Clubul Dumas

Beletristica, SF, Filozofie...

Clubul Dumas

Mesajde Walther » Lun Ian 03, 2005 3:01 pm

A citit cineva Clubul Dumas de Arturo Perez-Reverte?
Sint unele lucruri pe care nu le-am inteles. Poate ma ajuta cineva sa ma lamuresc:

1. La ce serveau de fapt cele noua gravuri? In ce fel l-au ajutat ele pe Varo Borja sa gaseasca cuvintele magice (ex. SIC DEDO ME)?

2. Ce importanta aveau diferentele dintre gravurile autentice si cele false? Adica in ce fel s-a folosit Borja de faptul ca pustnicul avea cheile intr-o mina si nu in alta, sau ca arcasul avea sau nu avea o sageata in tolba, si asa mai departe?

3. Care erau cele noua porti, sau mai bine zis cele noua probe pe care trebuia sa le treaca cineva pentru a ajunge la diavol? Fata spune la sfirsit ca rolul ei era sa se asigure ca Corso parcurge drumul in siguranta. Dar care era acel drum? Ce a facut el ca sa reuseasca (pentru ca in final a reusit), si ce legatura exista intre gravuri si ceea ce a facut el mai mult sau mai putin voluntar in decursul povestii?

Multumesc.
Walther
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 03, 2005 2:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bonfire » Lun Ian 03, 2005 4:14 pm

Who's Arturo Perez-Reverte?
Ce-a mai "compus"? :sal:
bonfire
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 02, 2005 7:01 pm
Localitate: montreal

Mesajde Walther » Lun Ian 03, 2005 4:43 pm

Am mai citit Tabloul flamand, tot de el. Ceva mai clara decit Clubul Dumas si mai usor de inteles, insa din pacate traducerea era sub orice critica.
Mai are si altele, dar pe care nu le-am citit inca.

Clubul Dumas este cartea pe baza careia s-a facut filmul The Ninth Gate, care a fost acum citeva saptamini la TV, cu Johnny Depp.
Walther
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 03, 2005 2:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde agnes » Joi Feb 24, 2005 10:31 pm

Arturo Perez-Reverte a mai scris Husarul(1986) , Maestrul de scrima(1998) , Tabloul flamand (1990) , Clubul de la Sevilla (1995) , Harta sferica(2000) , Regina Sudului (2002)-adaptarea cinematografica a acestui roman va fi lansata in 2005 . informatiile le-am luat din prezentarea facuta la inceputul cartii Clubul Dumas , Ed.Polirom
agnes
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 24, 2005 9:59 pm
Localitate: SUCEAVA


Înapoi la Literaturile vechi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator