FCU Politehnica Timisoara

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Mesajde cutuma© » Joi Dec 07, 2006 10:02 pm

Acuma serios vorbind, fara intzepaturi intre suporteri.

Din cate stiu eu, e posibil sa gresesc (baigzu poate stie mai bine) ingineria financiara pe care o faceau inainte era ceva de genul : treceau toate activele unei asociatii pe numele alteia si o lasau pe prima sa dea faliment. Eventual era executata silit si se recuperau banii pe 2 tastaturi si 3 mouse-uri. Firma noua prelua tot : jucatori, palmares, sigla iar cea veche ramanea doar cu numele.

La Poli e altceva. Fulgerul Bragadiru transformat mai apoi in AEK Bucuresti a fost mutata la Timisoara si transformat in Poli (atentie Poli nu Politehnica) AEK Timisoara. Perfect legal. Poli AEK != Politehnica. Nici o problema pana aici. Dupa retrogradarea UMT-ului, publicul a adoptat cu simpatie echipa hibrid.

( observatie de suporter : astea erau vremurile superbe ale publicului de pe Bega, culminand cu fantastica atmosfera la acel teribil 1-8, chiar credeam atunci ca sunt alftel )

Dupa interventia concernului condus de ( o.d.s. : Jabba The Hutt ) Marian Iancu Poli AEK a devenit interesata de numele si palmaresul echipei vechi. S-a incercat o intelegere cu Zambon, s-a anuntat cu surle si trambite ca totul e okey si in Divizia A a fost inscrisa Politehnica Timisoara.

In nebuloasa ramane intelegerea cu Zambon. A fost un contract scris sau o intelegere verbala. S-au platit banii sau nu. Asta ramane de vazut. Pana una alta asa cum am zis e greu de descifrat comunicatul tribunalului. Nu stim sigur cine-i UFC, cine-i FC si cine-i CSU.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Dec 08, 2006 9:28 am

ok...deci pana la intelegerea Iancu - Zambon totul era clar. Avem asa: o echipa fara palmares ce activa in divizia A (liga I) Fulgerul Bragadiru ~ AEK Bucuresti ~ Poli AEK Timisoara ~ Politehnica Timisoara si o echipa cu palmares ce activa in divizia C (liga III) Politehnica Timisoara

Iacu asta nu avea destui bani sa cumpere echipa din divizia C ?? Cum dracu de s-au incurcat lucrurile intr-un asemenea hal ??

deci avem 3 echipe in timisoara: UFC, FC, CSU. Oficial care echipa evoloeaza in Liga 1 care in Liga 2 (echipa a 2 a din timisoare ) si care in Liga 3 ? Si intelegerea Iancu - Zambon in ce consta ? vanzare-cumpare ? schimb + diferenta ? asociere ?

multumesc
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Dec 08, 2006 5:24 pm

plm, io unu sa muara titirica daca inteleg ceva din tuata tarasenia asta. pt mine poli ie poli fie ca are aek sau tska sau plm in fatza, ie echipa din liga 1 cu istoria si arhivele iei. ca avocatesc s-au trezit unii sa faca altceva ie lipsit de inportanta, numele de poli a fost si va ramane. te pishi pe el de palmares, sportu studentesc ie cea mai veche echipa din romania, si? a fost scuipata in liga 2 fara scrupule de mafiotii care tin fraiele folbalului romanesc. plm, pt mine, poli timisuara e echipa aia care-o vad la teveu jucand in liga 1 chiar daca uneori ma incanta sau alte ori ma-nerveaza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Dec 08, 2006 8:32 pm

Imi pare rau sa te contrazic eye DAR in Divizia A activeaza Fulgerul Bragadiru si Liberty Salonta nicidecum Poli Timisoara si UTA. Echipele "de traditie" nu au promovat. Nu se poate face traditie si palmares cu bani. Ce-ar fi sa vina Tiriac maine, sa cumpere palmaresul lui Atletico Madrid si sa i-l dea lui Unirea Urziceni. Ce derbiuri am avea nu?

Daimon, am o intrebare pentru tine si vreau sa raspunzi sincer la ea. Uneori mi-esti simpatic de cele mai multe ori nu, dar daca raspunzi rautacios la intrebarea asta nu faci decat sa te discreditezi ca suporter.

Daca Gigi si-ar fi dus la bun sfarsit ideea si facea el o echipa Steaua Crestina care sa joace tot in ros-albastru si tot pe Ghencea, cu cine ar fi trebuit sa tin? Cu echipa lui doar pt ca are aceleasi culori si joaca pe acelasi stadion sau cu Steaua Bucuresti indiferent de divizia in care joaca?
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Dec 08, 2006 8:50 pm

Imi pare rau sa te contrazic eye DAR in Divizia A activeaza Fulgerul Bragadiru si Liberty Salonta nicidecum Poli Timisoara si UTA. Echipele "de traditie" nu au promovat. Nu se poate face traditie si palmares cu bani. Ce-ar fi sa vina Tiriac maine, sa cumpere palmaresul lui Atletico Madrid si sa i-l dea lui Unirea Urziceni. Ce derbiuri am avea nu?


cutuma, muara moshu de esces de ceheasca in vezica urinara, da, merluc, nu inteleg
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Dec 08, 2006 9:02 pm

Draga Eye. In divizia a au promovat AEK Bucuresti ( ex-Fulgerul) si Liberty Salonta care prin fuziuni / mutari au devenit actualele echipe "de traditie". Ce e greu de inteles? Palmaresul nu-l aveau, l-au cumparat.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Dec 08, 2006 9:15 pm

da bre, am inteles asta, ce nu-nteleg io ie daca are fro inportanta chestia asta, sa zicem din punct de vedere al stelei? adica io unu ma gandesc ca jucati contra unei echipe de folbal din liga1 si ca n-are inportanta cum ii ie titulatura si ce palmares are. sincer si merlucian, aici nu inteleg. ce va deranjeaza pe voi, steaua, ca jucati cu fulgeru, aek, poli sau plm, atata tinp cat aveti de jucat inpotriva a 17 echipe din liga1, tur si retur?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Dec 08, 2006 9:25 pm

Ma deranjeaza dpdv moral. Nu mi se pare corect sa-ti cumperi istoria. Ce-ar fi sa cumpar si eu maine istoria lui Brad Pitt. Ma duc la lume "Salut sunt Brad".
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Dec 08, 2006 9:46 pm

Ma deranjeaza dpdv moral


cutuma, cred ca moralitatea este una din virtutiile pe care fenomenu folbalistic de la noi si de pretutindeni nu le-a loat niciodata in considerare. personal, io cred ca, bulibaseala creata cu numele si palmaresu lui poli ar trebui evitata cel putin de catre voi, stelistii, i-ati batut, i-ati umilit in teren, ura si la gara. de aici, daca mergeti mai departe, riscati ca voi sa deveniti penibili. nu poli ie problema vuastra si nu poli tresa fie carnea de tun
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Dec 08, 2006 10:14 pm

In mare masura ai dreptate. Daca revitalizam topicul coltul microbistilor promit sa nu mai invadez topic-urile astea :D
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Sâm Dec 09, 2006 3:21 pm

cutuma.. nu ma mai leg de rautaacismele tale legate de palmares.

legat de intrebarea ta. n-am inteles daca in varianta ta exista doua echipe sau doar Steaua Crestina. daca e doar o echipa atunci e simplu.. ca doar e aceeasi echipa, oricum s-ar chema. daca in schimb o ia Gigi si o duce la Brasov, de exemplu, poate el sa bage nu stiu cati bani si sa castige UCL, din momentul in care la Bucuresti exista fosta echipa Steaua, care joaca in Ghencea, mi se pare normal sa tii cu aia.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde cutuma© » Sâm Dec 09, 2006 3:27 pm

Ideea era ca Steaua Crestina sa joace pe Ghencea si Steaua adevarata in alta parte.

Ce vreau eu sa subliniez e ca in conformitate cu ce spui tu, echipa care joaca pe Dan Paltinisanu in alb-violet pentru tine e Poli Timisoara. Ceea ce nu mi se pare normal. Dar mai bine nu mai comentez ca avem pareri diferite despre sustinerea echipei favorite.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Sâm Dec 09, 2006 5:55 pm

am inteles unde bati si ce insinuezi. in cazul asta orice suporter cu bun simt ar trebui sa se apuce de altceva :P ar fi prea penal sa sustii Steaua Crestina... daca de exemplu bkp schimba numele sau culorile echipei eu imi caut alte ocupatii.

cred ca old lord intreba cum de sunt mai multe echipe si care ar fi diferenta. diferenta e ca la Poli Timisoara unul din membrii consiliului de administratie a fost intotdeauna un reprezentant al Institutului Politehnic. la zambon evident nu a mai fost cazul, Institutul ramanand sa sprijine echipa de aici.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde old lord » Lun Dec 11, 2006 11:47 am

UTA Arad si Poli Timisoara (echipe cu palmares si istorie) s-au asociat (cumparare/vanzare sau ce dracu a fost) cu alte echipe (noi infiintate) ca sa ajunga in A, fara sa mai piarda 2-3 ani cu promovari inutile (investitii inutile). De unde pana unde asta nu duce la o "istorie patata". Nu schimaba cu nimic datele problemei. De ce o echipa trebuie sa promoveze 2-3 divizii (sa piarda 2-3 ani si o multime de bani) ca sa ajunga in A. Si cu ce face asta mai onorabila promovarea ??? Daca ai bani acum joaca acum in divizia A.

In urma cu cativa ani FCM Bacau a promovat in Divizia A cumparand locul de la UTA Arad. Deci treaba a fost legala.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Mar 13, 2007 11:38 pm

pentru toti timisorenii care intra aici si tin la orasul lor
Luptati pentru POLI - Acum!!!
Din pacate, clubul nostru trece din nou prin momente delicate...
Un escroc venetic(zambon), condamnat in propria tara, cu largul concurs "dezinteresat" al unor functionari romani (kassai,lupescu,prunea) sfideaza in continuare deciziile definitive ale justitiei romane, sfideaza un oras intreg, sfideaza o institutie academica de inalt renume si-si aroga drepturi pe carre nu le are .
Odata in plus, timisorenii si suporterii trebuie sa ia atitudine! Odata in plus trebuie sa aratam intregii lumi ca Politehnica exista in Timisoara de 86 de ani , ca a fost si este simbolul acestui oras , ca a fost si este emblema Institutului Politehnic din Timisoara .
Veniti sambata cu totii la meci! Aduceti fiecare un steag alb-violet al Politehnicii!!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde piskeshu » Lun Aug 27, 2007 8:28 am

Poli - Rapid

Poli Timisoara este o rusine nationala in frunte cu patronu si cu galeria de golani nespalati. Am vazut meciu aseara. Dupa o prima repriza anosta, rapidu a-nceput a doua parte foarte bine, mi-a placut mult, pana cand aceste dement cu iq de scoala speciala a stricat tot meciu. Dupa parerea mea asta trebe suspendat pe viata. Se vede pe ochii lui ca omu e sarit de pe fix. Galeria de nespalati s-a solidarizat imediat cu acest gunoi mov la fel ca patronu, care probabil asa proceda si el in arest cand voia cineva sa-l futa-n cur.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Adi Sabau » Mar Sep 09, 2008 10:42 pm

Ma surprinde, dar, nu ma mira atitudinea voastra ...

POLI are o problema acum si nimeni de aici nu are nici o atitudine ....

Cu drag, salutari din Timisoara ...

Adi
Avatar utilizator
Adi Sabau
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Oct 07, 2007 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Sep 12, 2008 12:54 am

asta pentru ca forumul asta e mort.

sunt destui implicati acolo unde are rost.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Lun Oct 06, 2008 12:42 am

[url=http://www.justiceforpoli.com]www.justiceforpoli.com
[/url]
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Dum Mar 29, 2009 7:23 pm

Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Mie Iul 29, 2009 11:06 am

astazi Poli Timisoara debuteaza in UCL in compania celor de la Sahtior. cele doua echipe s-au mai intalnit in ultimii ani in cateva amicale. sa vedem ce o sa iasa astazi.

favoriti sunt bineinteles ucrainienii, atat prin prisma lotului si a bugetului, a experientei, si nu in ultimul rand a faptului ca au in ucraina campionatula inceput deja.

ora 20, pe digitv.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Lun Oct 19, 2009 8:42 am

dupa cea mai categorica victorie din ultimii ani (6-0 cu ceahlaul) am ajuns pe primul loc. saptamana asta avem doo meciuri grele. joi cu anderlecht si in we cu cfr. doo victorii ar fi aur :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Mar Dec 08, 2009 12:07 am

asa cum se intampla in fiecare an, in ultimul meci acasa ne amintim de decembrie '89
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: FCU Politehnica Timisoara

Mesajde anjin-san » Dum Mar 14, 2010 11:37 am

daimon un vis ciudat i s-a intamplat creierului meu azi noapte. se facea ca era un anume stadion, nu mai stiu care (dan paltinisan) si era un oarece meci, nu-mi amintesc echipele (timisoara cu urziceni) dar stiu ca era un meci frumos al carui rezultat final era 2-2. daimon tu crezi in vise? :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: FCU Politehnica Timisoara

Mesajde Daimon » Lun Mar 15, 2010 9:08 am

nu cred bre. tu ai visat meciu vostru cu frana. si da.. 2-2 a fost ceea ce nu e rau pentru aproape nimeni :P

dar uite ca a fost egal. bine era daca vedeam si 4 goluri.

bre, dar tu ai idee de ce se joaca etapa intermediara. ne-am calificat la mondiale (si noi nu stim) si trebuie sa se termine repede campionatu ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: FCU Politehnica Timisoara

Mesajde anjin-san » Lun Mar 15, 2010 11:52 am

habar n-am. o fi din cauza strainilor din campionat? da nu cre'ca sa fie asa multi calificati in africa de sud, jucatori care sa activeze la noi.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron