Steaua Bucuresti !!!!!!!!!!!

Forum dedicat echipei Steaua si tuturor celor cu sange ros-albastru.

Steaua Bucuresti !!!!!!!!!!!

Mesajde anti-oi » Sâm Iun 24, 2006 4:13 am

CUM SA "INFIINTAT" STEAUA !!!!!!!!!!

La 7 iunie 1947 s-a infiintat la Bucuresti primul club militar din Romania, sub denumirea de ASA (Asociatia Sportiva Armata). Ministerul Apararii a luat aceasta decizie pentru a alinia Romania la modelul rusesc, in care echipele purtind denumirea TSKA jucau un rol foarte important. Echipa armatei a adoptat culorile rosu si albastru .

Carmen a fost ucisa de stelisti .Pentru a se face loc nou-infiintatei ASA, a fost desfiintat clubul Carmen, patronat de Ionel Mociornita, unul dintre cei mai mari industriasi ai perioadei interbelice. Din aceasta cauza, gruparea militara si-a atras inca de la inceput antipatia publicului. Un an mai tirziu, titulatura s-a schimbat in CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei). Din 1950 pina in 1961 s-a numit CCA (Casa Centrala a Armatei). Abia dupa aceasta perioada a intrat in vigoare numele de Steaua, sub care este cunoscuta formatia din Ghencea in acest moment.

CUM SA "SALVAT" STEAUA DE DIVIZIA B !!!!!!!!!!

1947-1948 Primul Sezon in divizia A - Locul 14 in Campionat - Sub numele de AS Armata Bucuresti
In acel an s-a trecut de la campionatul cu 16 echipe la cel cu 14 .
Ultimele 2 clasate au retrogradat, iar pentru ramanerea in divizia A s-a organizat un turneu cu participarea echipelor clasate pe locurile 11-14 (printre care si ASA) din prima divizie, precum si cele patru castigatoare ale seriilor din divizia B, urmand ca primele patru clasate sa ramana in "A".
Situatia la sfarsitul turneului era:
1. Politehnica Timisoara 9 p
2. Metalochimic Bucuresti 9 p
3. CSM Medias 9 p
4. FC Ploiesti 8 p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. AS Armata Bucuresti 7 p

Normal Steaua trebuia sa cada in B ...DAR ...
Steaua totusi a reusit sa ramana in A ...

FC Ploiesti - Politehnica Timisoara sa terminat 3-2
dar "cica" un reporter a "fotografiat" momentul in care Ploiestiul a primit un gol nevalidat de arbitru ...
"cica" reporterul a "fotografiat" momentul in care portarul ploiestean a prins mingea dupa linia portii ...
pe baza "probelor" ... steaua a facut "contestatie" ... si meciul Ploiesti-Poli Tm sa "rejucat" ( la masa "rosie") ...
meciul sa "rejucat" ...sa terminat 1-1 ... si a permis ca Steaua sa ia locul lui F.C Ploiesti si sa ramana in A

CUM A " CASTIGAT " STEAUA CAMPIONATUL IN 1953 !!!!!!!!!!

Pentru a cistiga campionatul din 1953, CCA a desfiintat o echipa
Cei mai buni fotbalisti din tara erau racolati de emisarii gruparii din Ghencea, chiar daca jucatorii nu doreau sa joace acolo. E de pomina abuzul comis in campionatul din 1953, cind ministerul a desfiintat, la finalul turului, echipa Casa Armatei Cimpulung Moldovenesc, care indraznise sa ocupe primul loc, inaintea suratei din Capitala. Valorosul antrenor Francisc Ronnay reusise sa creeze la Cimpulung Moldovenesc o echipa foarte buna, care practica un fotbal modern.
Ministerul a desfiintat abuziv echipa si i-a transferat pe cei mai multi dintre jucatori la CCA.
Asa a cistigat echipa armatei campionatul din 1953.


PERFORMANTELE "OBTINUTE" DE STEAUA IN PERIOADA 85-89 POARTA "AMPRENTA" LUI VALENTIN CEAUSESCU !!!!!!!!!

Steaua era echipa favorita a lui Valentin, fiul dictatorului Nicolae Ceausescu. Toate performantele realizate in perioada 85-89 de echipa militara poarta amprenta acestei asocieri teribile si sint umbrite de politica de forta aplicata in campionatul intern.
Meciul FC Bihor-Steaua (2-3), disputat in toamna anului 1988, este relevant pentru felul in care militarii isi indeplineau obiectivele. Istoria acelui meci, povestita chiar de Viorel Mateianu , tehnicianul de atunci al oradenilor, a fost data publicitatii in exclusivitate de Evenimentul zilei.
Pe 25 septembrie 1988, FC Bihor primea acasa vizita stelistilor. Formatia oradeana, nou-promovata, fusese deja avertizata sa nu se opuna. Cu toate acestea, Mateianu a indraznit sa sfideze regimul si familia dictatorului. Generalii de la Bucuresti si demnitarii judetului aveau sa devina furiosi constatind ca, in teren, gazdele opun rezistenta! FC Bihor a intrat la pauza in avantaj: 2-1.
Repriza a doua a fost de cosmar. In caietele sale, Mateianu rememoreaza acest incident care i-a marcat nefast viata, declansindu-i boala ucigasa. Doresc sa informez opinia publica fotbalistica si pe sustinatorii FC Bihor Oradea ca, in 1988, noi n-am pierdut cinstit jocul cu Steaua, ci numai la ordinul primului-secretar Sorcoiu si al adjunctului acestuia, Vulturar, amenintati la rindul lor de Ilie si Valentin Ceausescu cu pierderea scaunelor.

Arbitrul Gheorghe Constantin primise ordin sa tina meciul pina inscriu oaspetii
La pauza, cind Steaua era condusa, Valentin Ceausescu a sunat la sediul clubului oradean, cerind insistent sa discute cu Mateianu. Pina ca antrenorul sa ajunga din vestiar la telefon, legatura se intrerupsese. Acesta nu a mai asteptat un al doilea apel. Incepea repriza a doua. Mi-am ingaduit, cu de la mine putere, sa joc cinstit cu Steaua, scria antrenorul, care a trait atunci cele mai cumplite ore din viata lui. Vazind ca, in ciuda tututor ordinelor, Mateianu continua sa-si apere sansele, prim-secretarul judetului Bihor si toti generalii de la oficiala au coborit la gardul din spatele bancii de rezerve a gazdelor. De acolo, ei au recurs la amenintari cu moartea la adresa antrenorului. Mateianu a fost supus unui stres insuportabil, amplificat de prestatia oribila a centralului Gheorghe Constantin.
Impinsi de la spate, stelistii au egalat in repriza secunda, dar nu reuseau sa inscrie si golul victoriei.
Arbitrul primise ordin sa nu fluiere finalul pina cind militarii nu inscriu!

Steaua a invins, pina la urma, cu 3-2, cu un gol marcat de Gabi Balint in minutul 100 !

Dupa partida, am fost bagat in sedinta. Mi s-a spus, reproduc textual, - Mateianu a incercat o lovitura de stat, sa schimbe Consiliul Judetean de Partid Bihor.
Pina la urma, pe la doua noaptea, Vulturar a recunoscut ca a discutat cu arbitrul Constantin sa nu opreasca jocul pina nu cistiga Steaua, avea sa dezvaluie antrenorul. La aproape doua luni de la acel joc, Mateianu avea sa sufere primul accident vascular cerebral.


CUM A FOST " ADUS " EMERIC IENEI LA STEAUA !!!!!!!!!!

Adevarata istorie a descinderii lui Emeric Ienei la CCA, echipa armatei ... Relatate de reputatul fotbalist si, ulterior, tehnician de mare valoare, metodele folosite de favoritele puterii spun totul despre felul in care se discuta in Romania deceniilor sase si sapte din secolul trecut.
Emeric Ienei a fost adus la CCA in 1956, de la Flamura Rosie Arad (actuala UTA). Ienei era unul dintre liderii echipei aradene - pe atunci o forta in campionatul intern. Venirea jucatorului in Capitala are o poveste lunga si complicata, deoarece pe fir intrase si Dinamo. Cind au aflat, cei de la CCA s-au dus imediat la Arad si l-au arestat pe Ienei.
-In 1956 aveam 19 ani si, deci, trebuia sa-mi satisfac stagiul militar. M-au luat pe sus si m-au suit in tren. La Craiova, m-au bagat direct intr-o unitate militara. A fost vorba mai mult de o retinere , nu de o arestare. Inainte de acest episod, discutasem cu comandantul clubului Dinamo. Il chema Aman si ma simpatiza enorm. M-a vrut in echipa lor, povesteste nea Imi.

LITA DUMITRU : " MA SATURASEM DE BLATURI " !!!!!!!!!!

Lita Dumitru povesteste in ce conditii a plecat de la Steaua la Timisoara:
"Lasasem in Ghencea gradele de locotenent-colonel. Ma saturasem de blaturile pe care le faceau Sames si ceilalti, pentru ca eu ii tineam in spate si nu puteam raspunde in fata ministrilor pentru faptele lor. La Timisoara am dus o viata foarte grea. Cei din conducerea orasului nu m-au acceptat si mi-au facut viata imposibila. Recunosc ca am gresit cind am plecat de la Steaua. Dar pentru asta platesc si in ziua de azi .
Cel mai bun prieten al meu, Iordanescu, m-a trisat total..."

CUM A "CASTIGAT" STEAUA CUPA ROMANIEI IN 1988 !!!!!!!!!

Finala Cupei Romaniei in sezonul 1987 - 1988 sa desfasurat pe stadionul "23 August" .
In finala sau intalnit Steaua si Dinamo .
In min 90 , la scorul de 1-1 , Steaua a marcat un gol din offside , care a fost anulat de arbitru la semnalizarea tusierului .
Valentin Ceausescu sa suparat si a ordonat retragerea echipei de pe teren .
A 2 a zi prin ordin de partid , Cupa a fost atribuita Stelei .
Dupa revolutie , Steaua fiind constienta ca nu a castigat trofeul corect , a renuntat la el .
anti-oi
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 4:08 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde nbm » Sâm Iun 24, 2006 4:27 am

si dinamo cum s-a infiintat, potaie? si de abuzurile pe care le-a facut echipa Ministerului de interne de ce nu zici domle nimic? sau poate ei or fost curatzi ca lacrima, catzelushi de lapte...

muta-ti spamurile pe alte forumuri, da?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde anti-oi » Sâm Iun 24, 2006 4:30 am

pai scrie tu mai aurolacule ... daca ai ce scrie ...

nu zic ca Dinamo nu a facut "magarii" ...dar pe langa ce a facut Steaua ... suntem niste sfinti ...
anti-oi
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 4:08 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde nbm » Sâm Iun 24, 2006 4:32 am

aurolac esti tu cu familia ta, de la maimutza la robot
suntem niste sfinti ...

eu as zice ca esti un imbecil notoriu, dar mi-e frica sa nu-mi iau ban :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde anti-oi » Sâm Iun 24, 2006 4:39 am

vezi ca tu ai inceput cu jigniri :"potaie"
daca nu te potolesti , iti "povestesc" de toata familia ta
anti-oi
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 4:08 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 24, 2006 4:42 am

ai timp o saptamana sa-ti pregatesti "povestea"
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Eagle Raider » Sâm Iun 24, 2006 12:51 pm

anti-oi scrie:nu zic ca Dinamo nu a facut "magarii" ...dar pe langa ce a facut Steaua ... suntem niste sfinti ...


creca ai ratat editiile speciale ale ziarelor :D vezi ca dinamo a intrecut Steaua la magarii ,si in trecut si in prezent
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

Mesajde cutuma© » Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm

In alta ordine de idei, poate-s offtopic ca nu stau sa-i citesc mesajul limbricului ce a deschis threadul. Asadar :

Draga eyeculicutzucu (am voie sau e cu ™? :D ), cer insistent ca la semnatura ta (f. corecta de altfel) sa adaugi jetul si pe onoarea si pe demnitatea purad aaa mucos aaa .... care-i termenul corect, ah da ... baiatul lu' tata de pe banca echipei de Sub Podul Grant.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 24, 2006 1:14 pm

igal= baiatu are paosa o sactamana asa ca, momental, te obosejti dejaba

cutuma= inseamna ca n-ai vazut semnatura de dupa meciu jiu-rapid, semnatura pe care am schinbat-o zilele trecute cu prezenta. aia a spus tot la vremea iei

ps: corect ie: aiulicutzicu (c. baics) :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la FanClub Steaua

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator