FCU Politehnica Timisoara

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Mesajde Daimon » Dum Mar 20, 2005 12:09 pm

eh, Moshule, umpic de razboi psihologic:) ca asa e la razboi, cu ghilimelele de rigoare, ca doar e vorba de sport
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde antitodo » Mar Mar 29, 2005 11:14 am

deah... la Temeswar capitale Banatului. Mandria asta numita de tine idioata (si pe buna dreptate din punctul tau de vedere) o au timisoareni de prin sec. XVIII. de cand i-a adus Maria Therezia pe primii schwabi in Banat si au reusit sa faca din mocirla pamanturi roditoare...Sa stii ca tot Banatul a fost numai mlastini si aer sufocant (in sec XVIII a fost numit si mormantul nemtilor) dar pana la urma s-a reusit...si datorita multiculturalitatii acestei zone (la 1918- Timisoara avea cam 60% nemti, vre0 22% maghiari vreo 12% romani vreo 4% sarbi si restul evrei, bulgari (catolici), slovaci, ukrainieni, croati...etc etc...(dar in sec XVIII au existat si colonizari spaniole, flamande si italiene...)
No si ca sa nu-mi pierd ideea....acesti oameni s-au cam topit in masa de moldoveni si olteni adusa de ceausescu incepand din anii '60..cand a inceput industrializarea....
Cand au ajuns bietii oamnei in Banat si au vazut ca intr-o familie de aici tatal vorbea germana, mama ii raspundea maghiara, fica intreba sarbeste si fiul ii raspundea romaneste, au crezut ca fac misto de ei si le-au trebuit ani sa inteleaga ca de fapt asa a fost.
Dar culmea aici fata de alte locuri orasul a schimbat oamenii si nu invers (cei mai infocati "timisoareni" sunt oltenii si moldovenii...am vazut masini de Gj inscriptionate cu I love Timisoara ). e o chestie interesanta la Tm, fata de Cluj unde oamenii au schimbat orasul (in rau-nationalistii, sau Brasov....).....
Ok am incercat ...putin sa explic fenomenul "idiot".....dar sa stii ca spiritul separatist (si nu atonomist sau federalist) al timisoarenilor nu -l vei putea schimba... asta-i o chestie care a fost si impotriva ungurilor , apoi a turcilor, a austriecilor si din noi a ungurilor si acuma este si impotriva romanilor (adica a Romaniei)....in 1918 aici a fost strigata Republica indpendenta Banat...pana sa intre trupele romanesti in 1919.

Acest fenomen de natioanalism local are mai multe comopnente istorico-sociale si politico-culturale....dar nu are sens sa facem politica pe un forum de fotbal....dar aici (pe stadioane) ies cele mai nationaliste manifestari-(vezi la Barcelona-"Cataluna is not Spain")

Revenind la fotbal, eu sunt un timisoarean plecat din tara si acu de pasti am fost sa-mi vizitez neamurile si prietenii...si am ramas perplex la ce atmosfera e in Tm pt Poli....ft multe masini inscriptionate cu numele si culoarea echipei favorite ....multe masini particulare si mijloace de trensport in comun avand pe ele stegulete cu Poli.....in oras la toate birturile se vorbeste de poli.....taximetristii nu le iau bani la jucatori daca cumva merg cu ei la stadion....e ceva fenomenal...asa ceva , cred ca nu a fost nici pe vremea cand bateam Celticul sau Atletico.....cred ca este un fenomen unic in Romania....cred ca Poli ar merita sa castige campionatul la anul.
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

iluzii...

Mesajde haifi » Mar Mar 29, 2005 4:57 pm

toata stima si respectul pentru Banat,banateni si Poli,cea de odinioara;echipa de mercenari a Nationalului + carpeala cu Moldovan&Contra e doar un vis frumos...atat timp cat in spatele celor care finanteaza e "ceata" si din vara-mai mult ca sigur- ultimii doi amintiti isi vor lua zborul, toate iluziile banatenilor se vor dovedi desarte
si,vis a vis de echipele cu care a jucat pana acum in retur....s-avem rezon...cale lunga pana departe
sa de Domnul sa ma insel
pana una alta galeria e de Liga Campionilor,dar stadionul+echipa... de Liga lu' mitica
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Mar 29, 2005 11:57 pm

cred ca am trecut de momentul critic, cand ne-am fi putut trezi iarasi fara echipa. probabil ca Moldovan si Contra vor pleca. important e sa se creeze o structura, sa inceapa lucrurile sa se miste, nu conteaza atat numele cat echipa care se va forma.
despre rezultatele din turul asta... abia a inceput. din pacate distanta e prea mare ca sa putem spera la prea multe:D
dar vom vedea...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde rebel » Mie Mar 30, 2005 12:22 pm

Viorel Moldovan si Cosmin Contra sunt doar arhetipul de erou national la care jucatorii de juniorat de la Timisoara se uita in sus si spera sa ajunga exact ca ei. Asta ridica echipa, nu jucatorii.

Fie ca vor mai ramane multe sezoane, fie ca vor pleca, fie ca se vor retrage, important e sa se ridice nivelul echipei ca grup, fara individualisme.
that was then .. this is now.
Avatar utilizator
rebel
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mar 21, 2005 12:00 am

Mesajde Catalánul » Sâm Apr 02, 2005 6:19 pm

Inca o victorie pentru banateni :cool: de aceasta data ei au trecut de FCM Bacau cu scorul de 2-1 (goluri: Caramarin si Romeo Stancu respectiv Codreanu) :yeah: urmeaza 2 deplasari foarte dificile, la Brasov si Galati, insa eu sper ca POLI sa adune toate cele 6 puncte deoarece avem sanse mari sa ne refacem adevarul :)
Avatar utilizator
Catalánul
 
Mesaje: 625
Membru din: Mar Dec 07, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Dum Apr 03, 2005 12:48 am

adevarul ca adevarul, planurile noastre sunt mult mai indraznete:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde SkA » Mie Apr 27, 2005 3:37 pm

Sunt placut surprins sa gasesc un topic despre GRANDE VIOLA... ;-)
Forza Viola pt deseara... ne este ciuda ca nu putem fi alaturi de echipa in Giulesti... datorita infectilor de la liga si federatie... :fuck:
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Catalánul » Mie Apr 27, 2005 10:48 pm

POLI bifeaza cea de-a 6-a victorie din acest retur :rulz: si inca ce victorie: la rapid, echipa a fost pur si simplu umilita chiar la ea acasa, unde nu pierduse nici un meci (in acest sezon) :) In fine, urmeaza ''antrenamentul'' cu Apullum inainte de derby-ul din groapa... sper sa-i macelarim pe caini (asa cum au facut-o cei de la National ) :j
Avatar utilizator
Catalánul
 
Mesaje: 625
Membru din: Mar Dec 07, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Apr 28, 2005 1:02 am

FORZA VIOLA!!!
meciul din Giulesti a fost departe de a fi un derby, pe teren existand practic o singura echipa POLI. uneori te intrebi cum ajung unele echipe acolo unde sunt in clasament!
asteptam meciul cu dinamu:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Joi Apr 28, 2005 5:29 am

uneori te intrebi cum ajung unele echipe acolo unde sunt in clasament


de steaua sau rapid nu jtiu da de dinamo iti zic io pe larg daca tii neaparat :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Joi Apr 28, 2005 7:37 am

meciul din Giulesti a fost departe de a fi un derby, pe teren existand practic o singura echipa POLI


:rolleyes:

creca am vazut alt meci..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde SkA » Joi Apr 28, 2005 9:10 am

POLI a demonstrat aseara ca daca are cu cine sa joace, joaca...Rapid a jucat fotbal, si astfel am putut vedea spectacol. E greu sa joci fotbal cu echipe care stau cu fundu' in poarta tot meciul!
Imi pare rau pt rapidisti, dar...asta e fotbalul!!
FORZA VIOLA!
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 08, 2005 9:38 am

Bai cei mai frumosi si cei mai fair-play suporteri din tzara....de ce ati strigat "B-ul,B-ul"...la adresa Craiovei ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Daimon » Dum Mai 08, 2005 11:52 am

nu te lua dupa tembelii de comentatori. NU din peluza s-a strigat B-ul, ci de la tribuna a doua (treaba lor ce striga.. nu pot fi "controlati")

din peluza s-a strigat Stiinta! de mai multe ori (nu ca as fi eu personal de acord cu asta)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde SkA » Lun Iun 20, 2005 11:56 am

Primii jucatori ce au semnat cu Poli Timisoara sunt Adrian Olah si Dan Galdean, ambii au contracte de 3 ani. Se mai negociaza cu un jucator sarb, component al echipei nationale de tineret al Serbiei. In vizor mai sunt 2 fundasi din Italia si cativa jucatori din campionatul Argentinei.
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Iun 30, 2005 12:39 pm

ETAPA I-A
POLI - Politehnica Iasi

ETAPA a II-A
FCM Bacau - POLI

ETAPA a III-A
POLI - Steaua

ETAPA a IV-A
Rapid - POLI

ETAPA a V-A
POLI - Gloria

ETAPA a VI-A
CFR Cluj - POLI

ETAPA a VII-A
POLI - Sportul

ETAPA a VIII-A
Jiul - POLI

ETAPA a IX-A
POLI - FC Vaslui

ETAPA a X-A
FC Arges - POLI

ETAPA a XI-A
POLI - National

ETAPA a XII-A
POLI - Farul

ETAPA a XIII-A
Otelul - POLI

ETAPA a XIV-A
POLI - Pandurii

ETAPA a XV-A
Dinamo - POLI

Destul de greu programul, Steaua si Rapid una dupa alta, returul va fi iarasi dificil cu doua deplasari consecutive, National si Farul. Eu unul ma bucur ca ultimul meci va fi aici cu Dinamo. ;)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde SkA » Mie Iul 06, 2005 9:28 am

Aseara intr-un meci amical, Poli Timisoara - Hit Gorica (Slovacia) 7-1. Pentru banateni au marcat: Bad (2), Silvasan, Mansour, Bucur (3).
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Iul 06, 2005 9:56 am

Daïmon scrie:Steaua si Rapid una dupa alta

pai asta este valabil in cazul tuturor celorlalte echipe, cu exceptia Farului Constanta.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 06, 2005 10:56 am

SkA scrie:Hit Gorica (Slovacia)


sunt din Slovenia toata ziua !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Iul 06, 2005 11:01 am

am zis eu ca nu? dar nu ma intereseaza programul celorlalte echipe asa ca nu mi s-a parut ca merita efortul sa amintesc chestia asta.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde SkA » Mie Iul 06, 2005 11:10 am

Slovenia... :-D
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 08, 2005 11:42 am

Internaţionalul venezuelean Ricardo David Paez va evolua in viitorul sezon la echipa romană de fotbal Poli Timişoara, informează agenţia EFE, citată de Rompres.

Ricardo Paez, fiul selecţionerului venezuelean Richard Paez, se află la prima sa experienţă europeană, in sezonul trecut el apărand culorile formaţiei columbiene Deportivo Pereira, la care fusese imprumutat de gruparea Bani Yas din Emiratele Arabe Unite, de care era legat prin contract.

Mijlocaşul, in varstă de 27 de ani, a confirmat transferul la Poli, echipă cu care a semnat o inţelegere pe doi ani, ce include şi o opţiune pentru un sezon suplimentar. El speră să ajungă in cateva zile in Romania, pentru a se alătura noii sale formaţii.

[R o m p r e s]
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SkA » Vin Iul 15, 2005 2:51 pm

Alb - violetii au plecat au inceput in Franta al doilea cantonament din vara asta. Au facut deplasarea si noile achizitii Paez si McKain, alaturi de juniorii Daminuta si Popovici. Poli va sustine 6 meciuri amicale cu echipe din zona.
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde SkA » Sâm Iul 23, 2005 1:19 pm

Semneaza petitia pentru recuperarea palmaresului din mainile ordinarului de zambon!

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/961263935
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde SKA-P » Mar Iul 26, 2005 10:38 am

am semnat-o dar chiar crezi ca rezolva ceva petitia asta? Zambon e un nemernic ordinar...
SKA-P
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:18 am
Localitate: La birt

Mesajde Eagle Raider » Mar Iul 26, 2005 1:50 pm

am semnat si eu petitia ,in speranta ca va voi fi de folos!! va urez in continuare succes si in campionat si sa ajunge-ti si voi la anu in Cupa Uefa ,ca Steaua va juca in Liga Campionilor si va castiga din nou titlul


:dir: Hai Steaua
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Iul 26, 2005 2:02 pm

ajunge-ti


copirait baicsu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Iul 26, 2005 4:42 pm

vulturash... pastreaza un vocabular decent pe treadu asta. te rog pe viitor sa-ti incurajezi echipa pe treadul dedicat.

apropo, steaua sa fie fericita daca nu retrogradeaza, ma rog, cu patronul la bulau, fara stadion.. greu sa ai alte obiective...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Eagle Raider » Mar Iul 26, 2005 9:03 pm

Daïmon scrie:vulturash... pastreaza un vocabular decent pe treadu asta.

adica ce vrei sa spui ca sunt indecent!!!
explica-mi si mie ca nu prea am inteles,eu sunt mai greu putin de cap
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron