Derby-uri celebre

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Derby-uri celebre

Mesajde cutuma© » Lun Sep 09, 2002 9:56 pm

Am considerat k ar fi interesant sa avem un subiect in care sa ne amintin de meciuri celebre din campionatul intern. Shi ma refer in special la derby-urile dintre steaua, dinamo, craiova, rapid... Ar trebui sa incep eu dar am o durere groaznica de cap asha k va rog sa ma pasuitzi.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Sep 10, 2002 8:12 am

Derby-uri celebre ar fi Dinamo - Steaua, Steaua - Rapid, Rapid - Dinamo, Universitatea - Extensiv, Petrolul - Astra, "Poli" AEK - UMT. Orice alta "imperechere" a echipelor da nastere la "meci foarte interesant". Pana in decembrie '89, nu exista decat un singur "etern derby al fotbalului romanesc". Din cand in cand is mai baga nasul Rapidul (cand era in Divizia A) si Sportul, dar mi-au spus persoane mai in varsta ca de fiecare data, alb-visinii ii pocneau pe cei doi granzi in Cupa Romaniei. Dar sa revin la derby-uri.
Este evident ca Steaua - Dinamo este un meci de atractie atata timp cat inaintea partidei din returul campionatului trecut, agentia de stiri Onefootball si-a permis sa creeze un link special pentru acest eveniment. La statistici nu ma bag, cu toate ca as avea de unde sa fac rost de materie prima. Spun doar ca, o data cu trecerea anilor, interesul in jurul acestui meci scade. Nu mult, dar scade.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Joi Sep 26, 2002 2:01 am

Unul dintre cele mai frumoase derby-uri a fost Dinamo-Steaua din finala Cupei Romaniei 1990 ( Ce vremuri: la Dinamo jucau Sabau, Mateut, Lupu, Lupescu, Raducioiu, Andone, Rednic si atatia altii).
Scorul a evoluat incredibil: 1-0 pt. Steaua, apoi o adevarata furie dinamovista, 5-1 Dinamo (!!!!!!!), Steaua revine 5-3, apoi 6-3, in final 6-4. Un meci senzational cu doua echipe de exceptie. Derby-urile actuale sunt jalnice comparativ cu ce se juca inainte de 90.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm


Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori