propuneri pentru pronostic

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

propuneri pentru pronostic

Mesajde SOD » Lun Mai 05, 2003 3:52 pm

Dupa cum am zis ,deschid threadul asta pentru propunerile voastre despre cum ar trebui sa se desfasoare concursul de pronostic sportiv,pentru editia de campionat 2003-2004.
Actuala configuratie nu ma multumeste ,deoarece este cam saracacioasa si nici nu solicita din partea concurentilor cine stie ce cunostinte sportive.iata propunerea mea.

1.sa se supuna competitiei ,in fiecare etapa, toate meciurile de divizie A plus 4 din B ( 2 din B1 si 2 din B2).astfel,vom juca 20 de meciuri pe etapa.
2.sa se poata pronostica atat cu 1x2,cat si cu scor corect.cu alte cuvinte,unde nu poti zice un scor corect spui pronosticul(1x2) ,iar in alta parte scorul corect.
3.pronosticul ghicit(1x2) sa fie premiat cu 1 punct,iar scorul corect cu 5 puncte.in cazul in care concurentul pune scor corect si acesta nu iese,primeste 0 puncte,chiar daca la prognostic s-ar potrivi.
4.cresterea spectaculozitatii prin numirea autorului primului gol sau ultimului gol,pentru 3 puncte,precum si perioada in care se marcheaza primul sau ultimul gol(din 10 in 10 minute),tot pentru 3 puncte.
5.acordarea unui bonus de 2 puncte in momentul in care un concurent nimereste o dubla rezultata din combinarea tuturor regulilor date.exemplu : prognostic corect + marcatorul primului gol,scor corect + perioada de marcare ,etc.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

1939

Mesajde baixinho© » Lun Mai 05, 2003 4:02 pm

(anul in care Ministerul de Externe de la Londra a cerut pentru prima data BBC introducerea unor buletine de stiri in limbile romana si maghiara)

1. de unde 20 de meciuri? 8 in DA (eventual 9, daca se trece la sistemul cu 18 echipe) cu 4 din DB rezulta un rezultata de 12 (13).
4. eu zic ca intervalul sa fie de 15 minute.
5. propun ca la "povestea" cu scorul sa lasam punctajul de acum. ca urmare, bonusul pentru o "dubla" rezultata din combinarea tuturor regulilor sa fie de 3 puncte, iar pentru o "tripla" - cinci puncte.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Mai 05, 2003 4:07 pm

1.pardon bre!am socotit echipele,nu meciurile!pardon!
2.la 15 este mai usor.ori noi tocmai asta vrem ,sa nu mai fie usor!oricum,voi hotarati.
3.asta chiar nu conteaza,ca punctele sunt aceleasi pentru toti.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mar Mai 06, 2003 8:36 am

Mie nu imi place propunerea de a numi perioada de marcare... chiar Mafalda sa fii, nu ai cum sa spui perioada in care se marcheaza goluri la 12-14 meciuri... dupa una, doua etape va deveni enervant de plictisitor sa stai sa te gandesti si chestia asta, o sa pui la intamplare, si nu mai are nici un farmec, si o sa fie un balamuc!
Eu propun doar la un singur meci, derbyul etapei, sa facem chestia cu marcatorii si eventual minutele in care se marcheaza.
La punctul 3 eu zic sa se puncteze si pronosticul, chiar daca nu iese scorul exact...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 06, 2003 2:23 pm

bah cata stii ca nu sunt un gigicontra dar hai sa vedem logic cum sta tarasenia :

1/ si pronostic si scor mi se pare aiurea. fie pui pronosticu fie pui scoru. sa pui si una si alta mi se pare aberant. nu e nimeni nebun sa puna "X" si la scor sa puna 0-3 (poate eventual moshu). io consider ca varianta scorului este cea mai plauzibila si mai spectaculoasa. atunci cand pui un scor de 1-1 e clar ca e X chiar daca se termina 3-3 ai punctul asigurat pt exactitate pronosticului numa ca nu mai iei bonusurile de ghicire a numarului de goluri.

2/ combinatia diviziei a cu b nu mi se pare chiar cea mai buna solutie. cine va alege cele 2 meciuri din fiecare serie de b? mai ales ca in div b aranjamentele si blaturile sunt mai ceva ca in a...io as propune toate meciurile din divizia a (8 sau 9) + 4 (sau 5) din spania,anglia sau germania. in total oricum sa fie 12 sau 13 meciuri de pronosticat...

3/ chestia cu marcatorii este putin cam hazardata. personal nu stiu nici un jucator de la faru sau ceahlaul sau uta doar asa vag din auzite adica de la ioanitoaia sau becali. sa ma pui acu sa-i stiu si pe aia de la unirea focsani sau gaz metan medias ma supui unui efort intelectual peste puterile mele .mai adaugi si minutele inseamna ca cel care va avea sarcina sa calculeze punctajele da in primire dupa primele 3 etape. intr-adevar este un punct forte al caselor de pariuri dar noi suntem niste bieti forumisti care ne distram ,nicidecum sa aspiram la sume fabuloase ,astfel incat sa facem teme pt acasa cu jucatorii fiecarei echipe ,statistici de genu cand echipa X sau Y marcheaza in general, care jucator etc. ne ceri prea multe. ai mila...

4/ personal consider ca e suficienta treaba cu scorul numa trebe lucrat putin la bonusurile de ghicire a rezultatelor si eventual acordarea de bonusuri progresive pt un numar minim de 8-9-10 etc pronosticuri exacte...asa cum calculeaza gigi in cazul unui scor de 3-0 daca cineva a pronosticat 3-4 ,cele 3 goluri ale gazdelor sa nu fie punctate ci doar in cazul in care pronosticul a fost in favoarea gazdelor, respectiv 3-0 ,3-1 sau 3-2.

5/ oricum vorbim de septembrie 2003 deci o gramada de timp pt a gasi solutia/regulamentul optim. indiferent de formula finala personal voi fi de acord iar pana atunci io ma angajez sa gasesc sponsori pt premiere. "prietenii stiu de ce" :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron