am nevoie de ajutor

Beletristica, SF, Filozofie...

am nevoie de ajutor

Mesajde Roxi_1 » Dum Mar 06, 2005 12:36 pm

buna ziua tuturor cititorilor, sunt noua pe acest forum...si nu prea striu eu cum sa manevrez, chestia asta , dar sper sa ma descurc.

momentan lucrez la lucrarea de diploma ;a si as avea nevoie de ajutor
cine stie sa imi dea referinte pentru definitia limitei care poate fi biologica, religioasa lingvistica sau religioasa
va multumesc anticipat!
[font=Franklin Gothic Medium]Roxana[/font]
Roxi_1
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 05, 2005 10:53 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Dum Mar 06, 2005 11:19 pm

poate ar fi bine sa ne dai mai multe detalii.. anume la ce facultate esti, si eventual la ce te-ai gandit sa faci pentru lucrarea respectiva!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Roxi_1 » Lun Mar 07, 2005 11:53 pm

Daïmon scrie:poate ar fi bine sa ne dai mai multe detalii.. anume la ce facultate esti, si eventual la ce te-ai gandit sa faci pentru lucrarea respectiva!


da este adevarat...recitind mesajul am vazut ca am fost oarecum confuza in exprimare

sunt la facultatea de limbi si literaturi straine engleza germana, si imi fac lucarea pe liteartura engleza, tratez 2 opere literare heart of darkness de josph conrad si things fall apart ( o lume se naruie..asa e tradusa) de chinua achebe, un african mai precis un nigerian care incepe sa isi scrie cartea tocamai datorita faptului ca a ramas tare nemultumuit dupa ce a citit cartea lui conrad, dezamagit in sensul ca in heart of drakness negrilor nu le este acordata o imagine umana, mai mult decat att conrad spune despre negrii ca sunt "lesser than animals"... deci nici macar la nivelul unui animal nu pot ajunge...
practic abordarile critice pe care le analizez sunt colonialismul si postcolonialism.

ca sa revin la subiectul meu, de fapt la cerinta mea am sa incerc sa reformulez
primul capitol trateaza limita, in general, ce este aceea o limita...se poate sau nu da o limitei o definitie..deci practic trebuie sa analizez tot ceea ce insemna limita, care pote fi vizula( primul impact) biologica( civilizatii superiore /inferioare) lingvistica, ( modul de comunicare intre 2 civil straine) religioasa( impunerea religiei crestine considerata superioara religiei politeiste, si aici ma refer strict la textele respective...)


problema e ca eu pot sa aberez pe seama acestor limite, insa in lucrarea de diploma nu mi se permite sa initiez noi teorii sau abordari critice...ceea ce face situatia un pic complicata asa ca imi trebuie critici... si detalii aprofunadate asupra limitei....

daca stiti vreun scriitor , vreo carte care vb de aceste limite, sau orice credeti ca m-ar ajuta , va rog frumos sa nu ezitati :B


multumesc anticipat
[font=Franklin Gothic Medium]Roxana[/font]
Roxi_1
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 05, 2005 10:53 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Mar Mar 08, 2005 12:00 am

mi se pare interesant subiectul, am citit Conrad, dar spre rusinea mea nu mai am decat o idee foarte vaga despre ce si cum e cu romanul respectiv. parerea mea e sa cauti bibliografie, fie pleccand de la chestii scrise despre cele doua romane, fie, tematic (n-am idee cum e cu bibliotecile din bucuresti, dar banui ca au si fisiere tematice.. ) si cauti acolo despre limita in domeniile care te intereseaza pe tine...

nu te poate indruma profesorul tau coordonator?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Roxi_1 » Mar Mar 08, 2005 12:28 am

Daïmon scrie:mi se pare interesant subiectul, am citit Conrad, dar spre rusinea mea nu mai am decat o idee foarte vaga despre ce si cum e cu romanul respectiv. parerea mea e sa cauti bibliografie, fie pleccand de la chestii scrise despre cele doua romane, fie, tematic (n-am idee cum e cu bibliotecile din bucuresti, dar banui ca au si fisiere tematice.. ) si cauti acolo despre limita in domeniile care te intereseaza pe tine...

nu te poate indruma profesorul tau coordonator?



ba da am o profesoara coordonatoare super, ea mi-a dat ideea asta cu limita, dar vroiam mai inainte de a apleca la ea again sa incerc sa ma descurc singurica,

cat despre conrad, intr-adevar a scris frumos, chiar s-a ecranizat un film dupa heart of darkness se numeste Apocalypse Now..e interesant, dar tot cartea e mai buna...
ceea ce -a incitat pe mine la acest subiect nu a fost povestea propriu-zisa a cartii cat modul cat se poate de real in care au fost tratati africanii si nu numai , de fapt toti cei colonizati de asa zisele civilizatii superioare care nu au facut alceva decat sa distruga culturile indigene. si alt lucru care m-a atra a fost in momentul in care l-am descoperit pe cinua achebe, care se apuca sa scrie o lume se naruie dintr-o revolta extraordinara impotriva lui conrad pe care dealtfel in si numeste un nenorocist de rasist

daca te intereseaza problema colonialismului in perioada imperiului britanic, sau pur si simplu vrei sa iti satisfaci curiozitatea in ceeea ce il priveste pe conrad poti sa citesti cartea..

chiar dc nu ai putut sa ma ajuti cu informatii stricte la cea am eu nevoie iti multumesc oricum pentru atentia acordata
[font=Franklin Gothic Medium]Roxana[/font]
Roxi_1
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 05, 2005 10:53 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Djinn » Mar Mar 08, 2005 10:32 am

Poate astea sa te ajute un pic?

http://en.wikipedia.org/wiki/Heart_of_Darkness
http://en.wikipedia.org/wiki/Limit
http://en.wikipedia.org/wiki/Grey_area

de asemenea:
# As a psychological term, boundary can mean a mental separation which we keep between ourselves and others. Sometimes this can be referred to as personal space.

Cambridge Dictionary zice ca:
http://www.dictionary.cambridge.org/define.asp?key=46253&dict=CALD
(primul sens mi se pare potrivit in context, ca definitie a limitei).

si ma gandesc ca trebuie sa fi existat vreun filosof care sa fi atacat problema "limitelor" ... din cate stiu io, pe forumul asta sunt neste oameni care se pricep la filosofie, deci poate or sa te ajute cu vreun nume ;)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Roxi_1 » Mar Mar 08, 2005 12:33 pm

[quote="faw"]Poate astea sa te ajute un pic?

[multumesc mult....imediat ce am citit mesajul tau mi-au venit niste idei pecare le-am si aplicat la text...thanks
si cred ca am sa trec la capitolul acum atac filozofii A-)
[font=Franklin Gothic Medium]Roxana[/font]
Roxi_1
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 05, 2005 10:53 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Literaturile vechi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron