Despre formatia "Sistem" ( Fan Club & Date despre trupa )

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

fan club SISTEM

Mesajde star_sad9 » Vin Mai 31, 2002 10:41 am

o noua formatie house faina e sistem....parerea mea e ca sunt super, tocmai pt ca nu le lipsesc originalitatea si nici imaginatia.....
astept si parerile voastre....clujenii la putere!
star_sad9
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Apr 26, 2002 7:42 pm
Localitate: vl

Cei sase baieti de la SISTEM bat la butoaie doua-trei ore zilnic

Mesajde AnDrEi » Vin Iun 28, 2002 8:42 pm

Dupa ce a smuls ropote de aplauze la show-uri de calibru precum „Gala HAGI" sau „Concertul Vengaboys & Friends", trupa SISTEM are acum si un nou album. Titlul suna ca o invitatie: „Intra in SISTEM", albumul cuprinzand 13 piese una si una.
Pentru cei ce n-au aflat inca, SISTEM este o formatie neconventionala formata din sase percutionisti cu studii muzicale in percutie si cu o vasta experienta in domeniu. Ei canta un repertoriu unic, alcatuit din piese pentru butoaie de diferite marimi si materiale, jante, flex, toaca, set de tobe si altele, incluzand efecte speciale cu apa, pamant si foc si nu in ultimul rand piese pentru partile corpului, pentru pungi, cani de cafea, lanterne, mingi de baschet, telefoane, galeti, sticle, role de film, pari si alte obiecte.
SISTEM a luat fiinta in 1997, din initiativa unui student al Academiei de Muzica „Gh. Dima" din Cluj-Napoca - sectia percutie Toth Zoltan (Zoli). Pe atunci formatia se numea Hans'n'Feet Quartet, numele SISTEM aparand din noiembrie 2000. Formatia a adoptat acest stil neconventional in urma unui turneu in strainatate sustinut de Zoli. El a fost fascinat de noile posibilitati de exprimare, un repertoriu de muzica minimala rezultat din folosirea ca instrumentariu a partilor corpului (body music) si a diverselor obiecte. Dupa o perioada mai lunga de tatonari privind componenta si stilul, formatia adopta o structura unica in lume, formata din sase percutionisti care bat la butoaie, accesorii neconventionale si folosesc un set de tobe. Astazi, trupa inseamna sase profesionisti ce activeaza in Cluj-Napoca: trei studenti la Academia de Muzica „Gh. Dima" (Robert Magheti, Florin Romascu, Claudiu Purcarin), Ciprian Rogojan, profesor de percutie la Liceul de Muzica din Baia Mare, un percutionist orchestrant la Filarmonica Transilvania (Sergiu Stoiadin) si un profesor de percutie si muzica de camera la Liceul de Muzica „Sigismund Toduta" din Cluj-Napoca (Toth Zoltan). Piesele sunt compuse cu ajutorul mai multor compozitori, partea ritmica apartinand formatiei, miscarea si efectele speciale fiind stabilite la repetitii printr-un efort comun. Performanta celor de la SISTEM se obtine cu mult exercitiu, repetitiile celor sase membri au loc zilnic, dureaza doua-trei ore si sunt completate de studiu individual. Totul se intampla din dorinta de a realiza un show complex, implicand regie, efecte pirotehnice, miscare scenica.
--- Cam atat despre aceasta trupa :-) iar cei care doresc sa se inscrie in fan club Sistem sa ia legatura cu " star_sad9" ---
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

buna

Mesajde aliana » Sâm Iun 29, 2002 5:40 pm

sal: eu sunt aliana,incantata sa va cunosc
:o mie imi place sistem deoarece sunt originali....o idee chiar interesanta:sa canti la butoaie:) chiar si acele butoaie le-au facut super:cu foc ,unele,cu apa,altele....dar nici versurile lor nu s-au lasat mai prejos de butoaie....

cu prietenie aliana
aliana
 

Pai...

Mesajde AnDrEi » Sâm Iun 29, 2002 6:49 pm

Initial trimis de aliana
sal: eu sunt aliana,incantata sa va cunosc
:o mie imi place sistem deoarece sunt originali....o idee chiar interesanta:sa canti la butoaie:) chiar si acele butoaie le-au facut super:cu foc ,unele,cu apa,altele....dar nici versurile lor nu s-au lasat mai prejos de butoaie....

cu prietenie aliana



aliana spune`ne mai multe despre fan clubu`l de care nu cu mult timp in urma ai pomenit!
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: buna

Mesajde J.A.Tiranu » Sâm Iun 29, 2002 9:22 pm

Initial trimis de aliana
sal: eu sunt aliana,incantata sa va cunosc
:o mie imi place sistem deoarece sunt originali....o idee chiar interesanta:sa canti la butoaie:) chiar si acele butoaie le-au facut super:cu foc ,unele,cu apa,altele....dar nici versurile lor nu s-au lasat mai prejos de butoaie....

cu prietenie aliana


Mda Aliana, show iese, dar cu muzica e mai mica legatura, si de, ea primeaza oriunde. Cand am fost la concert nemrnicii au facut playback la butoaiele alea si nu e tocmai frumos
Sa canti la butoaie...interesant si nu prea. Nu vad sensul la faza atata timp cat exista instrumente consacrate ce pot suna la fel, eventual daca cantau la ciorapi flausati era o chestie. Despre piesele lor( cred ca am uitat sa spun dar nu-mi plac) cica Roton le-a facut. Alt defect ar mai fi ca nu sunt comunicativi in concerte (si parca si unguri cativa) . Oricum mai buni decat Animal-X :o
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde Raven » Sâm Iun 29, 2002 10:00 pm

Pacat de Sistem ca au cazut in aceeasi boala ca si ceilalti... Au inceput bine, dar au trecut la playback, melodii prelucrate cam mult in diferite programase, etc...

Iar ultimul lor album, Intra in Sistem, cu exceptia piesei Emotii, restul sunt cam slabute...

IMHO...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

dreptul la replica

Mesajde aliana » Dum Iun 30, 2002 3:52 pm

"eu nu stiu altii cum sunt":) , adica eu nu am avut ocazia sa ii vad la vreun concert, asa ca ma abtin de la vreun comentariu pe aceasta tema:P
cat priveste muzica care "iese" din butoaie ete, na! nu suna ca ciorapii dar bubuie frateeee!!!
iar in ce priveste comparatie cu "uneltele consacrate", zau, hai sa nu o disecam ca doar si acum unii au parte de icre-negre:P- altii doar de cartofi copti ca pe vremea lui Burebista si pana la urma si unul si altul isi astampara foamea...deh, chestie de gusturi -sau de buzunar,-coane!
si una peste alta, ca sa nu zic, peste butoi:D, nu are sens sa zic prea multe..."e misto show-ul baietilor la mine":))))) iar despre playback...hmm, sa zicem si ca Enrique Iglesias il foloseste!?:)

________
in the end it doesn`t really matter ....

zgomotoasa (de la butoaie)
aliana
aliana
 

Re: dreptul la replica

Mesajde Raven » Mar Iul 02, 2002 2:27 pm

Initial trimis de aliana
"eu nu stiu altii cum sunt":) , adica eu nu am avut ocazia sa ii vad la vreun concert, asa ca ma abtin de la vreun comentariu pe aceasta tema:P


Ehee, eu am avut ocazia sa-i aud de cand au aparut ei, ca prima formatie Senzor, si pana acum, de curand, cand au cantat melodii din ultimul lor album. In plus am si acest album, si de aceea am spus ce am spus. Nu obisnuiesc sa vorbesc degeaba...

cat priveste muzica care "iese" din butoaie ete, na! nu suna ca ciorapii dar bubuie frateeee!!!


Ma, la capace de roata si butoaie si alte panarame pot sa bat si eu, nu conteaza sa bagi 1000wati ca "se aude tare". Daca se aude nashpa, si tare se va auzi tot nashpa. E vorba de melodicitate, de armonie, etc...

iar despre playback...hmm, sa zicem si ca Enrique Iglesias il foloseste!?:)


Check this out (merita!): http://www.computergames.ro/forum/showthread.php?s=&threadid=53137

:D:o
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Sistem - "Traiesteti vara"

Mesajde AnDrEi » Sâm Iul 20, 2002 10:24 pm

Trupa Sistem a fost azi invitata in emisiunea "Traiesteti` Vara" la Antena 1 .. ce parere v`ati facut? va plakut ?
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Ma ajuta cineva ?

Mesajde Fidy » Joi Sep 12, 2002 11:00 pm

Buna , sunt cea mai mare fana Sistem...hi hi baietii astia sunt super ... dar stie cineva unde sa-i gasesc ? am nevoie sa vb cu ei si nu stiu cum ...daca cineva are vreo idee sa-mi trimita un mail la fidy_fidy@hotmail.com . Merci mult !
Fidy
 

Mesajde Anna|s » Dum Sep 15, 2002 7:58 pm

au cantat, la kiser fest, ultima lor melodie, care, cred eu, e dragutza sau chiar buna!
aucun art ne peut egaler la vie!
Avatar utilizator
Anna|s
Junior Member
 
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm


Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori