Istoria clubului

Forum dedicat echipei Steaua si tuturor celor cu sange ros-albastru.

Istoria clubului

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 4:58 am

Am sa pun aici niste date reper dupa care cine vrea poate sa scrie amintiri, pareri si chestii legate de istoria clubului
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 5:03 am

La 7 iunie 1947 a fost infiintat primul club sportiv militar din istoria sportului romanesc, Asociatia Sportiva Armata(ASA) Bucuresti. Echipa de fotbal a participat prima data la o competitie oficiala in editia 1947/1948 a Diviziei A, ocupind locul 14 si reusind sa se mentina in primul esalon numai dupa sustinerea unui dificil baraj. Primii conducatori ai clubului au fost Oreste Alexandru, Valeriu Sturza si Ion Nicolau.

1949
Anul primului trofeu cucerit de militari, Cupa Romaniei, dupa finala cistigata in fata lui CSU Cluj. Din cauza schimbarii sistemului competitional in formula "primavara-toamna"(sistemul sovietic), in cea de-a doua jumatate a anului, toamna lui 1949, afost organizata o intrecere de traditie,"Cupa de toamna". Competitia s-a disputat pe 6 serii, cu meciuri tur-retur, fara un turneu final. CSCA a cistigat una dintre grupe.

1951
Incepe "decada de aur" fotbalului stelist, in care vor fi cucerite nu mai putin de sase titluri de campioni. Primul titlu a fost obtinut la golaveraj, care era stabilit pe atunci prin impartirea numarului de goluri marcate la numarul de goluri primite. Steaua cu, 32 de puncte, a avut golaverajul 2,26, iar Dinamo cu acelasi numar de puncte, golaveraj 1,79. In acelasi an militarii au cistigat si Cupa Romaniei reusind primul "event' campionat-cupa.

Lotul: Voinescu, Tr Ionescu - V Zavoda II, Apolzan, Cernea , Rodeanu -
Balint, Bone - P Moldoveanu, N Roman, Dragan, Fr Zavoda I, Badeantu,
I Alecsandrescu, A Ferenczi, V Moldovan
Antrenor: Gheorghe Popescu
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 5:11 am

1956
Unul dintre cei mai buni ani ai fotbalului stelist. Este cistigat un nou titlu, al patrulea din istorie. Apoi, intr-un turneu englez ramas memorabil, CCA bate din nou pe Luton Town (4-3), incheie la egalitate cu Arsenal Londra (1-1) si Sheffield United (3-3) si pierde 0-5 cu Wolverhampton Wanderrers, dar cu "sprijinul" unui arbitru localnic.


1961
La a doua participare in Cupa Campionilor Europeni, este eliminata in primul tur, de Austria Viena.
In decembrie 1961, denumirea echipei este schimbata pentru ultima data, luindu-se numele de Steaua.


In 1974 se inaugureaza stadionul "Steaua" cu o capacitate de 27 000 locuri

1976
In 1976 echipa de fotbal realizeaza al treilea event. Perioada 1980 -1983 este o perioada de cautari a unei formule de echipa. Rezultatul este un lot care in 1985 cistiga Cupa si Campionatul Romaniei. In aceasta perioada vin la echipa : Stefan Iovan (1980) Balint(1980), Majaru(1981), Belodedici si Duckadam(1982), Lacatus,Piturca, Petcu(1983), Balan Barbulescu, Boloni, Bumbescu, Radu II,Stingaciu_1984
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

1986 Castigatoare Liga Campionilor

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 5:13 am

02.04.1986: ANDERLECHT - STEAUA 1 - 0 (0 - 0)
Marcator: Scifo(76)
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - T Stoica , Boloni, Majaru(77 Balan), Balint(81 Pistol) - Lacatus, Piturca
16.04.1986: STEAUA - ANDERLECHT 3 - 0 (2 - 0)
Marcatori: Piturca(7,42), Balint(23)
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu (89 Weissenbacher) - Balan, T Stoica, Boloni, Balint(84 Radu II) - Lacatus, Piturca
02.04.1986: ANDERLECHT - STEAUA 1 - 0 (0 - 0)
Marcator: Scifo(76)
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - T Stoica, Boloni, Majaru(77 Balan), Balint(81 Pistol) - Lacatus, Piturca
16.04.1986: STEAUA - ANDERLECHT 3 - 0 (2 - 0)
Marcatori: Piturca(7,42), Balint(23)
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu (89 Weissenbacher) - Balan, T Stoica, Boloni, Balint(84 Radu II) - Lacatus, Piturca
07.05.1986(Sevilla): STEAUA - CF BARCELONA 0 - 0/ 2 - 0 lovituri 11m Marcatori: Lacatus, Balint
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - Balan (72 Iordanescu), Boloni, Majearu, Balint - Lacatus, Piturca (112 Radu II)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

1987 Castigatoare Supercupa Europei

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 5:17 am

24.02.1987(Monte Carlo): STEAUA - DYNAMO KIEV 1 - 0 (1 - 0)
Marcator: Hagi(44)
Steaua: Stingaciu - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - Balan, T Stoica, Boloni, Hagi(84 Balint) - Lacatus(89 Majearu), Piturca
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 23, 2002 5:18 am

De aici incoace stim cam toti ce si cum s-a intamplat.
Faceti voi completarile de rigoare unde credeti de cuviinta.

In final am las si statistica cu trofeele:

21 campionate
20 cupe ale Romaniei
4 supercupe ale romaniei
1 Liga Campionilor
1 supercupa a Europei
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 25, 2002 3:48 pm

N-ai zis nimic de finala cu Milan din '89. E primul mare eveniment din istoria clubului dupa ce am inceput eu sa pricep ce e ala fotbal.
Ce parcurs! 5-1 cu Goteborg, 4-0 cu Galata, si toate astea pentru o finala in care am pierdut cu 0-4! E adevarat ca e vorba de marea echipa a lui Milan, cu tripleta de aur olandeza, dar oricum, a fost o infrangere destul de usturatoare. Mai ales in contextul in care Steaua a jucam extrem de timorat.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 25, 2002 3:57 pm

Stiu bhuttule dar am precizat ca restul care sunt omise de mine sa fie mentionate de voi impreuna cu niste comentarii.

Eu la meciul ala initial am facut o criza de nervi dupa care m-am resemnat pt ca am inteles ca nici daca jucau de 10 ori cu ei nu reuseau sa ii bata macar odata. Nu aveai ce sa le faci la Milan atunci...

Ca tot a venit vorba de infrangeri usturatoare si de meciuri timorate ce parere aveti de returul cu PSG ? In minutul 3 era deja 1-0 si tot asa. Meciul ala nu mi-a mirosit prea bine. Nu poti sa faci un joc atat de prost dupa ce numai cu 2 saptamani in urma castigi intr-o maniera spectaculoasa (ce meci superb am fost pe stadion). Nu zic ca nu luam bataie dar nu la scorul asta. Mie mi s-a parut cusuta cu ata alba chestia.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Sâm Mai 25, 2002 4:04 pm

Io la vremea respectiva am crezut k le-au fost introduse nishte substantze in mancare, prea erau ei moleshitzi.
Aliosha, ce te surprinde in schimb k era 1-0 in min 3? Ai uitat cine a provocat penalty-ul? Nu cumva acelashi jucator care l-a provocat shi pe cel din toamna cu Dinamo Kyev tot in primele minute ale partidei?
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 25, 2002 4:08 pm

Ma surprinde ca prea a tras de el aiurea, imi aduc aminte foarte bine. Si chiar si asa puteau sa tina de rezultat ce naiba... Si la 3-0 tot Steaua se ducea. Aste era misiunea lor sa nu ia bataie cu mai mult de 3-0. Eu nu pot sa cred ca nu erau in stare sa tina de scor. A fost ceva acolo....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Sâm Mai 25, 2002 4:10 pm

La 3-0 se intra in prelungiri...Steaua trebuia sa nu piarda cu mai mult de 2-0.
Iar dak ceea ce insinuezi tu ar fi k steaua s-ar fi predat, inseamna k trebuie sa fi luat ceva bani serioshi...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 25, 2002 4:18 pm

Iti zic sigur : la 3-0 pentru PSG tot steaua se ducea. E ceva in regulament unde se precizeaza situatiile in care pierzi la masa verde. Stiu ca am citit si in ziare pe vremea aia chestia asta si mi se parea un superavantaj pentru noi.

Da insinuez ca fost manarie la meciul retur din Franta.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 25, 2002 8:21 pm

Citez din presa vremii: "E imposibil ca o echipa care are de aparat un 3-0 sa aiba numai 10 faulturi comise intr-un meci!" Eu cred ca meciul ala a fost blat! De fapt sunt convins!
Si tot de la meciul ala nu-i mai inghit pe Rai si pe Maurice.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iul 25, 2003 1:29 pm

cam putina activitate pe aici...nu prea mai tine nimeni cu steaua sau ce?
Sa reiau si eu discutia cu PSG-ul, super ciudat meci: in tur i-am batut de o maniera super profesionista, dupa acele 5-0 am eliminat Fener, BAstia si abia ne-au batut ASton Villa. Cum draq? chiar atat de mult sa fi contat atunci lipsa lui Laca? oricum ce a fost numai ei stiu, noi am ramas cu un gust amar si mereu o sa-mi amintesc caricatura aparuta a doua zi in presa din franta cu un tip care taia iarba si cineva ii spunea :"Atentie ca am auzit ca ar fi jucat ieri niste romani".
Din istoria moderna a echipei cele mai usturatorare infrangeri sunt 0-5 si 0-3 cu Montpellier (cred ca ei erau, scriu acu din aduceri aminte), 0-3 cu Borussia acasa, 6-3 la panatinaikos si caftelile administrate de Juve si Atletico... si acel rusinos 3-1 de la Flora Talin
cea mai dureroasa si idioata infrangere 0-1 cu Haiduk Split, singurul moment in care o echipa din Romania putea sa treaca de grupele ligi....
Sunt curios anul asta ce or sa faca....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pogav » Vin Aug 01, 2003 12:51 pm

Salut! Eu sunt cam nou pe aici dar un stelist adevarat nu apare niciodata prea tarziu la petrecere. Tin sa va spun ca in '86 eram in Bucuresti si i-am vazut pe baieti coborand din avion cu singurul mare trofeu din fotbalul romanesc. Pt. animaloo - mi-aduc aminte de un meci cu un Romario mare si un Bumbescu mic, o infringere usturatoare dupa un 1-0 la Bucuresti si un inceput cu 1-0 tot pentru noi, dar la ei. Acolo nu ti s-a parut nimic necurat? Mie da, ba chiar mai mult ca la meciul cu PSG. In ceea ce priveste anul asta, cred ca Steaua va avea (comparativ ce celelalte echipe romanesti) un parcurs ceva mai lung. Cat de lung insa... ramane de vazut. Bafta!
pogav
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 01, 2003 11:35 am
Localitate: Targoviste

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 8:39 am

despre ce meci e vorba? sigurul meci din cupe, pe care mi-l amintesc eu, in care am condus cu 1-0 la pauza si acasa am batut cu 1-0, este meciul cu Monaco. acolo ne-am luat un 4-1 scurt.
daca e inainte de 91, 92 nu imi amintesc. memoria mea incepe cu steaua- kiev (pauza) Steaua-spartak, steaua-milan, si inca unu doi ani de pauza.... :)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Vin Aug 29, 2003 10:47 pm

Cele mai frumoase manse din "ultima vreme" mi s-au parut cu West Hamm si cu Bastia!
Cu West Hamm, Sabin Ilie a fost la putere si aproape ca i-am batut din tur. In retur, au stelistii nu au trecut in jumatatea adversa de teren, dar nu au primit decat un gol, care nici ala nu a fost validat (ofsaid).
Cu Bastia, din cate imi aduc aminte, Lavi Hrib a inscris pe final in Ghencea. In Franta, Steaua a debutat fulgerator, Catalin Munteanu inscriind doua goluri rapid. Totusi, macelarii aia de la Bastia au "revenit" in a doua repriza si au invins cu 3-2 (la "victime" au invins mai detasat) si bine ca nu a mai durat meciul ca...
Va mai amintiti?
PS: Si ce pacat de meciul cu Aston Villa, ca puteam trece, a picat un gol nenorocit acasa...
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am


Înapoi la FanClub Steaua

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron