Sportul Studentesc

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Sportul Studentesc

Mesajde eyewitness » Vin Mai 19, 2006 6:01 pm

cel mai bun an din istoria sportului studentesc a fost anul 1985 cand gajca nebuna a terminat pe locu 2 dupa steaua. era anu cand jucatorii stelijti de-atunci isi pitroceau ghetele si-si reglau tiru pentru ce a urmat cu un an mai tarziu, cajtigarea cupei canpionilor.

sportul are o istorie a iei, de necontestat, dar momentele notabile ale istoriei sale sunt aproape inexistente si din pacate vitrina cu trofee a sportului este pe cat de saraca pe atat de prafuita chiar daca sub drapelu alb negru au defilat jucatori precum aurica radulescu, sandu mircea, gino iorgulescu, octavian ionescu, chihaia, cazan, tanasescu, munteanu 2, kashai, rica raducanu, mihai marian etc... si nu in ultimu rand, gheorghe hagi

nu ie nici un secret ca prin anii 80 "sponsoru" sportului era nicu ceausescu. pacat insa ca, spre deosebire de fratele sau valentin, nicu era mult mai preocupat de altele decat de fotbal astfel ca titlurile pentru sportu au fost o himera, pokeru jucandu-se doar in 2, intre valentin ceausescu si tudor postelnicu, nicu fiind intotdeauna mana muarta.

sarind peste periuadele de divizie B, ajunjem in 2006 cand dupa mai bine de 20 ani sportul are o sansa unica la titlu, indiferent de forta si esperienta contracandidatelor. sunt suporter al sportului de cand ma jtiu, niciodata nu am tinut cu fro alta echipa si mi-aj dori enorm ca anul acesta sportul sa cucereasca titlul insa am ajuns la varsta cand elanul tineresc palejte in fata lojicii si a bunului simt. si imi pun intrebarea, bun loam titlul, da ce plm facem cu el? ca titlul de canpioana al romaniei reprezinta de fapt accesul in preliminariile ligii canpionilor si nu amarata de cupa de tinichea pusa pe raft sau nijte tricouri de canpioni cu enblema tricodava.

si-mi pun intrebarea, ce plm ar putea face sportu in liga canpionilor, cand jidanu de shiman isi bifeaza zilnic pe calendar amr-ul pana la finalu canpionatului, frecandu-si mainile gandindu-se la rotunjirea contului personal de la zurich bank cu banii de pe mazilu, balan, lazar, stancioiu, varga, ferfelea si altii ? probabil ca in primu tur preliminar din liga vom juca cu aptsolventii de liceu din canpionatu de folbal de sala al liceelor. in cel mai bun caz.

anu trecut si putin din anu asta m-am simtit mandru ca sunt roman urmarind tandemu steaua-rapid cucerind europa, reduta cu reduta. de ce aj dori uare ca aceasta mandrie sa-mi dispara urmarind un sportu incropit in fuga, parasind primu tur de calificare, inainte de a face prima baie in mare anu asta?

nu, cu siguranta nu, sportul NU trebuie sa ia canpionatu, m-aj face de ras in fata prietenilor si romania ar avea de pierdut. da bre, stelijti si rapidijti, luati-l voi, aveti fatza de europa ca ati demonstrat-o, noi o sa ne multzumim in continuare sa-i frijem pe dinapulea tomna cand le ie lumea mai draga :D

HAI SPORTU !
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Mai 19, 2006 6:16 pm

aiule frmos, lojic si coerent ceea ce zici tudoar ca nu vreau sa inteleg ca ar urma un meci amical cu steaua. sa-i bata pe stelijti dupa aia dau un punct doo in meciurile ramase si se rezolva trilema :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde cutuma© » Vin Mai 19, 2006 6:17 pm

Eye-ul, fie ca ma crezi sau nu, daca locul II ar duce in CL m-as bucura sa ia Sportul titlul. Totusi, cred ca pentru fotbalul romanesc e mai important ca Steaua sa fie campioana. Pentru ca va fi cap de serie in turul III (da stiu, si Rapidul) dar mai ales pentru ca, cu putina sansa poate avea in grupele CL doua echipe mai slabe ca ea.

Ce-nseamna asta? Sanse mari de a trece de grupe sau macar de a termina pe locul 3 ce asigura continuarea drumului in cupa uefa. Cum s-a ajuns la situatia asta? Simplu, Steaua acum e pe locul 42 in europa ca si coeficient. 20 de echipe mai bine plasate n-au prins CL anul acesta. Ceea ce inseamna locul 22. Primele 8 echipe sunt in prima urna, urmatoarele 8 in a doua etc. Deci cu putina sansa in preliminarii (si s-au vazut surprize) putem fi pe locul 16. In orice caz in mod cert vom avea o echipa mai slaba in grupa cu noi.

Stiu ca topicul e dedicat Sportului Studentesc insa m-am legat de ultima parte a mesajului lui Eye.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 19, 2006 6:24 pm

daimone, departe de mine, sau cel mai inportant, departe de jucatorii sportului fro atitudine de nonconbat, nici vorba de asa ceva, sunt convins ca sportu va juca la sanje. m-aj bucura enorm pt baietii ajtia sa cajtije, ca asta-mi spune inima de suporter de tz ani, insa...la ce bun? in primu rand sunt roman si in al doilea sunt suporter sportu studentesc

cutuma, cam asta ie ideea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Mai 19, 2006 6:29 pm

in fiecare an sportu vinde... , si joaca din ce in ce mai bine. alte echipe au adus an la rand jucatori si n-au avut rezultate in europa. inteleg ce ziceti voi, desi nu sunt de acord cu viziunea asta, intr-un fel e justificata.

asta e paradoxu, ca avem un canpionat in care echipe cu bani nu fac nimic pe cand niste copii bat tot. bravo lor.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Vin Mai 19, 2006 6:35 pm

nici io nu sunt de-acord dar prefer un oier agramat si inbecil care scuate bani din terenuri si ii baga in folbal decat un jidan inputit care ia bani din folbal si-i baga in textile. cu un finantator adecvat nu m-aj teme de sportu in europa
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Mai 19, 2006 6:37 pm

Nu vreau sa va suparati pe mine, dar Sportul e unde e si pentru ca nu i-a luat nimeni in serios. A fost vazuta ca o echipa mica, ei si-au vazut de treaba si au castigat tot. De cand au intrat in cursa pentru titlu s-au cam impiedicat (2-1 cu Iasi, 2-1 greu la Bacau, dupa ce in ambele meciuri au fost condushi cu 1-0).
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 19, 2006 6:54 pm

cutuma, nu vreau sa te superi pe mine, da ce spui tu mai sus spuneam io acu fro 4-5 zile

tuate echipele din provincie se mobilizeaza cand juaca cu bucurejtenele. noi am avut ceva noroc la inceputu returului ca nu ne-au loat in serios, acu parca a dat dracii in iele cand juaca cu noi

acu mai mult, juaca ca spartii, vezi bistrita, chefereu, vasluiu, bacaul, isi dau veata pe teren si cand juaca cu jiul sau faru fac balet cu figuri libere. in plus mai ie si colimatoru blatului, ca daca sa zicem rapidu bate la cluj o sa sara jiji pana la antena connex de pe inter sa spuna c-afost blat


vii si tu cu noutati? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Mai 19, 2006 8:34 pm

Si citisem postul ala. Cred ca sunt in goana de posturi. Miraculosule you're going down :hades:
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Mai 22, 2006 7:30 pm

iata ca dupa mai bine de doozeci de ani un vis frumos s-a spulerat din nou pentru sportul studentesc. asta a fost...a fost sa nu fie nici de data asta. spuneam undeva mai sus ca in sufletu meu de suporter al sportului se da o lupta intre ratiune si sentiment in acest meci, incercand cu ratiunea sa pun in balanta avantajele si dezavantajele cajtigarii titlului si cu inima sa fiu alaturi de aceasta minunata echipa cu care am tinut din copilarie dorind victoria cu orice pret, trecand bineinteles peste lojica.

verdictu a fost dat (independent de mine) in favuarea lojicii. asa a fost sa fie...sau uare trebuia sa fie asa?

am citit azi nijte cronicutze prin ziarele online despre un presupus blat. ie posibil, nu neg, dar refuz sa cred acest lucru tomna prin prisma a ceea ce a aratat sportu pana acu, fotbal de calitate, ofensiv, spectacol, dezinvoltura, tinerete, vlaga, corectitudine si o dorinta extraordinara de victorie. din pacate in meciul de ieri sportu NU a aratat nimic din cele espuse mai sus. dupa 90 minute de joc steaua a aratat mai proaspata, mai tanara, mai dezinvolta.

sportu a avut un singur sut pe poarta, cel al golului si nu a avut nici o alta faza clara de gol in tot meciul in conditiile in care cu alte echipe astea se succed minut de minut.

sportu a jucat pentru prima oara defensiv, lazar si cruceru nejtiind efectiv cum arata zona de peste centrul terenului, cea a stelei. de ce dle multzescu dupa ce ai jucat cu 3 mijlocasi ofensivi tot canpionatu, prima uara in acest canpionat ai hotarat sa-i retraji in aparare pe 2 dintre ei? dle multzescu, lazar o are cu bashica, vrea poarta adversa, vrea gol, n-are treaba cu apararea, n-ai vazut prima repriza ca mai mult a incurcat apararea? de ce nu-i lasi dle multzescu pe baietii ajtia sa juace ce jtiu iei, adica fotbal asa cum simt iei?

tibi balan a avut cea mai nefericita zi a lui in acest canpionat. n-a facut nimic, ca niciodata a fost extrem de individualist si a incercat fitze cu versatii stelei mai ales pe partea lu marin care nu jtie prea multa carte si unde gheonoiu de radoi ajtepta la cotitura. te-ai facut de castane balane si daca ai pus botu cunva la argintii lu becali esti si de mai mare cacat. in nationala nu ajunji asa, tresa-ti demonstrezi valuarea exact in meciurile cu echipe ca steaua si nu cu vaslui sau bacau.

de stancioiu mi-e greu sa spun ceva, e prea idiot chiar daca ia sau nu jpaga, juaca la fel

dragu meu mazilu, felicitari pentru titlul de golgheter insa doresc sa-ti transmit pe aceasta cale ca o ruptura musculara nu se trateaza cu o aspirina seara inainte de culcare ci in cateva sactamani bune cu un tratament special. daca pleci in sua si mai si joci pe-acolo te voi considera un cacat si iti doresc ca acest turneu sa fie ultimu din cariera ta sub culorile romaniei.

daca cunva logica bate inima atunci imi doresc ca dinapulea sa ia locu 3 iar daca logica mea e aberanta atunci inseamna ca sportu a avut cea mai nefasta zi a sa din acest canpionat

ma pish pe aceasta afacere de cacat care puarta numele de divizia A
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Lun Mai 22, 2006 9:37 pm

Te lasi prea mult influentat de Carpeta. Pacat.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Mai 22, 2006 10:36 pm

ochila. la faptul ca de obicei steaua juaca fuarte prost in fatza echipelor care se apara supraaglomerat teai gandit?
poate multescu a incercat sa tina cat poate de rezultata sai enerveze pe stelisti si sa juace porma pe contraatac. accidentarea lu mazilu nu creca are traba ca la fel de bine putea sa juace si sa rateze in mod incredibil...sau sa se accidenteze de la inceput la incalzire.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Joi Mai 25, 2006 12:40 am

aiule, 2 probleme:

1. in primu' rand, tare m-ar interesa sa aflu DE CE esti fan Sportul, cu multe, multe detalii daca e posibil te rog.

2. cred ca gresesti cand zici ca nu vrei sa ia Sportul titlul doar pentru ca n-are fata de Europa. In iarna nimeni nu se gandea ca Sportul are fata de podium, si uite ca are. Nu poti sa stii, asta zic eu. Nu poti sa stii ca Siman vinde tot, nu poti sa stii ca Siman nu vrea performanta, nu poti sa stii ca Sportul n-are fata de Europa. Si chiar daca ai sti ca Siman e anti-performanta, asta ar insemna ca nici pana acum n-a vrut. Si totusi, s-a facut peste asteptari. In plus, Siman nu inseamna Sportul, la fel Gigi Becali nu inseamna Steaua. Astea-s doar teorii pentru cretini.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Mai 25, 2006 5:58 am

1. vezi pimeu
2. cunosc intentiile lui siman si repet, diferenta intre jiji si siman ieste ca jiji ia bani din afacerile lui si ii baga in folbal pe cand siman ia bani din folbal si ii baga in afacerile lui

incontestabil in meciul direct steaua a fost mai buna si scoru de 2-1 nu reflecta realitatea. nu ma mira daca era 4 sau 5 la 1.

departe de mine ideea de a justifica infrangerea fie prin acuza de blat (repet, refuz sa cred acest lucru), sau ca sportu nu traje la titlu. io am (mi-am) pus nijte intrebari la care am incercat sa raspund lojic, apeland la ratiune si nu la subiectivismu unui suporter
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde curly » Joi Mai 25, 2006 12:09 pm

nu ma pricep la blaturi
dar ma pricep la comparatzii. ca shi Osasuna in Spania sau Chievo in Italia, shi Sportul studentzesc ishi pierda capul cand da cu ochii de titlu. daca jucau cu Steaua acu' 10 etape, chiar cand steaua elimna betis, ii ardeau foarte ushor pe becalishti



singura urma de blat e faptul ca pe mutra lui mazilu n-am vazut nici cea mai mica umbra de regret ca a pierdut meciul campionatului din cauza unei rupturi. sa nu-mi zicetzi ca contraargument: "da, da' dar nu a plecat in SUA".......nici chiar un fotbalist nu-i asha de idiot


altfel, vreau shi io pm de la eywitness cum de a ajuns domnia lui la Sportu
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde nbm » Joi Mai 25, 2006 12:16 pm

altfel, vreau shi io pm de la eywitness cum de a ajuns domnia lui la Sportu

da' chiar nene aiule, de ce e asha privata "adoratzia" dvs pt sportu?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Joi Mai 25, 2006 12:27 pm

săriţi "la cap" şi fac eu public motivul. ~p~p~p
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Vin Mai 26, 2006 2:58 pm

Ziceam io ca, asa cum acum Sportul a facut sa tremure chilotii (de multe ori justificat) p-astia mari, cu alde Varga sau Curelea, tot asa acelasi Sportul poate intra in grupele Ligii cu absolventii de liceu din campionatul de fotbal de sala al liceelor.

Adevarat, e o teorie fantezista, dar nu de-asta sunt suporterii? Chiar si-astia batrani si blazati.:P

Si ca tot veni vorba, la alea din pimeu le zici tu multe detalii?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mai 26, 2006 3:49 pm

tu ai zis multe detalii nu io si zii mersi ca ai si atat atii n-are nica :D

iote bre tupeu la iei, ce io v-am intrebat de ce sunteti fanii echipelor pe care le sustineti? ietete la iei...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Mai 26, 2006 3:59 pm

nene aiule,
daca ti se cereau explicatii (si le si ofereai) in privat, nu te tragea nimenea de minecutza :D
dar daca au fost publice si, mai mult, ai anuntat ca ai trimes un pimeu in acest sens, te batem si noi la cap ce sa facem :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mai 26, 2006 4:04 pm

pai matale nu vezi ca butulica-i nemultumit?
vrei sa-ngrosh numaru nemultumitilor? io nu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iun 08, 2006 8:25 am

brava sportului, care a aratat cum se termina un campionat. desi victoria nu i=a ajutat prea tare, au castigat meciul pe teren fara procedee urate.
daca nu ma insel este cel mai bun sezon al sportului de cand ma uit io la folbal si il si inteleg (aprox de dupe 90).
ma gandesc ce echipa aveatz cu un patron aedvarat
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 08, 2006 5:23 pm

mersi memet pentru cuvintele frumuase

da, putem spune ca sportu a fost revelatia returului si contrar spuselor lui razvan lucescu care a afirmat ca rapid a jucat in retur cel mai frumos fotbal, cu tot respectu pe care il port tanarului antrenor, daca ar fi urmarit prestatia sportului in acest retur, cu siguranta ca si-ar fi schinbat declaratia. sportu a fost, dupa parerea mea(probabil subiectiva), cea mai frumuasa echipa a returului, reusind, in teren, sa juace fotbal si duar atat. chiar daca a beneficiat de cel mai mic buget din divizia a, sportu nu s-a manjit si nu s-a vandut pentru 30 de arginti, si-a jucat corect sansele pana la sfarsit. ca n-au reusit mai mult nu ie vina lor sau antrenorului, inportant este ca au terminat acest canpionat cu fruntea sus, demni, lasand in urma amintirea unui fotbal modern, ofensiv si placut la vedere. probabil ca interesele materiale ale patronului vor decima in vara echipa actuala. vom incepe editia urmatuare a canpionatului cu aceiasi speranta si optimism, probabil cu jucatori tineri si dornici de afirmare si sper sa aratam acelasi fotbal frumos. nu ne propunem sa cajtigam canpionatu sau cupa, dar mandria de a nu fi sclavu nimanui este mai presus acum decat un titlu.

multumesc sportu studentesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde =ll=Kain » Joi Iun 08, 2006 6:28 pm

cre' ca in nici un an nu am tzinut cu o echipa din campionat, precum am tzinut cu sportu sfarsitu asta de sezon, meritau campionatu, da bravo lor oricum...sigur la anu o sa faca o faza frumoasa...
Avatar utilizator
=ll=Kain
Junior Member
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Ian 16, 2006 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Iul 04, 2006 2:15 pm

Programul campionatului 2006-2007

Etapa 1 (29 iulie)
Sportul Studenţesc - Rapid
Etapa a 2-a (5 august)
Dinamo - Sportul Studenţesc
Etapa a 3-a (12 august)
Sportul Studenţesc - Gloria Bistriţa
Etapa a 4-a (19 august)
Poli Iasi - Sportul Studenţesc
Etapa a 5-a (26 august)
Sportul Studenţesc - CFR Cluj
Etapa a 6-a (9 septembrie)
Oţelul Galaţi - Sportul Studenţesc
Etapa a 7-a (16 septembrie)
Sportul Studenţesc - Unirea Urziceni
Etapa a 8-a (20 septembrie)
Ceahlăul Piatra-Neamţ - Sportul Studenţesc
Etapa a 9-a (23 septembrie)
Sportul Studenţesc - FC Naţional
Etapa a 10-a (30 septembrie)
Farul Constanţa - Sportul Studenţesc
Etapa a 11-a (14 octombrie)
Jiul Petroşani - Sportul Studenţesc
Etapa a 12-a (21 octombrie)
Sportul Studenţesc - Poli Timişoara
Etapa a 13-a (28 octombrie)
Universitatea Craiova - Sportul Studenţesc
Etapa a 14-a (4 noiembrie)
Sportul Studenţesc - UTA
Etapa a 15-a (11 noiembrie)
FC Vaslui - Sportul Studenţesc
Etapa a 16-a (18 noiembrie)
Sportul Studenţesc - Steaua
Etapa a 17-a (25 noiembrie)
FC Argeş - Sportul Studenţesc
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Iul 04, 2006 2:16 pm

pupam jijica
mersi mult
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 22, 2006 7:06 am

din onlinesport:

Sedinta Comisiei de Apel a Sistemului national de licentiere din FRF s-a incheiat aseara cu un deznodamant socant: Sportului Studentesc i s-a retras licenta de club profesionist, echipa fiind retrogradata astfel in liga secunda! Decizia e definitiva.

Sentinta s-a dat dupa cateva ore fierbinti, pe parcursul carora Vasile Siman, patronul "studentilor", si-a pierdut controlul, tipand la membrii comisiei. In final, Sportului i s-a retras licenta din cauza datoriilor pe care clubul le-a facut fata de stat anul trecut. "Alb-negrii" au restante in valoare de 1,26 milioane RON (aproximativ 350.000 de euro).
"Initial, Sportul a primit licenta cu conditia sa depuna dovezi asupra sumelor neachitate si sa arate ca se afla in litigiu cu statul. Clubul n-a respectat aceasta conditie. Astazi am incercat sa-l conving pe domnul Siman ca nu poate continua pe aceasta linie, dar el a spus ca nu ne intereseaza pe noi, FRF, datoriile lui. In consecinta, Sportul nu va mai participa la anul in Liga I", a explicat Viorel Duru, seful Comisiei de Licentiere.

Siman a fost la fel de transant: "Retragerea licentei e ilegala. Tot ce s-a facut azi e abuziv!". Seful Sportului a afirmat, sigur pe el, ca deciziile la FRF nu sunt niciodata finala si ca viitorul campionat va incepe cu Sportul.

Daca FRF a avut deplina dreptate sa ridice licenta Sportului, scandaloasa e, in schimb, decizia (luata tot ieri) de a admite apelul Jiului, echipa cu datorii la buget chiar mai mari decat "studentii"! Fiscul din Hunedoara a depus chiar plangere penala impotriva lui Alin Simota, finantatorul echipei Jiul Petrosani, care n-a platit impozite si taxe in valoare de peste 520.000 de euro.

Dupa cum ne-au dezvaluit surse bine informate, aceasta judecata cu doua masuri a avut o dubla miza. In primul rand, s-a dorit eliberarea unui loc pentru Pandurii Tg. Jiu, echipa retrogradata pe teren, dar al carui presedinte, Marin Condescu, l-a ajutat asta-toamna pe Mircea Sandu sa fie reales presedinte al FRF.

In al doilea rand, s-a preferat retrogradarea Sportului in locul Jiului (echipa vizata initial) deoarece "granzii" campionatului au pus ochii pe jucatorii de valoare ai "studentilor", la al caror pret Siman tine cu incapatanare.Pentru ca fotbalistii sa fie luati mai ieftin, s-a recurs la retrogradarea Sportului..


RUSINE!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde old lord » Sâm Iul 22, 2006 7:50 am

mha pe mine nu mha mai mira nimic in tara asta nu egzista nici un dram de constiinta
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde cutuma© » Sâm Iul 22, 2006 12:39 pm

Sa nu-mi ziceti ca-s paranoic, dar mie chestia asta cu retrogradarea sportului imi miroase a doua treburi : una, pedeapsa pentru ei ca nu ne-au batut anul trecut ca sa ia unii titlul, a doua, hai sa-l facem pe Shiman sa scada pretzu la Mazilu.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde old lord » Sâm Iul 22, 2006 12:45 pm

De ce Sportul? Treaba marea a lui Mircea Sandu

Decizia FRF de a retrograda Sportul Studentesc este partinitoare. Lasand la o parte drama unui club de top, asa cum a fost Sportul sezonul trecut, dar si cu jucatori de elita, decizia data de forul suprem al fotbalului nostru arata negru pe alb ca nu s-a aplicat aceeasi unitate de masura. Mai toate cluburile mari din Romania au datorii, aici intrand si cel mai puternic trident Steaua-Dinamo-Rapid. Dar pica in Liga II... Sportul. Pentru ca Mircea Sandu face treaba. Mare de tot. E inainte de weekend si pana luni se uita totul...

Steaua ocupa, anul precedent, primul loc in topul datornicilor, cu peste 11 milioane de euro, pentru care se afla in proces. Pierdut in prima instanta de ANAF, procesul era lunile trecute in faza de recurs si se tot amana.

Dupa ce au achitat sume infime, Dinamo figura cu aproximativ cinci milioane de euro, iar Rapid cu doua milioane, in timp ce Sportul avea de platit 1,5 milioane de euro.

A auzit cineva ca Steaua sau Dinamo sa plateasca datoriile de 11 si respectiv 5 milioane de euro? Dar de Rapid?

FRF trebuia sa prezinte, vineri seara, atunci cand a luat decizia sa retrogradeze Sportul, un tabel complet in care sa arate ca numai Sportul mai este datornic.FRF trebuia sa arate ca toate cluburile din Divizia A si-au achitat datoriile si, acum, Sportul a ramas codasa. Concluzia era logica in acest caz: retrogradarea.

Insa, nu s-a aratat nici un document, se merge pe burta, cluburile mari au in continuare datorii, dar dintre toate pica Sportul.

Se spune ca Mircea Sandu a retrogradat Sportul pentru a plati o polita presedintelui Marin Condescu de la Pandurii Targu Jiu. O echipa de tot rasul, retrogradata cu brio in campionatul 2005/2006, Pandurii revine in A pentru ca Marin Condescu l-a sprijinit la alegerile FRF in 2005, decisiv, cu varf si indesat, pe Mircea Sandu.

Pandurii, locul 15 in campionatul trecut, cu 25 de puncte, da afara o echipa care a fost la un pas de Cupa UEFA, Sportul, cu 56 de puncte si 17 victorii - aceasta ultima cifra fiind egala cu Dinamo si Rapid.

O nuca tare din Divizia A, Sportul, cu jucatori buni si o buna scoala de fotbal, este indepartata de Sandu inainte de weeend, presedintele FRF stiind ca nu se va face mult scandal. Cati fani sa aiba Sportul care sa protesteze? Cine sa sustina Sportul in lupta contra lui Sandu si a marilor echipe?

Dumitru Dragomir se plangea zilele trecute pe la televizor ca FC National are o datorie de 4 milioane de euro, adica peste 140 de miliarde de lei, dar ca e baiat bun si nu va spune la FIFA. Sportul este retrogradata pentru ca are datorii de 12 miliarde de lei, adica undeva in jurul a 350.00 de euro.

Decizia de trimitere in esalonul secund a Sportului este total injusta si care arata ca Mafia conduce fotbalul nostru in continuare, desi Mircea Sandu a dat de inteles dupa alegerile din 2005 ca si-a facut plinul si va incerca sa faca mai departe treaba. Iata treaba lui Sandu, se vede si pute: treaba mare.

Lumea e vineri, sambata si duminica la mare. Vine luni si nu o sa observe nimeni ca Sportul nu mai e in prima liga... Inteligent jucat.

Vadim Cusnarencu


Am gasit articolul asta pe un alt site de sport, chiar nu se mai poate face nimic ??

aa, uite linkul:
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=8447
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron