Please help me.....

Beletristica, SF, Filozofie...

Please help me.....

Mesajde windyheartangel » Dum Iul 04, 2004 3:47 pm

Sunt disperata...M-am apucat de citit literatura rusa.Am inceput cu Tolstoi si am continuat cu Dostoievski, dar m-am oprit.Oare numai eu nu pot citi "Crima si pedeapsa" ...? Momentan am trecut la Adolescentul...asta merge mai bine....cred....
As dori si eu un ajutor. Cine a citit ceva rusesc si i-a placut imi spune si mie?
PLEASE.................
windyheartangel
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 10, 2004 9:49 am
Localitate: bistrita

Mesajde Nirvana » Lun Iul 19, 2004 11:33 am

mai eu am citit "Oblomov" de Goncearov si mi-a placut destul de mult. E adevarat ca m-am apucat de cateva ori de ea si am lasat-o fiindca mi se parea plictisitoare dar dupa ce am reusit sa trec de asta si am citit-o mi s-a parut chiar interesanta.mi se pare ca acum e si piesa de teatru la "Bulandra"...nu stiu cum naiba au facut piesa de teatru din ea dar daca au reusit sa faca dupa "Castelul" de Kafka totul e posibil...Oricum, daca te apuci sa o citesti sper sa-ti placa
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde theOffender » Joi Iul 22, 2004 4:15 pm

windy, lasa-i in plata domnului pe rushi ca-s mortzi shi ingropatzi de mai bine de un secol. asta in cazul in care virsta ta e 14+, altfel chinuie-te shi chinuie-te ca tre sa vezi de ce-i zice crima shi pedeapsa...

altfel, ia incearca: mosquito coast a lui paul theroux (shi in general orice alta carte de el), sau cold canyon a lui clive barker pentru o atmosfera dostoievskiana cu destul de multe elemente ale zileleor noastre.
sau daca nu swahili for the broken-hearted de peter moore pentru descretzirea fruntzii...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm


Înapoi la Literaturile vechi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator