Tratamentul suporterilor.

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Tratamentul suporterilor.

Mesajde subzero » Sâm Mai 14, 2005 11:55 pm

Dupa cum multi dintre voi ati auzit (care nu vede acum), presedintele executiv al Stelei MM Stoica in timpul meciului cu CFR Cluj la o scapare nervoasa a coborat din loja si a lovit cu pumnul in fatza un suporter spargandui buza pe interior.
Motivul? Suporterul se saturase de jocul ametitor (de plicticos), al echipei din Ghencea si la huiduit pe Nicolae Dica. Nu stiu daca domnul presedinte al Stelei a inteles ce implica detinerea acestei functii atat de importanta si ca nu potzi veni cu scuze de felul celei: "Sunt si eu om!"
Aceasta problema din pacate se intalneste pe mai toate stadioanele din Romania chiar daca nu sub aceasta forma violenta, dar exista acea nepasare si bataie de joc fatza de suporterii care fug de la munca, stau pe ploaie, zapada, frig conditii vitrege de vreme doar pentru a-si incuraja echipa proprie.
Atunci cand aud ca suporterii sunt suparati ei raspund ca nu ar trebui sa deschida gura ca ei nu au bagat bani in echipa.
GRESIT!!!!!! Nu direct dar indirect suporterul a bagat bani si nu ma refer aici la pretul acelui abonament. E vorba de acel lant pe care il urmeaza banii pana ajung la club, si am sa il descriu aici:
Nu sunt suporteri, nu se fac televizari.
Nu se fac televizari, nu sunt sponsori.
Nu sunt sponsori, nu sunt bani la club.
Nu sunt bani la club, nu merge echipa.........hmm....oare suporterii sa nu aiba nici un amestec?

Uitativa la statistici si veti vedea ca o echipa din coada clasamentului are din 30 de etape doar 20 televizate. Sponsorii sunt mai putini decat la o echipa de top, si banii din sponsorizari sunt redusi la jumate, iar suporterii depasesc cu greu la fiecare meci 2000 de oameni. Si clasamentul scade dramatic cu cat scade locul si divizia.
Si noi suporterii cu ce ne alegem? Cu pumni in gura si injuraturi ca la usa cortului???

Oare asta meritam?
"Natura se infioara de placere atunci cand spiritul se inclina prin omagiu in fata fumusetii."
Avatar utilizator
subzero
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 19, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mai 15, 2005 1:35 am

Desi nu sunt suporter (de fapt, nici sportul in ansamblu nu prea ma intereseaza), ma simt dator sa sustin supararea ta, subzero. Ba chiar as dezvolta putin, pt ca banii consumati de sport nu vin doar de la suporteri, ci si de la simplul contribuabil (cazul meu) pe diverse cai - alocari de fonduri de la bugetul de stat si de la cele locale, deducerile de impozite de care beneficiaza marile firme care sponsorizeaza sportul (bani care altfel directionati ar ajunge sa rotunjeasca bugetul statului si ar putea sustine sanatatea, invatamantul, cultura) etc. Nu ma intelegeti gresit, n-am nimic impotriva sportului (face parte din viata prea multor oameni ca sa fie neglijat ori marginalizat, suntem constienti de asta), dar aroganta cu care ne privesc/trateaza cei mai multi dintre cei "ajunsi" este revoltatoare.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Mai 15, 2005 2:28 pm

Chiar la asa ceva nu ma asteptam.S-a ajuns la situatia in care ti-e frica sa te mai duci la stadion de frica sa nu mananci bataie,ca ai strigat ceea ce nu trebuie si nu ai ovationat echipa chiar daca aceasta joaca infect.Nulitatile care sunt la conducerea cluburilor sunt cei care ar trebuii eliminati pentru ca nu ajuta deloc fotbalul.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Mai 16, 2005 2:21 am

Am vazut si eu faza la stiri, si nu pot adauga decat atat: dezgustator!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Mai 16, 2005 4:03 am

Vad ca aici, spre deosebire de forumul Steaua, nu s-a pus si o parere opusa, asa ca ma simt nevoit s-o fac.

Nu confundati, asa cum zicea si Mustata(un mare clasic) la Recursul Etapei, "SUPORTERII" cu diversele "corpuri straine" de pe stadion: semintari, bisnitari, pierde-vara, spectatori ocazionali. Daca faceti asta inseamna ca generalizati si dati o regula care nu se aplica unui caz particular.

Nu mi-a fost niciodata frica sa ma duc la stadion, nici chiar cu oameni pe inventar, dar daca unul din fata mea imi injura familia(si ea prezenta) cu siguranta o sa sar la bataie.
Apoi, scuza "Sunt si eu om" poate fi invocata de oricine, pentru ca functia nu-ti dicteaza si emotiile.

Nu incerc sa-l scuz pe Stoica, ce-a facut e impardonabil, e o tampenie si denota, daca nu prostie si aroganta, macar imprudenta si lipsa de control. Incidentul trebuie judecat corect si obiectiv, nu asa cum o sa-l judece presa.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Mai 16, 2005 4:45 am

bhuttu - un oficial nu se poate preta la violenta (nici macar verbala). Scuza NU EXISTA, daca respectivul suporter ar fi FACUT (nu doar zis) ceva, ar fi putut interveni oamenii de ordine, sunt platiti pentru asta. Dar "scolitul" nostru (moaama, ce m-am enervat! acu' ma duc la el, sa-mi dau jos haina, sa fiu mai sprinten si-l mananc !) trebuia sa stea naibii in cutia lui de sticla. El, cu echipa si cu meciul nu facea decat sa vanda "show", suporterul era clientul nemultumit de calitatea produsului platit deja. Daca suporterul e naspa ("corpuri straine" de pe stadion: semintari, bisnitari, pierde-vara, spectatori ocazionali), il dai afara (in cel mai rau caz), dar nu te duci tu, ditamai presedintele de club, sa-l lovesti cu pumnii peste fata.
Un exemplu clasic: "De ca ma huidui, mai animalule ?" - tot un presedinte "made in RO"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Lun Mai 16, 2005 7:41 am

Vorba lui kant emir...dezgustator...Stoica acu' trebe' dat in judecata !!! Cine shtie ??? Poate respectivul om ishi scoate un banutz, pentru ca Stoica a dat cu pumnu'...nu conteaza ca ala a injurat...Acum nu shtu' sigur: suporterul l-a injurat pe Stoica sau doar pe Dica ?
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde subzero » Mar Mai 17, 2005 9:15 pm

stimate bhuttu sper ca atunci cand ai folosit acele apelative la adresa suporterului nu te-a influentat si culoarea acestuia!
Cainii latra ursul merge.....cam asa este in Romania. Astazi cei doi protagonisti ai "serialului" s-au inbratisat si s-au inpacat. Totusi problema ramane. Daca nu in discutia unui for superior, macar a noastra cei ce tragem totul.
Acum doua seri intr-o emisiune a lui Cristian Tabara la PROcinema, domnul redactor sef al Pro Sport, Dorin Chiotea a desfiintat cuvantul suporter printr-o serie de cuvantari demne de emisiunea lui Oprah. Cei ce au vazut aceea emisiune ar fi observat ca acest om de presa care ar trebui sa arate adevarul il ridica pe Stoica pe un piedestal ca pe un aparator al dreptatii si indicand ca adevarat comportament a "suporterului" cel ce se poate observa la Eurosport in transmisiunile de snooker.
In alta ordine de idei in aceeasi emisiune dl Stoica incercad sa se apere de acuzele aduse ne aduce aminte ca acum aproape doi ani Sir Alex Ferguson reusea in vestiarul echipei sa il loveasca in cap cu o gheata pe David Beckham, dar dansul nu isi aduce aminte ca acest lucru sa intamplat intre un jucator si antrenorul sau departe de lume si camere tv.
In incheiere vreau sa ii transmit presedintelui Stelei sa vada paiul din ochiul lui......
"Natura se infioara de placere atunci cand spiritul se inclina prin omagiu in fata fumusetii."
Avatar utilizator
subzero
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 19, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 17, 2005 10:19 pm

Cihotea e un bou...
Supsendarea lu meme de un an e perfect justificata,pacat de circul ieftin facut de jiji cu "io`l suspend da nu vor nepotii sa-l suspende, il amendez da nu cu mult ca e amarat saracu,etc".
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 17, 2005 10:29 pm

Jiji e, oricum, de poveste. Cu sabia lui, cu labele lui, etc. Aseara la "Nasul", intreaba, la un moment dat (nu conteaza contextul) : "si asta ce-nseamna, ca sunt prost sau ca-s destept?" Poftim candoare becaliana!
Iar despre suporterul care (realmente si pe diverse cai) sustine fotbalul si sportul in general - nici o vorba buna. Sau, mai bine zis, nici o vorba. Asa ca suspendarea, amenzile, etc - praf in ochi.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Mai 17, 2005 10:36 pm

adevaru ie ca si suporteru ala care a luat-o numa suporter nu se poate numii.e trist ca asemenea specimene intra pe stadioane.unele la tribuna I,altele in loja.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde subzero » Mar Mai 17, 2005 10:44 pm

nu cred ca ai ce sa critici la adresa suporterului vizat de tine......este dreptul lui sa se afle unde vrea el si cand vrea el. Deviem putin de la subiect, nu cred ca ceea ce este el justifica in vreun fel gestului lui MM, si de altfel nici pe altcuiva din conducerea vreunui club. Si ca o chestie, eu il cunosc din "auzite" de la tata, fiind colegi si este adevarat ce a spus ca este suporter al stelei de o viata, facand parte si din galerie, dar de la o varsta omul a zis ca vrea sa stea mai linistit si sa mutat la tribuna I ne stiind ce il asteapta acolo.

P.S. Pacar ca sa vandut asa repede.
"Natura se infioara de placere atunci cand spiritul se inclina prin omagiu in fata fumusetii."
Avatar utilizator
subzero
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 18, 2005 6:57 am

tot scandalul asta s-a terminat pana la urma, dar mie cel putin mi-a lasat un gust amar.
"suporterul" s-a vandut, MM plateste si e suspendat si jiji isi mai afce putina reclama.... ca uite ce om bun sunt eu, ca-i dau "victimei" abonament pe viata, bat palma cu el etc.
cel mai penibil mi s-a parut momentul in care jiji a zis ca suporterul respectiv i-ar fi zis ca nu s-ar fi suparat daca ar fi fost lovit de el (de jiji), ca macar stia de la cine vine pumnul. o-di-os!
mi se pare incredibila toata faza!
MM e vinovat, asta e cat se poate de clar. dar nici suporterul ala nu stim cat de rau l-a injurat... si chiar daca i-a batut obrazul... n-avea de ce. sa injure jucatorii daca tine neaparat (desi nici asta nu e corect).

imi pare totusi rau de zenga, ca a auzit cel putin tribuna 0 si I scandandu-i numele lui Lacatus. n-aveam nimic cu el... dovada: i-a fost scandat si numele lui, ca sa stie ca nu el era "tinta".
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 18, 2005 9:45 am

pai suporteru ala,de ce s-a "vandut"?Daca stia ca dreptatea e de partea lui putea sa mearga pana la capat.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Mai 18, 2005 10:06 am

I-o fi convenit pretul, i-or fi facut astia capu' mare (texte nu sunt?). S-o fi gandit si el, saracul, ca daca ia cate un pumn in pupatoare saptamanal, se imbogateste, daca e doar lunar - se lasa de serviciu, dar nici anual n-ar fi chiar rau, se mai ridica nivelul de trai. Proteina e baza, ori foamea-i mare si scuza multe. Cine stie cum o fi, el stie mai bine.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 18, 2005 10:23 am

pai suporteru ala,de ce s-a "vandut"?Daca stia ca dreptatea e de partea lui putea sa mearga pana la capat.

casa ce?

adica oricum pumnu nu a fo asa de grav si MM nu ar fi patit mai mult de o amenda...
omu si-a vazut interesu, s-a ales cu neste cascaval, cu abonament la steaua, etc.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Mai 18, 2005 10:26 am

acu cu suspendarea asta de 1 an dictata de comisia de disciplina, nu cred ca lu jiji ii va conveni sa-l plateasca duar ca prezenta fizica
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Mai 18, 2005 10:27 am

Stai sa vezi, n-o fi loc si pentru recurs? Ca s-a cerut pedeapsa maxima, dar nu cred ca e treaba definitiva.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 18, 2005 11:08 am

s-a lasat vandut.... pentru ca a primit abonament pe viata in ghencea. poate chiar la 0.
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 18, 2005 11:11 am

dupa ce itzi da unu un pum in gura de fata cu juma de stadion, si dupa ce apari la teve si spui ca te simtzi amenintzat si alele-alea,nu te duci la doo zile sa dai mana cu ala de te-a batut si ii zici lu jiji ca ie o mare personalitate.ca asta arata ca n-ai pic de respect fata de tine.
da probabil,ca foamea-i mare.
Pese: atz vazut ca jiji se crede mai nou Capitanul,dupa ce a fost pe rand ursul si razboinicul luminii?~p
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Mai 18, 2005 11:13 am

Unu-i jiji-n tzara asta! Pe sabia lui, pre labele sale!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 18, 2005 11:15 am

bre migule io nuntzeleg ce vrei mneata?
sa stea in tribunale? sa ce? avea ala fatza de om care sa plateasca avocat? il faceau astia zob in tribunal.
plus ca....cu cat se incheia treaba asta mai repede, cu atat mai bine pentr echipa....sau asta e problema si daia te strofoci tu atat?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 18, 2005 11:17 am

doar atat scrie pe site-ul oficial al stelei legat de acest incident:
"Presedintele Executiv al Stelei, Mihai Stoica, a fost suspendat un an de Comisia de disciplina a FRF si amendat cu suma de 5.370 de euro pentru lovirea unui spectator la meciul cu CFR Cluj. "Decizia este la limita maxima, dar este normala", a declarat MM Stoica. In alta ordine de idei, presedintele stelist s-a impacat, marti, cu Radu Ion, la sediul clubului, cel care a mediat impacarea fiind chiar patronul Gigi Becali."
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Mai 18, 2005 11:19 am

ca asta arata ca n-ai pic de respect fata de tine


migule, nu-i chiar asa
nu jtii ce inseamna sa te tarasti ani de zile prin tribunale, nervi, amanari, avocati, o carca de bani etc? pentru ce? pentru o anumita suma de bani pe care nici nu jtii daca o puteai primi prin verdict si chiar daca o primeai si memeu n-o platea in termen, iar procese, iar avocati, iar nervi.

omu a ales cea mai buna solutie si nu are de-aface cu integritatea lui morala sau respectu de sine.

leita edit: fuse memetu mai rapid
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 18, 2005 11:24 am

ba are! trebuia sa se gandeasca la toate astea inainte sa starneasca tot scandalul.
a vrut recompensa, care a si venit.
atata tot. nu-l ameninti ca-l dai in judecata si apoi te gandesti ca de fapt nu ai nervi penrtu asta si nici bani. si daca era sa castige eventualul proces (ceea ce nu era exclus), cheltuielile de judecata (+ banii avocatului) erau suportate de MM. deci?
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 18, 2005 11:27 am

Foarte interesant articolul aparut pe siteul sportiv onlinesport. Il gasiti aici.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 18, 2005 11:28 am

pai memetule, normal iera sal dea in judecata.oriunde in lume se intampla asa.ai gresit platejt.asa ie corect.
Din pacate, la noi nu prea se intampla lucruri corecte.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Mai 18, 2005 11:33 am

varza...
pentru a fi inchisoare tre sa stea nenea ala in spital cateva zile. ori dupa pumnu ala navea cum
in timpul procesului se gaseau doo trei persoane care sa spuna: domle, l-a injurat...aparea umpic de circumstanta atenuanta
dupa apeluri si apeluri procesu dura catzva ani....
plus ca nu stiti catz bani si-o fi luat ala, se vb de 200 de milioane.

Intradevar de condamnat atitudinea lui, dar ce poti sa te astepti de la un sofer RATB in fata atator camere?

migurila: WRONG
il dai in judecata sa obtii cascaval. daca el itzi da cascavalul fara sa-l dai in judecata, te-ai scos. Asa zice si legea....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 18, 2005 11:37 am

pai io la asta ma refeream...la schinbarea brusca de atitudine..de la victima jignita la om multumit sufletejte.

in primi rand il dai in judecata ca sa te simtzi tu bine,sa sa iei banii aia pe care ii meritzi pe calea legala.nu sa ti-i dea jiji din buzunar ca asa vrea iel, cu fatza aia de "nu ma obliga nimeni da`s io baiat bun"
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 18, 2005 11:38 am

are multa dreptate cel care a scris articolul din linkul moshului. ma duc si eu sa-l rog pe zmarandescu sa ma traga de par, ca poate nu intru la facultate si m-am lins pe bot de abonament in ghencea...... asa poate mi-l da gigi gratis... ca altfel urlu-n presa ca m-a agresat zmarandescu ~p
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori