Rezistenta Ultras

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Rezistenta Ultra

Mesajde MiG29 » Mar Mai 11, 2004 4:17 pm

Mi-am permis sa deschid acest thread spre a aduce in atentie un lucru,zic eu deosebit.Pentru prima data dupa multi ani suporterii mai multor echipe de fotbal din Romania(printre ele aflandu-se cateva rivale"de moarte") S-AU UNIT pentru uo initiativa unica.Mai precis s-a format asa numita REZISTENTA ULTRA.Acestia vor arbora la fiecare meci un banner(mai precis un tricolor )cu inscriptia REZISTENTA ULTRA,protestand astfel impotriva abuzurilor la care sunt supsi de catre reprezentantii fortelor de ordine.
Iata si cum suna comunicatul oficial

In urma abuzurilor repetate ale fortelor de ordine la meciurile de fotbal, principalele grupuri organizate ale suporterilor echipelor din Romania am decis, de comun acord, ca a venit momentul sa facem publica pozitia noastra fata de nedreptatile la care suntem supusi.
Desi, de-a lungul timpului, am apelat la diverse forme de protest ( mesaje, coregrafii, comunicate, etc. ), efortul nostru de a ne manifesta decent, dar in spiritul ultra', ca in multe din stadioanele Europei, unde fenomenul este cunoscut si respectat, au ramas fara ecou in randul opiniei publice. Nu cerem lucruri absurde sau tolerarea violentei gratuite, ci doar respectarea drepturilor cetatenesti intr-o tara care se doreste a fi integrata in Uniunea Europeana.
De ce la comportamentul civilizat al suporterilor, fortele de ordine raspund cu un comportament si limbaj brutal, ba chiar suburuban? De ce nu se intelege ca noi avem un mod "spectaculos" de a ne sustine favoritii? De ce dragostea fata de culorile clubului trebuie mereu interpretata de Jandarmerie? De ce studenti, absolventi de facultate sau angajati respectabili sunt asociati cu "golani de cartier"sau "analfabeti"?

Prin acest comunicat aratam ca dragostea nemarginita fata de culori este de multe ori prost inteleasa. Suntem asociati cu "huligani"? De ce? Noi nu sustinem violenta. Sustinem doar manifestarile pasionale, colorarea zonei in care stam, demonstrarea atasamentului fata de club, fata de culori! Faptul ca "rivalii de o viata" s-au unit pentru acest comunicat ar trebui sa arate multe despre ceea ce vrem sa spunem.
NU CEREM MULT !!!

Vrem doar sa fim tratati cu respect, asa cum si noi, de multe ori, tratam persoanele care ni se opun. Vrem respectarea legii, vrem aplicarea unor proceduri legale, vrem respectul cetateanului, nicidecum abuzuri, nedreptati si amenzi nejustificate. Grupurile care semneaza acest comunicat fac, in acelasi timp, un apel la LPF si FRF pentru a da o anumita "libertate" celor care vor sa-si sustina in mod spectaculos echipa favorita.
Cerem oamenilor din fotbalul romanesc sa inteleaga pasiunea suporterului care se bucura, plange sau tremura de frig pe un stadion din tara pentru echipa favorita.
Nu vrem sa renuntam la modul nostru de a fi, la viata noastra, la idealurile noastre, la sacrificiile noastre!
Pentru o idee comuna!
Pentru o cauza mai buna!
Pentru o peluza mai buna!


Uniti sub sloganul REZISTENTA ULTRAS:

ULTRAS, STIL OSTIL, VACARM, TINERETULUI KORPS, TITAN BOYS, NUCLEO, WARRIORS ( Steaua ), BOYS, BRIGATE, FEDAYN, SUPRAS, REGIME ULTRA ( Dinamo ), ULTRAS CRAIOVA, TESTE MATTE ( "U" Craiova ), MASSERIA, DROJDIERII ( Poli AEK Timisoara ), VECCHIA GUARDIA, MANASTUR CLAN ( "U" Cluj ), SPETZA ULTRA ROSSA ( UTA Arad ), DOROBANTII, BRIGADA SUPREMA, NORD ( FC VASLUI ), FANS (FC National), UNIONE ULTRAS (Rapid), KNOT (Petrolul), MINERS ULTRA' (Gilortul Tirgu Carbunesti), FLANK ULTRA, RAGAZZI ULTRA' (FC Brasov), ARIA ULTRA, BRIGADA SUD (Farul Constanta).


Lista s-ar putea sa nu fie completa.Oricum o initiativa laudabila,aj zice.


Leitar iedit...Vaz ca nu apar puozele.Uat`s rong?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 11, 2004 4:21 pm

Iata shi cum arata simbolul afista de cei care fac parte din RU.Mentionez ca l-am vazut live afista de BOYS(Dinamo),Aria Ultra(Farul) si Masseria(Poli).Ce parere avetzi de aceasta initiativa?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Mai 11, 2004 4:21 pm

migule ai uitat sa-i mentionezi pe cei 4 suporteri ai sportului sudentesc, inclusiv ingrijitoru care tunde iarba in regie. aia cu cine voteaza ? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 11, 2004 4:22 pm

Lool.Nu cred ca asupra alora se fac presiuni de catre jandarmerie:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Mai 11, 2004 4:29 pm

bre, acu pe bune , cand pierde dinamo in stefan ie teroare in tei. acu nu jtiu cum ie prin ghencea sau giulesti ca nu stau p-acolo, insa anu trecut cand rula james bond 007 in stefan cel mare, suporterii spargeau cam toate jamurile de la masini cand treceau , uneori chiar si la magazine. ajtia nu mai erau suporteri ci mai degraba vandali. slava domnului ca anu asta n-au mai pierdut acasa si lumea in tei ie fericita :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Mai 11, 2004 4:33 pm

de acord cu aiu.

Vrem doar sa fim tratati cu respect, asa cum si noi, de multe ori, tratam persoanele care ni se opun

asta e cacatoare. sincer sa fiu imi si imaginez galeria lu steaua po parte, galeria lu dinamo palta parte si jandarmii mijloc.
aia de la steaua cu respect catre dinamovisti; Dinamo muie dinamo
dinamovistii cu iubire pentru selisti: lu steaua muie lu steaua
jandarmii; microbisti, muie microbisti :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 11, 2004 4:35 pm

Pai crezi ca pantre dinamovisti nu`s destule oi(ups:D)negre?Au shi iei distrusii lor.Da de exemplu ajtia de semnara protestu mai sus mentionat sunt mai elitijti sa zic asha.Adica declara sus shi tare ca sunt ultras adevaratzi shi ca pentru ei nu violenta e solutia.Shi den cate jtiu io,cam asha ie.Pacat ca sunt foarte putini la numar.Daca ai uobservat ajtia de care zic io sunt aia care den returu asta stau la peluza sud.Adica aia de au plecat de la Haldan.Shi aceiasi care au luat batae la Constantza...Shi care in Giulejti stateau separat.Vaz ca se puarta acuma la tuate echipele mai rasarite ca sa iegziste doo sau mai multe galerii,care musai sa stea la peluze opuse.Uo fi bine?


Animale,io te-am pus sa cuomentezi ideia in sine,nu mesaju:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Mai 11, 2004 4:39 pm

migule pana una alta de mine nu s-a luat nici un jandarm pe stadion....sa fie uare ca oi fi fost io mai norocos sau ca nu ma iau io de ei?


migule : ca acu imi dai si ban de pe fotbal intern?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 11, 2004 4:43 pm

Te rog io frumos sa incetesti cu glumele astea:D.Nuti dau ban ca dupa aia imi dai shi tu mie:j
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Mai 12, 2004 8:46 am

a mai fost o tentativa d'asta la meciu steaua - dinamo de anu trecut, dupa episodu cu suporterii stelisti batutzi la craiova si impuscatzi cu gloantze de cauciuc, cand ambele galerii au afisat bannere individuale cu o tzinta de tir.

initziativa e buna dar nu o sa tzina, din motive binecunoscute. atata timp cat in galerii exista interese financiare mari nu o sa se lege o astfel de uniune. cand soporterul roman va fi educat sa plateasca bilet si abonament la stadion iar galeriile nu vor mai fi conduse de niste incultzi poate se va lega ceva.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 12, 2004 9:47 am

MiG29 scrie:De ce la comportamentul civilizat al suporterilor, fortele de ordine raspund cu un comportament si limbaj brutal, ba chiar suburuban?


care e comportamentul civilizat al suporterilor ? probabil ala cand incep sa cante in cor..."muie garda, muie...muie...garda ! " .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mie Mai 12, 2004 1:12 pm

Acu o saptamana jumta am fost la Poli - Craiova. Stateam in primul rand al galeriei Craiovei, shi cand a dat Plesan gol am sarit pe gard toti care eram in primul rand. Imediat s-au sesizat fortele de "dezordine", vreo 7-8 jandarmi shi au sarit pe noi sa ne ia. Am avut norok numai ca era foarte multa lume in galeria Craiovei, shi a inceput toata galeria sa cante " Cine nu sare ori e gabor ori e prost de moare", shi ne-au lasat aia in pace. Pai cum domne...n-ai voie sa te bucuri cand marcheaza echipa ta? Nu mai stiu alt campionat in care galeria sa nu poate sa se urce pe gard cand da echipa gol. Aia in Italia se urca pe gardul ala de plasa shi aprind tortze, pe noi nu ne lasa nici macar sa intram cu tortze in stadion
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Cruela » Sâm Mai 15, 2004 12:13 am

Ideea in sine este buna, pentru ca de multe ori jandarmii aplica metode drastice in sanctionarea suporterilor diverselor echipe si aceste metode nu sunt amenzi, care ar putea sa ii invete minte, ci pumni, bastoane, sprayuri paralizante si, in unele cazuri, chiar gloante. E drept ca nici suporterii echipelor nu sunt intotdeauna "nealcoolizati" si civilizati, dar masurile pe care jandarmeria la ia sunt mult prea drastice...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator