.htm
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Raven tata !

Mesajde AnDrEi » Vin Iun 28, 2002 8:22 pm

In legatura cu Houseri Adevarati .. nush ce sa spun .. fiecare asculta genu` lui de muzika .. iar noi nu putem sa ne dam seama care este un houser `adevarat si care nu ! Parerea mea .. !
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Ufffffffff

Mesajde J.A.Tiranu » Sâm Iun 29, 2002 9:24 pm

Initial trimis de Andrei

Mey Raven nu fii supariki .. poate ca a mai intrat lumea putin in Vacanta .. dar totusi .. si noi doi putem sa dam un suflu nou acestusi subiect nu ?

Cum ar fi sa spuneti si voi ce DJ mari vin la mare vacanta asta
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Re: Re: Ufffffffff

Mesajde Raven » Sâm Iun 29, 2002 9:42 pm

Initial trimis de J.A.Tiranu

Cum ar fi sa spuneti si voi ce DJ mari vin la mare vacanta asta


N-ai citit mai sus ? :rolleyes:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde J.A.Tiranu » Dum Iun 30, 2002 9:03 am

Pai si doar Sonique?
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Re: Mey oameni buni!

Mesajde Stormy Lady » Dum Iun 30, 2002 10:40 am

Initial trimis de Andrei
Mey oameni buni vad ca pana acum pe acest subiect "Houseri Adevarati " voi a`ti vorbit numai si numai de dj`ei din afara Romaniei dar de dj`ei nostrii nu stiti nimik?


Nu pot sa ma laud ca stiu prea multe..am vazut acum cateva zile la tv un interviu cu DJ Raoul .E cool tipul....stie el cate ceva...vorbea de fenomenul house in Romania,care nu se compara cu situatia din afara,unde este un fenomen de proportii...dar astea sunt stiute deja...
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Stormy Lady » Dum Iun 30, 2002 10:49 am

Initial trimis de bhuttu
Din ciclul "Sa chatuim pe fanclub.ro", azi ii avem pe Andrei si Raven.
Apropos de ce se intampla prin houseul romanesc, incercati http://www.nights.ro , ca au destule noutati.

PS: Superb site-ul ala ultimul Stormy. Pacat ca n-am mai stat sa si ascult ceva de la individ.



Thanx pentru link!citisem shi eu ceva despre site-ul asta shi m-a atras...

Ca tot veni vorba de Js16...e tare de tot tipul...unul dintre cei mai mari producatori inmomentul de fata..Darude e primul sau 'protejat',care are contract cu 16Inch Records.
Tot respectul pentru Jaakko Salovaaraa!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Liberty Parade

Mesajde Raven » Vin Iul 12, 2002 9:37 am

Liberty Parade, cel mai mare eveniment de strada al anului trecut, se intampla si anul acesta. Radio 21 a lansat deja zvonuri pe piata: Liberty Parade 2002 va avea loc pe 10 august, la mare.
Caravana va pleca la ora 16:00 din Olimp si va ajunge dupa ora 22:00 pe plaja de la Vama Veche, unde va continua cu o noapte intreaga de ritmuri electronice.

Si o chestie super misto: cine vine costumat adecvat la intalnirea camionelor, la ora 16:00 din Olimp, adica peruci, vopsele, tatuaje, fluiere, masti si orice altceva se mai potriveste cu atmosfera Liberty Parade, se va urca in camion si va merge in camion pana la Vama Veche.

Ce ziceti, va bagati? :D


BTW: Andrei, iti sugerez ca si tu, atunci cand postezi chestii luate din alte parti, sa le bagi in quote, ca sa indici cand anume este meritul tau si cand nu... Spor! ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Love parade

Mesajde cipilica » Lun Iul 15, 2002 2:44 pm

Ce love parade mah!! (: Cateva camioane acolo ... shi catziva dj ...
Love parade mah .. ceea ce e in germania .. am vazut inregistrarea de anu asta ... acolo raveri nu in romania! Aci fac shi ei ... Liberty parade sa nu zica ca nu fac ... asha de felul lor!!

House Rulezzz
cipilica
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iun 19, 2002 11:37 am
Localitate: In space

inca ceva!

Mesajde cipilica » Lun Iul 15, 2002 2:45 pm

Inca ceva ... oricum sa nu ii dezamagim pe cei din camioane (dj-ii) ca macar ei incearca sa progreseze ... cat desre peruci Raven nu cred ca o sa fie asha de dese !!
cipilica
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iun 19, 2002 11:37 am
Localitate: In space

Waaaaaaaz Up! :-)

Mesajde AnDrEi » Sâm Iul 20, 2002 3:11 pm

Mah .. ce spune`ti .. ne vedem si noi undeva in vara asta ? daca da ia spune`ti cam pe unde ? si cand? :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

houser adevarat

Mesajde AvantgarD » Joi Aug 08, 2002 5:01 pm

nu cred ca exista houseri adevarati in momentul asta la noi in tara
dar exista si mici exceptii exista dar nu multi totusi daca esti un houser adevarat mi se pare cam piperat sa dai 900000 sa vezi un concert cu sash in fine unul pe lume e sassh asta consider eu ca ar fi unul din dezavantaje mai ales la mine in oras in rest toat bune si frumoase:a :A :A [img]http://[/img]
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

Mesajde dagy » Vin Noi 26, 2004 2:34 am

live with 130 beats/min.....my way to live this life
NeoNtzi au vrut sa spuna HousePower, dar s-au pierdut pe undeva pe drumul lung al intelegerii celor 130beats/min si a iesit altceva nasol....2razboaie mondiale....asa ca:D

house is the way to a perfect life......peace to you all houseaddicts
Avatar utilizator
dagy
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 25, 2004 12:00 am

Mesajde dagy » Vin Noi 26, 2004 2:47 am

mai cipilica baiete ..... tu ai fost la Liberty Parade? 2001...2002...2003....2004? poate asa simteai progresul....cat despre ce e afara...RE. tot ce o sa fie si la noi peste 5 ani.
INTREBARE: a cui este vina ca in romania totul se misca greu? dj-ii nostrii nu sunt capabili sa mixeze un progressive trance....sau un twisteed trance ca in afara? cine e de vina....noua ne plac cei de afara...si tot deaia la Liberty, Marco Bailey a fost cel mai marfa...
Avatar utilizator
dagy
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 25, 2004 12:00 am

Mesajde Laura » Joi Ian 13, 2005 11:05 pm

am vazut ca vb aici despre love parade si the mission and stuff si nu stiu daca e tocmai potrivit sa va intreb asta dar de tm base ce parere aveti?si inca ceva...ce parere aveti de muzica chillout?a ascultat cineva chills and thrills sau buddha bar?
PIUR
Avatar utilizator
Laura
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Aug 04, 2003 11:00 pm

Mesajde gamb0 » Lun Ian 24, 2005 6:06 pm

Eu am twenty+1 si cred ca daca o pers se simte houser(indiferent de ce gen asculta) nu e obligatoriu sa se dea in spectacol si sa se comporte ca unu obsedat de cea ce asculta... Ma consider houser pt ca mereu sunt in pas cu cei "new" si tot timpul caut pe net new stuff. Ascult in general hard house, techno ...obiectii??? Feel free to contact me pt orice lamurire...:P
:P
gamb0
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 05, 2005 11:44 am
Localitate: Cluj

Mesajde gamb0 » Lun Ian 24, 2005 6:08 pm

Laura eu am ascultat ce ai scris tu pacolo si sincer nu imi place dar nu pot sa spun ca nu e faina...;)
:P
gamb0
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 05, 2005 11:44 am
Localitate: Cluj

Mesajde Laura » Lun Ian 24, 2005 11:23 pm

in sfarsit mi-a raspuns cineva.imi pare rau ca nu iti plac dar, hey, ai si tu dreptul la o parere.mie mi se pare genial un endup cu chillout.iar ceea ce se face la tm cred ca e bun.macar se face ceva.eu asc deobicei trance(goa)dar nu sunt exclusivista in ceea ce priveste muzica.vad ca esti din cj.cum e miscarea pe acolo?sunt cluburi in care sa nu te plictisesti dansand pe denzel?nu de alta dar la anu sper sa impartim acelasi oras(cj) si nu vreau sa ma trezesc ca nu stiu unde sa merg :)
PIUR
Avatar utilizator
Laura
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Aug 04, 2003 11:00 pm

Mesajde gamb0 » Mie Ian 26, 2005 6:05 pm

Sunt o tona de cluburi k oo l ideea e ca mai baga cate un denzel pe noapte ..:D
gamb0 recomends:hard house & techno ;)
:P
gamb0
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 05, 2005 11:44 am
Localitate: Cluj

Mesajde Laura » Joi Feb 03, 2005 11:16 pm

lol.btw vine denzel in buc? :lol: ce bine ca nu sunt acolo sa vad tipi gelati cu fluiere in gura si ochelari de soare la ora 1 a.m. :silly:
PIUR
Avatar utilizator
Laura
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Aug 04, 2003 11:00 pm

Mesajde cosmicX » Vin Feb 11, 2005 6:28 pm

Imi place ca voi catalogatzi drept House orice gen de muzica care are mult bass & asa mai departe. Oricum ca sa ajut la culturalizarea catorva de pe acest forum...cei care asculta de ceva timp si nu asculta doar ca e un trend si un moft [cum de altfel am vazut la liberty parade 2003 tzigani care se dadeau houseri si erau imbracati ca niste manelari] , uitati un link care sper sa va ajute sa intelegetzi mai bine fenomenul : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_electronic_music_genres

Bafta !
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde cosmicX » Vin Feb 11, 2005 6:51 pm

Laura : daca tot te duci in cluj , ia-te de mana cu gambO si ne vedem toti la Hoya. :) daca ati auzit de asa ceva :)
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde Matrashita » Sâm Feb 12, 2005 11:44 am

CosmicX , in Romania atata timp cat vor exista manelele vor fi doua genuri de oameni:cei care se dau houseri dar n-au nici o cunostiintza in materie si au ramas cu impresia ca modul cum se imbraca si cum se comporta este "cool" si a doua categorie care asculta house & co. pt ei inshishi ,nu pt ca e "la moda" sa treci de la manele la house.
CosmicX-vreau un rezumat al event-urile din tzara,ce gen se asculta la fiecare in parte(de ex. TM bASE-Timisoara, La Hoya-Cluj,Liberty Parade,The Mission,si mai erau cateva printre care un event la Sibiu si parca unul la Brasov).Poti?
Si nu posta de 2 ori la rand in interval de 3 ore.
Thanks .
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde cosmicX » Sâm Feb 12, 2005 5:34 pm

Matrasita : vrei un rezumat cu eventuri? lolz...intra si tu pe http://www.nights.ro http://www.techno.ro http://www.drumandbass.ro [sectiunea Evenimente din Forum]..si asa mai departe. Si sa stii ca ce ascultu tu acum nu se numeste House..:) am dat un link mai sus cu genuri si subgenuri..uita-te sa vezi ce si cu ce se mananca. papa & take care in UK ! :)

Ah si era sa uit..unde scrie ca nu pot sa postez de 2 ori intr`un interval de 3 ore? daca am uitat ceva si vreau sa mai scriu again..da, stiu pot sa dau un click pe Edit..dar imi e asa de lene :D
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde Matrashita » Lun Feb 14, 2005 3:14 am

CosmicX, daca ai impresia ca am cunostiintze numai in ceea ce priveste ATB te insheli.Cunosc mult mai multe.Diferenta e ca ceea ce ascult eu se bazeaza in mare parte pe linia melodica si pe partea vocala,ceea ce tu ai putea sa numesti comercial.
Alta chestie e ca tu pui accent pe beat si ca stii cu mult mai multe in ceea ce priveste sonorizarea,cum sunt facute melodiile si in ce categorie se incadreaza.
Sunt putini cei care au cunostiintze adevarate in ceea ce priveste house-ul,cel putin in Romania.Si mai putini sunt cei care il simt si apreciaza la adevarata valoare.
Ai fost la event-uri ca Tiesto,Paul Oakenfold,Mission-uri,ATB,Hoya-daca astea se incadreaza in zona House atunci stiu "cu ce se mananca" pt ca asta ascult....
NU poti posta consecutiv in interval de 3 ore,citeste regulamentul general al Forumului.Data viitoare dai Edit sau sunt nevoita sa sterg postul.
Thanks!!
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde cosmicX » Lun Feb 14, 2005 8:35 pm

looolz...Matrashita Wrote : "Diferenta e ca ceea ce ascult eu se bazeaza in mare parte pe linia melodica si pe partea vocala,ceea ce tu ai putea sa numesti comercial." :)) ascult si eu vocal trance si nu e comercial..bine..cel putin la noi :D..ca in afara presupun ca este deoarece au eventuri cum nu or sa vada nici nepotii nepotilor nepotilor....nepotilor nostri :D..anyways..tot cataloghezi muzica electronica drept house....ti`am zis sa te uitzi pe siteul ala care ti l`am dat sa vezi ce si cum..se pare ca nu ai intrat.anyways ma opresc aici ca sa nu intru in alte polemici :)
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde Nixdorf » Dum Mar 20, 2005 1:21 am

yo, deci putini, asa, uite ca mai sunt si adevarati... ma bucur sa constat.
am o rugaminte... de fapt doua: una ar fi ca bhuttu si andrei si altii asa, cat de cat in zona (libera..), sa citeasca topicu ala recent al meu si sa dea un reply, sau, si mai bine, un mail. A doua rugaminte e o sugestie... pentru cine vrea sa-si faca o cultura house cu efort minim, daca interesu' e maxim, o idee buna e ghidu de pe ishkur.com. Enjoy!
Nixdorf
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 20, 2005 12:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dee-Dee71 » Dum Mar 20, 2005 9:21 am

pt.nixdorf: bhuttu cam are probleme cu netu' din cate mi-a spus mie la telefon cand am vorbit ultima oara...
mie imi place foarte mult un stil electronic, dar nu stiu sigur cum se numeste. la statia pe yahoo, scrie 'breaks' si e mai cu tobe, ceva gen rewind a lui craig david, cu groove armada (dintre astia mai cunoscuti) si pe un album numit 'vital2step'
as aprecia mult un ajutor
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde cosmicX » Lun Mar 21, 2005 1:37 am

Dee-Dee71 scrie:pt.nixdorf: bhuttu cam are probleme cu netu' din cate mi-a spus mie la telefon cand am vorbit ultima oara...
mie imi place foarte mult un stil electronic, dar nu stiu sigur cum se numeste. la statia pe yahoo, scrie 'breaks' si e mai cu tobe, ceva gen rewind a lui craig david, cu groove armada (dintre astia mai cunoscuti) si pe un album numit 'vital2step'
as aprecia mult un ajutor



probabil tu ascultai breakbeat..acum nu bag mana in foc..dar da`mi mai multe detalii despre ce ascultai eventual o piesa exacta care o ascultai si iti spun ce e.
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron